Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

UEFI Windows 10 USB Nasıl Hazırlanır?

UEFI günümüz bilgisayarlarında bulunan donanımı kontrol etmeyi sağlayan bir yazılımdır. Kısaca UEFI, BİOS yazılımının daha hızlı bir versiyonu da diyebiliriz. Peki, UEFI nasıl oluyor da bu kadar sık bir şekilde adından söz ettiriyor? UEFI modern bilgisayarların hızlı ve daha rahat bir şekilde kullanılmasında önemli bir yer oynuyor. UEFI kurulumu yapılan bilgisayarlar en basitinden daha hızlı kapanıyor, açılıyor ve uyku haline geçiyor. Bu durumları göz önüne alan kullanıcılarda BİOS tabanlı yazılım kurulumu yerine UEFI yazılım kurulumu yapmayı tercih ediyor. Eğer sizde UEFI kurulumu yapmak isterseniz bir UEFI Windows 10 USB hazırlamalısınız.

UEFI Kurulumu Yapmanın Avantajı

Öncelikle UEFI kurulumunun size sağlayacağı en büyük avantaj bilgisayarınızı daha hızlı kullanmanız ve bu sayede zamandan tasarruf etmenizdir. Diğer bir avantaj ise UEFI kurulumu sayesinde disklerinizi GPT olarak biçimlendire bilmenizdir. Disklerinizi GPT olarak biçimlendirmeniz sayesinde 2 TB ve üstü diskleri tam kapasitesi ile kullanabilirsiniz.

UEFI Windows 10 USB Hazırlamak için Olması Gerekenler

İlk olarak elinizde 8 GB ve üstü kapasitede bir USB bellek olmalıdır. İkinci olarak ise UEFI kurulumunu kuracağınız bilgisayarınızın UEFI destekli bir bilgisayar olması gereklidir. Üçüncü olarak elinizde rufus yazılımı ve Windows 10 ISO dosyası bulunmalıdır. Bu gerekenlerin hepsi sizde mevcut ise UEFI Windows 10 USB hazırlamaya hazırsınız demektir.

UEFI Windows 10 USB Hazırlamak

İlk olarak en güncel Windows 10 ISO dosyasını ve Rufus’un son sürümünü bilgisayarınıza indirin. USB belleğinizi bilgisayarınıza takın ve Rufus yazılımını çalıştırın. Önyükleme seçiminde indirdiğiniz en güncel Windows 10 ISO dosyasını seçin. ISO dosyasını seçtikten sonra Rufus gerekli olan tüm seçenekleri sizin yerinize otomatik bir şekilde dolduracaktır.

Bu adımda eğer bilgisayarınız güncel ise disk bölüm düzeni ve hedef sistem GPT VE UEFI olarak seçili kalmalıdır. Fakat bilgisayarınız 2012 öncesi bir model ise disk bölüm düzenine GPT yerine MBR’yi seçmelisiniz. Windows 10 ile birlikte dosya boyutu 4 GB üstüne çıktığından Rufus yazılımı USB dosya sistemini NTFS seçeneğini bizim yerimize otomatik bir şekilde seçecek. Son aşama olarak Başlat kutucuğuna tıklayarak Windows 10 ISO dosyasını USB belleğe yazmaya başlayabilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Windows 10’da Görünmez Klasör yapma

Windows’un birçok önemli özelliği vardır. Bunlardan bir tanesi de görünmez klasör özelliğidir. İnsanlar çeşitli sebeplerden dolayı klasörlerini görünmez yapmak istiyorlar. Fakat nasıl yapacaklarını bilmiyorlar. Bu makalede klasörün nasıl görünmez hale getirilebileceğini anlattım.

