Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

WhatsApp tamam mı devam mı 30 saniyenizi bize ayırır mısınız?

WhatsApp uygulaması geçtiğimiz günlerde gizlilik konusunda yapacağı değişiklik sonrasında bu şartları onaylamayanların hesapları 8 Şubat 2021 günü kapatılacaktı.

Bu haberden sonra milyonlarca kişi başka anlık mesajlaşma uygulamaların geçti ve WhatsApp’a ihtiyacı olmadığını göstermiş oldu.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

WhatsApp her geçen dakika kullanıcılarını kaybediyor

Popüler WhatsApp uygulaması gizlilik sözleşmelerinde yaptığı değişikliklerden sonra kullanıcılar alternatif uygulamalar aramaya başladı. Hatta birçok kişi şimdiden eşdeğer uygulamasını buldu.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

WhatsApp yerine kullanılabilecek 3 adet eşdeğer uygulama

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması kesinlikle WhatsApp’dır. Fakat yeni gelen gizlilik sözleşmesi sonrasında kullanıcılar farklı uygulamalar aramaya başladı.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

(iPhone) WhatsApp engellendiğimi nasıl anlarım?

WhatsApp uygulaması her 10 akıllı telefon kullanıcısından dokuzu bu uygulamayı kullanmaktadır. İçerdiği birçok özelliği ile kullanıcılara güzel deneyimler yaşatmaktadır.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

iPhone için WhatsApp konuşma geçmişi yükleme adımları

WhatsApp uygulaması dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabi bu kadar popüler bir uygulama neden reklamsız ve gelir için herhangi bir adım atmadığını da anlamış değiliz.

Bir ziyaretçimiz bize iPhone kullanıcısı olduğunu ve telefonu fabrika ayarlarına döndürdükten sonra WhatsApp konuşma geçmişini nasıl yükleyebileceği konusunda yardım istemiştir. Teknoscrool.com olarak biz Android işletim sistemi kullanıcısı olduğumuz için bu konu hakkında herhangi bir bilgimiz yok. Fakat WhatsApp resmi internet sitesine girdiğimizde bu konu hakkında detaylı bir anlatım olduğunu gördük ve sizlerle paylaşmak istedik.

Sohbet geçmişi nasıl geri yüklenir

Sohbet geçmişinizi iCloud yedeklemesinden geri yükleme

WhatsApp > Ayarlar > Sohbetler > Sohbet Yedeği’ne giderek bir iCloud yedeklemeniz olduğunu doğrulayın.

En son yedeklemenin ne zaman oluşturulduğunu görebiliyorsanız WhatsApp’ı silin ve yeniden yükleyin.

Telefon numaranızı doğruladıktan sonra talimatları takip ederek sohbet geçmişinizi geri yükleyin.

Not:

iCloud’a erişmek için kullandığınız Apple kimliğiyle (Apple ID) oturum açmış olmanız ve iCloud Drive’ın açık olması gerekir.

Hem iCloud’unuzda hem de iPhone’unuzda yeterli boş alan olmalıdır. Telefonunuzda ve iCloud hesabınızda, yedeklemenizin gerçek boyutunun en az 2,05 katı kadar boş alan bulunmalıdır.

Yedekleme ve geri yükleme işlemleri için kullanılan telefon numaraları aynı olmalıdır. Başka bir WhatsApp hesabındaki sohbet geçmişini geri yükleyemezsiniz.

Yedeklemeler telefon numaralarına bağlı olduğundan, aynı iCloud hesabında birden fazla WhatsApp hesabına ait yedeklemelerin saklanması mümkündür.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

WhatsApp’ta Kalitesi Bozulmadan Görüntü Gönderme

Günümüzün en çok tercih edilen, en gözde sosyal medya aracı olan WhatsApp, android cihazların vazgeçilmezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Mesajlaşma, görüntülü konuşma, resim ve video paylaşma ve bunun gibi birçok özelliği de içinde barındırıyor.

Neden Görüntü Kalitesi Bozuluyor?

