Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Huawei Honor 7 modeline EMUI 4.0.3 güncellemesi geldi

Akıllı telefonlarda gelen güncellemeler kullanıcıları sevindirmektedir. Teknoscrool.com olarak biz Xiaomi kullanıcısıyız. Uzun zamandır kullanmadığımız Huawei Honor 7 modeli kenarda duruyordu.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Huawei için uzaktan kumanda programı

Akıllı telefonlar için uzaktan kumanda programı çok önemlidir. Google Play Store’da neredeyse çalışan bir uzaktan kumanda programı bulmanız oldukça zordur. Play Store’da bir sürü kumanda programı var ama genel olarak sadece kumanda uygulaması yüklenmiş ama çalışmıyor.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Huawei’de galeri,WhatsApp ve İnstagram’a şifre koyma

Akıllı telefonlarda uygulamalara şifre koymak güvenliği bir çıt daha yukarı çıkarmaktadır.

Özellikle kişisel verilerinizin olduğu, galeri, mesajlar yada bankacılık uygulamalarına kilit koyma sizi daha güvenli hissettirecektir. Bu yazımızda sizlere Huawei’de uygulamalara şifre nasıl konusunda bilgi vermek istiyoruz.

Uygulama kilidini etkinleştirme: Ayarlar uygulamasını açın. Güvenlik ve gizlilik > Uygulama kilidi bölümüne gidin. Uygulama kilidine ilk defa erişim sağladığınızda Kilit ekranı şifresi veya Özel
PIN kodu öğesini Uygulama kilidi doğrulama şifreniz olarak seçin. İstendiğinde şifrenizi girin ve Uygulama kilidi ekranında kilitlemek istediğiniz uygulamaların anahtarını açınız.

Ek bilgi: Cihazınızın kilidini açmak için parmak izi veya yüz tanıma ile kilit açma özelliğini seçtiyseniz ve Uygulama kilidini ilk defa açıyorsanız uygulama kilidini daha kolay açabilmek için ekrandaki talimatları uygulayarak parmak izinizi ve yüzünüzü ilişkilendirin.

Eğer telefonunuz Xiaomi ise aşağıdaki yazı ilginizi çekebilir.

Xiaomi uygulamaları (Galeri, Mesaj v.s.) parmak izi ile açma

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Huawei P40 Pro ekran görüntüsü alma

Huawei’nin yeni amiral gemisi modeli Huawei P40 Pro satışa sunuldu.

6.58 inçlik OLED ekran teknolojisi ile oyun tutkunlarının dikkatini çekmeyi başardı. Bu yazımızda sizlere Huawei P40 Pro modelinde ekran görüntüsü nasıl alınır konusunda bilgi vermek istiyoruz.

Huawei ve artık diğer markalarda da aynı yöntem ile ekran görüntüsü alınmaktadır. Sensörler yardımı ile farklı yöntemler kullanılmaktadır. Fakat sensörler yada farklı yöntemler kullanıcılara zor geldiği için pek tercih etmemektedir.

1.Yöntem: Her telefonda olduğu gibi Huawei P40 Pro’da Güç ve ses kısma tuşuna aynı anda 2-3 saniye basılı tutmanız yeterli olacaktır. Deklanşör sesi geldikten sonra almış olduğunuz görüntüye galeri klasöründen ulaşabilirsiniz.

2. Yöntem: Bu yöntem Huawei’nin kendine has geliştirdiğini bir yöntemdir. İşaret parmağımızın eklem kısmı ile ekrana iki kez ard arda tıkladığınızda ekran resmi alınmaktadır. Bu özelliğe Knuckle-Sense denmektedir.

Knuckle-Sesne özelliğini aktif etmek için Türkçe karşılığı Ayarlar > Akıllı Yardım > Daha Fazla > Akıllı ekran yakalama sekmelerini kullanarak yapabilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

İşte Efsane Huawei Mate 30 Pro özellikleri

Huawei’nin yeni amiral gemisi modeli Mate 30 Pro resmi olarak tanıtıldı.