Klasör Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle masaüstünde boş bir yere sağ tıklıyoruz. Önümüze çıkan sekmede ”Yeni” seçeneğine imlecimizi sürükleyip yeni sekmenin açılmasını bekliyoruz. Ardından ”Klasör” seçeneğine tıklıyoruz. Klasörümüzü oluşturmuş oluyoruz. Klasörümüzü gizleyebilmek için klasörün alt tarafında yazan ”Yeni klasör” yazısını silmeliyiz. Peki, klasör adı nasıl silinir?

Klasör Adı Silmenin 3 Farklı Yolu

İlk yöntemde klasörü oluşturduktan sonra klasöre sağ tıklıyoruz ve yeniden adlandır seçeneğine tıklıyoruz. Eğer klasörü oluşturduktan sonra Enter tuşuna basmadıysanız veya herhangi bir yere tıklamadıysanız direkt olarak anlattığım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Alt tuşuna basılı tutarken klavyenin Num Lock bölümündeki 9’a 9 kez basıyoruz. Elimizi Alt tuşundan ve 9’dan çekip Enter tuşuna basıyoruz.

İkinci yöntemde yine klasöre sağ tıklıyoruz ve önümüze çıkan sekmede ”Yeniden adlandır” seçeneğine basıyoruz. Alt tuşuna basılı tutarken 0160 yazıyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz. Üçüncü yöntemde birinci ve ikinci yöntemdeki aşamaları aynen yaptıktan sonra Alt tuşuna basılı tutarken 255 yazıyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz. Bu işlemlerden herhangi bir tanesinden sonra klasörünüzün altında hiçbir şey yazmıyor olması gerekiyor.
Klasör Adı Silinmiyor ise Kontrol Etmeniz Gerekenler
Klasörü oluşturduktan sonra önceki başlıkta söylemiş olduğum rakamlara klavyenizin Numlock kısmından basın. Num Lock bölümü: Klavyenizin sağ tarafında sayıların ve belli başlı işaretlerin bulunduğu kısımdır. Üstündeki ışık yanmıyor ise Num Lock aktif değil demektir. Aktif etmek için genellikle rakamların üst tarafında bulunan Num Lock yazısına tıklayın.

Klasör Nasıl Görünmez Yapılır

Oluşturduğumuz isimsiz klasöre sağ tıklıyoruz. Özellikler seçeneğine tıklıyoruz. Yukarıdaki küçük sekmelerden ”Özelleştir” kısmına geliyoruz ”Simge değiştir” seçeneğine tıklıyoruz. Önümüze açılan simge seçeneklerinin arasında görünmez olan yerlerden bir tanesine tıklıyoruz. ”Tamam” seçeneğine basıyoruz. Ardından tekrar ”Tamam” seçeneğine tıklıyoruz. Artık klasörümüz görünmez. Masaüstünde herhangi bir yere tıklarsak klasörü görmeyeceğiz. İmlecimizi klasörün olduğu yere getirip tıklarsak klasörün orada olduğunu göreceğiz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Windows 10 Pil Kullanımı gösterme

Yöntem-2

Pil kullanımını denetlemek için PowerShell’i kullanma
Bu yöntemde, pil kullanımınızla ilgili ayrıntılı bir raporu nasıl oluşturabileceğinizi ve daha sonra Windows 10’daki Komut İstemi’ni kullanarak inceleyeceğinizi anlatacağız.

Bunu yapmak için aşağıdaki adımları gerçekleştirmeniz gerekir:
Komut İstemi’ni yönetici ayrıcalıklarıyla başlatmanız gerekir. Görev çubuğunuzun arama bölümüne cmd yazın ve bir açılır menü başlatmak için arama sonucunu sağ tıklayın. Bu menüden Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğini tıklayın. Üzerine tıklar tıklamaz, Komut İstemi ekranınızda başlatılır. Yönetim Komut İstemi penceresi açılır.

