Genel

Çocuklarda topallama Geçici sinovit (eklem nezlesi) 24 gün sürdü

Çocuklarda topallama Geçici sinovit (eklem nezlesi)

Sizlere faydası olacak bir yazı paylaşmak istedik.Başımıza gelen çocuklarda topallama ile başlayan geçici sinovit yani eklem nezlesinin geçme sürecini yazmak istedik.

İlk olarak şunu söyleyelim bu hastalığın geçici olduğunu belirtelim.

Bir sabah kalktığımda 4 yaşındaki oğlumuzun sağ bacağını topallayarak yürüdüğünü fark ettik.Bu bizi çok korkkutmuştu.Eminim bu hastalığı yaşayanlar çok iyi anlar.Neyse hemen hastaneye götürdük, çocuk doktoru tam kan tahlili istedi.Kan sonuçlarında her şey normal çıktı.Bu geçici sinovitte genellikle kan sonuçları normal olarak gözüküyor fakat topallamaya devam ediyor.Doktor sonuçlara göre herhangi bir ilaç yada antibiyotik vermedi.Doktorun anlattığına göre geçici sinovitin en büyük sebeblerinden bir tanesi ise 1-2 hafta öncesinde çocuğun geçirdiği üst solunum yolu enfeksiyonu bağlı olarak bu hastalık yaşanıyormuş.

Detaylı bir açıklama yaptığında da eklem yerlerinde karakol görevi gören yerler olduğunu ve bu geçici sinovit mikropları vucüdün yararlı bir organizması şekline girerek vucüdü kandırıyor ve eklem yerine tutunuyor.Buda çocuğun sekerek yürümesine neden oluyormuş.

Bu hastalık ile hiç yürüyemeyen bile olabiliyormuş.Bizde ise sadece çocuk sabahları kalktığında topallıyor sonra geçiyor.Akşama kadar koşuyor geziyor gece yatıyor sabah kalkıyor tekrar topallıyor.Bir kaç geçer dedik ve internette ne var ne yok araştırdık.İnternette yazdığına göre 10 gün sürebiliyormuş.Bizim 10 günü geçtiğinde tekrar doktora gittik.Bu sefer ultrason ve röntgen çektirdik bütün sonuçlar nomal çıktı. Ortapedi doktoru bu süreçte ateş düşürücü ilaçlar kullanmamızı söyledi.Antiboyotiğin bu hastalıkta işe yaramadığı ve beklemekten başka çare olmadığını iletti.

Biz bu süreçte ateş düşürücü ilaçlar kullandık ve tam 24 gün süren bir geçici sinovit ile karşılaştık.Bu hastalık tekrarlayabiliyormuş.İnşallah kimse yakalanmaz, yakalanırsada bir daha geçirmesinler.Çünkü bu süreç aileleri adeta yıkıyor.

Sonuç olarak adı üstünde geçici bir hastalık.Fakat en önemlisi bu hastalık başlamadan önce herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyonu yada gribal enfeksiyonu geçirdi mi?

Eğer kafanızda takılan bir soru yada tedavi süreci hakkında sormak istedikleriniz olursa lütfen bize yorum olarak yazınız.Sizlere gerekli en iyi şekilde cevap vermeye çalışacağız.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

304 Yorum

 1. Sizinle telefonlasabilir miyiz aynı durum oğlum da da var çok endiseluyiz

 2. Allah sizden razı olsun, aynı süreçten geçiyoruz 10 gün oldu, sabah uyandığında yarım saat topallıyor sonra normal gitmediğim hekim kalmadı

 3. Kürşat bey ilerleyen günlerdeki sonucu bize bildirirseniz çok memnun oluruz.

 4. Ben ruhi ayni hastaliga oglumda yakalandi acile goturduk kan idrar ve radyolaji normal cikti sonra ozel hstanede ortapediye goturduk mr istedi ve mr da eklem etrafindaki sivi cogaldigini ve istirahat ve ağrı kesici ateş düşürücü (gunde 3 defa 1olcek) 2 hafta sonra tekrar mr istedi mr a gerek varmi ultraso la hastaligin bitip bitmedigi kontrol edilebilirmi

 5. Ruhi bey geçmiş olsun.Panik yapmanıza gerek yok diyebilirim.Doktorunuz en iyisini bildiği için dediklerini yapınız.Hastalığınızın kaç gün süreceğini bize yorum yazarak iletirseniz çok memnun oluruz.

 6. Ayni dert benim kizdada var. 2 hafta oldu gecmedi dediginiz gibi sabahlari genellikle agri oluyor.tahlilleri normal. ates agri sislik yok ortapediye goturdum mr cektirdik kalcada sıvı birikintisi var 2 haftadir ağrı kesici ateş düşürücü kullaniyoz.agrilari azaldi sabahlari biraz oluyo ama hala tam olarak gecmedi. psikolojimiz bozuldu resmen.

 7. 4 yaşında oğlum 5-6 gün kadar yüksek ateş problemi yaşadı ateşin 3. gününde şurup antibiyotiğin dozunun yetersizliğine karar verildi ve dozu arttırıldı. Ateşin geçmesini takibeden ilk günlerde ördek (penguen) gibi yürümeye başladı bir hafta sonrasında bariz topallama, gece uykudan uyanmalar yaşandı, sabah yere basmak kstemiyor ağrılarını söylüyor tüm gün topallıyor, öğlen uykusundan kalkınca yine ağrılarından bahsediyordu, çocuk doktorumuz bunun 7-10gün süreceğini ağrı olduğunda ağrı kesici ateş düşürücü şurup vermemizi söyledi ancak 12. gününde topallama geçmeyince çocuk doktorumuzun tavsiyesi ile ortopediye gittik, kan testi yapıldı Crp ve sedimentasyon yüksek wbc (normal çıktı) mutlaka mr yapılması istendi açıkçası mr da çocuk durmayacağı için narkoz gerekecekti 2-3 daha bekleyerek başka doktora gitmeye karar verdik (blr kaç radyolog tanıdığımız ultrasound ve röntgen yeterli mr’a gerek yok demişti) ataşehirde doç.dr ortopedist bir bey’e gittik öylede oldu röntgen temizçıktı, ultrasounda da eklemde bir sıvı birikmesi gözlemlenmedi, aslına bakılırsa ağrı kesici ağrı oldugunda değil düzenli kullanılsa tedavi gerceklesim simdiye iyilesecegi söylendi bir 10 gün ağrı kesici reçe etti 10 gün ve 1 ay sonra kontrol tavsiye ettti, gözlemlediğim aslında 12.günden sonra biraz ağrılar azmıştı ama topallama devam ediyordu, şuan 16+gündeyiz topallama ve ağrı devam 10 gün ilaç kullanımımız geçici sinovit veya bir tip artrit olarak teşhis konuldu. Benzer sorunu yaşayanlara umarım ışık tutar, topallama, gece ağrı ile uykudan uyanma, uyanınca ağrı varsa 7-10 gün geçirmeden bir oetopediste gidiniz, özellikle son bir hafta stresten hiç uyuyamadım, umarım sizlere fikir verebilmişimdir.(ilaç benim durumuma özgü bir ilaçtı kendi doktorunuzun önerisi olmadan bu ilacı kullanmayın cok daha ciddi bir problemi ağrı kesici ile maskelemiş olmayın, teşhis sonrası dogru ilaç kullanımı) Bu başlığı bulupta okumak zorunda kalan herkese büyük geçmiş olsun, hastalığımızın 3. haftasının bitiminde sizlere buradan güzel haberler yazabilmek dileğiyle.

 8. Çok teşekkür ederiz Kubilay bey,

  Gelişmeleri bekliyoruz.Çok geçmiş olsun..

 9. 4 yaşındaki oğlumun şuan topallamamasında 14 + 7. günündeyiz
  (İlk 14 gün – ağrı kesici sadece ağrı olduğunda akşam yatarken 1 kaşık verilmişti [Çocuk doktorunun önerisi ile])

  Son 7 günün ilk 3 günü 1,5 kaşık ağrı kesici ateş düşürücü 12 saatte bir verildi, geriye kalan günlerde 1 kaşık ağrı kesici 12saatte bire dönüldü. Ağrı kesici ateş düşürücü düzenli kullanmaya başlamamızın yaklaşık 3.günü (ama topallamamızın 14+3=17.günü) topallama %90 azaldı, hafif paytak yürümemiz kaldı, ağrı şikayeti günde birden çok kere iken, şuan ağır hareket yaptığında nadir bacağım ağrıyor diyor. Ancak bacakları halen güçsüz yere oturduğunda veya eğildiğinde halen geri kalkmakta güçlük çekiyor ancak zorlarsa bir şekilde kalkabiliyor. Bu arada dikkat çekici bir nokta kol ağrısı ve el ağrısı gibi gün içerisinde birden çok kere şikayetleri oluyor.(hatırlatmak gerekirse Röntgen ve ultrasonda birşey gözlemlenmemişti (sıvı birikimi vs.) geçici sinovit, artrit şüphesi ile ağrı kesici ateş düşürücü kullanımına ortopedist önerisi ile başlanmıştı.)

  Crp değerimiz 0,0-0,5 arasında olması gerekirken 1,36
  Sedimantasyon 1/2 saat 0-10 olması gerekirken 31
  Sedimantasyon 1 saat 0-20 olması gerekirken 87
  WBC 5,14-13,38 arasında olması gerekiyordu 10,02 ile bu aralık içerisindeydi.

  Bu sorunu yaşayan arkadaşlar, çocuk yaş bilgisi ağrı kesici ateş düşürücüyü kaç gün ne doz ile kullandıklarını paylaşabilirler mi? (İlaç kullanımında iyileşme sürecinizi yine detaylı paylaşabilirseniz yol gösterici ve fikir verici olacaktır.)

  (Bu noktada 7-10 gün süren benzer sıkıntılarda ortopediste gidilmesi gerektiği ve doktor önerisi olmadan ilaç kullanılmaması gerektiğini önemle hatırlatmak isterim)

 10. Çok geçmiş olsun kubilay bey. Hastalığınızın sürecini bizimle paylaşmanız çok güzel.Biz her sene bir kere gripten sonra kesin yakalanıyoruz.Artık doktorumuzda alıştığı için antibiyotik ile hemen geçiriyoruz.

 11. Mutlaka hastalıklar birbirinden farklıdır ancak henüz ibufen sorunumuzu %100 çözemedi ve gözlemlediğim süreç ortalamaların üzerinde, sizlerde kan değerleri, röntgen, ultrason sonuçları ne durumdaydı, kullandığınız ilaçlar (dozları) ve süreler hakkında bilgi verebilir misiniz? (İlaç ve durum tavsiyesini doktorum ile paylaşmak için danışıyorum)

 12. Kubilay bey bizde ultrason,röntgen ve kan değerlerinde herhangi birşey çıkmıyor.Antibiyotik olarak sabit bir kullandığımız ilaç yok.Doktor o an boy ve kilosuna göre hafif bir antibiyotik yazıyor.

 13. Biz de iki hafta evvel büyük bir grip geçirdik. Acillerde sabahladık. Kızım 21 aylık. Hastalığımızın son günlerinde çok ağlamaya başladı ve arabasına koyduğumuzda susuyordu. Sonra anladık ki ayaklarını basmak istemiyor. Topallama değil, bir iki dk sonra yürümeyi bırakıp yere oturuyor. Bacakları halsiz gibi sanki öyle biri izlenim veriyor. 10 gün oldu, çocuk doktoru aynen geçici olabilir dedi ve ortopediste gitmemizi söyledi. Çocuk çok yıprandığı için bir hafta daha beklemek istiyoruz çünkü dra gitmekten psikolojisi bozuldu. Şişlik, morluk, ateş vb hiç bir başka emare yok. Peki sizler istirahat mi ettiriyorsunuz, yoksa yürütmeye mi çalışıyorsunuz? Masaj vb bacaklarına yapıyor musunuz? Acaba bugünlerde yaşadıklarımız aynı mikrop olabilir mi? Ortopedistleriniz benzer vakalarda artıştan bahsetti mi? Tşk

 14. Selin hanım geçmiş olsun..

  Kesinlikle bir çocuk doktoruna gidin.Bu konular ihmale gelmez..Süreci bize devamlı bildirirseniz çok memnun oluruz.

 15. merhabalar oğlum 3 yaş 2 aylık 2 gündür birdenbire topallamaya ve bacağım ağrıyor demeye başladı.bugün önce çocuk doktoruna sonrada ortopediste götürdük.sağolsun ortopedistimiz sadece rontgen ve yürüyüşü öyle gösteriyor diyerek çocuğa perhiks tanısı koydu ve çocuğun bundan sonra aksayacağını söyledi.hemen o hastaneden başka bir hastaneye ortopediste gittik bu sefer bize geçici sinovit tanısı kondu ve geçeceği söylendi.ancak ben hala tedirginim ve ne yapacağımı bilemiyorum.burada yazılanları görünce olağan bir durum olduğunu anladım.umarım oğlumda biran evvel iyileşir….

 16. Çok geçmiş olsun çiğdem hanım.İnşallah tez zamanda eski sağlığına kavuşur.

  Kış gelmesi ile farkettiyseniz birçok kişi bu konuda sıkıntılarını dile getirmektedir.Sizden oğlunuz hakkında gelişme sürecini bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.

 17. Merhaba benim kizim 17 aylik tam yilbasi sabahi kalktigimizda topallamaya basladigini farkettik.sag dizinde sislik vardi.hemen acile gittik bize de gecici snovit dediler.son bir ay oncesinde grip gecirmistik ona bagladilar.crpsi hafif yuksekti sonra normale indi .sonra 18 e cikti.bir cok dok tora gittik.tahlillerde hep gecici snovit dediler.en son bir doc.te gittik o da oyle dedi gecer gripten dedi .cocugum 18. Gununde hala topalliyor. Insallah benim kizim da iyilesir?

 18. Geçmiş olsun nursel hanım,

  Süreci bize ara ara yazarsanız çok memnun oluruz.Sizin sadece sabahları mı sekiyor yoksa devamlı mı?

 19. Biz 24. Gundeyiz hic duzelme olmadi ayagini sabah sert bi sekilde bi kasiyo hep aksama kadar oyle devam ediyo uykuda bazen rahatliyo gibi insallah duzeliriz

 20. Merhaba;

  Bizlerde şuan 24.+ günümüzdeyiz, topallama yerini sendelemeye bıraktı dün
  Prof Dr.’a gittik (daha önce gittiğimiz 4 doktorun 3’ünün hocası ve/veya son nokta gidilmesi gereken doktor olarak bize bildirdiği isimdi.)

  Geçici sinovit şuan için ön planda, röntgen ve ultrasoundata bir sıvı birikmesi vs gözlemlenmemişti.(15.gün önce fiziksel muayenede hareket kısıtı, ağrı ve sertleşme vardı.)

  Sedimantasyon 15 gün önceki kontrollerde 87’idi (50 üzeriyse üzerine yoğun düşülmesi işaret ediliyor.) hastalığımızın 4.haftasında 42’ye düştü.

  Crp 1,36’idi şuan 0,493 değerler bir miktar iyileşti ancak ibufen baskısı bırakıldığında ağrı olabiliyor diye ileri tetkikler yapılmak üzere Pro Dr.’a gittik, kendisi çok ilgili ve konusunda uzman.

  Topallamanın ve ağrının en yoğun olduğu zamanda 3.5-4 yaşındaki oğlum için çocuk doktorumuz ağrı olduğunda ağrı kesici ateş düşürücü demişti 15 gün bu şekilde kullandık, sonrasında ortopedist, ilk 3 gün 1,5 kaşık 12 saatte bir, sonra 7 gün 1 kaşık 12 saate bir ağrı kesici ateş düşürücü reçete etmişti, yine sorunlar bitmeyince son çare Özgür bey’i ziyaret ettik.

  Sorunumuzun 24.gününde Bey 1,5 kaşık ağrı kesici ateş düşürücü günde 4 kere şeklinde reçete etti (direk işaret etmese de ilk başlarda uygulanan dozun azlığından sürecin uzayabildiğini, şuan için geçici sinoviti düşündüğünü bildirdi.)

  *İlaç bilgilerimiz sadece mevcut tedaviyi karşılaştırmanız için, benzer sorunlar var ise mutlaka mutlaka doktora gidiniz, ağrı kesici ateş düşürücü ile sorunu hata ile baskılamayınız, özellike şişlik, ateş, döküntü olan hastalar mutlaka en kısa sürede imkanları var ise Özgür Bey’e (İstanbul Bahçelievler’de) veya bir çocuk ortopedistçisine konuyu iletmeli ve muayene olmalılar. (Panik olmayınız kötü ihtimalleri düşünmeyiniz ancak en kısa sürede kontrol ettiriniz, mümkün mertebe istirahat öneriliyor.)

  (Bilgi amaçlı ilaç dozu kullanım süresi ve çözüme ulaştığınız süreleri paylaşır mısınız? – ancak tekrar tekrar söylediğim gibi benzer sorunlarda lütfen burada gördüğünüz doz veya ilaçlar ile çözüm aramayınız.)

 21. Kubilay bey hastalık sürecini bizimle paylaşmaya devam ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.Bu hastalığı anca yaşayanlar bilir ne olduğunu.Bu arada Kubilay bey yazınızın içinde bulunan ilaç ismi ve doktor ismini kaldırdığımızı belirteyim.Mecburen yapmak zorundayız.

  Benim oğlumun 24 gün sürdü.Son çare antibiyotik ile düzeldi.