WhatsApp üzerinden birine fotoğraf ve video gönderdiğimizde gönderim hızının en üst seviyeye çıkması için paylaşılmak istenen resimler ya da videolar optimize ediliyor. Bu görseller hem ölçü olarak hem de kapladığı alan olarak düşürülüyor. Bahsettiğimiz yöntem sayesinde hem dosyalar daha hızlı karşı tarafa ulaşıyor hem de karşı taraftaki alıcı daha az internet harcamış oluyor. Aslında bu durumun herkes için faydalı olduğunu, hızdan ve internetten tasarruf yapıldığını ifade edebiliriz.

Fakat bu gönderim şekli daha hızlı internet akışı sağlamak için, gönderilen medya unsurlarını sıkıştırıyor. Yani hem kalite hem de çözünürlük düşüyor. WhatsApp ile gönderilen resimlerin boyutunun küçülmesini ya da çözünürlüğün düşüp netliğinin bozulmasını kimse istemez. Çünkü önemli bir belge, sizin için kıymetli bir fotoğraf veya itina ile hazırlanmış bir çizim WhatsApp üzerinden gönderildiğinde bir hayli bozulabiliyor.

Bu tür dosyalar için farklı bir gönderim metodu uygulamanız şartıyla görselleri orijinal hali ile gönderme yönteminin olduğunu biliyor muydunuz?

Cevabınız hayır ise makalenin ilerleyen kısımlarında detaylı bir anlatım sizleri bekliyor. Siz de fotoğraf, video gibi görsel öğelerin kalitesinde herhangi bir bozulma meydana gelmeden görüntü alışverişi yapmak istiyorsanız bu adımları sırasıyla izleyebilirsiniz.

WhatsApp’ta Kalitesi Bozulmadan Görüntü Gönderme Adımları
Öncelikle android telefonunuzda ki WhatsApp uygulamasını açın.
Daha sonra fotoğrafı göndermek istediğiniz kişinin sohbet kutucuğu aktif haldeyken yazı yazma bölümünde yer alan ek(dosya, ataç) butonuna tıklayın.

Belgeler liste halinde ortaya çıkacaktır. Eğer göndereceğiniz resmi görmek isterseniz ‘’diğer belgeler’’ butonuna tıklayın.

Cihazdaki tüm görseller minik resimler halinde karşınıza çıkacaktır. Göndermek istediğiniz resim veya resimleri seçin.

Ardından ekranda beliren gönder (ok) tuşuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

İOS İşletim Sistemine Sahip Telefonlarda Nasıl Oluyor?

Bu işlemlerin aynısını İOS işletim sistemine sahip telefonlarda da yaparak galeri dışında görsellerin tutulduğu dosyalar bölümünden seçerek gönderimlerde bulunabilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz adımlar sayesinde gönderilmek istenen resimlerin ve görsellerin kalitesinde herhangi bir bozulma yaşamadan aynı boyutuyla gönderilmiş olacaktır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Başkasının Whatsapp Hesabına Nasıl Girilir?

Android ve IOS tüm cihazlarda kullanılan Whatsapp uygulaması dünyada 1 milyondan fazla indirilen bir uygulamadır. Whatsapp uygulamasının en önemli özelliği ise ücretsiz mesajlaşma. Ayrıca uygulama üzerinden sesli mesaj, resim, video, emoji, şarkı göndermekte ek özellikleri arasında. Bu uygulama sayesinde yurtdışındaki diğer Whatsapp uygulaması yüklü kişiler ile de ücretsiz internet üzerinden iletişim imkanı veriyor.

Sadece 5 saniyede Başkasının Hesabına Girmek Mümkün
Özel hayatın ihlaline girdiği için önerilmeyen bir durumdur başkasının Whatsapp hesabına girmek. Ancak evli çiftlerin birbirini kontrol etmesi, ailelerin çocuklarını kontrol etmesi ya da iş arkadaşlarının kendi hakkındaki fikirlerini öğrenmek adına oldukça faydalıdır. Bu gibi önemli konularda başkasının Whatsapp hesabına girebilmek için, hesap hangi telefonda açık ise o telefonun birkaç dakika yanınızda olması yeterli.