Komutu yazın (powercfg /batteryreport). Bu komutu yazdıktan sonra, enter tuşuna basar basmaz, C sürücünüzde ayrıntılı bir pil kullanım raporu oluşturulur. Yeni oluşturulan pil raporunun yolu, Komut İsteminizde görüntülenecektir. Görüntülemek için bu yola gitmeniz ve pil kullanım raporunuzu çift tıklamanız yeterlidir.
Bu makalede açıklanan iki yöntemden herhangi birini izleyerek, pil kullanımınızı kolayca kontrol edebilir ve belirli önleyici tedbirlerle denetleyebilirsiniz; pil ömrünüzü uzatabilirsiniz. Bu yöntemlerin her ikisi de oldukça kullanışlı ve kullanımı kolaydır. Tek yapmanız gereken adımları doğru sırayla takip etmek ve işinizi birkaç dakika içinde yapabilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Windows Media Player 12 Sürümünü Windows 10’a Yüklemek

Kimi kullanıcılar Media Player’ı tercih etmese de, pek çok kullanıcı için vazgeçilmez bir ortam oynatıcısı olan Windows Media Player, geçmişten günümüze tüm Windows sürümlerinde otomatik yüklü olarak gelmiştir. Ancak ne yazık ki Windows 10’un bazı sürümlerinde mevcut değildir, yani yüklü gelmez. Tabi ki yine de Media Player’ı Windows 10 sürümlerine yüklemek için bazı adımlar mevcuttur.

Windows 10, N ve NK sürümlerine Media Player’ı Nasıl Yüklerim?
İlk olarak Windows işletim sisteminin kaç bitlik versiyonunu kullandığını öğrenmemiz gerek. İşletim sisteminizin 32 mi veya 64 bit mi olduğunu öğrenmek istiyorsanız, Başlat tuşuna tıkladıktan sonra çalıştır yazın ve Enter’a basın.

Çıkan ekrana Çalıştır yazarak kutucuğa dxdiag komutunu girin ve tamama tıklayın. Bu komutu girdikten sonra önünüze bir pencere gelecek, bu pencereden Directx Tanı Aracı üzerine gelerek işletim sisteminizin kaç bit olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer bu yöntem size karışık geldiyse, masaüstünde bulunan Bilgisayarım ikonuna sağ tıklayarak Özellikler seçeneğini seçin. Açılan pencere de işletim sisteminizin kaç bit olduğunu görebilirsiniz.

Bu işlemlerin ardından, Google’a “Media Feature Pack for N and KN versions of Windows 10” yazın ve çıkan ilk web sitesine girin. Aşağıya inerek Select Language kısmından English’i seçin ve Download butonuna tıklayın. Çıkan ekranda işletim sisteminiz kaç bit ise o seçeneği işaretleyin ve Next yazan yere tıklayarak indirme işlemini başlatın. Dosyanız indikten sonra, çift tıklayarak kurulumu tamamlayın. Kurulumunuz tamamlanınca Windows Media Player’a erişebileceksiniz.

Windows 10, Home ve Pro sürümlerine Media Player Yüklemek
Home ve Pro sürümlerinde ise Windows Media Player’ı yüklemek oldukça basit. Microsoft, Home ve Pro sürümleri için kullanıcıların isteğine bağlı seçenek sunmuş. Bu seçeneği etkinleştirmek için; Klavyenizdeki Windows tuşu ve I harfine basın veya Başlat menüsüne Ayarlar yazarak tıklayın.

Önünüze gelen Ayarlar penceresinin üst kısmındaki arama kısmına “İsteğe Bağlı Özellikleri Yönet” yazın. Hemen sonra “Özellik Ekle” yazan kısma tıklayın. Kurulum, Windows tarafından otomatik olarak başlayacaktır. Kurulumun bitmesinin ardından Home ve Pro sürümelerinde de Windows Media Player’a rahatça erişebilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Windows 10 Başlangıç Gecikmesini Devre Dışı bırakma