 22. Ben sorunu yaşayanların, Çocuk Romatoloji Uzmanı ile görüşmelerini önemle öneririm.

 23. Benzer sorunu yaşayanlar çocuk romatoloji uzman’larından yardım alabilirler.

 24. arkadaslar biz 35.gunde istanbulda cocuk romatoloji prof beye gittik bize romatizma teshisi koydu emar tahlil yeni cikti insallah bugun tedavi hakkinda gorusmeye gitcez bizde crp hep normaldi o yuzden sakaryadaki doktorlar romatizma degildir dediler .bize vskit kaybettirdiler.boyle bisey basina gelen bence once cocuk romatolojiye gitmeli .vakit kaybetmemeli.suan ne bekliyor acikcasi bilkiyoz .rabbim cumle evlatlara sifa versin

 25. Biz de nörolojiye gittik. Testler istendi. Yanlış adreste miyiz acaba? Sizlerde nasıl teşhis konuldu, ilaç olarak ne verildi, rica etsem yazabilir misiniz? Tek fark, bizde şişlik olmadı hiç. Teşekkürler…

 26. Çok geçmiş olsun Nursel hanım.ALLAH Şifa versin. Gelişmeleri bekliyoruz

 27. Selin Hanım genellikle ilk olarak ortapedi bölümünden başlanıyor.

 28. Merhaba arkadaslar bize romatizma teshisi koydu doktorumuz.ilerlemis dedi kortizonlu hap ve deri altina enjekte edilen igne verdi faydasi olup olmuyacagini gozlemliyecegiz dedi.Doktor hanim iyi bir cocuk profuna gidin bence o gerekeni yapar.sizinki norolojik te olabilir tabii. Ama bizim yaptigimiz gibi doktoro guvenip grip gecer demeyin .istanbuldaki yada ankaradaki proflar daha tecrubeli teshisinizi oralardakilerle bulabilirsiniz .cumlemize gecmis olsun rabbim evlatlarimiza sifa versin .?

 29. Çok geçmiş olsun Nursel hanım,

  ALLAH yardımcınız olsun. Ara sıra keyfiniz iyi olduğunda gelişmelerden bahsederseniz çok memnun oluruz.Sizden de ALLAH razı olsun gelişmeleri bize yazdıkça birçok kişi daha bilinçli hale geliyor.

 30. Nursel hanim benim kizimda ayagi aksiyor gitmegim doktor kalmadi kan testi normal kirik yok cikik yok ama yururken aksiyor ve bacak ustunde hassas dokuda agri napacam sasirdim 10 gun oldu hala gecmedi

 31. Hülya hanım ilk olarak geçmiş olsun,

  Kızınız son 15 gün içinde grip tarzı hastalık geçirdi mi?

 32. Arkadaslar bizim sislik 2 ayi gecti baya indi ama hala tutukluk ve sislik var.bazen ayagi aciliyo igne ve kortizona devam ediyoruz rompatizma doktoruna devapm ediyoruz.bu hulya hanim ben sizin oncelikle cocuk romatizma doktoruna gitmenizi oneririm en azinda oyle bir ihtimali goz onunde bulundurmus olursunuz cocugunuza gerekirse bir an once tedaviye baslaamis olursunuz.cok gecmeden gidin baska doktorlarda oyalanmayin

 33. oğlum 15 gün kadar önce üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdi.8 gün antibiyotik kullandık.rahatsızlığı geçti.ama 2,3 gündür ayaklarının altını kaşıyor sürekli.ayaklarının acıdığını söylüyor basmak istemiyor.bu sabah kalktığında da durum aynıydı.ayrıca yüzünün özellikle üst kısımlarına doğru hafif kırmızı benekler var.bir anlam veremedik.sık hastalanan bir çocuk değildir.oğlum 5,5 yaşında.ne yapacağımızı şaşırdık.yardımcı olursanız çok sevinirim

 34. İlknur hanım doktora danışmanızda fayda var. Ne desek sizi yanlış yönlendirmiş oluruz.

 35. merhabalar
  Yiğenim sabah kalktığında yürüyemedi hiç 2-3 günde yürümeye basladı 1 hafta ateş düşürücü içtik şuan 18 günündeyiz ayagının üstüne tam basamıyo cocuk doktorumuz gecici sinovit dedi şuan beklemedeyiz ortopedi olarak önerceğiniz doktor varsa sevinirim.

 36. Benimde 5.bucuk yasinda oglum var bir hafta okdu aniden sag ayaginin ustune basmamaya basladi sanki ayak boyu uzamisti diger ayaginin yanina getiremiyordu cok aksamaya basladi cocuk dr ortapetistte gittik film ve kan tahlilinyapildi gecici sinavit uzerinde yogunlastilar yurumeye basladi ama dikkatli bakinca hala aksama var bugun birkac defa dizini ve uyluk kemiginin orasini gosterek agriyor dedi cok uzucu bir durim insallah butun cocuklar saglikla buyurler

 37. Geçmiş olsun zuhre hanım;

  İlerleyen günlerde durumunuz hakkında bize bilgi verebilirseniz çok memnun oluruz.Sizin gibi birçok kişi bu sayfayı takip etmektedir.

 38. 7 gun sonra yurumeye basladi oglum bugun biranda yine sag bacaginin baldir kisminin yukarisini gosterek agriyor dedi ve basmamaya basladi 5 gundur yuruyor du neden biranda yine oldu anlamadik

 39. Merhaba benim bebegim yasinda 3.gunu emekliyor emeklerken tek bacagini paralel suruyor acil cocuk diktoru gordu birsey demedi ortopedide kirik cikik yok dedi bir sonuc alamadik cok uzuluyoruz daha oncedden 1 ay kadar once bronsit kulat intihabi gecirdi dizini hic bukemiyor ne yapmaliyim

 40. Gözde hanım geçmiş olsun,

  Size ne desek yanıtılcı olur.Doktorlardan başka hiç kimse size yardımcı olamaz.

 41. Bizi dr cocuk romotolag yonlendirdi antalyaya gittik emar cekildi kan tahlilleri yapildi ama daha sonuclar cikmadi ağrı kesici ateş düşürücü kullaniyoruz 3 hafta kullancaz sonra kontrol romatizmadan suphe duydular

 42. Merhaba oğlum 18 aylık.10aylık yürümeye başladı.Bir sıkıntı yoktu.Geçen Hafta el ayak hastalığı ardından Boğaz enfeksiyonu geçirdi.Daha iyileşmeden sağ bacağında yürürken değişiklik farkettik.çok hareketli olduğundan sürekli düştüğünden çıktı sandık.Ortopediye götürdük sağ kalçada aralık var 6 ay sonra kontrole getirin sesi.Baska doktora götürdük yine röntgen çekildi ve çıkık olmadığı söylendi.Ayrıca ağrı ya da hareketlerinde kısıtlanma da yok.geçirdiği enfeksiyondan olduğunu söyledi.3 hafta içinde geçmezse tekrar bakılacak hala aksayarak yürüyor.Çok endişeliyim.

 43. Merhabalar Emre ben
  Öncelikle bu hastalıkla uğraşan bütün hastalara geçmiş olsun ben bu konuda yanlız olduğumu sanıyodum ve gerçekten anne babayı son derece yıpratan karamsarlığa düşüren bi hastalık bu bizim mücadelemiz kızımızın üst solunum yolu enfeksiyonu şikayetiyle başladı daha sonra 8-10 gün süren yüksek ateşle devam etti ki yüz bölgesi isilik gibi olmuştu artık fitil bile fayda etmiyordu hastanede yattık serumlarla ateş düşürülüyor akabinde yeniden yükseliyodu biz kırmızı benekleri isilik sanarken onlar meğer rubella hastalığının belirtisiymiş belki duymuşsunuzdur kontrolsüzce ülkemize alınan Suriye vatandaşlarından bulaşan bi kızamıkçık türü geçmeyen bir yüksek ateşi en büyük özelliği taburcu olduktan sonra geçici sinovitle tanıştık bu teşhisi koymalarıda çok kolay olmadı sol bacakta usg sonrası sıvı artışı olduğu tespit edildi yeniden hastane yatışı yürümede aksaklık biraz geçti bu sefer sağ bacakta aksaklık başladı fakat bu sefer sıvı (ödem) yoktu bu arada kızımız delik deşik tabi yapılmayan test tahlil kalmadı herşey tertemiz çıkıyo ama elimizde geceleri ağlayarak uyanan sabahları aynı şekilde bir çocuk var artık testlerden bi hastalık çıksın diye bakar olduk eşimle bilinmemezlik çok kötü bişey insanın içini kemiriyor resmen evladının o sizden medet umarak gözlerinize bakışı ağlaması ve sizin elinizden sadece bir ölçek şurup verip beklemekten başka bişey gelmemesi beni bi baba olarak çok yıprattı oturup ağlıyodum bende artık dr lar bile çaresiz bi tanı koyamıyorlar eşimde bende sağlıkçı olduğumuz için bütün kapıları çaldık çocuk dr çocuk ortopedisti özel bölgeden mi kaynaklanıyor diye kadın doğum pisikolojik mi yani kendimizi kurup kurup int bakıp bakıp bütün yolları denedik (hatta Anticor DNA gibi farklı testler yapıldı sonucu 20 günde çıkan testler o yaş grubu bebeklerin kullandığı ilaçlardan yan etki yaparak buna sebep olan ilaç var mı diye ilaçlara bakıldı son olarak Brusella testi bile yaptırdım belki etmen sütten bulaşmış olabilir mi diye inananlar var mı bilmem ama hoca bile gittik bir kere acile yetiştirirken ağlamaktan annesinin kucağında bayıldı bitkin düşmüştü Allah a yalvarmaktan başka bi çare kalmamıştı ki Kubilay beyinde bahsettiği Prof çocuk ramatolojisinde 1 numara olan Özgür hocama gittim benim o bitkin panik halimi aldı rahatlattı en azından şıp diye geçirmesede bizi beyin olarak hayata döndürdü yapılacak çok fazla biley olmadığını ağrı kesici ateş düşürücü kullanmaya devam etmemi KENDİLİĞİNDEN zamanla geçeceğini söledi Sakarya’da bir ortopedi dr da aynı şekilde zamanla geçeceğini hatta 2 3 kere daha tekrar edeceğini sölemişti evet geçti 3 ay oldu ve son 3 gündür kabus geri döndü aynı senaryoları yeniden yaşamaya başladık şimdi ilk olarak usg de ödem var mı yokmu ona baktıracam sonra çocuk ortopedisine randevu aldım yine o hocaya danışıp beklicez Galiba

 44. Çok geçmiş olsun emre bey. sizi çok iyi anlıyorum.bizde her sene bir kere yaşıyoruz bu lanet olayı.gelişmelerden bizi haber ediniz.

 45. BEnim merak ettiğim bu hastalıkla mücadelede başka bi alternatif yokmu sadece şurup verip beklicez mi ne bilim sıcak veya soğuk kompres yapmak iyi gelir mi bu konuda bilgisi olan var mı

 46. Gecen yil benim oglumada olmustu dun aksam ayagim agriyor desi sonra gecti dedi yuruyusunde degisiklik yok ama bitmeyen bir yesil burun akintisi var okula basladigindan beri devam ediyor korkuyorum tedirginim yine yirumeme olacak diye Allah butun cocuklari korusun insallah…

 47. Kizim 7 yasinda 2,gun normal yurumeye basladi,7,gun yine agriyor demeye basladi,hastalikta bazi ilaclar kullanildiktan sonrada cikabilir diyir,kizim astim ilaci kullaniyordu,ismi … ,bu ilacı kullanan varmiydi,bu hastalik oncesi el bileklerinde kirmizi agrili sislik olustu,bir hafta kadar once,bu ilacin yan etkilerindede bu var,eklem agrilari ve sislik kizarikliklar,bu ilactan asiri suphelendim,bu hastalik oncesi ilac kullanan varmi,varsa ne ilaci,ogrenebilirmiyim

 48. Geçmiş olsun aytaç bey.

  Burada malesef size bu sorduğunuz soruları kimse cevaplayacak nitelikte değil.Bizim size tek önerimiz doktorunuza başvurmanız olacaktır.Geçici sinovit olduğunu doktorlar teşhis koyabilmektedir.

 49. 6 yaşındaki kızım 1.5 ay önce 3 gece bacağım ağrıyor diyerek uyandı daha sonra gece ağrısı yerini gündüz sol kalça ağrısına bıraktı bu arada boyu da uzadı büyüme ağrısı düşüncesi ile bekledik fakat son 15 gündür artık toplayarak yürümeye başladı basmaya korkar oldu ve en son 3 gün önce acil e gittik kalça röntgeni çekildi 3 farklı pozisyonda röntgen sonucunda bir şey görülmedi ve 2 hafta gozlemleyip geçmez ise daha sonra tekrar gelmemizi ve ileri tetkikleri yapılacağını söylediler beraberinde kilo kaybı da varmı diye sordular acayip bir endişe krizi içinde yaşıyorum şu anda kan tahlili yapılmadı ultrason çekilmedi röntgen yeterli bir tanı koyma yöntemi değilmiş kan tahlili olmazsa olmazlardan mı çok endişeliyim Rabbim evlatlarımızla sınamasın bizleri beklemeliyim bilemiyorum

 50. Sertap hanım farklı bir yere gitmenizde fayda var.Ama telaş yapmanıza gerek yok.Son gelişmeleri bize bildirirseniz çok memnun oluruz.

 51. Benim de oglum 4 yas 2 aylik. Cuma gecesi yuksek ates şikayeti ile hastaneye gittik serum verdiler. Cmt gayet iyiydi. Pazar uyandığımızda bacaklarının üzerinde duramadığını soyledi şok olduk tabi. Hic karşılaşmadığımız ve duymadığımız bir durumdu. Gun icinde oldukca açıldı. Uyuduk sabah yine ayni. Hemen dr muza gittik. Normal oldugunu ve gececegini soyledi. 5 gun 3 er doz 7.5 olcek ağrı kesici ateş düşürücü verdi. Insallah gecer. Yıpratıcı bir surec rabbim yardımcımız olsun.

 52. Pazartesi günü 3 yasındaki kızım aniden kalçasını dışa doğru çıkarıp sol bacağını topallayama başlattı. önce rol yapıyor sandım ama oyle degil.hemen özel bir hastahaneye götürdüm genel çocuk sağlıgına doktor tam kan sayımı ultrason istedi bişey çıkmadı ortopediye yönlendirdi röntgen çekti bisey çıkmadı dediği eklem nezlesi olmuş ağrı kesici ateş düşürücü şurup verdi 5 güne geçer dedi ama geçmedi ne yapmalıyım arkadaşlar.hala topallıyor ustune basamıyor beklemelımıyım yoksa başka hangi bölüme gitmeliyim bugun doktoru aradım bana universite hastahanesinde genel pediatri bölümüne gitmemi istedi bunu neden söyledi acaba yani ortepedi doktoru bekle diyor cocuk doktoru unıversite hastahanesine git diyor kafayı yıyecem ne yapmalıyım arkadaslar tecrubelerinizi lutfen paylasırmısınız

 53. Merhabalar ali bey,

  Son durumunuz nasıl acaba? Genellikle eklem nezleri azcık uzun sürmektedir.

 54. Merhaba suan 4 yasinda olan kizim 2 yasindayken bir sabah uyandi ve yuruyemiyordu dra goturduk gecici snovit denildi agri kesici verildi 3 gun kullandik duzeldi dr ilaci birakmamizi soyledi biraktik tekrar yuruyemedi 13 gun surdu bu surecte yapilmayan tahlil kalmadi. Gecti bir sure sonra tekrar tekrarladi baska tahliller yapildi losemiden romatizmadan falan suphelendiler pskolojimiz bozuldu. Simdi 2 senedir ara ara ozellikle ilkbahar ve sonbahara girerken 4 5 kez tekrar ediyor cok sık tekrarladigi icin snovit fikrinden vazgectiler ortapedi immunoloji romotoloji noroloji bolumleri gordu suan hala norolojide takipteyiz 2 kez eeg cekildi hersey temiz yuruyememeden baska bir belirtide yok ne sislik ne ates vs elimiz kolumuz baglandi ilac vermemiz yasak birseyin ustunu ortmesin diye cocuk agriyor diyor agliyor yuruyemiyor bizde belirsizlik icinde bekliyoruz. Fakat bize gecici snovit tekrar edebilir demediler birde bizden hic mr istemediler acaba bir mrla sonuca ulasmam dahami mumkun olurdu. Yani cocuk hastalandigida gun asiri kan vermeye gidiyoruz degerlerinde bir degisiklik varmi diye akdeniz atesinden busellaya butun hastaliklara bakildi ama yok. Hastanemiz bir universite hastanesi acaba baska bi yerde de sansimi denemeliyim 2 gundur yine yuruyemiyor cocugum

 55. Kübra hanım büyük geçmiş olsun. Bizde her sene sonbahara girerken kesinlikle 1-2 kez yakalaniyoruz. Ağrı kesici veriyoruz sadece. Bence başka bir doktora götürün. Aynı yere takılı kalmayın.

 56. Arastirsinlar diye universite hastanesine yonlendiriyorlar ali bey bizde 2 senedir universite hastanesindeyiz lakin bir sonuc alamadik. Yani tek bulgu yanina koycaklari 2 nci birsey ates kanda mikrop sislik kizariklik vs yoksa arastirilsin istiyorlar

 57. Sag olun.Tek bir dr gormuyor bolum bolum gezdik ve muayeneler hep prof. Doc.yapti ama yok hic bir sonuc alamadik. 6 aydir olmuyordu cuma gununden beri yine perisaniz.ama yazdiklariniz biraz icimi rahatlatti yani artik heralde kimsede olmayan caresiz bir hastaliktayiz ve bizi nereye goturcegini bilmiyoruz diye dusunmeye baslamistim. Yazdiklariniz umut oldu.Baska hastanede de takip ettircem

 58. Kübra hanım biz senelerdir çekiyoruz. Bir doktor bize 7 yaşına kadar tekrarlayabilir dedi. Benim size önerim kesinlikle başka doktorları deneyiniz. Ben şahsen üniversite hastanelerinden uzak duruyorum.

 59. Bugun baska bir hastanede muayene yaptirdim dr bukadar zamandir bir suru sey yapilip bir mr istenmemesine cok sasirdi. Carsamba gunu tekrar goruscez 2016 dan beri olan tahlillerini gorup mr vercek. Beni uzen cocugumun hastaligi degildi adinin konulmamis olmamasiydi. Sizinle karsilasmam umut oldu bana.surecimizde gelisme oldukca paylasirim insallah.

 60. Kübra hanım sürecinizi bizimle paylaşırsanız çok memnun olurum. Genellikle ziyaretçilerimiz hastalık sürecinde yazıyor. İyileştikten sonra yazmıyor. Bu şekilde olunca diğer araştıranlar için kesik bilgi verilmiş oluyor. Güzel haberlerinizi bekliyoruz.