Üst segment donanıma sahip olan Huawei Mate 30 Pro teknik özelliklerine kısaca bakalım;

Ekran donanımına baktığımızda 6.53 inçlik 409 PPI Piksel yoğunluğunda Full HD OLED ekran teknoloji yer almaktadır. Ekran/Gövde oranı % 93.02 gibi oldukça iyi bir orana sahiptir. Bu telefonu 4500 mAh’lık 40W super hızlı şarj destekli batarya desteklemektedir. Kablosuz hızlı şarjı bile 27W ile yapmaktadır.

Huawei Mate 30 Pro kamera özellikleri

Kamera donanımı olarak 40 MP çözünürlüğünde arka ana kamerası bulunuyor. Arka kamerada Optik görüntü sabitleyici bulunmaktadır. Arka kamera 2160p Ultra HD 4K video kaydı yapabilirsiniz. İkinci arka kamerası ise 40 MP çözünürlüğünde. İkinci arka kamera F1.8 ekstra geniş açı sağlamaktadır. Üçüncü arka kamera 8 MP çözünürlüğündedir. Üçüncü arka kamera ile optik görüntü sabitleyici, telephoto, F2.4 diyafram açıklığı, 3X optik zoom özelliği gelmektedir. Ön kamerası ise 32 MP çözünürlüğündedir. İkinci ön kamera ile TOF (Time of Flight) 3D özelliği gelmektedir.

Huawei Mate 30 Pro performansı

Performans olarak zaten üst segment donanıma sahiptir. Huawei Kirin 990 Yonga seti bulunuyor. 2.86 GHz hızında çalışan 8 çekirdekli ve 8 GB RAM ile telefonun yavaşlaması bile söz konusu değildir. 256 GB‘lık dahili depolama hafızası size yeterli gelir. Yeterli gelmezse ekstra takabileceğiniz hafıza kartı ile kapasiteyi 2 kat artırabilirsiniz.

Suya ve toza karşı dayanıklılık, NFC ve parmak izi okuyucusu ile eksiksiz bir telefon olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Huawei geliştirici seçenekleri açma ve kapatma

Huawei’de geliştirici seçenekleri nasıl açılır konusunda bilgi vermek istedik.

Neden derseniz sitemizde bulanan bir konuda geliştirici seçeneklerinin açılması gerekmektedir. Bu özelliği aktif edince birçok özellik ortaya çıkmaktadır.

Huawei geliştirici seçenekleri açılması için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

İlk olarak Uygulamalar’dan Ayarlar bölümüne geçiş yapınız.

Telefon hakkında‘ya basınız.

Yapım numarası (derleme numarası) üzerine gelin ve art arda 10 kez tıklayınız.

Geliştirici modunun aktif olduğuna dair size bir uyarı gelecektir.

Yukarıdaki anlatım hemen hemen her Huawei modellerinde yapılabilmektedir.

Geliştirici seçenekleri nasıl kapatılır?

Bu özelliği açabildiğiniz gibi kapatabilme şansınızda bulunmaktadır. Geliştirici seçeneklerini kapatmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

Uygulamalar’a gidin.
Ayarlar basın.
Depolama ve Kayıt Yeri’ne basın.
Veriyi Sil & Önbelleği Temizle’ye basın.

Geliştirici seçeneği aktif kalsa size herhangi bir zararı olmayacaktır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Huawei tek tık ile ekranı kilitleme

Huawei P30 modelinde yer alan güzel bir özellikten bahsetmek istiyoruz.

Ekran kilitleme normal şartlarda güç tuşu ile olmaktadır. Fakat Huawei P30’da ekstra bir özellik bulunmaktadır. Huawei tek tuş ile ekran kilidi yapabileceğini biliyor musunuz?

Huawei P30 tek tuş ile ekran kilitleme için Ayarlar-Araçlar-Ekran kilidi adımlarını takip ediniz. Başlangıç ekranına ekran kilidini ekleyiniz. Bu özellik ile hem güç düğmenizin yıpranmasını engellemiş hemde hızlı işlem yapmış olacaksınız.

Bu arada Huawei yapmış olduğu açıklamada P30 modeline yeni arayüz güncellemesi yapacağını açıkladı. Temmuz ayı içerisinde Huawei’nin amiral gemisi modellerine bu güncelleme tazeleme etkisi yaratacak. Uzun süredir Google ile yaşadığı sıkıntılardan sonra bu tarz bir güncelleme göndermesi kullanıcılarını rahatlatacaktır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Huawei deklanşör sesi açma/kapatma

Bu yazımızda size Huawei’de kamera çekimi yaparken deklanşör sesini kapatma ve açma konusunda bilgi vermek istiyoruz.