Windows açıldıktan sonra, başlangıç programlarınız başlamadan önce yaklaşık on saniye beklemektedir. Ve sonra çalışır. Bu ‘’ başlatma gecikmesi’’, masaüstünü ve Windows hizmetlerinin yüklemeyi bitirmesini sağlamaktadır. Ve her şeyin daha rahat çalışmasını sağlar. Hemen çalıştırmak ise isteyeceğiniz uygulamalarınız var ise basit bir Registry hack ile yapılabilir.
Windows başladıktan sonra ise sadece on saniyelik gecikme ile işletim sistemine bağlı olarak belleğe yüklenmesine veya uygulamaların kaynak istemeye başlamasından önceki gerekli sistem görevlerini yerine getirmesine izin vermektedir. Diğer bir yöntem ise Kayıt Defteri kesmesi ile başlangıç gecikmesini devre dışı bırakmaktadır.

Yapılan işlem ise tüm uygulamalarda geçerliliği olacaktır. Bunun için ise Windows Kayıt Defterinde birkaç düzenleme yapmak yeterlidir. Kayıt Defteri Düzenleyicisi güçlü bir araç ve yanlış kullanılması durumunda sisteminizi çalışamaz durumuna getirebilmektedir. Bu yüzden değişiklik yapmadan önce kayıt defterinizi yedeklemeniz iyi olur.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi ise sol altta Windows Başlat kısmından aramaya oradan da çalıştır kutusuna ‘’regetid’’ yazarak Enter tuşlayıp açınız. Kayıt Defteri Düzenleyicisinde anahtara gitmek için sol kenar çubuğunu kullanınız. Serialize anahtarı yok ise oluşturmanız gerekmektedir. Explorer klasörüne ise sağ tıklayınız ve Yeni oradan Anahtar sekmesini seçin.

Serialize olarak isimlendirin. Klasörüne sağ tıklayın ve Yeni oradan da Dword değerini seçin Yeni değeri StartupDelaynMSec olarak isimlendirin. İsimlendirdikten sonra çift tıklayıp değerin Değer verisi kutusunda 0 olarak ayarlayın Tamam kutusuna tıklayın ve sonra Kayıt Defteri Düzenleyicisinden çıkış yapın.
Değişiklerin etkili olması amacıyla bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu adımları takip ettiğiniz takdirde Windows 10 Başlangıç Gecikmesini Devre Dışı bırakmış olursunuz.

Serialize Anahtarı Ne Demektir?

İşletim sistemlerinde bulunan verilerin seri bir şekilde istenilen formatta dönüştürülmesine kaynak sağlayan işlem anahtarına denmektedir.

Windows 10 İşletim Sistemi Ne Demektir?

Microsoft firması tarafından geliştirmiş olan ve Windows NT ailesinin bir üyesi olmakla birlikte işletim sistemine Windows 10 işletim sistemi denmektedir.

Windows NT İşletim Sistemi Nedir?

DOS tabanlı işletim verilerinde var olan eksikleri kapatmak amacıyla ile Microsoft firması tarafınca geliştirilen işletim sistemine denmektedir.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Windows 10’da Mikrofon Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Teknolojinin beraberinde getirdiği yeniliklerin ve kolaylıkların birkaç olumsuz tarafı da kuşkusuz mevcuttur. Bunların en başında mahremiyet konusu gelir. İndirdiğimiz uygulamalar ve programlar da mikrofon alanında verdiğimiz izin bilgisayarımız açıkken dinlenilmeyi müsait kılar. Bu hususta yapılacak en etkili yöntemde kuşkusuz bilgisayarın mikrofon özelliğini kullanmadığımız süreler içerisinde devre dışı bırakmak olacaktır. Windows 10’da mikrofon özelliği kolaylıkla devre dışı bırakılır.

Mikrofonu Devre Dışı Bırakmak Neden Önemli?