 61. Uzun bir aradan sonra oglum 6 bucukn yasinda sabah biranda ayagim agridi dedi okula gittik sonra ogretmenine sordum iyi birsey yok demisti ben almaya gittigimde aksamaya basladi suanda eve aksiyor zipliyor ama yurumede aksama var cok korkuyorum insallah birsey olmaz

 62. Bir yil sonra tekrar bu sabah aniden yine sag bacak uyluk kemigini gostererek agriyor dedi vede aksama basladi yururken cok uzgunum insallah cabuk gecer

 63. Geçmiş olsun Zuhre hanım,

  Rahat olun bir süre sonra geçer. Gelişmeleri bize yazarsanız çok memnun oluruz.

 64. Bugun dr gittik rotgen ceklidi kan tahlili yapildi sonuclarda bariz birsey cikmadi bir hafta ağrı kesici ateş düşürücü kullancaz so ra takipde olacak insallah gecer birdahada olmaz hicbir cocuga gozunun onunde aksayarak yurumesi insanin canini cok slklyor

 65. Öncelikle herkese çok geçmiş olsun benimde 4 yaşında oğlum 3 gün ateşli hastalıktan sonra birden yürümemeye başladı hemen hastaneye götürdük yapılan kan testinde ck değeri olması gerekenden 10 kat fazla çıktı ve 2 gün alınan her kanda bu yükseklik devam etti. Tabi bu arada oğlum 3 gün içinde yürümeye başladı tekrar 4 günde kan aldırdığımızda ck seviyesinde düşüş olmuştu fakat kontrol amaçlı 1,5 ay sonra tekrar kan alacaklarını ve kandaki ck değerine tekrar bakacaklarını söylediler benim sizlere sorum geçici sinovitte kandaki ck değerinde yükselme olurmu çok tedirginim lütfen acil cvp yazarsanız sevinirim

 66. Serap hanım CK dediğiniz değer kas değeri mi? Tahlil kağıdında yazan değeri yazr mısınız (CK serum) mu

 67. 7 yasindan sonra olmazmis diye duydum ama bilemiyorum insallah olmasin hicbir cocuga boyle seyler

 68. Serap hanım bizimde o değer yüksek çıkmıştı. Siz dedikten sonra baktım CK Serum yüksekmiş

 69. Merhaba 5 yaşında oğlum 4 gündür sol ayağı topallıyor. Sırt üstü uzandığında ayağıyla her türlü hareketi yapabiliyor. Ama yürürken dizini kırmadan topallıyor.

  Üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmedi.

  Günün 24 saati böyle.
  Ağrısı yok. Sadece dün kaval kemiği tutup ağrıyor dedi.

  Doktora götürdük bizi çok korkuttu. Böyle kalabilir dedi.
  Merhem verip haftaya gelin dedi.
  Burayı okudum ama kafam karıştı.
  Sizce ne olabilir

 70. Çok teşekkür ederim bugün kan aldılar tekrar ptesi sonuçlar çıkıcak hayırlısı inşallah beni çok korkuttular kas hastası olabilir diye inşallah temiz gelecek sonuçlar herkese acil şifalar

 71. Iki gun aksadi dun iyi yuruyordu bugun yine aksamaya basladi cok uzuluyorum ya ağrı kesici ateş düşürücüye devam ediyoruz

 72. Serap hanım nasıl bir kan aldılar. Sonuçlar aynı gün çıkar normalde. Farklı bir kan tahlili mi yapacaklar.

 73. Merhabalar Ercan bey,

  Kesinlikle başka bir doktora götürün. Buradaki yorumlara göre de hareket etmeyiniz. Bizim tavsiyemiz tek bir doktora bağlı kalmayın. Bu arada yattığı yerden ayağını kırabiliyorsa ayaktayken yapmaması çok garip geldi. Acaba size oyun yapmıyor değil mi?

 74. Bu sorunu yasayan aileler cocuklariniza gun icinde kosma ziplama ayakda cok durma diyormusunuz benim oglum hareketli bir cocuk aksaya aksaya kosuyor ben de dinlense fazla hareket etmese diyorum ama cocuk durmuyor surekli ayakda

 75. Zuhre Hanım tablet ve telefonda durdurmak zorunda kalıyoruz 🙂

 76. Peki hareket etmesi zararlimi acaba dr bana okula gonder dedi iki gun aksadi 3.gun aksama yokdu 4m gun okula gitti geldi aksama basladi bugunde aksama var ama herisini goruyor okula gondermeseydim diye dusundum pazartesi gosteri var dans etcekler cok tedirginim ileryecek diye cocukda gitmek istiyor

 77. Zuhre hanım doktorda bize fazla kısıtlama yapmayın demişti. Ayrıca ben bu C ve D vitamini içeren takviye gıdalarında veriyorum. Faydası olacağını düşündüğüm için veriyorum. Belkide psikolojiktir.

 78. Bu sabah uyandığımda yaşadığım şoku ömrüm boyunca asla unutamam. 1,5 yaşındaki oğlum oturduğu yerden kalkamiyordu ben kaldırdığımda ise topallayarak yürüyordu.Bir yeri kırıldı sandım,Allah korusun felç geçiriyor falan sandım hemen acile gittik kan tahlili yaptılar sadece 1 ay içinde grip soğuk algınlığı gibi bir şey yaşayıp yaşamadığımızı sordular. 10 15 gün öncesine kadar sadece burun akıntısı vardı koyu yeşil renkte başkada hiç bir şeyi yoktu.onu söyledim.sonrasinda tahlillerimiz temiz çıktı ve sinovit adını ilk defa orda duydum. Çaresi olmayan bir hastalığa yakalandık gibi geldi yaşadığımız şoku anlatamam. 2 hafta beklememiz gerektiğini eğer geçmezse çocuk Dr. Götürmemizi söylediler. Eve geldim çılgınlar gibi ilk defa duyduğum bu kelimeyi netten araştırmaya başladım ve gördüm ki yalnız değiliz. En güzeli de çocuğumu sakat bırakan birşey değilmiş, geçiciymiş.sayfanızda yazılan yorumları okudukça adeta yüreğime su serpildi. Allah kimseyi evladıyla sınamasın. Hepimize çok geçmiş olsun Rabbim hiç bir evladımıza dermansız dert vermesin.

 79. ALLAH çaresiz hastalık vermesin hasret hanım.

  Bu hastalık çok şükür geçici. Direncini artıracak takviyeler vermenizi tavsiye ediyorum.

 80. Merhabalar , 34 aylık bir oğlum var. 2 hafta önce sabah uyandığında topuğunun üstüne basamadı ve parmak ucunda yürüdü. Ben uyuştu herhalde geçer diye düşündüm lakin öylede oldu. 2-3 saat içinde geçti. Bu sabah uyandığında anne diye bağırdı ve yatakta öyle oturuyordu. Sadece anne tut diyordu. Yine aynı şey oldu. Sağ ayağının üstüne basamıyor. Gözlemledim şaka yapıyorsun bak yürüyorsun sen hadi yürü bakalım dedikçe hayır yürüyemiyor. Topuğunun üstüne basamıyor parmak ucunda topallıyor. Hastaneye acile gittik röntgen çekildi ve hiçbirşey çıkmadı. 10 gün dinlensin dendi ve ateş düşürücü ağrı kesici ilaç verildi. Şimdi uykuda kontrol ettim derin uykuda ve gerçekten acıyor bacağı . Sıcak havluyla kompres yaptım biraz masaj yaptım. Çok korkuyorum bana istanbulda dr tavsiye edermisiniz uyuyamıyorum üzüntümden pazartesi hemen götürmeliyim doktora? sıvı birikmesi röntgende görülebiliyormu bizi başlarından mı savdılar anlam veremiyorum ve durum canımı çok sıktı . En son 3 ay önce kadar hafif bir boğaz ve gribaş enfeksiyon geçirdi ama doktorumuz bize antibiyotik vermedi bitkisel bir iki şurupla durumu 15 gün içinde toparladık ama oğlum geçen sene 3 ay içinde 5 kere boğaz enfeksiyonu geçirmişti

 81. Eda hanım topuğun acıması geçici sinovitten çok farklıdır. Yüksek bir yerden atlayıp topuğunu acıtmış olabilir mi? Yada topuğun acıdığına emin misiniz?

  Sıvı birikmesi ultrason ile gözüküyor. Bence bir çocuk doktoruna gidip kan tahlili yaptırmanızda fayda bulunmaktadır. Bu aralar miyozit denilen bir hastalık var ve bu hastalık kan tahlili ile belli oluyor.

 82. Hayır topuğu acımıyor . Sanırım kalçadan kasılıyor gibi bacağı gergin tutamıyor tam basamıyor. Neren acıyor dediğimde baldırını gösteriyor bacağını gerdiğimde bağırıyor. Yatarken hiçbirşey yok emekleyebiliyor dizlerinin üstündede duruyor ama ayağa kalkınca ayağını sakınıyor. Topallıyor . Eminim topuğunda birşey yok

 83. Eda hanım tekrar geçmiş olsun. Bizim size önerimiz kesinlikle bir çocuk ve ortopedi doktoruna gitmenizdir. Buradaki yorumları okuyarak etki altında kalmayınız.

 84. 14 mayısta geçti normal yürümeye başladı . Dün sabah yine uyandı ve yine yürüyemedi . Özel hastaneye götürdüm tekrar röntgen çekildi ve kan tahlili yapıldı hiçbirşey çıkmadı. Sadece biraz enfeksiyonu yüksek çıktı onu. İçinde antibiyotik verdi 1 hafta sonra tekrar gelin dedi. Ama içim rahat etmedi bugün baltalimanı kemik hastanesine götürdüm. Kalça rontgeni çekildi ve hiçbirşey yok dedi . Geçici sinovit olabilirmi dedim inşallah öyledir öyleyse geçer sıkıntı edilecek bi durum değil dedi. Diz kapağını açamıyor tam topallıyor sorun kalça ve dizkapağında sanırım çok korkunç birşey öyle topallaması beni çok geriyor. Ultrasonla baksak dedim , ultrasona gerek yok ben bu yaştaki bir çocuğun dizinden sıvı alınması taraftarı değilim bu sakıncalı bi durum dedi dr. Şimdi dolven ateş düşürücü kullanıyoruz. Ben anlamıyorum bu durumu canım çok sıkkın

 85. Kubilay bey geçen sene kızında yaşamış bu problemi. Bahçelievler de özgür beye gitmişler acaba bizim drumuz özgür beymi soyadı kendisi mesleğini bıraktı. Keşke ulaşabilsek kendisine çok üzgünüm muhteşem bir doktordu . Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım

 86. Eda hanım kendinizi bırakmayın. Ayrıca internetten devamlı bu hastalığı araştırmayınız. Daha çok etkilenirsiniz.

 87. Haklısınız .. bizim çocuk doktorumuzda özgür beydi. Ama kubilay beyin bahsettiği özgür hoca romatoloji uzmanıymış. Çok zor randevu aldık . Çok yoğun belliki . Yarın sabah gidicez bakalım umarım bir teşhis koyar ve tez zamanda sağlığına kavuşur. Çok sican sıkıcı bir durum. Evlatlarımızdan uzak olsun. Sağlık çok mühim ?

 88. Eda hanım gelişmeleri bize bildirirseniz çok memnun oluruz. İnşallah güzel haberler alırsınız.

 89. Çok teşekkür ederim öncelikle özgür hoca mükemmel bir hoca kesinlikle gidilmesi gereken bir doktor biz kendisine bayıldık. Romatizmal bir rahatsızlık olmadığını söyledi ağrı kesici ateş düşürücü verdi günde 6 saat arayla 1,5 ölçek pazartesi kontrole istedi eğer sonuç vermezse emar ve emg çekilecek. Kalçadan geliyor acı dedi dizinde ve ayağında bir problem görmediğini söyledi . Pazartesi belli olur sanırım.

 90. Merhabalar. Benim oğlum da 6 yaşında. Akşam yattık bir sıkıntı yoktu. Sabah kalktık çocuğum bacağını açamıyordu. 2 saat kadar yuruyemedi. Daha sonra hafif hafif basmaya başladı. Hemen çocuk romatolojiye goturduk. Kan, idrar tahlili yapıldı ancak birşey çıkmadı. Teşhis de konulmadı. ağrı kesici ateş düşürücü içerikli bir ilaç verdi doktor günde 4 defa içirin dedi. Gelişme olursa yazacağım. Paylaşımlar için herkese teşekkürler.

 91. Çok geçmiş olsun Bahar hanım.

  Bu aralar mevsim geçişi olduğu için geçici sinovit şikayetleri artıyor. Oğlunuzda son zamanlar grip soğuk algınlığı geçirmişmiydi?

 92. Oğlumdaki şikayetlerin artması üzerine başka bir doktora goturduk. Oğlumda karın ağrısı ve ateş de oldu. Doktor çocukluk çağı eklem romatizması dedi. İğne verdiler haftada bir kez vurulacakmış. Bir ağrı kesici antienflamatıar içerikli bir ilaç. Dizlerinde de şişlik var oğlumun. Artık hiç yürüyemiyor? 1 ay kadar önce boğaz enfeksiyonu geçirmişti oğlum. Zaten çok sık boğaz enfeksiyonu geçirdiğinden bademcikleri de alınmıştı. İlk defa böyle bir durumla karşılaştık. Tez vakitte geçer inşallah. Merak ettiğim bu geçici sinovit dediğiniz hastalıkta da ateş ve eklemlerde şişlik oluyormu?Herkese geçmiş olsun. Acil şiafalar rabbimden.

 93. Bahar hanım tekrar geçmiş olsun. Bizde şişlik yoktu. Fakat yorumlarda farklı şikayetlerin olduğunu göreceksiniz. Bizim size önerimiz bir profesöre götürmenizdir.

 94. Merhaba bahar hanım 2 senedir benim kizimda tek bulgu olarak yuruyememe var ara ara atak halinde cok bolum gezdim bizde sislik yoktu lakin sislik olmasi yada kizariklik teshis konulmasi acisindan onemli. Ihmal etmeden cocuk romotolojiye gorunun derim

 95. Bu arada biz baska bir hastaneye daha gitmistik en son surecin devaminda bizden metabolik tahliller istediler. Farkli bir noroloji dr u gordu fakat bu hastaligla ilgili bi sonuca yine varilamadi. Eeg si metabolik tahlilleri temiz ve romatizmal birseyde olmadigi icin cok endiselenmeyin dedi en kotu hastaliklar bunlarla alakali dedi. Kanda temiz mr i atak aninda cekersek daha dogru sonuc aliriz dedi saglikliyken birsey cikmazmis cunku atak halindeki yuruyememelerde mr in rontgenden farki yokmus. Birde fizik tedaviye yolladi kaba motor gelisiminin biraz yavas oldugu gozlemlendi sporla duzelebilirmis yuzme ve jimnastik gb lakin bu kaba motorun yuruyememe ataklariyla ilgisi yokmus eksta bisey cikti yani.gelismelerden haberdar edicem sizi teshisi konuldugunda da bilgilendiririm. Herkesin cocugu iyi olur insallah

 96. Merhabalar. Oğlumda karın ağrısı, ateş ve eklemlerde şişlik birlikte olunca doktor Akdeniz ateşi(fmf) adında bir hastalıktan şuphelendi. Hala yürüyemiyoruz ancak en azından bacaklarını kaldırabiliyor.şimdi de el parmaklarında şişlikler başladı.fmf genetik testi temiz çıktı ancak yinede ilaca a başladık. Eklem şişlikleri ile ilgili de bir iğne vuruluyoruz haftada bir. Ayrıca vucudundaki enfeksiyon gozune de vurdu. Üveyit adında bir hastalık olduğu söylendi. Damla da başladık. Ankaradan takip eden varsa doktor ismi yazabilir mi. Gelişmelerden haberdar etmek istedim. Rabbimden tez vakitte şifalar herkese.

 97. Iyi gunler.
  2 gun once cocugum(3.5) sabah kalkti topallamaya başladı.
  Hastaneye goturdum(devlet) kan tahlilleri iyi sorunyok, rontgende kasik bolgesinde uyumsuzluk gordugunu soyledi gaz da olabilir tam emin degilim orada o gaz değilse madde var dedi.
  15 sonra gel dedi bende bugun hastaneye goturdum kan da sorun yok rontgende bisey buldu bana kakasini rahat yapiyormu dedi doktor evet dedim oysaki yapamiyordu unuttum kabiz cocuk ozaman kasik bolgesinde madde var cocugun hemem arastirma hastanesine goturun o yuzden basamiyor olabilir dedi ayağına hocam beni aydinlatirsaniz sevinirim çocuğumu oyle gorunce icim yanıyor bundan 1 hafta oncede oldu bu birgun surmeden gecmisti.

 98. Hamza bey ilk olarak geçmiş olsun.

  Bence direk olarak hastaneye gidiniz.Doktorların dediklerini araştırın.

 99. Bu sabah oglum ayaklarini havaya kaldirarak hizli hizli yuruyordu cit diye bir ses geldi ayni ayagi ayni yerden sag bacagin sonu uyluk kemigi sonra agriyor dedi simdilik yuruyusde degisiklik yok insallah birsey olmaz daha once iki defa oldu gecmisti ama surekli olmasida pertes diye bir hastaliga davetiye oluyormus insallah butun cocuklar saglikli mutlu ailesiyle olur.