Öncelikle telefon üzerinden Whatsapp uygulaması içerisine girilir. Uygulama içerisinde sağ üst köşede üç nokta üst üste bulunan bölüme basılır. Açılan menü içerisinde Whatsapp web yazan yer seçilir. Daha sonra ekrana QR kodu tarama ekranı gelir. Bu aşamadan sonra kendi telefonunuz veya bilgisayar üzerinden arama çubuğuna Whatsapp web yazarak ilk çıkan web sayfa seçilir.

Açılan web sitesi üzerinde ekranda görünen ilk şey barkottur, diğer adı ise QR kodu. Whatsapp hesabının girilmek istenilen telefona ekranda görünen barkot okutulduğunda Whatsapp hesabı anında açılır. Herhangi bir şifre ya da başka bir işlem yapmaya gerek kalmaz. Ancak telefona Whatsapp web açıldı diye uyarı gelir.

İkiz Uygulama

Bazı telefonlarda ikiz uygulama özelliği bulunur. Bu özellik sayesinde aynı anda iki farklı numaraya sahip Whatsapp hesabını açmakta bir diğer seçenektir. Kendi telefonunuz üzerinde ikiz uygulamayı açarak, normal şekilde diğer Whatsapp numarasını ekrana girildikten sonra, Whatsapp hesabına girilmek istenilen telefona şifre gelir. Bu şifreyi ekrana girmek yeterlidir.

Böylelikle kişinin sohbet listesi, arkadaş listesi, gönderilen ve gelen video ve fotoğraflar aynı şekilde işlem yapılan telefona gelir. Dikkat edilmesi gereken tek husus ise karı taraf gelen mesajı açmadan asla siz açmayın. Gelen mesajı okumak istediğinde zaten görüldüğünü fark ederse Whatsapp uygulamasını kaldırıp tekrar kurabilir.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Whatsapp Bildirim Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Whatsapp dünya genelinde son derece popüler bir mesajlaşma aracıdır. Cep telefonunuza App Store, Google Play Store ve kendi telefonunuza uygun her sanal mağazadan indirip ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

İnternete bağlı olduğunuz sürece her tanıdığınızla iletişim kurabilir, fotoğraf, video, ses kaydı gönderip alabilir ve görüntülü konuşabilirsiniz. Kullanımı son derece basit ve pratik olan WhatsApp’ta da bildirim ayarlarını değiştirmekte bir o kadar kolaydır. Siz de oldukça pratik bir şekilde WhatsApp bildirim ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

  1. İlk Olarak Whatsapp’a Girin

Whatsapp’a girdikten sonra sağ üst kısımda gördüğümüz üç noktaya basın. Karşınıza çıkan ayarlar sekmesinden bildirimleri seçin.

2.İstediğiniz Gibi Kişiselleştirin

Gördüğünüz ekrandan bildirim tonunu, titreşim ayarlarını, sohbet ve zil seslerini, hatta ve hatta uygun bir cihaza sahipseniz telefonunuzun bildirim aldığındaki ışığının rengine kadar düzenlemekte özgürsünüz.

3.Özel Bildirimler

Özel bildirimler ise az önceki adımlardan biraz daha farklı. Herhangi bir kişiyle veya bir grupla olan sohbetinize tıklayın. Ardından kişi veya grubunuzun ismine tıklayarak devam edin. Özel bildirimler kısmı karşınıza çıkacaktır. Bu sekmeden de grubunuza veya arkadaşlarınıza özel zil sesleri, ışık ve bildirim tonu gibi özellikleri değiştirebilirsiniz.

4.Bildirimlerinizi Sessiz Hale Getirmek İçin

Bunun için Whatsapp uygulamasını açıp sessize almak istediğiniz kişiye veya gruba basılı tutmalısınız. Ardından sağ üstte görmüş olduğunuz bildirimleri sessize al seçeneğinden istediğiniz süreyi seçebilirsiniz.