Hackerlerin en çok kullandığı yollardan bir tanesi ses dinlemektir. Kamera önüne herhangi bir bant konularak kapatılabilir ama bu ses için geçerli değildir. Kullanıcılar genel olarak kameralarını kapatma yolunur izler ama mikrofon daha gözükmeyen bir sistem olduğu için gözlerinden kaçar. Bunu fırsat bilen kötü kullanıcılar mikrofon özelliğini kullanarak mahremiyet alanınıza kolaylıkla sızabilir. Mikrofonu ele geçirme yolluyla birçok veriyi ele geçirebilen hackerler mevcuttur. Windows 10 bunun için bazı önlemler almaya çalışsa da bazı uygulamaları silemediği için bu konuda çok başarılı olması mümkün değildir.

Mahremiyet Alanı Önemlidir

Kamera ve mikrofon gibi cihazların kontrol dışında olması gerçekten kötü sonuçlar doğurabilir. Tercihe kalınsa da mikrofon özelliğinin devre dışı olması kullanıcıların daha güvende yaşamalarını sağlar. Birisinin sizi dinleme olanağı en az mikrofonu kapatmak kadar kolaydır. Gelişen teknoloji maalesef bu tür dezavantajları beraberinde getirir. Yine de bunlara karşı koymak her zaman olmasa da bazı anlarda oldukça kolaydır. Birkaç dakikanızı ayırarak alacağınız herhangi bir önlem hayat boyu yapılacak bir hatanın önüne geçilmesine olanak sağlayabilir.

Mikrofonu Devre Dışı Bırakma Yöntemi

Basit bir yolla mikrofon devre dışı bırakılabilir. İlk önce bilgisayara sağ tıklayarak özellikler bölümüne gelinir. Sağ taraftaki aygıt yöneticisi ekranı açılır. Ekrandaki ses girişleri ve çıkışları bölümüne gelinir. Mikrofon özelliğinin üzerine gelinerek sağ tıklanır. Devre dışı bırak seçeneğine tıklanır. Mikrofonunuz aksi bir işlem yapılmadığı sürece kapalı şekilde kalacaktır. Tekrar açmak için ise aynı işlemleri gerçekleştirip etkinleştir butonuna tıklamak yeterli olacaktır. Windows 7 ve Windows 8 sürümlerinde de aynı şekilde kapatılır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Windows 10 İçin En İyi Uygulamalar

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital sektörde birbirinden farklı uygulamalar üretiliyor.

Bazıları zamanı daha eğlenceli hale getirirken, bazıları da kişisel gelişim anlamında hizmet sunuyor. Windows için üretilen bazı uygulamalar da zamanı daha eğlenceli ve öğretici kılıyor.

Adobe Photoshop Express

Adobe programları birbirinden farklı alanda insanlara hizmet veriyor. Birçok alanda başarılı işler çıkartıyor. Bütün bu hizmetleri belli bir ücret karşılığında ilgililerine sunuyor. Ancak Windows 10 için üretilen Adobe Photoshop Express tamamen ücretsiz şekilde kullanılabiliyor. Sunduğu içerik ve ücretsiz olması en iyi uygulamalar arasında yer almasına olanak sağlıyor.

Uygulama hangi alanda kullanılabilir?

 • Fotoğraf düzenleme de kullanılır
 • Ücretsizdir

Duolingo

Küresel bir Dünya’da insana kendi ana dili artık yetersiz geliyor. Bilgiye ulaşmak kolay olduğu için bazen çeviri metinlerden çok daha ötesine gidilebiliyor. Başka dilleri anlamak için de o dili öğrenerek hâkim olmak gerekiyor. Duolingo dil öğrenmeye merakı olan herkes için oldukça yetkin bir uygulamadır. Üstelik ücretsiz bir şekilde yararlanılabilir. Dil öğrenme anlamında Windows 10 için en iyi uygulamalar arasındadır.

Uygulama hangi alanda kullanılabilir?