 100. merhaba 28 nisan tarihinde yazmıştım. sonucu bildirmek için yazıyorum şimdi de

  beyin cerrahindan tutun da çeşit çeşit doktora götürdük. hiçbiri birşey bulamadı
  işin kötüsü bazı doktorlar bizi öyle korkuttu ki geceleri uyuyamadık, sabahlara kadar ağladık.
  neymiş efendim bu kesinlikle eklem sinoviti olamaz. o en fazla 1 hafta sürer. sizinki başka birşey. sakat kalma ihtimali var. üniversite hastanesine gidin orada ayrıntılı incelemleri lazım vs vs vs.birsürü şey söyledi. tabi bunların hepsi extra maliyete sebep oldu ayrıca. yaşadığımız üzüntüler de yanımıza kar kaldı.
  el kadar çocuk dile gelip baba bir daha yürüyemeyecek miyim bile dedi. tabi bunun verdiği üzüntü tarif edilemez.

  gelelim sonuca bizim problemimiz yaklaşık 2,5 ay sürdü.
  götürdüğümüz bir çocuk doktoru çocukta çok fazla demir eksikliği var dedi ve demir şurubu verdi. 1 ay ilaca devam ettik.
  bu süre içerisinde daha önceden kullanmış olduğu antibiyotiğin ve benimde bu olaya neden olduğunu düşündüğüm ilacın yan etkileri haliyle geçti

  çocuk kendi kendine iyileşti. şimdi herşey eskisi gibi normal. allaha şükürler olsun.

  buradan ailelere tavsiyem kendinizi, yiyip bitirmeyin. size kötü haber veren
  doktorlara asla güvenmeyin. o hastaneye de bir daha gitmeyin.

  benim çocuğum allaha şükür iyileşti. inşallah kısa sürede sizinkiler de iyileşir

 101. Ercan Bey tekrar geçmiş olsun. Bu arada üşenmeden bize geri bildirim göndermeniz çok güzel. Bu sayede sizin gibi diğer ziyaretçileride rahatlatacaksınız. Evladınızın sağlığına kavuştuğuna çok memnun olduk. İnşallah bir daha tekrarlamaz.

 102. Merhaba benim 2011 doğumlu ikiz oğullarım var.Geçen sene ana okuluna giderken sabah okula gitmeleri için uyandırdığımda Metem yürümekte güçlük çekiyordu o gün okula ikisinide göndermedim ertesi sabah yine aynı şikayet daha fazlaydı doktora götürdük tahlil yapıldı tahliller normal sadece CK ve AST yüksek çıkıyordu serum takıldı değerlerin düşmesi için geçici sinovit denildi üç güne iyileşti ikinci dönem tekrarladı bu sefer ikisinde de oldu yine aynı süreç doktor norolojiye gönderrildik herhangi birsey çıkmadı norolojinin yapığı tahlilde… geçici sinovit ve serum…Sonra tayin dolayısıyla il değiştirdik 1. Sınıfa başladılar yine aynı süreç doktor geçici sinovit ve serum…Mete bu arada 2 yıl İçinde 4 defa yakalandı Mert ise iki defa her süreçte üç dört güne iyileştiler serum takildığı için sanırım…Mete en son bu hastalığa yakalandığını doktor hanıma rica ettim romatizma tahlili için ve bir hafta sonraki sonuçta romatizma pozitif çıktı…2 hafta önce ikiside sağlıklı ken tekrar yaptırayım dedim çünkü hasta olduklarında tahlil yanıltıcı oluyormuş ve sonuç ikisi içinde pozitif çıktı…Trabzon hastanesi çocuk romateleji bölümüne sevk edildiler…Gittik tahlil verdik öğleden sonra sonuç için gittiğimizde doktor bey birer tüp kan daha aldırdı ve norolijiye muayene olmaları gerektiğini söyledi her hangi birşey varmı dedik doktorda görünürde birseyler var dedi nöroloji görsün ve en son verdiğimiz tahlil sonucu 15 gün sonra cıkıyormuş temmuz un 30 un da tekrar gideceğiz o zaman profösörlede görüşürüz artık …Şimdi ise aklımda binbir türlü sorular iki tane daha çocuğum var onlarda hiç böyle birşey yaşamamıştım…Birde ara ara ağizlarının içinde iki yildan beri aft çıkıyordu…Busüreçte Rabbim bizlere ve çocuklarımıza kolaylık ve açil şifalar versin

 103. Çok geçmiş olsun. İçinizi rahat tutun. Gelişmeleri bize haber verirseniz seviniriz.

 104. Merhaba, kızım 22 aylık 1 haftadır sağ ayağının üzerine basanıyor. Geçen hafta havuza gitmişti hamladı diye düşündük. Şuan endişeliyiz hala geçmedi kalça ultrason ve röntgen çekildi temiz çıktı ne yapmalıyım

 105. Seda hanım geçmiş olsun. Biz size burada bir tedavi yöntemi sunamayız. Ama çocuk doktoruna gidip kan tahlili yaptırmanızda fayda var.

 106. 30 Ağustos’ta araştırma hastanesine yine gittik şuanda her hangi bir sonuç çıkmadı ama tekrar kan tahlilleri bir tanesi Ankaraya gönderilecekmiş genetikte herhangi bir hastalık varmı diye bakılacakmış sonuç biraz geç cıkıyormuş birde Eylül 24 için EMG den gün verdiler…Gelişmeleri Eylül 24 ten sonra haber veririm inşallah

 107. Benimde kızım 4 gündür ayağını basamıyor, 2. Gününde biraz yürüdü o gün kolunda da halsizlik vardı. filmler kan tahlilleri herşey normal. Bir ortopedi doktoru geçici sinovit tanısı koydu. Ağrı kesici ateş düşürücü kullanıyoruz. Bekliyoruz iyileşmesini. Allah tüm hastalara acil şifa versin.

 108. Geçimiş olsun Erkut bey. İnşalla tez zamanda iyileşir kızınız. Gelişmelerden haber ederseniz çok memnun oluruz.

 109. Merhaba..herkese geçmiş olsun..22 aylık oğlum yaklaşık 1 hafta önce sabah veya öğlen farketmiyor uykudan uyanınca sağ ayağını kasarak veya sürüyerek yürüyor..ortepediye götürdük geçici sinovit dedi ağrı kesici ateş düşürücü verdi 5 gün kullanıp gelin devam ederse dedi..ona göre mr çekeriz.tahlil ve röntgen temiz.ama hala uyanınca bir müddet aksıyor.ağrı ve şişlik yok.hareket kısıtlanması yok.salı tekrar götüeceğiz.dua edelim…çok değişik bir süreç

 110. Çok geçmiş olsun zeynep hanım. Gelişmelerden bizi haberdar ederseniz çok memnun oluruz.

 111. merhaba. herkese cok geçmiş olsun kızım 5 yaşında dün sabah uyandığında ayagının üzerine basamadığını söyledi hemen acil doktora götürdüm cok canı yanıyodu belliydi.doktor biraz kontrol etikten sonra film ve kan testi yaptı ama herşey normal çıktı.biraz dinlensin ayağını yere basmasın dedi ve ilaç verdi.şimdi biraz biraz ayağını basabiliyor fakat şimdide kollarım ağrıyo diyo eklem yerleri bu neden olur.yardımcı olursanız sevinirim

 112. Geçmiş olsun Erdinç bey,

  Bizim size tavsiyemiz çocuk doktoruna gidiniz. Size daha net bilgiler verecektir. Diğer bir önerimiz ise bol bol su içirtin.

 113. Merhaba iyi günler oğlum 3 yaşında bu sabah bir şeyi yoktu ana öğleden sonra birden yürümemeye başladı ayakta dahi zor duruyor sol ayağının üstüne basamıyor aciyo diyo acile göturduk herşey normal diyip bi dilden verdiler napmaliyim çok panik olduk

 114. Hülya hanım acil doktorlardan ziyade çocuk doktorunuza gitmenizde fayda var. Doğru teşhisi çocuk doktoru koyacaktır.

 115. Merhaba yorumların çoğunu okudum benzeri bnm kizimdada var kızımin ateşi 39.9 hastaneye gittik kan değerleri 360 çıkmış yatış verdiler 2 hafta yattık ayağının üzerine basmaması hastanede doktor normal dedi geldikçe düzeldi sevindim ama eve geldik ayağının üzerine basamadi ikisine de biraz yürüttüm açıyo dedi yattı masaj yapıyorum isallh geçer 1 sınıfa baslicak nasıl olucak bilmiyorum

 116. Geçmiş olsun zeynep hanım,

  Bence bir çocuk doktoruna götürünüz.

 117. Slm kızım 18 aylık dün öğle uykusundan ilk defa ağlayarak uyandı ve topallıyordu annesi yataktan düştüğünü zannediyordu ancak röntgen de bir şey çıkmadı gece de ateşi olduğunu gördük ve hemen arştırmaya başladım ve bu yazıları gördüm Acaba bizimki de sinovit geçiriyor olabilirmi çok endişeli ve üzgünüz.

 118. Merhaba benim oğlum 5bucuk yaşında bir haftadır sol bacağında aksama var mr hariç bütün tahlileri yapıldı hepsi temiz cıktı aksaya basladıktan 5 gün sonra ateşlendi ve atesi düşmeyince kortuzon verildi ne garipki üç dört saat sonra aksama baris kesildi sizde bu ilaçtan kullandınızmı acaba

 119. Gunaydınlar oğlum buyıl 1. Sınıfa başladı ikiyıl üstüste aynı aylarda sinovit oldu okul başladığından beri öğretmen hergün halısahaya götürüyor dün okuldan aldım aynı bacak ve aynı yeri gösterip ağrıyor dedi okula gitti aksayaarak kalça dışarda vaziyette çocuk zaten hareketli birde hergün maça götürünce acaba fazla hareketten yine sınovitni oldu bilmiyorum şuanda okulda ve benim aklım okulda

 120. Merhaba 3 yaşındaki kızımda cumartesi birden bacak agrisi başladı iki gün sol bacakta devam etti dr kan desti istedi crp çok az yüksek çıktı.ortopedi sinovit dedi.iki gün geçti sonra sağ bacakta başladı .bu sabah yine iyi uyandı öğleden sonra sol bileğim diye başlamaya başladı .sinovit agrisi yer degistirirmi bu şekilde bir gün iyi ertesi gün tekrar basladimi sizlerdede lütfen yardım edin

 121. İlk önce geçmiş olsun Güneş,

  Tecrübelerimize göre sinovit eklem bölümlerine yerleşebiliyor. Biz her sene maalesef geçiriyoruz. Farkettiyseniz bu zamanlarda geçici sinovit şikayet yorumları artmaktadır. Bizim size tavsiyemiz iyi bir çocuk doktoruna gidiniz. Sinovit durumlarında istirahat ve ağrı kesici ateş düşürücü şurup iyi gelmektedir. D harfi ile başlayan şurup.

 122. Merhabalar oğlum okulda halısahaya gittiğinden buyana ağrı başladı devam ediyor ama hareket bol hopluyor zıplıyor sağ bacağının baldır kısmının ve bıleğinin ağrıdığını söyluyor hafif değişik yürüyor daha öncr 2 dafa oldu hep aynı bacakda oluyor inşallah çabuk gecer gider hastalıklar

 123. Günaydınlar aksama durumu oğlumun 5 günden sonra normale döndü güzel yürüyordu dün öğretmenleri halısahaya götürmüş yine topun arkasında koşturmuş vurmuş topa aksama yine başladı ne yapcağımızı şaşırdık öğretmenle konuştuk ama yine götürüyor sabah gayet iyi yürüyen çoçuk şuanda bacağım ağrıyor diyor ve aksayarak
  rak yürüyor

 124. Zühre hanım bence sizin durum ayak bileğinde burkulma olabilir. Ortopedi doktoruna gidip bir röntgen çektirin.

 125. Sınovit olduğu yerler ağrıyor aynı cuma gün ortapedist baktı iyiydi aşırı zorlamadan da oluyormuş sinovit

 126. 3 yasindaki oglum sag ayak agrisiyla aglamaya basladi.Sabah cocuk dr ortapedi gordu ilac yazdilar.Oglum ilaclari kullanmadi ertesi gun diger ayagina el eklemlerine geldi agri kizariklik ve yanma da vardi.Simdi Hacettepede takip ediliyoruz.1hafta yattik bisey bulamadilar.

 127. Selen hanım bizleride gelişmelerden haber ederseniz seviniriz.

  Çok geçmiş olsun.

 128. Merhabalar herkeze çok çok geçmiş olsun bu hastalığı ilk tanisamam haziran ayında karsima çıktı 1 hafta kadar neden topalladigina anlam vermemistik cocuk doktoruna götürdük ve gribal enfeksiyon geçirdimi die sordu ama öyle fazla bir grip getirmemişti ateş durucu ağrı kesici ve alerji ilacı vermişti 5 gün kullan mistik geçmişti şimdi yine aynı şeyi yaşıyoruz ve aynı ilacı verdi topallama 4 gün olduktan sonra dr götürdük 4 gündür de ilaçlarımızi kullanıyoruz 8 gün oldu suan da aksama devam ediyor ama ilki kadar çok değil hizli yurudgunde ve koştuğun da daha belirgin oluyor topalladigi ama benim canımı çok sıkıyor arkadaşlar canı açmıyor ama o öyle yürüdükçe ven eriyorum kızımda hiç böyle şeyler rastlamadık 5 yaşında kızım oğlum ise 2 yasinda ama bir an evvel geçmesini istiyorum bu hastalık 10 15 gün sürüyor iyice ortadan kalması… Rabbim çocuklarımızı korusun rabbim bidaha yaştmasin

 129. Geçmiş olsun Kübra hanım. Büyüdükçe bu hastalıktan uzaklaşıyorlar.

 130. Yine ben dün oğlumu okuldan almaya gittim ayağım ağrıyor dedi yürüyüş hemen değişti aynı öncekiler gibi aynı bacak aynı yerler ve aksama artık çocuğa koşma oynama zıplama diyorum çok üzülüyorum sürwkli tekrar ediyor

 131. Geçmiş olsun zühre hanım.
  Kış ayları geldiği için sürekli tekrarlıyor. Çocuğunuzun yaşı büyüdükçe bu hastalıkta bitecek. Şahsen bizim öyle oldu.

 132. İnşallah ya buyıl 7 yaşını doldurdu 1. Sınıf 4 defa oldu okul başladığından buyana inşallah geçer gider birdahada uğramaz

 133. Merhaba yaklaşık bir haftadır aynı sorun işe mücadele ediyoruz bizimde bulgular aynı Ercan Demirel beyefendinin yazdığı gibi şişlik morluk ağrı ateş Yok sadece topallıyor 3doktor gezdik röntgenler çekildi hepsinde Sinovit tanısını koydular kan tahlilini bir hafta daha bekleyelim öyle yapalım dediler içim içimi yiyor evet ama kızım çok yıprandı bekleyeceğim 1hafta daha siz hangi antibiyotik ile iyileşiyordunuz doktorlar bize antibiyotiğin işe yaramadığını söylediler

 134. emel hanım çocuğunuz grip yada üst solunum enfeksiyonu geçirdi mi?

 135. selamlar sizinle telefonlaşabilirmiyiz. sormam gerekn sorular var. aynı durumlar şu an oğlumda görülüyor

 136. Geçmiş olsun Serkan bey,

  Maalesef telefon ile iletişim kuramıyoruz. Sormak istediğiniz soruları buradan iletebilir ve size hemen elimizden geldiği kadar yardımcı olabiliriz. Telefon konusunu lütfen yanlış anlamayın. Daha önce bu şekilde telefon ile iletişime geçtik fakat gereksiz yere rahatsız edilmeler olunca iptal ettik.

 137. Hayır geçirmedi diş çıkardı bir süre önce bugün 10 gün oldu hala düzelme yok ağrı ateş yok dün ağrı kesici ateş düşürücü vermeyi kestik koşturuyor yatar pozisyonda ayaklarını kaldırıyor yukarı fakat yürürken sol ayağını dizini kırmadan aksatıyor ve içe basıyor Balıkesir’de oturuyorum burda veya yakın civarda tavsiye edebileceğiniz bi hekim varmı

 138. Emel Hanım tekrar geçmiş olsun.

  Önerebileceğimiz maalesef hekim bulunmuyor. Tıp fakültelerinde Prof’lara gidebilirsiniz.

 139. Benim kızım ayağının iç kısmına basarak topallıyor sizinkilerde öylemiydi ne kadar sürdü bu durum ağrı varmıydı antibiyotik kullandığınızı söylemişsiniz ne kullandınız hemen işe tarafımı antibiyotik teşhis sinovit fakat niye geçiyor 7 veya 10 günde düzelir yazıyor sizin kaçağın sürdü en uzun atağı ne kadardı ? Anlık konuşabileceğimiz bir hesap verseniz tlf nosunu anlıyorum vermeminizi anlayışlada karşılıyorum ama o kadar endişeliyimki cevabınızı beklemek bile stresli ?

 140. Geçmiş olsun Emel hanım.

  Bizim en uzun 24 gün sürdü. Daha sonrakiler 7-10 gün arası sürdü. 2 yaşından 6 yaşına kadar her yıl en az 2 kere yakalandık. Bu yıl 7. yaşında çok şükür yakalanmadık. Eğer doktorlar sinovit teşhisi koyduysa korkmanıza gerek yok. Sizi çok iyi anlıyorum. Bu süreç çok sancılı geçmektedir. Bol su ve ağrı kesici ateş düşürücü ilaçlar tercih ediyoruz. Bazen antibiyotik kullandığımız zaman daha hızlı geçti. Sormak istediğiniz her türlü soruyu buradan bize sorabilirsiniz. Öncelikle sizin rahat olmanız gerekiyor. Stres yapmayınız.

 141. merhaba oğlumun bir aydan beri geçmeyen üst solunum yolu enfeksiyonu var.iki günden beri sol ayağının üzerine topallayarak basıyor.röntgen temiz çıktı dr simovit olabileceğini söyledi ve bize **** verdi. bu yetişkinleri için bir ilaç sanırım onun yerine biz **** kullansak olur mu acaba.sizler ne kullandınız

 142. Merhabalar Gizem hanım, İlk olarak ilaç isimlerini sildiğimizi söylemek isteriz. (Sıkıntı olmaması için)

  Verdiğiniz ilaçların ikiside aynı gruptur. İlk verdiğiniz ilaç ismi azcık daha kuvvetlidir. Ayrıca çocuklarda kullanabilmektedir. İlk verilen ilacın çocuğun kilosuna göre ayarlamayı unutmayınız. Biz ikisinden de kullandık.

 143. TESEKKUR EDERİM İÇİM RAHATLADI SUAN.bugün dördüncü gunu oğlumun rahatsızlığının sabah kalktığında zor yürüyor ama sonra açılıyor.fakat üst solunum yolu enfeksiyonu hala tam geçmiş değil acaba bu bacağının iyileşme süresini etkiler mi?

 144. Gizem hanım doktor geçici sinovit dediyse korkmayın. Biz 7 yaşına kadar her sene 2-3 kez yakalandık.

  Üst solunum enfeksiyonu ile sinovit aynı seyretmiyor.