5.Telefon Ayarlarından Yapılandırma

Whatsapp’tan ayarlama yapılabildiği gibi telefonumuzun ayarlar sekmesinden de bildirim ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz. Cep telefonunuzdan ayarlar seçeneğine girip ardından uygulamalar ve bildirimler kısmını açın. Ardından Whatsapp’ı işaretleyip uygulama bildirimleri seçeneğinden devam edin. Karşınıza çıkan seçeneklerden tüm Whatsapp bildirimlerini engelleyebilir, bildirimlerinizi öncelikli olarak ele alabilir ve uygulama ayarları seçeneğinden tekrar Whatsapp uygulamasından ayarlama yapabilirsiniz.

6.Eğer Kullandığınız Telefon Windows İse

Windows Phone’larda da durum çok farklı değil. Ayarlar sekmesine girip sistem > bildirimler+hareketler > Whatsapp şeklinde ilerleyin. Buradan da bildirim sesleri, bildirim başlığı gibi ayarları kolayca yapabilirsiniz. Ancak bildirim seslerini etkin hale getirebilmek için uygulamanın arka planda açık olması gerekmektedir. Bildirim sesi ayarlarını kullanabilmek içinse Windows Phone’unuzun güncelleme 3 veya daha üstü olması gerekmektedir.

Kategoriler
Donanım Haberleri

WhatsApp titreşim kapatma (Grup ve normal ileti)

WhatsApp uygulaması şüphesiz dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamasıdır.

Artık akıllı telefon kullanıcıları telefonlarını yeni aldıklarında ilk iş olarak WhatsApp’ı kurmaktadır. Şahıslar değil artık yemek şirketleri bile adresi bulamayınca WhatsApp konum at diyor. Neyse biz asıl konumuza dönecek olursak bir ziyaretçimiz WhatsApp kullandığını ve mesaj geldiğinde telefonunun titreşimini kapatmak istediğine dair yardım istemiştir.

İlk iş olarak WhatsApp uygulamasını telefonunuzun açınız.

Daha sonra sağ üst tarafta 3 nokta üst üsteye basınız.

Açılan kısımda Ayarlar kategorisine geçiş yapınız.

Bildirimler bölümüne giriş yaptığınızda WhatsApp’ın en çok kullanılan ayarlar bölümü karşınıza çıkacaktır. İlk olarak Bildirim tonu yazan kısmın altında Titreşimi kapatınız. Birçok kişi sadece bunu kapatınca işlem tamamlandığını zannediyor. Fakat sayfanın alt tarafında grup bildirimleri ayarları bulunmaktadır. Bu kısımdan da grup bildirimleri titreşimini kapatmanız gerekiyor.

Sizler için daha önce bir video çekmiştik. Bu videodan da yararlanabilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

WhatsApp çevrimiçi kapatma

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ta birçok bilmediğiniz özellik bulunmaktadır.

Mesela WhatsApp’ta son görülmeyi yani mesaj okundu bilgisini kapatabiliyorsunuz. Peki çevrim içi görünme bilgisinide katabileceğinizide biliyor muydunuz?

Bazı kişiler her zaman çevrim içi olamamaktadır. Yada çevrim içi olduğunuzda size gelen mesajlara cevap vermediğinizde karşı taraftaki kişi yanlış anlayabilmektedir.

WhatsApp’ta çevrim içi bilgisini gizleme

Çevrimiçi özelliğini kapatmak için birkaç basit işlem yapmanız yeterli olacaktır. Ayarlar > Gizlilik > Durum adımlarını takip ediniz. Bu kısımda kişilerim seçiliyse tüm kişileriniz çevrimiçi olup olmadığınızı görebilmektedir. Bu adımda “Şu kişilerle Paylaş” seçeğine tıkladıktan sonra kimseyi seçmeden “Bitti” dediğinizde çevrimiçi olduğunuzu gizleyebiliyorsunuz. Bu adımı bitirdikten sonra “Şu Kişilerle Paylaş-0 kişi seçildi” yazısını göreceksiniz. Hemen arkasında Ayarlar-Gizlilik bölümünden “Okundu bilgisi ve “Son Görülme” seçeneklerini de kapatırsanız artık tamamen gizli şekilde WhatsApp’ta gezebilirsiniz.