 • Yabancı dil öğreniminde kullanılır
  Ücretsizdir

Microsoft Sticky Notes

Anımsatıcı sevenler için oldukça işlevsel bir uygulamadır. Dijital notlar alarak önemli günlerini ve kişisel anları kaydetmeye yarar. Ayrıca alınan notları masaüstüne de sabitlemeye olanak sağlar. Windows ekranında başlat bölümüne de sabitlenebilir.

Uygulama Hangi Alanda Kullanılır?

 • Anımsatma notları alınır
 • Masaüstü ekranına sabitlenebilir
 • Ücretsizdir

Hızlı Okuma

Hızlı okuma ve anlama her insana zaman kazandıran bir konudur. İçerisindeki egzersizleri yaparak eğlenceli bir şekilde hızlı okuma konusunda çalışma yapma olanağı sunar. Hızlı Okuma uygulaması takipçilerine iki gün gibi kısa bir sürede okuma hızlarını iki katına çıkartabileceğini iddia eder.

Ayrıca çocuklar içinde uygundur. Yetişkinler ve çocuklar aynı anda kullanabilirler. Kendinde yavaş okuma problemi gören herkese Windows 10 fayda sağlayacak bir uygulama sunar. Okumayı sevenler için uygun bir uygulamadır.

Uygulama Hangi Alanda Kullanılabilir?

 • Okuma egzersizleri yapılır
 • Hızlı okuma konusunda geliştirmeyi amaçlar
 • Yetişkinler ve çocuklar için uygundur
 • Ücretsizdir.

Windows 10 Uygulamaları

Bilginin fazla olduğu bir çağda yaşanmaktadır. Uygulamalar bilgiye hem hızlı hem de sistemli ulaşılmasına olanak sağlar. Windows 10 için en iyi uygulamalar arasında saydıklarımızda aslında bu amaca hizmet etmektedir.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Windows 10’da Hazırda Beklet Nasıl Kapatılır?

Microsoft Windows yüklü bir bilgisayarlar, pek kullanılmasa da çok farklı güç seçeneklerine sahiptir.

Bu güç seçeneklerinin amaçları genel olarak, güvenliği sağlamak, fazla güç tüketimi ve elektrik tüketiminin önüne geçmek, sizlere daha yüksek performansı sunabilmektir.

Bilgisayarımızda yüklü olan bir işletim sisteminin bize hazır halde getirdiği bu güç seçenekleri herkesi memnun etmeyebilir tabi. Özellikle de bilgisayarının sürekli açık kalmasını isteyen kullanıcılar için bunun önüne geçmek oldukça önemlidir.

Windows 10 İşletim Sistemli Bir Bilgisayarda Hazırda Beklet Devre Dışı Bırakılabilir Mi?

Windows 10, açık kaynak bir işletim sistemi olmadığı için, işletim sistemi ile birlikte gelen özelliklerin pek çoğuna müdahale etme ya da devre dışı bırakma şansımız olmayabiliyor. Yine de Windows, güç seçeneklerini değiştirme ve düzenleme konusunda kullanıcılarına büyük bir esneklik sağlar. Bir kaç basit adım ile Windows 10 yüklü bilgisayarınızdaki Hazırda Beklet güç seçeneğini kapatabilirsiniz.

Windows 10 Yüklü Bir Bilgisayarda Hazırda Beklet Seçeneğini Devre Dışı Bırakmak

1. İlk olarak klavyede bulunan “Windows” tuşuna basın ya da fare ile bilgisayarınızın sol alt kısmında bulunan Windows ikonuna tıklayın.

2. Çıkan pencerede “Sistem” seçeneğine tıklayarak, sistem ayarlarına girin.

3. Sistem ayarlarında bulunan sol menüden “Güç ve Uyku” seçeneğini seçin ve açılan pencerenin sağ tarafında bulunan “ek güç ayarları“na tıklayın. Aynı zamanda bu yere, Denetim masası > Güç Seçenekleri. kısmından da ulaşabilirsiniz.