 145. çok sağolun.son olarak Allah korusun kötü bir hastalık olsaydı röntgende çıkarmıydı? ve şurubu kaç gün kullanmaya devam ediyoruz ?

 146. Geçici sinovit genellile ultrasonda daha net görüyorlar. Şurubu biz 3-4 gün kullanmıştık günde 3 kez olmak üzere. Gelişmelerden bizi haberdar ederseniz seviniriz.

 147. Bir haftadan beri gecmeyince burada iyi bir Dr var ona götürdüm oğlumu hemen bir sürü tahliller istedi.ve sonuçlar iyi çıktı şükür kotu bir hastalık cikmadi.ağrı kesici kullanmaya devam edeceğiz azaltarak birakacagkz.fakat sedimantasyon değeri 21 çıkmasına rağmen Dr normal dedi.bu konuda bilginiz var mı internetten baktığım.kadari ile yüksek bı değer

 148. Bildiğim kadarıyla sedimantasyon değeri en ufak bir enfeksiyonda bile yükselebiliyor. Doktor normal dedikten sonra internette araştırıp kafanızı neden karıştırıyorsunuz gizem hanım?

  Bu işin uzmanı iyi dedikten sonra rahat olunmalı diye düşünüyorum.

 149. Ya vermiş olduğumuz bilgilerleysen dolayı tessekkür ederim bizim bir sorunumuz var bizim kız göz akıntısı grip var fakat bizimkisi TOPUĞUNA basamıyor sonra düzeliyor sadece parmakların üstüne basıyor TOPUĞUNA elimizle basıyoruz problem yok bir iki saat sonra basmaya devam ediyor sizinkilerle aynı midir bilgi verirseniz sevirim şimdiden tessekurler

 150. Merhabalar Fatih bey,

  Bizim parmaklara basma gibi bir durumu olmadı. Sinovitte hiç topuğuna basmama gibi bir durum görmedim. Bu konuyu kesinlikle bir ortopedi doktoru ile görüşmenizi öneririm.

 151. Merhaba
  16 aylık bebeğim sağ diz kapağını bükmeden yürüyo ve uykudan kalktığında titriyo bütün testler yapıldı emg çekildi vs hiç bir şey çıkmadı bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

 152. Nil hanım maalesef bu konuda size diyeceğimizi bilmiyoruz. Doktorlardan daha iyi bilemeyiz.

 153. Merhabalar 33 aylık oğlum var bundan yaklaşık 3 hafta önce bir topallama olmuştu ve ne olduğunu anlayamadm bir baktim bikac gün sonra normale döndü sonra tekrar olunca çocuk doktoruna götürdüm bana agrikesici ateşdüşürücü ve eklemagrilarina iyi gelen şurubu bi 5 gün kullan gel.dedi bugün gitmem gerekiyordu ama gidemedim keşke gitseydim pazartesi gideceğim şuan şükürler olsun topallamadı kalmadi gecti inşallah daha da olmaz c0k üzülüyorum tekrar nükseder mi

 154. Merhabalar,

  Eğer geçici sinovitse belli bir yaşa kadar tekrarlıyor. Stres yapmanıza gerek yok. Biz bu olaydan 7 yaşında kurtulduk çok şükür.

 155. Merhabalar benim 27 aylık kızım var ve ayın 24 ünde sabah kalktı ayağında topallama vardı ve yürürken düşüyor yürümekte de güçlük çekiyordu hemen dr ye götürdüm tahlil yapıldı bazı değerlerde biraz yükseklik çıktı fakat dr korkulacak bişey olmadığını geçici sinovit olduğunu zamanla geçeceğini söyledi antibiyotik ve ağrı kesici şurup yazdı 3 gün oldu ayağında iyileşme yok ilk güne bakarak sanki biraz daha iyi enazından düşmüyo ama sağ ayağımı bükmüyo hızlı hareket ettiğinde topallıyo bu durum beni çok fazla endişelendiriyo acaba başka bir sorun mu var diye sizce ne yapmalıyım

 156. Geçmiş olsun. 1 hafta gözlemleyin. Düzenli olarak ağrı kesici verin. Markasini yazar mısınız ağrı kesicinin

 157. ….. diye bi şurup verdi ama iyiye gideceği yerde daha kötü oldu bugün çok endişeliyim bu konuda

 158. Merhabalar Derya hanım,

  Sizin verdiğiniz ağrı kesiciyi biz kullanmadık. Biz Dol ile başlayanı verdik 3-4 gün düzenli olarak. Eğer doktorlar geçici sinovit dediyse bu süreç uzun sürebilir. Daha öncesinden ateşli bir hastalık geçirdi mi?

 159. Evet 3 hafta falan önce bi grip oldu ama bugün 5. Gün bir profosör e götürdük bugün ist de oda 15 gün falan takip etmek gerek dedi bu teşhis doğru olabilir ama 15 gün bakıp geçmezse geri getirin dedi çok zor bi durum sağ ayak aynı hiçbir düzelme yok yaşayan varmı aynı sorunu acaba

 160. Yazımızda da belirttiğimiz gibi biz 1 aya yakın çektik.

 161. Tekrar geçmiş olsun Derya hanım,

  Eğer süreç hakkında bizlere yorum gönderirseniz sizin gibi bu hastalık ile uğraşanlara yardımcı olursunuz.

 162. Tabi inşallah moralimiz iyi olurda bizde zevkle sizinle paylaşırız sizlerden de bekliyorum yaşayanlar varsa çünkü Allah kimseyi evladıyla sınamasın çok zor bir durum

 163. aynı sorun bızde de varıkı hafta kadar once cok ateslendı acıllıktık ıkı gundur topallıyor aksıyor sol ayagı yokmus gıbı davranıyor 22 aylık oglum onu oyle gormek de kahredıyor bızı bu aksam gıdececegız doktora umarım kotu bsy cıkmaz buraya yazanlardan bıraz bılgı sahıbı olduk gıbı Allahım hıc bır cocugumuzun acısını gostermesın

 164. Çok geçmiş olsun sizede Allah yardımcımız olsun inşallah ( Amiinnn )

 165. Merhaba 22 aylik oglum var son bir haftadir sag bacagini topallayarak yurudugunu farkettik. Burdaki yorumları okudum inşaAllah pazartesi doktora goturecegim önemli birsey cikmaz ve Allahin C.C. izni ile düzelir.

 166. Merhaba benimle aynı durumu yaşayanlar için bilgi vermek istiyorum. Bizim bugün 23. Gün oldu ilaçları keseli 4 gün oldu ayağı iyi gibi görünüyo hala takipteyim eğer aksama olursa tekrar getirin dedi doktor ama çok şükür şimdilik bir sıkıntı görünmüyor umarım da tekrarlamaz Allah kimseye yaşatmasın bir anne olarak çok zor bir durum??

 167. Çok geçmiş olsun Derya hanım.

  Allah’ım kimseye yaşatmasın.

 168. Arkadaslar doktorlar tarafindan az bilinen ailevi akdeniz atesine baktirmanizi tavsiye ederim romatoloji ve nefroliji bolumlerinden saygilar.

 169. Merhaba benim oglum 2 sene önce tam 1 ay süren bi topallama yaşadı tahliler röntgen hep temiz çıktı geçen ay tekrar yaşadık aynı durumu yine röntgen temiz bi şişlik kızarıklık hiçbiley yok ve 7 gün sonra düzeldi fakat şimdi ara ara oyuna oynarken koştururken anne ayırıyor diyor sonra geçiyor birde sabahları uyanınca ilk 10 adını tam düz basmıyor sonra düzeliyor korkuyorum acaba geçici Simovit değilde başka bişeymi var yoksa bu tekrarlayan bi durum mu anlam veremiyorum artık doktorada götürmek istemiyorum çünkü röntgen tahliller hep temiz çevremdeki insanlar bırak çocuğun yakasını diyor napacagımı şaşırdım

 170. Merhaba 3 yaşında bir oğlum var. Lenf bezleri nedeniyle 5 adet enjeksiyon oldu hiçbir sıkıntı yokken enjeksiyon bittikten 10 gün sonra birden bacağını sürünmeye başladı. Resmen diğer bacağı atarak yürüyor. İki üç doktora götürdüm ama pek bişey söylemediler. Kan tahlilleri de çok anormal bir bulguya rastlanmadı. Hareket sınırlılığı kesinlikle yok dizini bükebiliyor bacağını ve ayağını kaldırabiliyorsan ama düzgün adım atamıyor. En büyük korkum enjeksiyonun bacakta yanlış yere yapılma ihtimali. Bize de ağrı kesici verdiler ama 5 gün olmasına rağmen hiç değişmedi durumu. Bir de topallamadan 5 gün önce hafif grip olmuştu. Ama böyle kalacak diye ödüm kopuyor. Sizce nereye götürmeliyim doğu bölgesinde görev yapıyorum ve imkanlarım çok sınırlı

 171. Ayşe hanım önerimiz hastaneye götürmenizdir. Hem içiniz rahatlar. İhmal etmeyin

 172. Yaklaşık üç çocuk doktoruna iki kez acile götürdüm ama sorunumuz devam ediyor. Şu anda tatil olduğu için de elimden bişey gelmiyor. Cuma günü kısmetse il dışı bir hastaneye götürücem ama bu iki gün nasıl geçecek bilmiyorum. Siz sabah sadece sorun var sonra geçiyor gün içinde demişsiniz ama bizde öyle bir durum yok beş gündür ayağını sürüyor?

 173. Ayşe hanım bu geçici sinovit çocuklara göre farklılık gösteriyor. Kimisi sabahları, kimisi gün boyu sürüyor. Ama dediğimiz gibi en güzeli iyi bir hastane ve doktora götürmek.

  Eğer gelişmeleri bize bildirirseniz çok memnun oluruz.

 174. Merhabalar.Yukarıda pek çok arkadaşın gittiği prof doktor Özgür Çetik mi?Ortopedi doktoru sanırim.Yoksa çocuk romatoloji uzmani başka bir Özgür Bey den mi bahsediliyor.

 175. Bu sabah oğlum uyandığından beri sağ ayağının üstüne basamıyor.1 hafta önce ateşlendi.Üst solunum yollarındanmış.Ilaç hala kullanıyoruz.Araştırırken bu siteye denk geldim.

 176. Bahar hanım geçmiş olsun. Süreç hakkında bizlere bilgi verirseniz çok memnun oluruz.

 177. Arkadaşlar bizde bu hastalıkla 2016 yılı Aralık ayında karşılaştık bir cumartesi sabahı kalktığımızda o zaman 3,5 yaşında olan oğlum basamadığını söyledi biraz bekledik acile gittik acilde kan tahlili yapıldı crp biraz yüksekti Dr antibiyotik ve ateş düşürücü verdi eve geldik akşam biraz ayak ucuna basmaya başladı bir hafta sonra ilacları bitince kestik ilaç vermeyi bir hafta sonra cumartesi kalktık bu sefer hiç basamıyordu dünya başımıza yıkıldı tekrar acile gittik bulunduğumuz ilde gitmedik bölüm kalmadı çocuk kardiyoloji, çocuk nefroloji çocuk nöroloji çocuk uzmanı derken kimse bir teşhis koyamadı bir daha sonra internetten İstanbula bulunan çocuk romotoloji prof özgür beyi bulduk randevu aldık ona götürdük gidenler bilir kendisi muhteşem bir insan eşimle ben yıkılmıştık bu süreçte özgür hoca bizi rahatlattı bir şurup verdi hemen başlayın dedi ertesi gün lan tahlili felan verdik normal dedi ve bize sinovit teşhisi koydu aradan 6 ay geçti sinovit tekrar etti. Biraz bekledik özgür hoca ile iletişime geçtik tekrar İstanbula götürdük özgür hoca muayene etti ve 7-8 yaşına kadar tekrar edebilir dedi senede 1-2 defa tekrarlıyor zor bir durum Allah herkesin çocuğuna şifa versin

 178. Serkan bey üşenmeden bu süreci bize yazdığınız için teşekkür ederiz.

  Bizde 2.5 yaşından 7 yaşına kadar bu hastalığa her sene en az 2 sefer yakalandık. Çok şükür 7 yaşına girince yakalanmadık. İnşallah yakalanmayız.

 179. Peki hangi ilaci verdi Dr biz sadece ib.. (ilaç ismi yasaktır) kullandık size ne verdi bizde Dr 7 yaşına kadar tekrarlayabilir dedi suanda yine tekrarladı.

 180. merhabalar kızım 26 aylık 2 gündür sabah kalktığında sol bacağı topallıyo kucak istiyor. yakın bir zaman da gribal enfeksiyonda olmadı. allah korusun başka birşey olmasından korkuyoruz. bizimle yattığından yüksek yastıkta yatıyor bunlar bir sebep mi ?

 181. Merhaba,

  Kızım 23 Aylık geçen cuma sabahı sol ayağına basamadığını gözlemledik. İncimiştir panik yapmayın dedi doktorumuz geçmez ise ortopediye gidelim dedi. Cmtesi öğleden sonra ağrıyor demesiyle ortopediye götürdük. Doktorumuz muayene etti ve son 2 hafta içerisinde grip olup olmadığını sordu. 2 hafta önce nezle/grip olduğunu belirttik. Pztesi kadar bekleyelim geçmez ise film çekelim dedi. Pztesi geçmeyince film veultrason ilebakıldı temiz çıktı şükür. Kan verdik değerler normal dediler. Geçici sinovit/eklem nezlesi muhtemelen bekleyelim dediler. ağrı kesici ateş düşürücü veriyoruz 1 haftadır sabah akşam başka bir şey yapamıyoruz.

  Genel gözlemimiz;

  -Bir gün iyi bir gün daha kötü olabiliyor.
  -Kalçadan haretleri kısıtlanıyor.
  -1 saat mama sandalyesinde otursa dahi kötüleşiyor, biraz hareket sonra iyileşir gibi oluyor. Sabah uyanınca en kötü hali oluyor.
  -Bazen sol üst baldırını gösterek ağrıyor diyor.

  7. günümüz bitti hala devam ediyor, bize tavsiyede bulunacağınız bir konu var ise minnettar oluruz.

  Hepimize acil şifalar dilerim.

 182. Mehmet Bey Allah şifalar versin.

  Biz bu hastalığı 7 yaşına kadar çektik. Bu tecrübe ile iyi gelen şurup kesinlikle Dol ile başlayan ağrı kesici ateş düşürücüdür. Ayrıca en düşük dozda antibiyotik kullanıyorduk. Bu şekilde ağrıları azaltıyorduk.

  Süreç hakkında bizlere dönüş yapabilirseniz çok memnun oluruz.

 183. Merhaba ismim şeyda oglum birbuçuk yaşında bundan 15 gün önce topallamaya başladı acile götürdüm tahlil röntgen çekildi sonuçları uzman doktorlar baktı bana agrı kesici verdiler 5 gün sonra tekrar getirin dediler tekrar eski kanlarının sonucuna baktılar sıkıntı yok dediler topallaması geçti tekrar dünn başladı şuan çok kötüyüm aglamaktan helak oldum Allah rızası için yardım edin

 184. Şeyda hanım Allah şifa versin,

  Doktorlar geçici sinovit teşhisi koydu mu? Ayrıca çocuğunuz gribal enfeksiyon geçirdi mi topallamadan önce?

 185. Benim kız 2 bucuk yasinda bugün frk ettim bacagini kasarak topallamaya basladi agrisi yok gibi topallayarak kosuyor yerinde her zamanki gibi durmuyor aciyormu diyorum acimiyor diyor yarin poliklinikler hafta sonu diye kapali ama icim hic rahat degil ve 2 gun bekliyemem bugun bekledim belki burkmustur diye ama acil ilgilenirmi acaba

 186. Bulunduğunuz ilde Çocuk Acil yok mu? Artık birçok şehirde çocuk acil servisleri bulunuyor ve 24 saat çocuk doktoru hizmet veriyor.

 187. 1,5 yaşindaki kızım 3 gundur yaşadigi topallama sonucu çocuk doktorun, ordan da kan tahlil sonuçlarının normal cikmasinin ardindan ortopediye yonlendirildik. Ortopedide cekilen rontgenin de temiz olduğunu soyledi. Ultrason cekilmesine gerek görmedi nedense. Ve doktor beklememizi onerdi. Tam olarak Bir teshis koymadi. Icim pek rahat değil. Böylece beklemek nasil olacak. Biz de 2-3 hafta önce bir bucuk yas asisi olduk. Onun etkisi olabilir mi?

 188. geçtiğimiz cumartesi gecesi kizim uyuyamiyor ağlıyordu, ateşi yoktu gazdır, diştir dedik sabah ettik, sabah farkettik ki sol ayaginin uzerine basamiyor,
  hemen Egtm ve Arstrma hastanesi cocuk aciline gittik, muayene ettiler, röntgen cektiler temiz çıktı, yumuşak doku zedelenmesi olabili dediler, ağrı kesici şurup verip takip edelim 3-4 güne gecmezse veya ateş döküntü olursa hemen getirin dediler,

  C… isimli şurubu kullandik, akşama doğru duzeldi yürümeye basladi cok sevindik,

  ertesi gün öğlen uykusuna kadar cok iyiydi öğlen uykusunu biraz fazla uyumuş saat 5 gibi aglayarak uyanmis, cok agliyor ayaginin uzerine basamiyordu, hemen Egtm ve Arstrma cocuk aciline gittik, doktor elle baya muayene yapti, bacaklarini cevirdi falan, sıkıntı yok dedi, agri kesici ilac kullanin ve as… isimli kremi verdi, gecer yakinda dedi eve döndük ama o gün kâbus gibiydi sabah kadar ağladı, ilaci icmek istemedi, krem hicbir ise yaramadı,

  çocuk ortopedi doc. dokturuna gittik, Kan Röntgen Ultrason yapildi hepsi temiz cikti, doktor bey teşhis koyamadı ama i… isimli şurubu verdi, o gun cocuk doktoruna götürdüm bakti anlam veremedi, psikolojik veya kas zedelenmesi olabilir dedi,

  İ… isimli şurup çok işe yaradi, Cal… denilen meğerse hic etki etmemis cocuga, i… i sabah aksam 1 ölçek kullanıyoruz.

  ertesi gun yani bugün aksam 19.30gibi yine ayakta duramamaya, yürüyememeye basladi, sanıyorum ilacin etkisi gecince oluyor,

  yarin çocuk hastalıkları bölümüne gideceğim, yasadiklarimi inşallah buraya yazmaya devam edecegim.