Kamera çekimleri konusunda teknoloji devleri farklı özellikler sunmaktadır. Deklanşör sesi özelliği ise en basit telefonlardan itibaren kullanılmaktadır. Kutusundan sıfır aldığını akıllı telefonlarda deklanşör sesi genellikle açık olarak çıkmaktadır. Bazı kişiler sessiz bir ortamda fotoğraf çekmek istediği zaman deklanşör sesi rahatsız edebilmektedir.

Huawei deklanşör sesini açma ve kapatma için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

İlk olarak “Kamera” uygulamasını açınız.

Daha sonra sağ üst köşede bulunan 3 çizgi alt alta basınız.

Açılan ekranda “Ayarlar” sekmesine giriş yapınız.

Ayarlar menüsünde bir sürü özellik bulunmaktadır. Bu kısımda “Deklanşör” bölümünü açıp/kapatmanız yeterli olacaktır.

Not: Telefonu sessize aldığınızda fotoğraf çekerken deklanşör sesi gelmemektedir.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Huawei Mate 20 Lite Alarm sesi için MP3 müziklerini görmüyor

Adnan isimli bir ziyaretçimiz Huawei Mate 20 Lite sahibi olduğunu, alarm sesi değiştirmek istediğinde akıllı telefonunda microSD hafıza kartında olan MP3 seslerini göremediğini iletmiştir.

Bu soruyu geç cevaplandırdığımız için kusura bakmayınız.

Huawei’de alarm sesi değiştirmek istediğinizde hafıza kartınızda bulunan MP3 yada başka seslere ulaşmak için telefon sizden SD kart’a erişmek için izin istemektedir. Eğer siz bu izini daha önce vermeyip ve bir daha bana gösterme seçeneğini işaretleyerek kapatırsanız alarm sesleri için MP3 şarkılarınızı göremezsiniz. Huawei, sizlere uygulamalar ve oyunlar için birçok izinleri kısıtlayabilme ve açabilme yetkisi vermektedir. Alakası olmayan bir uygulama yada oyunun istediği saçma bir izini iptal edebilir ve telefonunuzdan izinsiz bilgi erişimine kapatabilirsiniz.

Tekrardan izin vermek istiyorsanız Ayarlar-Uygulamalar-İleri düzey-Uygulama izinleri-Depolama seçeneklerini takip ederek “Saat” bölümüne izin vermeniz gerekmektedir. Bu izini verdikten sonra resimde gözüktüğü gibi MP3 dosyalarınızı görmeye başlayacak ve alarm sesini değiştirebilirsiniz.

Bizlere sormak istediğiniz her türlü soruyu yorum yazarak gönderebilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Huawei Pil Optimizasyonu ile şarj süresini artırın

Akıllı telefonlarda şarj süresi çok büyük derttir. Günde bir iki kere şarja takma normal hale geldi diyebiliriz.

Kaliteli oyunlar ve mobil veri bağlantısı devamlı açık olduğu zaman şarj süreleri oldukça kısa gitmektedir.

Bu yazımızda sizlere Huawei’de pil optimizasyonu yaparak şarj süresini uzatabilirsiniz. Huawei’nin bu pil optimizasyonu temel öğelere göre ayar yapmaktadır.

Huawei’nin bu kendi uygulaması telefonunuzda en çok şarj harcayan ayarları bularak sizlere öneri sunmaktadır.

Huawei pil optimizasyonu için “Ayarlar-Gelişmiş Ayarlar-Pil Yöneticisi-Optimize et” adımlarını takip ediniz.

Telefon otomatik olarak optimizasyon yapacak ve en iyi ayarları size sunacaktır. Bu ayar ile telefonunuzda bulunan bazı şarj tüketen ayarlar kapanmaktadır. Örnek vermek gerekirse ekrana bastığınızda titreşimi kapatmak, otomatik ekran döndürme, ekran aydınlatmasının otomatik olarak kapanma süresi, akıllı tasarruf modu gibi birçok özellik devre dışı kalmaktadır.