4. Sayfanın sol tarafındaki menülerden “Kapak kapatıldığında yapılacakları seçin” kısmına tıklayın.

5. Açılan sayfada hazırda beklet seçeneğini işaretli şekilde göreceksiniz. Fakat bu seçenekleri değiştirmek için izne ihtiyacınız var. Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir yazısına tıklayarak, bu işlemler için kendimize izin veririz.

6. Hazırda beklet yazısının yanında bulunan kutucuğa tıklayarak işareti kaldırın. Ardından Değişiklikleri kaydet butonuna tıklayın.
Artık bilgisayarınızdaki Hazırda beklet özelliği kapatılmış olacaktır.

Hazırda Beklet Seçeneği Nasıl Tekrar Aktif Edilir?

Hazırda beklet seçeneğini tekrar aktif etmek için aynı şeyleri yapmanız, en sonunda kutucuğa tıklayarak tik işaretini tekrar koymanız ve kaydetmeniz yeterli olacaktır.

Hazırda beklet seçeneği her ne kadar bazı zamanlarda işinizi zorlaştırsa da ciddi bir enerji korunumu sağlar, Hem bilgisayarın boş olduğu zaman daha az enerji tüketir hem de hızlı bir şekilde tekrar aktif olmasına olanak verir.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Windows 10 Harita İndirme Nasıl Yapılır?

Windows 10 işletim sistemi ülkemizde ve dünyada neredeyse herkes tarafından kullanılan oldukça popüler ve kullanışlı bir işletim sistemidir.

Bu işletim sisteminin bizlere sağladığı pek çok kolaylık bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Windows 10 işletim sisteminin bizlere sunmuş olduğu haritalar programı.

İnternet bağlantımız açıkken büyük bir rahatlıkla kullanabildiğimiz bu program bazı durumlarda bizlere internet bağlantımızın bulunmadığı durumlarda gerekebiliyor. Bu gibi zamanlarda ise yapmamız gereken birkaç küçük işlem bulunuyor. İşte bu yazımızda sizlere Windows 10 harita indirme nasıl yapılır bunun hakkında birtakım bilgiler vereceğiz.

O Halde Windows 10 Harita İndirme Nasıl Yapılır?

Windows 10 işletim sisteminde haritalar uygulamasını çevrimdışı kullanmak istediğimiz zamanlar için çevrimiçi olduğumuz zamanlarda ihtiyacımız olan bölgelerin ya da ülkelerin haritalarını bilgisayarımıza indirmemiz gerekiyor. Bunun için ise yazımızda bahsedeceğimiz birkaç işlemi sırasıyla gerçekleştirmeniz gerekiyor.
İlk olarak yapmanız gereken şey bilgisayarınızda sol en alt köşede duran başlat işaretine tıklamak. Eğer isterseniz bilgisayarınızda Windows işaretinin bulunduğu tuşa basarak da gerekli menüye ulaşabilirsiniz. Bu aşamayı gerçekleştirdikten sonra yapmanız gereken şey ise açılan menüden arama kısmının olduğu yere haritalar yazmak. Uygulama arama sayfasında karşınıza çıkacaktır. Karşınıza açılan uygulamaya tıklayın. Uygulama ekranınıza gelince sizi sağ üst köşede üç nokta bulunan bir işaret karşılayacaktır. Üç nokta şeklindeki işarete tıklayın ve açılan küçük menüden ayarları seçin.

Ayarlara giriş yaptıktan sonra en üst kısımda çevrimdışı haritalar yazıyor. O yazının hemen altından haritaları seç yazan küçük kare bir buton bulunuyor. Bu butona tıklamalısınız. Bu butona tıkladıktan sonra sizi yeni bir sayfaya yönlendirecektir. Bu sayfada küçük kare kutu içinde artı işareti bulunan bir buton ve yanında haritaları indir yazıyor. Bu butona tıklıyorsunuz ve sizi dünya üzerinde ki 5 bölgenin bulunduğu bir seçenekli bir sayfaya yönlendiriyor. Bu beş seçenek arasından indirmek istediğiniz ülkenin bulunduğu bölgeyi seçiyor ve tıklıyorsunuz.