  Kizim ilaci icmek istemiyor o nedenle marketlerde satilan kucuk meyve puresinin icine koyup çaktırmadan azar azar kasikla yediriyoruz, belki isine yarayan olur

  Bu siteden cok kiymetli bilgiler aldim, Emegi gecenlerden Allah razı olsun, Allah çocuklarımıza şifa, ailelerine afiyet versin.

 189. bugün sabah Baltalimanı kemik hastanesi çocuk hastalıkları bölümüne muayeneye gittik. Çok iyi bir doktor ile karşılaştık, kızımızı çok güzel muayene etti ve kulaklarında enfeksiyon olduğunu tespit etti, bundan önce 4 doktor görmüş hiçbiri kulaklarına bakmamisti, megerse 3 hafta önce gecti zannettiğimiz gribal enfeksiyon aslında vücuttan atilmamis,

  Doktor hanimin tahminine gore enfeksiyon ekleme vurmus, karaciğere veya beyine de vurabilirmis, aslinda bi anlamda şanslı da sayılırız,

  Şunu öğrendim cocuk grip oldu 1 haftada atlatti falan diye rahat olmamak lazim, sürekli takip etmek lazim, ates, huysuzluk veya saglik ocagina falan gidip bogazina kulağına baktirmak lazim.

  Hocamız 1 sabah 1 aksam antibiyotik ile geniz ve kulak yollarını da açsın diye burun spreyi verdi. Agri kesici ates düşürücü olan ib…. e devam ediyoruz ama 8 saatte 1 bir buçuk ölçek,

  Boyle durumlarda Cal… denen şurup kesinlikle işe yaramazmis, İb…. veya do…. gibi suruplar kullanilmaliymis.

 190. Çok geçmiş olsun. Bu arada bu hastalık tekrarlayabiliyor. Yazılarımızı ve yorumlarımızı okuduysanız 2 yaşından 7 yaşına kadar her sene en az 1-2 sefer yakalandık.

 191. Aynı sorun benim oğlumun ve birdenbire sağ ayağına Topal eve girmeye başladı sizinle özel ve telefonla görüşebilir miyim

 192. aynı sorun benim oğlumda da birdenbire başladı sağ ayağın topallayarak yürümeye başladı iki kere ortopediye götürdüm herhangi bir sıkıntı olmadığını söyledi filmlerini de çektik yarın sizinle özel olarak telefonla görüşebilir miyim

 193. Ahmet bey geçmiş olsun. Telefondan iletişime gecemiyorum maalesef. Ama buradan her türlü sorunuza elimden geldiği kadar cevap verebilirim.

 194. Hastalığın 12. günü yani 8 Ağustosta Kemik Hastanesine Kontrole gittik, kızım cok iyiydi, yurumesinde birsey kalmamisti, doktor hanim kulagina bakti kizariklik hala var 4 gun daha antibiyotik kullansin dedi, 4. günün sonunda kulaktaki kizariklik icin bi yere baktirin dedi, agri kesici ates dusurucu ib…. isimli şurubu birakmamizi söyledi.

  antibiyotigi 4 gun daha kullandik, kurban bayramina denk geldi egitim ve arastirma cocuk aciline gittik, kulakta hala kizariklik vardi, antibiyotik 11. gün olduğundan kullanmayın dedi doktor, damla verdi, göz damlasını kulak icin verdi, özellikle de söyledi üzerinde göz yazar korkmayin kulakta kullanin diye.

  Hiçbir sıkıntı yoktu dün sabaha yani hastaligin 17. gününe kadar, sanıyorum ib…. isimli agri kesici ates dusurucuyu kesince agri basladi ama bu sefer kızım sag ayaginin uzerine basamiyor, oncekinde sol ayak idi ve bizde ib…. e basladik, bugun yani 18.gun sabaha kadar uyumadi kizim hep agladi agridan dolayi, bizim agrimiz cok oldu malesef, malum bayram tatili uzman doktorlar yok, hastanelerde hep asistan, yarin yani ilk iş gunu hem kulak burun bogaza, hem de yeniden gerekirse tahlil yapsın diye ortopediye götürücegim, Ortopedi gerekli görürse bizi cocuk romatolojisine yonlendirsin cunku o bölümden direk randevu alinamiyor.
  Bu arada yabancı sitelerden ingilizce makale dahi okudum, toxic sinovit de denen bu hastalik 4 hafta surebiliyor, sebebi bilinmiyor ve çocuğun DİNLENMESİ gerekiyor, yukarida okuduğum bi çocuğun annesi cocugunun hali sahaya gittigini yazmisti, benim anladigim bu çok yanlış, tabi doğrusunu doktor bilir ama bizim de 2 kere çok ağrılı geçen gecelerimizin 1 gun oncesinde kizimiz fazla yürümüştü.

  Bu arada kemik hastanesinde kontrole götürdüğümüzde fazla yurutmedigimizi söylediğimde doktor; kısıtlamayın ki biz de çocukta hastalığın surecini görelim demisti, bunu da belirteyim,

  Benim okuduğum, doktorlardan anladigim su oldu, eger çocuk geçici sinovit ise yapilacak tek şey çocuğa antienflamatuar kaynakli şurup verip bi nebze tedavi ile asil olan bekleyerek hastalığın vücut tarafindan iyileştirilmesi, gecici sinovit ile karistirilan 2 hastalik daha var, bunlari da kan, rontgen ve ultrason a bakarak anlıyorlar, eger bunlar temiz cikarsa gecici sinovit tanısı koyuluyor. Bunlari yazmamin sebebi bizim gibi cok korkan, kendini yıpratan aileleri biraz da olsa rahatlatmak.

  Tabi ki bunlar benim tecrubelerim her çocuğun durumu farkli olabilir, doktor bu farkliligi gorup tedavi edebilir, kesinlikle çocuğunuzu doktora götürün ama kendinizi yipratmayin, elinizde degil biliyorum ama sakin olmaya çalışın,

  Allah çocuklarımıza şifa versin

 195. Bu hastalık tam bir ay sürdü
  Eninde sonunda geçiyor ama
  Aileyi çok yıpratıyor
  Oğlum tam 2 yaşında yakalandı
  Genel bir sorunu yoktu
  Öneceleri topallama ile başladı
  Sonra hiç yürüyemedi
  Sol ayağının üzerine basamadı
  Daha sonra sol koluna vurdu
  Sol tarafı komple felçli gibi kaldı
  1 ay sonra yavaş yavaş yürümeye başladı
  Şu an iyi
  Ama koşarken sol kolunu çok oynatmadan koşuyor

  Oğlumun doğuştan hastalıklar
  1 böbreği diğerine göre hafif büyüktü kontrol altında şu an sorunu yok
  Sol beyninde hafif sıvı fazlalığı vardı anne karnında şu an sorun yok

  Bu hastalığı geçiren her çoçuğun ailesi üzülmemeli
  Kendini yığratmamalı
  Geçecektir

  Üzerinde kalmıyor merak etmeyin

 196. Aksam üstü 23 aylık oğlumu parka goturdum.ordan oraya kosuyodu herzamankı gibi, Bi anda sağ bacağının üzerine basamaz oldu.agrı sızı Hiçbir şey yok ama basamıyor. Doktoru aradım 10 gün önce el ayak agız hastalıgı gecırmıstı ondan dolayı olabılır dedi. Sabah kesin getirin dedi. Burdan okuduklarım biraz olsun içimi rahatlattı. Bakalım insallah onemli birsey cıkmaz

 197. Erman bey çok geçmiş olsun. Gelişmeleri bize bildirirseniz çok memnun oluruz.

 198. Mrb benimde 24 aylık oğlum birden bire sol ayağı topallamaya başladı ortapedi uzmanına götürdük röntgen istedi çektirdik hiç birsey çıkmadı bisıkıntısı yok geçer dedi ama bugünle 4gün oldu geçmedi topallaması tekrar doktara götürmek istiyoruz acaba hangi bölüme götürsek.

 199. 21 Ağustos yani hastaligin 25. günü cocuk romatolojisine muayeneye gittik, kızımın ağrısı ya da topallamasi yoktu ama ibu… isimli ilaca gunde 3 kere devam ediyoruz, birakirsak agri baslar diye korkuyoruz,
  doktor gecici bir sinovit türü gibi göründüğünü ama böyle geçici baslayip kalıcı hale gelebilen romatizmal hastaliklar olduğunu, o nedenle bunlara bakmak icin kan tahlili vermemiz gerektiğini söyledi, 5 tüp kan verdik, ibu… 2 hafta daha devam edin ama 3x 1 ölçek olarak, 10 gun sonra sonuclar cikar gelirsiniz kontrole dedi,

 200. son kontrolumuze de gittik ve kızımızın gecici eklem romatizması olduğu ve geçtiği söylendi, bizim yaklasik 5 hafta sürdü ya da 2. haftadan sonra tekrarladi!
  Serum Amiloid A degeri 0-7 arasi olmasi gerekirken 54.60 cikmisti ve doktor bunun o dönem icin normal olduğunu, geçici eklem romatizmasinda eklemlerin şişik olacağını söyledi, bizim süreç böyle tamamlandi gibi insallah, elimden geldiğince yazmaya çalıştım, hepimize geçmiş olsun, Allah şifa versin

 201. 27 temmuz da yukaridaki yorumu birakmamin ardindan meşhur ateş düşürücüyü kullandiktan 3 gün sonra kizimin topallamasi geçti yanliz bir iki hafta sonra geçirdiği griple birlikte tekrar geri döndü. Yine doktor kontrolleri derken bu sefer bir hafta sonra normale dönmüştük. Artik benim korkum her gripte tekrarlayacak olmasiydi burdaki yorumlari okuduktan sonra. Yaz müddetinde şehir dısinda olmamiz sebebiyle kendi doktorumuza görunememistik. Geldigimiz gibi kendi doktorumuza gittik( yasadigimiz büyük şehrin en iyi çocuk doktorlarindan) ki bu kontrolumuzden sonra da ne kadar iyi bir doktor oldugunu kanitladigini dusunuyorum. Bize propolis ya da multivitamin vb. Bir şeyler kullanip kullanmadigimizi sordu. Ki biz tam bu muddette kizimin istahsizligi sebebiyle bitkisel bir multivitamin kullanmaktaydik. Kesmemimiz bazi çocuklarda böyle bir etki yaratabilcegini söyledi. Biz.mutivitamini kesdik ve ben merakla geçireceği diğer gripleri beklemeye başladim. Kizim geçirdigı gripte bu sefer geçici sinovit yaşamadi. Burdan propolis, multivitamin tarzi bağisiklik güclendirici kullanlara sesleniyorum kullanmayin arkadaslar.

 202. Geçmiş olsun. Biz 7 yaşına kadar her sene 1-2 sefer çektik

 203. 3ay önce yazmıstım. 2yasında oğlum tekrar topallamaya basladı. Doktor gecici sinovit teihısı koymustu. Siz senede 1-2kere tekrarladı 7 yasına kadar yazmışsınız.3ay sonra tekrarlaması normal mi acaba

 204. 4 yasındaki oglum da 6 gundur topallama var sol ayakta ortopedi doktoru ilk muayyen olarak kalcadan kaynaklı dedı gecıcı sinovit olcagaını dusunuyorum dedi ve rotgen ıstedı gayet normal cıktı 4 5 gun kullanın d ile baslayan surubu dedı yarın kontorulumuz var ve cocuk doktorundan da aldım randevu bakalım allahım bir an once gecmesını ıstıyorum evlatlarımız ıyılessın

 205. 3 yaşındaki çocuğum 3- 4 gündür sabah kalktığında bacağım ağrıyor diyor ve 1-2 saat topallıyor daha sonra geçiyor gün içerisinde koşuyor oynuyor zıplıyor ama bugün gün içerisinde mesela televizyon karşısında 1 saat oturduğunda yine hafif topallıyor sonra geçiyor. Acaba ne yapmamız gerekiyor doktora gitmemiz gerekiyormu

 206. Geçmiş olsun hakan bey. Son haftalarda grip tarzı bir rahatsızlık geçirdi mi?

 207. Geçmiş olsun Hakan bey
  Bacağını bir yere vurup vurmadigini gözlemleyin önce.

  Hastalık bittikten sonra
  Dönem dönem bizde de aynı sizin durumunuz gibi oluyor.

  Meraklanmayin gececektir..

 208. Sağolun teşekkürler.Son aylarda herhangi bir grip veya hastalık geçirmedi

 209. Sağolun Coşkun bey teşekkür ederim. Annesinin sirtindan yerden cok yüksekten degil ama düşmüştü. Belki bundan olabilir mi acaba. bu süreçte hastaneye gitmeye de korkuyoruz özel dahil.Biraz daha beklemeyi düşünüyoruz. Sanki hafif bir düzelme var.

 210. Bugün çocuğumuzun topallamasının tam 20. Günü, bu sürenin 3/2 si emekleyerek geçti…halen devam ediyor

  -Ilk hafta Yani topallamaya başlamasının hemen ertesi günü ortepedi doktorunun verdiği ağrı kesici şurup ve kremle geçti, gelişim sağlayamadık…

  – Ikinci hafta özel bir hastane ortapedisyenine gittik, kanda az miktarda enfeksiyon görüldü, röntgende bir sikinti yoktu. Gecici sinovid olabileceği söylendi ve .. ismiyle başlayan antibiyotik ve ağrı kesiciye devam ettik..fakat 2 gün sonra topallama yerini emeklemeye bırakınca hemen tekrar aynı hastaneye gittik, antibiyotik içerikli serum takıldı ancak birkaç saat sonra çocugumuz elinden serumu çıkarınca sağolsun tecrübesiz hemşireler yüzünden damar yolu bulunamadı ve hastaneden çıktık.. çıkarken bu sefer doktor bey ilk antibiyotikten daha kuvvetli bir anti viral verdi ve tedaviye devam ettik…

  3.hafta başında çocuk doktorunun sevki ile romatoloji doktoruna gittik… bir çok ıleri tetkik testler yapıldıktan sonra romatolojik açıdan sıkıntı olmadığını , röntgen ve ultrason da bir şey görünmediğini ancak kanda enfeksiyonun devam ettiğini, bir çok hastaligin enfeksiyona sebebiyet verebileceğini, ilaçlara devam etmemiz söylendi… bu arada doktor geçici sinovid in 2 hafta kadar sürebileceğini ancak bazen 1 ay kadar sürdüğünü hatırlattı bize.

  Süreç hala devam ediyor ve çocuğumuz yürümüyor… Sinirlerimiz alt- üst olmuş durumda.

  Yukarda yazanlardan Ercan Bey di sanırım demir azlığından bahsetmişti…Dün itibariyle bizde de demir azlığı çıktı ve demir takviyesi kullanmaya başladık…

  Şuan 20. Günümüz ve romatoloji doktorundan elde ettiğimiz test sonuclarını kendi ortepedi doktorumuza göstereceğiz, Allah tüm ailelerin yardımcısı olsun..

 211. Serdar bey Allah şifalar versin. Sizin yaşadığınız durumu bizde yaşadık. Sizi çok iyi anladığımızı ve her daim süreçler hakkında size yardımcı olacağımızı unutmayınız.

 212. Sayın Admin çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için…hala perişan haldeyiz… burada yazılan herşey tarihî belge niteliğinde, Ne mutlu size seneler evvel bu konuyu açtığınız için…

  Şuan hastalıkta 23. günü yaşamakla birlikte 3 gündür ortapedisyenin tavsiyesiyle ozel bir hastanede hali hazırda çocuğumuz hastanede yatmakta…damardan antibiyotik ve ağrı kesici alıyor, hicbir ilerleme yok, sedimantasyon ve crp değerleri hala artıyor…

  hatirlanirsa 5 gün evvel yazmış olduğum mesajda çocuk romatolijisinde birçok ileri tetkik yapılmış, hastalığın romatolojik, hemotolojik ve göz hastalıklarından( ki bazen yaparmış) sebeplerden kaynaklanmadığı, kanda bir miktar enfekte olduğu, bunun da sebebinin birçok hastalıktan kaynaklanabileceği söylenmişti…

  Çocuğumuz 2 yaşını geçti ve şuan yalnızca emekliyor, kesinlikle yürüyemiyor !!! Perişan haldeyiz inşallah eski günlere döneriz…

  Bu minvalde lütfen yardımınızın dokunacagi tavsiyeleri bekliyoruz..

 213. Sayın Admin, 2015 ten bu yana tüm yazılanları yaklaşık 10 defa okudum, sorularıma cevap olan çok değerli mesajlar okudum ancak size birkaç sorum olacak,

  – kırık yok çıkık yok ultrason ve röntgen temiz, crp ve sedim gun geçtikçe yükseliyor, çocukta düzelme yok, yürüyemiyor…romatolojik bir veri yok, sizce geçici sinovid mi?

  – antibiyotik(2 gün) ve anti viral(sonuc alamayınca buna geçtik ) ilaçları 10 gün kullandık, buna rağmen sedim ve crp yükseldi, bu sizce normal mi?

  – MR çocuk durmadığı için çektiremedik anca sizce kesin sonuç verir mi?

  – doğu anadoluda yaşıyorum, turkiyenin heryerine koşa koşa giderim, buradan olmasa bile mail yoluyla doktor tavsiyesi verir mısınız?

 214. Serdar bey geç cevap verdiğim için kusura bakmayın.

  Bizde 2 yada 3 yaş civarında geçici sinovit teşhisi konulmuştu. Tabi ilk olarak bilmediğimizde röntgen v.s. sizin gibi ileri tetkiklerde yaptırmıştık. Antibiyotikli iğne ile tedavi olmuştuk. Bizim CRP 123 civarındaydı bu arada.