Sistemin sizi yeni yönlendireceği sayfa da ise seçtiğiniz bölgede bulunan bütün ülkelerin haritaları bulunuyor. İndirmek istediğiniz ülkeyi bu liste içinden seçip üzerine tıkladığınız takdirde bilgisayarınız otomatik bir şekilde indirme işlemini gerçekleştiriyor. Bu aşamadan sonra internet bağlantınız olmasa bile indirdiğiniz haritayı büyük bir rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Kategoriler
Donanım Haberleri

Windows 10 Güvenli Mod Nasıl Açılır?

Windows yaşadığımız dünyanın ileri gelen işletim sistemlerinden birisidir. Bu sistem şu anda en güvenilir ve hızlı sistemdir.

Windows 10 yazılım ve kodlama lisanını kullanır. Yani en yeni programlar kodlayacak kapasiteyle donatılmıştır. Bir program kullanmaya gerek duyulmadan programlama dili ile birçok programın yaptığı işler çabucak yapabiliyor. Örneğin ”shutdown” kodlaması bilgisayarı zamanlı olarak devre dışı bırakma yazılımıdır. Klavyedeki ”Ctrl” ikonunun sağındaki başlat tuşuna basılarak, çıkan arama yerine programlama yapılır. Bilgisayar sahibinin, yaşadığı yerde olmadığında bilgisayara kendi kendine komut vermesini, güvenli moda geçmesini sağlayan yazılımlarda işletim sisteminin özellikleri arasındadır.

Windows 10′ da ki Diğer Kodlamalar

Başlat yerine ”shutdown -s -t 3600” kodlanırsa cihaz kendini altmış dakika sonra devre dışı bırakır. Burada kullanılan zaman türü saniye veya dakika cinsindendir. Eğer bilgisayar sahibi zamanı uzatmak veya kısaltmak isterse, 3600 diye kodlanan yere alçak veya yüksek numara kodlanır. Fakat yanlışlıkla çok yüksek veya alçak rakam kodlandığı takdirde devre dışı bırakma komutu girilir. Windows 10 işletim sistemi süre ayarlı devre dışı bırakma işlemini iptal etmek için başlat yerine ”shutdown -a” girilir. Bu kullanışlı yöntem kullanıcıların başka yazılım veya program kullanmadan cihazını düzenli olarak kapatıp açmasına olanak sağlar. Buna benzer birçok kodlama, sisteminin mühendisleri tarafından daha sonradan eklenmiştir.

Güvenli Modunun Girilememe Sorunu

Program yazıcıları, insanların gündelik gerekliliklerini gidermek için her gün yeni bir uygulama düzenliyor. Bu yazılımlar çok büyük ücretlere satılıyor. Bunu gören Windows 8 mühendisleri, bu programların yapabildiği bazı özellikleri Windows 10 şablonunda yazarak müşterilerinin hizmetine koydular. Buna benzer yüzlerce yazılımdan birkaçı şunlar: Shutdown -a, Shutdown -s -t 3600, Dxdiag, %temp% ve Windows 10 güvenli mod gibi kodlamalar yer alır. Bu son özellik insanların aklında birtakım sorulara neden oldu. ”Windows 10 güvenli mod nasıl açılır?” sorusu yayılmaya başladı. Daha sonrada açıklama yapan Windows 10 ekibi, bu programlamanın ancak başlat kısmından yazılacağını duyurdu. Bu açıklamadan hemen sonra talimatlar öncelikle anlatılıp, resimli olarak yayımlandı.