  Doktor o zamanlara göre çocuktan çocuğa şikayetler değişir demişti. Bazı çocuklar 120 CRP ile topallayarak yürürken bazıları daha düşük CRP ile 10 gün yürüyemediğini söylemişti. Doktor ismi istemişsiniz ama özel bir doktorumuz yoktu. Sizi çok çok iyi anlıyorum. Benim çocuğumda yürüyemediğinde 10 yıl yaşlanmıştım. Hala dünkü gibi hatırlarım. Gelişmelerden bizleri bilgilendirirseniz çok memnun oluruz. Ben,siz ve daha sonrakiler için güzel bir arşiv olur.

  Tekrar geçmiş olsun Allah sabir versin.

 215. Serdar bey İstanbul da cerrahpasa uvide prof özgür hoca var soyadı kasap….. Biz onda bulduk dermanı özel muayenesi var İstanbul Atatürk havaalanına yakın nishistanbul diye bir sitede ona götürmenizi tavsiye ederim cocuk romotoloji prof. Türkiye de bu konuda en önde gelen isimlerden yukarıda haziran 2019 da yapışmış yorumlarım da var bende doğu Anadolu da iken başıma geldi kimse teşhis koyamadi özgür hoca ya gidene kadar

 216. Sayın Admin cevabınız için çok teşekkür ederim…Bizdeki Crp değerleri normal ancak sedimantasyon gitgide yükselen bir degerdeydi, bugün itibariyle serumla almış olduğumuz antibiyotikler sayesinde bu değer de düştü ancak yürümeye geçemedik…

  Bugün uyku ilacı sayesinde bir şekilde MR çekimini yapmayı başardık ve kendi gözümle de gördüğüm kocaman, sol kalça kemiğinde iltihap-ödem tespit edildi…önce buradan örnek alınıp iltihabın nevî tespit edilecek, tedavi sonraki aşamada yapılacak dendi.

  Tabi bunlar için Tıp Fakültesi ortapedisyenine gitmemiz söylendi, en kısa zamanda gidip sonucları buradan yazacağım.

 217. Serkan bey çok ama cok teşekkür ederim verdiğiniz kıymetli bilgiler için…

 218. İkizler
  Benim 15 aylık ikizlerim var yürümeye başladıkları ilk haftadan sonra ikizlerden biri sabah yürüyemedi ağrısından çok ağlıyordu aynı gün çocuk acile götürdük röntgen ve tahliller temiz çıktı ama ağrısı ve yürümemesi devam etti diğer gün çocuk Dr götürdük bizi çocuk nörolojiye görünmemizi istedi Bizde aynı saatte başka bir Dr göründük oda nörolojik bir durumun olmadığı Romatolojik olarak değerlendirdi bulunduğumuz ilde bu bölümün Dr izinli olduğu için Ankara’ya gittik ilk olarak Bir özel bir hast profa göründük bütün tetkikler alındıktan sonra bize korkmamıza gerek olmadığını geçici bir durum dedi ve p.. ile başlayan Ateş düşürücü şurup verdi günde üç ölçek olarak kullanmaya başladık bu Prof bizi tatmin etmediği için ikinci gün başka bir özel hast Dr gittik oda tahlil sonuçlarından sonra geçici bir durum dedi ve 5-6 hafta kadar sürebilir dedi ilaç olarakta ib.. şurup verdi bir haftadan sonra birinci çocuk iyileşmeden ikinci çocuğumuz da aynı oldu ve Dr danıştık ona da aynı tedavi uygulayabilirsiniz dedi şimdi ikinci haftasındayız ikisi de de ağrı yok ama emekliyorlar yürüme yok daha

 219. Geçmiş olsun. Gelişmeleri bize bildirirseniz çok memnun oluruz.

 220. Serkan bey Özgür hocaya ulaşmamiz mümkün olmadı durum sıkıntı olduğu için hemen alanında uzman adana da bir doktora gittik… şuan hala gunluk iğne ile tedavi aşamasındayız ancak ozetlersek… 4 temmuz da çukurova tıpta yatış yapıldı, 7 temmuz da mr çekildi, omurga kemiği ile leğen kemiği dediğimiz kemik arasında kitle tespit edildi.. buradan öncelikle biyopsi yapıldı… biyopsi de mikrobiyolojik bir durum cikmayinca dunyamiz basimiza yikildi…%50 kanser riski var dediler… sonra pet çekimi yapildi cok sikintili bir durum… o da kotu cikti… ancak ortapedisyenin ozguveni sayesinde (2 aydır hastalık geçmişinde damardan antibiyotik alındığında değerler düşmüştü) tum kurul ikna oldu…bizdeki sıkıntı ostemiyelit ( kemik enfeksiyonu , ilik enfeksiyonu + sinovid ) teşhisi kondu…23 temmuz da çukurova tıpta yatış yapıldı 24 ağustos ‘ta taburcu olduk… şuan hiç hasta olmamış gibi koşuyor zıplıyor çok şükür… çok karamsar günler geçirdik…

 221. Serdar bey çok geçmiş olsun Allah şifa versin bir daha yaşatmasın inşallah

 222. serdar bey gecmiş olsun .çocuğunuz durumu nasıl bilgi verebilirmisiniz.

 223. Merhaba, öncelikle böyle bir site için çok teşekkürler. Eğer tüm yorumlari okumasaydık muhtemelen 3-4 günümuz kabusa donecekti. Bizim tecrübemiz sayesinde de baska insanlarin en azindan kaygisi azalacaktir diye umut ediyoruz. Oglumuz 1 yasinda ve 1 yas asilarini vurunduktan sonraki haftasinda birden ayaga kalkamadi (bu arada oglumuz yurumuyor sadece emekleyip siraliyor). Biz ilk once bunun ayagini yada bacagina darbe aldigini dusunduk ve hemen bir ortopediste goturduk. Tabi aklimizdan butun kotu seyler gecti. Ortopedist inceleyip bizlik bir sey olmadigini soyleyince kaygimiz dahada artti. Cocuk doktoruna yonlendirdi. Bizde hemen cocuk doktorumuza gittik. Muayene ettikten sonra asi sonrasi bazen boyle durumlar olabilecegini soyledi ve kan istedi. Sitede herkesin yazdigi o Do. Ile baslayan ilaci vermemizi soyledi. Kan sonuclarinda herhangi bir sey cikmadi ( boyle bir durumda mutlaka drnizden kandaki ck sina baktirttin kas yikimi olup olmadigini buradan gorebiliyorlar) tabi doktorumuzun kendisi bunu gecici sinovit oldugunu dusunmus ama bizimle paylasmadi. Eve geldigimizde tabi internette gece boyunca ne olabilecegi konusunda binlerce sey okuduk. Sizide bu vesile ile bulduk. Buradan okuduklarimiz icimizi bir nebze ferahlatti fakat asidan sonra boyle bir vaka oldugunu ve 1 yas gibi kucuk cocuklarda boyle bir tecrube goremedik. Ertesi gun yine cocuk dr mize gittik ve biz hocam bu gecici sinovit olabilir mi diye sorduk evet bende ondan supheleniyorum deyince cok rahatladik ve ilaca 1 hafta daha devam etmemizi tavsiye edip gonderdi. Sonuc olarak 2. Gun ayaga kalkmaya basladi ve simdi tamamen gecti( simdi 2. Hafta bitti.) Tesekkur ederiz burada tecrubelerini aktaran insanlara. Saglikla kalin

 224. Eren bey geçmiş olsun. Elimizden geldiği kadar tecrübelerimizi yazdık. Biz yazdıktan sonra da sizin gibi yazanlardan sonra güzel bir ortam oluştu. Aklınıza gelen soruları bize yazarsanız elimizden geldiği kadar destek oluruz. Ayrıca sizden rica ileri ki dönemlerde gelişmeler olursa bize yazarsanız çok seviniriz.

 225. Meriç bey,
  Cevabımın gecikmesi açısından kusura bakmayın, Acılar daima yazdırır mutluluk ise güldürür… İyiyiz çok şükür, nuksetme durumu olmadı

 226. 26 aylık kızımız yürüyemeyince doktora götürdük, ortopediye sevk etti doktor. Muayenehaneye girer girmez doktor geçici sinovit dedi. Ancak öncesinde herhangi bir gribal enfeksiyon yahut üst solunum yolu enfeksiyonu yaşadığını sanmıyoruz; öncesinde her zamanki gibi hareketliydi ve herhangi bir huzursuzluk, ateş vs hastalık belirtisi yoktu. Ancak ilk hafif topallamasını ve eğilerek yürümesini yaklaşık iki hafta önce farkettik. Aslında taklit yapıyor sandık çünkü geçiciydi tekrar yapmadı. Yalnız eğilip kalkarken bazı zamanlarda zorlandığı anlaşılıyordu. Bu ise çok daha uzun süredir vardı. Röntgen de sıvı birikmesi tespit etti doktor, ancak narkoz gerektirecek için mr ı tavsiye etmedi. Beklemenizi söyledi. Ancak bugün doktora gitmemizin ardından üçüncü gün ve kızımız sabahları yahut uzun süre oturduktan sonra kalktığında topallıyor, sanırım ağrısı hafiflemeye başladıktan sonra koşmaya başlıyor. Bu süreçte parasetamol kullanıyoruz. İlk belirtisini sonradan anlasak da en baştan bu yana bu kadar uzun sürmesi normal mi, tekrar ne zaman doktora götürmeliyiz sürekli kaygı yaşıyoruz.

 227. Ali bey çok geçmiş olsun. Kusura bakmayın mesajınıza geç cevap veriyorum. Biz yıllarca bu hastalığı en az yılda 2-3 kez yakalandık. Evet dediğiniz gibi kaygı yaşatıyor. Aklınız sürekli çocuğunuzun bacağında oluyor. Ama doktorunuz teşhis olarak geçici sinovit dediyse sabırla bekleyiniz. Biz sadece parasetemol vermedik. CRP değerlerine bakılmıştı. Ayrıca D ile başlayan ağrı kesici vermiştik. Sormak istediğiniz soru olursa bize yazarsınız.

 228. 26 aylık kızım bundan 5 gün önce aniden topallamaya başladı yeni doğan bir kuzu gibi ilk damar damar üstüne binmistir sandık yada gece ani bir hareket yapmıştır diye sonra ikinci gün devam etti bizde hemen randevu aldık doktora gittik doktor nöroloji görmeli dedi noroloji muayene etti ama bir şey çıkmadı çok şükür refleks yerinde his var kuvvet yerinde sonra ortopediye gittik septit atrirt değerinden tam kan sayimina kadar hepsi yapıldı hepsi temiz çıktı çok şükür ultrasonda kalça ekleminin ikisinde biraz sıvı var ama ikisinde olduğu için karşılaştırma yapamıyorum belki de fizyolojik durumu öyledir normaldir dedi tabi bunların hepsi biz istedigimiz için yapıldı yoksa özele bile gittik 3 4 doktor hepsi geçici sinovit dedi ama ben korkuyorum gelin bı mr çekelim dediler yatış vereceklerdi ben çok endiselenince bizde geç kaldık diye geceye kadar hastanedeydik eve geldik. Şuan çok şükür biraz daha iyi ama hafif aksama var hala sizce napmaliyim?dün acildeki bir doktor birde romotolojiye görünün dedi ama o anlamadığı için dedi. Kusura bakmayın biraz karışık yazdım ama sunuda belirteyim biz yakalsik 2 3 hafta öncesine kadar ateşli grip geçirdik ondan olmuştur dediler.

 229. İlknur hanım geçmiş olsun. Romotoloji yüzde 99’dan benlik değil diyecek ve sizi geri götürecek. Sizin yaşadığınız zamanı bizde yıllar önce yaşadık ve sizi çok iyi anlıyorum. Bir panik ile çocugunuzu deneme tahtasına çevirmeyin. Doktorlar size geçici sinovit dediyse bekleyin. Meşhur olan ateş düşürücüyü verdi mi doktor size?

 230. Tum cocuklarimiza oncelikle gecmis olsun diliyorum. 25Ekim aksami 4.5 yasindaki oglum sol dizinin arka tarafinin agridigini soyledi ve ertesi gun sol ayaginin uzerine basamiyordu. Apar topar ortopedi uzmanina gittik Crp sedimantasyon rontgen hersey temiz cikti, iki hafta once gecirdigi üst solunum yolu enfeksiyonu sebebi ile gecici sinovit dedi, d ile baslayan surubu verdi. Ertesi gunun aksami hafif topallayarak yurumeye basladi ve yatmasina yakin kosturup oynamaya basladi. Ertesi sabah yine tutuk uyandi oglenedogru sanki hicbirseyi yokmus gibi kosturdu oynadi hicdurmadi yerinde amaaksambiraz oturduktan sonra topallamaya basladi. Bu sabah ise yine yuruyemiyordu, doktorunu arayip anlattigimda bu sekilde olmamasi gerektigi gecici sinovitin boyle olmadigini soyledi bir iyi bir kotu olmaz bu sekilde dedi ve cocuk doktoru gorsun gelin tekrar muayeneye dedi. Allak bullak oldum, cocuk doktoru olabilir devam edin d li ilaca dedi sabah aksam seklinde ve kasi rahatlatmasi icin roll on seklinde bir jel verdi. İki gun sonra iyilesmezse testleri tekrarlayalim dediler. Ama yazilanlari okudugumda benzer belirtiler gorup inanin rahatladim biraz daha. Romatizmal tetkiklere mi bakilacak ayni degerler mi bakilacak bilemiyorum. Ama yazilanlari okumak biraz icimi rahatlatti, yalniz degiliz ve bu durum gecici cok sukur… cok hareket iyi degildenmis ancak surekli oturdugunda yurumekte iyice zorlaniyor, yurudukce aciliyor gibiydi ama pazar gunu de fazla yordu sanirim kendini ve pztesi yurumekte cok cok zorlandi.. Agri kesici disinda sicak soguk kompres oneriniz var mi? Bir de gunde 2 kez demisti doktorumuz ama 3 kez kullanim daha mi iyi olur acaba? Cok stresli bir durum çocuğunu bu sekilde görmek, tum yavrularimiza acilsifalar ve sağlık diliyorum…

 231. Geçmiş olsun Özlem hanım,

  Biz bu şikayetleri 8 yaşına kadar her sene bir yada iki kez tekrarlayarak atlattık. Gelişmelerden bizi haberdar ediniz ki sizden sonra da bu hastalık ile uğraşanlara moral olur.

 232. 4,5 yaşındaki oğlum geçirmekte olduğu kulak enfeksiyonunun 3. gününde aksamdan sağ diz kapağının arkasının acıdığını söyledi. Bütün gece acıdan uyandı durdu. Benim aklıma tüm kötü hastalıklar geldi. Ertesi sabah olduğunda koştu zıpladı ben de anlam veremedim. Fakat 1 hafta sonra yine acıdığını söyledi. Bu sefer de boğaz enfeksiyonu geçiriyordu. Yine antibiyotik kullanıyorduk. Hemen çocuk doktoruna gittik. Kalça ve diz ultrasyonu çektirdik. Hem sağ hem sol kalça kemiğinde hemde diz arkasında sıvı birikintisi cıktı. Doktoru anti enflamatuar ilaca başlattı. 3 gün süre ile kullanıcaz eğer ağrı geçmezse mr’la kemik durumuna bakıcam dedi. Şu anda çaresiz bekliyorum. Bu arada biz de topallama, yürüyememe gibi durum olmadı. Bir tek gece yatarken bana acıdığını söylemişti ve uykudan uyanma tarzında ağrısı olmadı. Kasım 6’da ilk ağrıyı yaşadığımız gündü. Bu güne kadar 5 ayrı günde ağrı olduğunu söyledi. Allah kimseye yaşatmasın. Inşallah 3 gün sonunda ağrı kesilir ve tekrarlamaz. Yoksa mr isteyecek doktoru ve ondan daha da korkuyorum. Böyle beklemek çok zor. Allah evlatlarımızı korusun.

 233. Geçmiş olsun Merve hanım.

  Kan tahlili yaptılar mı? Crp ve ck serum değerlerine baktırın?

 234. Çok teşekkür ederim. Bize sadece muayene ve kalça diz ultrasyonu yaptırdı doktorumuz. Ultrasonda sol dizde 12mm, kalçada 4’er mm’lik sıvı var. Anti inflamatuar ilaca devam ediyoruz. Gunde 3 kere. Ama gözüm çocuğun bacağında, acaba ağrıyor diyecek mi kalbim ağzımda yaşıyorum. Haftaya tekrardan kontrolumuz var mutlaka isteyeceğim kan tahlili. Doktorların aklında sanırım hep baska kötü hastalık ihtimali de duruyor. Hala anlam veremiyorum kötü hastalıklar bir günde bacak ağrısı ile mi başlar? Bu tür hastalıklar önden başka sinyaller de vermez mi. Allahım korusun evlatlarımızı

 235. Merhaba. KızımıKasım ayının ilk haftasında diz bacak ve el bilek ağrısı ve aksama sebebiyle önce çocuk doktoruna sonra ortopediye götürdük. Yürürken hem ağrıyor hem de topallıyordu. İdrar kan romatizma testleri yapıldı. Önemli bi sıkıntı görülmedi. Röntgeni çok normaldi. Sinovit dedi ortopedi st. Ateş şurubuyla bir hafta 10 gün içinde geçti. Tekrar kontrole götürme ihtiyacı duymadık. Çünkü belirtiler sinovit uyuyordu. Bir buçuk İki aylık grip, geçmeyen orta kulak iltihabımız vardı. En sonunda kızımın kbb doktoru geniz etini alıp kulağına tüp taktı. Tam rahatlıycaz derken bolca dondurma yedirttiğimiz için yeniden grip burun akıntısı ve öksürüğümüz oldu. Ve bugün de sağ bacağının kalçayla birleştiği ön ekleminin ağrıdığını söylüyor. Yürüyüşü yine bozuldu aksıyor sağ bacağını kısarak yamuk yumuk yürümeye başladı. İlkinin (sinovit in) başladığı günden buyana tam bir ay geçti. İyileşeli 20 gün kadar olmuştu. Yirmi gün sonra tekrar etmesi normal midir? El bileğinde de olması mümkün mü? Bütün psikolojim alt üst olmuş durumda. Sizi okumak iyi geldi. Şimdiden teşekkürler.

 236. Geçmiş olsun Merve hanım. Sinovitten daha beterlerini gördük biz. Doktorunuzun dediklerinin haricinde herhangi birşey yapmayın.

 237. Merve hanım MR dan korkmayın. Biz bugün kızıma kalça emarı çektirdik. İçinde gözle görülür bir sıvı birikmesi vardı. Kemiklerde vs. bi sıkıntı yok. Aslında içinizin daha rahat etmesini sağlar. Ped ile başlayan ateş şurubu verdi 10 gün 3er kere içecek. Ortopediye götürmek daha mantıklı bence onlar daha iyi yorumlayabiliyor. Bizimki de bi taraftan topallıyo bi taraftan oyun delisi devam ediyor hayatına. Bukadar kısa arayla olması ve her gripten sonra aynısını yaşarsak korkusu beni mahvediyor. Ya başka bişey varsa? Allah sonumuzu hayır etsin. Şifa versin inşallah yavrulara…

 238. Şule hanım biz 2 yaşından 8 yaşına kadar yılda en az 2 yada 3 kez çektik. 9 yaşına girdiğinde bir anda kesildi. İlk zamanlar sizin gibi korkmuştuk. Sonra arada tekrarlayınca doktora bile gitmiyorduk. Rabbim evlatlarımızı korusun. Sizlerden ricam çocuklarınızın durumu iyi olduktan sonra lütfen bilgilendirme yapın. Sizden sonra bu rahatsızlıklarla karşılaşan olursa okuyanın içi rahatlayacaktır.

 239. Bir, bir buçuk ay içinde 2. kez yaşamak tedirgin etti. Siz yılda 2 – 3 kez yaşadık demişsiniz. Hayırlısı bekleyip göreceğiz. Elbette geri dönüş yapıcam. Burayı okuduğumda hissettiğim rahatlamayı herkes hissetsin istiyorum. anne olmak ve beklemek çok zor. Size de teşekkür ediyorum ne güzel düşünmüşsünüz..

 240. Merhabalar

  Biz dün bakırköyde özel bir hastanede ortopedi bölümüne gittik. Prof. Çok iyi ve ilgiliydi. Bu aralar gecici sinovit tanısıyla çok fazla cocuk geldiğini söyledi. Bizdeki fiziki muayenede geçmiş görünüyor dedi doktoru. MR ‘a şu anda gerek duyulmadığını, eğer her 2 ayda bir tekrar eden durum yaşanırsa o zaman mr tetkiki yapılır dedi. Ilk geçirilen sinovit atağında 3-4 hafta ağrı söylemesi normalmis. içimiz rahat etti açıkçası. Şu anda oğlumun bacağında bir topallama, aksama, ağrı yok. Ama gerçekten zor bir süreç. Gözüm sürekli çocukta kaldı. Allah tekrarını yaşatmasin hiç birimize. Haftaya tekrardan kendi çocuk doktorunda kontrolü var.

 241. Merhabalar kasim ayinda oglum da 15 gun kadar topallama ile gecici sinoviti gecti derken simdi bir haftadir hafif bir nezledurumu var ve ara ara yine agriyor ayagi bir kac dakika topalliyor sonra geçiyor. Her sabah ayni korku ile uyandırıyorumdum gercekten cok stresli. Bu sabah iyice korktum ama gecti fakat her enfeksiyonda hafif de olsa gecirecek gibi.. doktora gidip gitmemekte kararsizim enson kan degerleri cok iyiydiherhangi bir sorun yoktu cok sukur.

 242. Merhabalar

  Biz kontrol için tekrar doktora gittik ve ultrasyonla yine kalça ve dize bakıldı. Eklemlerdeki sıvı bitmiş çok şükür. Eğer bitmeseydi veya azalmasaydı Mr isteyecekti doktorumuz. MR da bakılan kemik yapısıymış ayrıca. Ben de korkudan çocuğu kreşe göndermiyorum. Yeniden hastalanirsa tekrardan yaşarız aynı durumu diye korkuyorum açıkçası.
  Dilerim çocuklarımız bu durumu bir daha yaşamaz.

 243. Merve hanım gelişmeleri bizlere yazdığınız için teşekkür ediyoruz.

 244. perşembe akşamı 2,5 yaşındaki oğlum kreşten topallayarak geldi.herhangi bir düşme falan olmamış tabi inanmadım kreşin baya üstüne gittim ama oğlum da onaylayınca geri adım attım.cuma günü sabah normal kalktı koşup oynuyordu.öğleden sonra kreşten arayıp çocuğun yürüyemediğini söylediler.hemen ortopediye gidip röntgen çekildi sonuç temiz.doktor psikolojik dedi gönderdi eve.çocuk hala yürüyemiyor ve gece boyunca acıyor diye ağlayınca çocuk acile gittik.yine röntgen çekti yine temiz çıktı.ortopediye gidin dedi attı başından.ortopediye zaten gittik dedi ama nafile.çocuğum yürüyemiyor ve doktorlar teşhis koyamıyor nasıl iş anlamadım.psikolojik diyip attılar başlarından çaresizce kendim araştırıp bu sinoviti buldum.do… ilacını da içiriyorum ama işe yaramıyor acıyor diye ağlıyor devamlı çocuğum sinovit mi bilmiyorum ama belirtiler benziyor.çok korkuyorum çaresizim.perşembe günü için başka doktora randevu aldık Allah tüm çocuklara sağlık versin gerçekten çok zor

 245. Başak hanım geçmiş olsun.

  Size benzer durumu bırkaç yıl önce yaşadık. Miyozit teşhisi koydular. İyi bir çocuk doktoru ve kan tahlili ile teşhisi koyarlar.

 246. Miyozit sinovit ten farklı mı. Çocuğunuz sinovit değil miymiş yani? Ne zaman geçti. Önemli bir hastalık mıdır?

 247. Şule hanım biz sinovitten sonra miyozite yakalandık. Fakat miyozit daha kısa bitiyor ciddi birşey değil. Miyozit, sinovite göre az daha ağır ama kısa sürdü. Tekrarlamadı miyozit.

 248. Oğlum şuan 4,5 yaşında;
  Bu hastalığa 2.5 yaşında yakalandı.

  3 gün önce tekrarladı. Şuan ayağının üzerine yine basamıyor.
  2 yıl içersin de 3 kez yakalandık.

  Tecrübemiz olmasına rağmen her seferinde korkuyoruz.
  en büyük korkumuz acaba altında başka bir neden var mı. kötü bir hastalığa sebep mi v.b

  Sebebi tam olarak bilinmeyen bu hastalık gerçekten yıpratıyor.
  Bu sayfa insana biraz morel veriyor. teşekkür ederiz.

 249. Coşkun bey geçmiş olsun sizi çok iyi anlıyoruz. 8 yaşına girince kurtulduk. Çoğu zaman artık doktora bile gitmiyorduk. Allah şifa versin.

 250. Merhabalar uzun zaman önce sinovit yaşamıştık ilk yaşayınca korkmustuk baya sonra bir kaç defa tekrarladı 2 yil hic olmadi gecen yıl pandemi de zaten wvde hic olmadi buyil halkoyunu geleneksel cocuk oyunları futbol derken sag topuğuna agriyor diye basmamaya basladi dr gittik film çekildi cocuklarda olabilir deyip 1 hafta döven kullanacak desi 1 ay halk oyunu futbol yasak dinlenecek dedi dr ama oglum 4. Sinif kesinlikle oynamak istiyor aksaya aksaya oynuyor üzülüyorum sinovitmi ney bilmiyor dr kucuk cocuklarda travmatik olaylar sonucunda olur dinleyenecek dedi ama 11 yasinda durmuyor

 251. Merhabalar 4.5 yaşındaki oğlumun ilk defa 2021 Kasım ayında enfeksiyon sonrası topallama ayaginin uzerine basamama şikayeti ile tanıştık sinovit ile her burun akıntısı ile bir bacak agrisi yaşadık sonra (otomatik olarak ilaç adı silinmiştir.) şurup ile geciyordu. Gecen hafta yine ağrıları oldu ama kısa sureli agrilari agri kesici şurup ile gecirdik dun aksam yüzme dersinde zorlandı iyice sanırım bu sabah yürüyemiyor malesef agri genelde diz kapağı arkası olurdu bu sefer yukarı kalcaya dogru cikti klozete de oturamıyor. Sinovit diyorum ama yine de cok can sıkıcı bir durum. Doktora gitmek ile gitmemek arasındayım..

 252. Merhabalar, günlerdir bu sayfayı okuyorum, benim oğlum 4 yaşında oğlum, bundan 5 ay önce bir sabah sol ayagindan toparlamaya başladı, dünyam başıma yıkıldı sanki:( doktora gittik ultrason ve kan tahlilleri temiz cikti, doktor geçici sinovit teşhisi koydu, 1 hafta 10 güne gecer dendi, 10 gün içinde gecmeyince tekrar gittik, mr cektirdik, sadece ödem dendi, sinivit yani. Agri kesici kullandık 1 hafta sonrasında duzeldi . Ve kabus 5 ay sonra tekrar yine aynı bacakta tekrat etti. Yine hemen kan ve film birsey cikmadi . Bugun 8. Günü sabahları toparlıyor zamanla hafiflio aksam farkedilmeyecek hale geliyor. Dun toparlaması geçmiş olduğunu ogrendim. O kadar mutlu oldum gecti diye, bu sabah yine aynı:(( takıntı yapıyorum başka birsey mi var acaba die :(((

 253. Merhaba oğlumun 31 temmuz da başlayan aksama toparlaması 12. Gününde tam azalıyor derken, şiddetlendi resmen agri da başladı, tekrar çocuk doktoruna gittik yukarıda bahsettiğim gibi ortapedist 2 haftaya geçeceği söylemiş ti, gecmeyince ayrıntılı kan tahlili verdik, crp 5 çıktı, ancak sedim , romartrit normal seviyede, ve diğer sonuçlarıda iyi çıktı. 17 .gününde şükürler olsun normale döndü. Bu süreç çok yıpratıcı, gercekten uykuları kaybettim. Do…. i 1bucuk olcek günde 3 defaya çıkarmıştık. Birde 400 mg antibiotik kullandık. Rabbim kimseye tektar yasatmasin

 254. geçmiş olsun eylül hanım. Bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz. Birçok kişi bu sayede psikolojik olarak rahatlıyor.

 255. 3 saattir butun yorumlari okudum. Bizim de 4 yasinda oglumuz bugun aniden agri var dedi sol bacaginda basmamaya basladi. Bugun ortapediye goturdum muayenede birsey cikmadi ben yine de rontgen istedim hersey temiz. Uyuttuk simdi ins yarin daha iyi kalkar. D.. aldim hemen yorumlari okuyunca onu icirip yatirdik. Surec umarim kisa surer. Burda butun yazi paylasanlara tesekkur ederim. En basta admine.

 256. Özhan bey geçmiş olsun. Yaşadığınız süreci bize ara ara yazarsanız daha memnun oluruz. İleri ki günlerde sizin gibi bu yorumları okuyacaklar olacağını unutmayınız.

 257. Merhaba,
  Ben de kendi sürecimizden bahsetmek istedim. Bir ay önce 2 yaşındaki oğlum sabah kalktığında topallıyordu, birkaç gün durum devam edince ortopedi doktoru gördü röntgen ve kan tahlili yapıldı sonuçlar temiz çıktı. Fakat süreç içerisinde topallamasi arttı ve tekrar doktora gittik crp ve sedimentasyon değerlerinde yükselme vardı. Aynı zamanda dışkısından anormallik olduğu için gaita tahlili verdik ve mikrop çıktı. En son gittiğimiz ortopedi doktoru bağırsak enfeksiyonu kaynaklı sinovit geçirdiğini söyledi. Mr tavsiye etmedi. Fiziki muayenede sıkıntı yok, eklemlerde şişlik kızarıklık yok, ateş yüksek değil. Belirtiler geçici sinovit gibi duruyor ama 35 günlük bir topallama söz konusu, geçici sinovit bu kadar uzun sürer mi? Doktor enfeksiyon geçmediği için uzayabilir dedi. Gerçekten öyle midir endişe içindeyim

 258. Geçmiş olsun elif hanım. Sizi çok iyi anlıyoruz. Seneler önce bizimde 24 gün sürmüştü. Sakin olun. Doktor geçici sinovit dediyse geçecektir . İstirahat ve vitamin vermeye çalışın

 259. Merhaba tekrardan,
  Bir ay önce oğlumun durumundan bahsetmiştim. Bu süreçte başvurduğumuz ortopedi doktorları bağırsak enfeksiyonu kaynaklı geçici sinovit olduğumuzu söylemişti. Ama bizim durumumuz geçmek bilmedi maalesef ayrıca bir de ateş eklendi. Sedimentasyon 98 e ulaştı. Çocuk romatolojiye de gitmiştik tabiki bu süreçte fakat romatolojik bir bulgu da yoktu. En son çocuk gastroenterolojiye göründük ve birtakım testler sonrası kolonoskopi önerdi doktorumuz. İnflamatuar barsak tanısı kondu. Bu rahatsızlık eklem tutulumuna sebep olabiliyormuş. Hemen tedaviye başlandı ve çok şükür oğlum şuan topallamıyor. Bağırsakların toparlanması ile doktorumuzun dediği gibi eklem tutulumu da geriledi. Geçici sinovit bizim için yanlış bir tanıydı kısaca. Neyse ki şuan doğru tanı kondu ve tedavi sürecimiz devam ediyor. Özellikle bağırsak rahatsızlığı ile birlikte topallama benzeri bir sorun yaşarsanız kesinlikle bir çocuk gastroenteroloji uzmanı ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 260. Elif hanım çok geçmiş olsun. Bu süreci bize aktardığınız için teşekkür ederiz. Sizin gibi duyarlı kişiler bu şekilde geri dönüş yaptıkları zaman çok mutlu oluyorum. Allah şifa versin evladınıza

 261. Rica ederim. Amin inşallah, sağolun. Sebebi bilinmeyen rahatsızlıkların nasıl bir endişe ve kafa karışıklığı yarattığını buradaki yorumları defalarca okumuş bir anne olarak çok iyi biliyorum. Ama inanın geçiyor geçecek. Allah tüm yavrulara şifa versin.

 262. Merhaba oğlum 2,5 yaşında bizde de aynı sorun var gün içinde koştuğu veya yürüyemediği zamanlar oluyor geçen hafta ateşli hastalık geçirmişti. Günde 3 ölçek ibuprofen içeren ilaç kullanıyoruz. İlk 2 gün bir değişiklik olmadı. Bugün 3.gün umarım en kıza zamanda geçer. Yabancı makalelerden okuduğum c vitaminin iyi geldiği bugün vermeye başlayacağım. Nedeninin bilinmemesi çok korkutuyor beni

 263. Öncelikle hepinize merhabalar 35 gün süren bir sinovit süreci yaşadık.Gece hiç bir sıkıntısı olmadan yatan 3 yaşındaki kızım sabah kalktıgında yürüyemiyordu ben ateşi çıkacak bir hastalık geliyor diye bekledim fakat ateş gelmedi bacaklarının agrıdıgını söyledi oturmak dahi istemiyor en cok yatma poziyonunda rahat ediyordu,ertesi gün cocuk dr gittik bi sıkıntısı olmadıgı eger yürümeme şikayeti 2 gün daha devam ederse kan testi vermemizi istedi devam ettigi için kan testi verdik ck ve diger değerler normal çıktı .2 gün daha bekleyin eger geçmezse ortopedi druna gidin dendi 2 günün sonunda pelvis röntgeni çekildi temiz bi sıkıntı yok daha sonra biraz daha gözlemeyip pediatri norologuna gittik orada bi sorun gözükmedi fakat kızım hiç kalkmadan öylece yatıyor yemegini bile o şekilde yediriyorduk bu süre zarfında birde ateşli bir hastalık geçirdi bizim süreç dahada uzadı uzadıkça tedirginlik arttı fakat 35. Günün sonunda çok şükür eski haline çok yaklaştı.Sevgili annneler ve babalar eger sinovit teşhisi konulursa hiç korkmayın gerçekten geçiyor.Anladıgım kadarıyla cocuktan cocuga süre değişiyor süreyi çok kafanıza takmamaya çalışın bizimki çok uzun sürdü mesela en son Mrda çekelim herseyi yaptık bi süphe kalmasın dendi gerek kalmadan yürüdü fakat çok üzüldük bu süreçte sinoviten korkmayın sevgiler.

 264. Herkese Merhaba,
  7 Haziran akşamı oğlumla oyun oynarken bir anda oğlumun yürürken aksadığını farkettim. Daha sonra saat ilerlediğinde aksama daha da arttı ve yaklaşık 17 gün sürdü. Bu 17 gün boyunca çok sancılı bir süreç yaşadık. İlk gittiğimiz Ortopedi doktoru film istedi ve filmlerinin temiz olduğunu bir müddet izlememiz gerektiğini söyledi. Bu süreçte aksama devam ettiği için başka doktora da götürdük ve en son Bir çocuk ortopedi doktoruna götürdük o da bunun bir geçici sinovit olabileceğinden bahsetti. Sadece ateşli hastalıkların değil, diş çıkarma dönemlerinde de çocuklar da görülebileceğini söyledi. Oğlumuz aksamaya başladıktan yaklaşık 3 gün sonra arkadaki dişlerinin çıktığını farkettik. Uzun ve zor bir süreç oldu ama 17 gün sonra düzeldi. Buradaki yorumları çok okuduk. Ben de bunu yazarak okuyan olursa biraz içini rahatlatmak istedim açıkcası.

 265. Geçmiş olsun koray bey.

  Üşenmeden tecrübenizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 266. Merhaba benim oğlumda 2.5 yasinda temmuzda ebv virusu oldu 1 ay sonra tam düzeldi derken ayağı topallamaya başladı virüsten dediler geçici sinovit dendi ama her ay tekrarladı 3.ayda ağrılı oldu 10 gun şiddetli özellikle gece ağrıları çok oldu uyku uyumadık röntgen temiz tahliller temiz ultrasonda ayak bileğinde sıvı görüldü antibiyotik verdi pedifen verdi 10 12 gun sonra ağrılar geçti ama ödüm kopuyor yine tekrarlicak diye panik atak oldum artık

 267. Geçmiş olsun. Bizim 6 yaşına kadar her sene 1-2 sefer tekrarladı. 6 yaşından sonra bitti tamamen. Rahat olsun doktor geçici sinovit dediyse

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu