Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

WhatsApp her geçen dakika kullanıcılarını kaybediyor

Popüler WhatsApp uygulaması gizlilik sözleşmelerinde yaptığı değişikliklerden sonra kullanıcılar alternatif uygulamalar aramaya başladı. Hatta birçok kişi şimdiden eşdeğer uygulamasını buldu.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

WhatsApp yerine kullanılabilecek 3 adet eşdeğer uygulama

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması kesinlikle WhatsApp’dır. Fakat yeni gelen gizlilik sözleşmesi sonrasında kullanıcılar farklı uygulamalar aramaya başladı.

Kategoriler
Oyun Haberleri

Erangel Buz Festivali kapatma

PUBG Mobile oyunu bu sezon buz festivali oynanıyor. Daha önceki yıllara göre kıyasladığımızda cephane konusunda oldukça pinti bir sezon olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Birçok kişi buz festivalini kapatmayı bilmediği için günlerde oynamak zorunda olan oyuncuların olduğunu biliyoruz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

iPhone ve Android’de WhatsApp komple hesap silme

WhatsApp uygulamasında hesabınızın komple silinmesi konusunda sizlere ufak bilgilendirme yapmak istedik. WhatsApp hesabınızı tamamen silmek için size bir seçenek sunmaktadır. Her ne kadar çok fazla tamamen silmek isteyen olmasa da yinede biz isteyen olabileceği ihtimali ile sitemize bu yazıyı eklemek istedik.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

iPhone için WhatsApp konuşma geçmişi yükleme adımları

WhatsApp uygulaması dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabi bu kadar popüler bir uygulama neden reklamsız ve gelir için herhangi bir adım atmadığını da anlamış değiliz.

Bir ziyaretçimiz bize iPhone kullanıcısı olduğunu ve telefonu fabrika ayarlarına döndürdükten sonra WhatsApp konuşma geçmişini nasıl yükleyebileceği konusunda yardım istemiştir. Teknoscrool.com olarak biz Android işletim sistemi kullanıcısı olduğumuz için bu konu hakkında herhangi bir bilgimiz yok. Fakat WhatsApp resmi internet sitesine girdiğimizde bu konu hakkında detaylı bir anlatım olduğunu gördük ve sizlerle paylaşmak istedik.

Sohbet geçmişi nasıl geri yüklenir

Sohbet geçmişinizi iCloud yedeklemesinden geri yükleme

WhatsApp > Ayarlar > Sohbetler > Sohbet Yedeği’ne giderek bir iCloud yedeklemeniz olduğunu doğrulayın.

En son yedeklemenin ne zaman oluşturulduğunu görebiliyorsanız WhatsApp’ı silin ve yeniden yükleyin.

Telefon numaranızı doğruladıktan sonra talimatları takip ederek sohbet geçmişinizi geri yükleyin.

Not:

iCloud’a erişmek için kullandığınız Apple kimliğiyle (Apple ID) oturum açmış olmanız ve iCloud Drive’ın açık olması gerekir.

Hem iCloud’unuzda hem de iPhone’unuzda yeterli boş alan olmalıdır. Telefonunuzda ve iCloud hesabınızda, yedeklemenizin gerçek boyutunun en az 2,05 katı kadar boş alan bulunmalıdır.

Yedekleme ve geri yükleme işlemleri için kullanılan telefon numaraları aynı olmalıdır. Başka bir WhatsApp hesabındaki sohbet geçmişini geri yükleyemezsiniz.

Yedeklemeler telefon numaralarına bağlı olduğundan, aynı iCloud hesabında birden fazla WhatsApp hesabına ait yedeklemelerin saklanması mümkündür.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

UEFI Windows 10 USB Nasıl Hazırlanır?

UEFI günümüz bilgisayarlarında bulunan donanımı kontrol etmeyi sağlayan bir yazılımdır. Kısaca UEFI, BİOS yazılımının daha hızlı bir versiyonu da diyebiliriz. Peki, UEFI nasıl oluyor da bu kadar sık bir şekilde adından söz ettiriyor? UEFI modern bilgisayarların hızlı ve daha rahat bir şekilde kullanılmasında önemli bir yer oynuyor. UEFI kurulumu yapılan bilgisayarlar en basitinden daha hızlı kapanıyor, açılıyor ve uyku haline geçiyor. Bu durumları göz önüne alan kullanıcılarda BİOS tabanlı yazılım kurulumu yerine UEFI yazılım kurulumu yapmayı tercih ediyor. Eğer sizde UEFI kurulumu yapmak isterseniz bir UEFI Windows 10 USB hazırlamalısınız.

UEFI Kurulumu Yapmanın Avantajı

Öncelikle UEFI kurulumunun size sağlayacağı en büyük avantaj bilgisayarınızı daha hızlı kullanmanız ve bu sayede zamandan tasarruf etmenizdir. Diğer bir avantaj ise UEFI kurulumu sayesinde disklerinizi GPT olarak biçimlendire bilmenizdir. Disklerinizi GPT olarak biçimlendirmeniz sayesinde 2 TB ve üstü diskleri tam kapasitesi ile kullanabilirsiniz.

UEFI Windows 10 USB Hazırlamak için Olması Gerekenler

İlk olarak elinizde 8 GB ve üstü kapasitede bir USB bellek olmalıdır. İkinci olarak ise UEFI kurulumunu kuracağınız bilgisayarınızın UEFI destekli bir bilgisayar olması gereklidir. Üçüncü olarak elinizde rufus yazılımı ve Windows 10 ISO dosyası bulunmalıdır. Bu gerekenlerin hepsi sizde mevcut ise UEFI Windows 10 USB hazırlamaya hazırsınız demektir.

UEFI Windows 10 USB Hazırlamak

İlk olarak en güncel Windows 10 ISO dosyasını ve Rufus’un son sürümünü bilgisayarınıza indirin. USB belleğinizi bilgisayarınıza takın ve Rufus yazılımını çalıştırın. Önyükleme seçiminde indirdiğiniz en güncel Windows 10 ISO dosyasını seçin. ISO dosyasını seçtikten sonra Rufus gerekli olan tüm seçenekleri sizin yerinize otomatik bir şekilde dolduracaktır.

Bu adımda eğer bilgisayarınız güncel ise disk bölüm düzeni ve hedef sistem GPT VE UEFI olarak seçili kalmalıdır. Fakat bilgisayarınız 2012 öncesi bir model ise disk bölüm düzenine GPT yerine MBR’yi seçmelisiniz. Windows 10 ile birlikte dosya boyutu 4 GB üstüne çıktığından Rufus yazılımı USB dosya sistemini NTFS seçeneğini bizim yerimize otomatik bir şekilde seçecek. Son aşama olarak Başlat kutucuğuna tıklayarak Windows 10 ISO dosyasını USB belleğe yazmaya başlayabilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

PUBG Mobile en iyi grafik ayarları hangisi?

PUBG Mobile oyununda grafik ayarları telefonunuzun performansına göre değişmektedir. Son gelen güncellemeler ile artık PUBG Mobile akıcı bir oyun oynamak istiyorsanız üst segment bir telefon ihtiyacınız doğmaktadır.

Eğer üst segment bir telefonunuz varsa ilk olarak oyuna girdiğinizde otomatik olarak grafik ayarlarını seçecektir. Genel olarak grafik ayarları HD ve Yüksek olarak seçilmektedir. Bu ayarlar ile normal olarak oyunu oynayabilirsiniz.

Eğer daha iyi grafik ayarlarında oyun zevki yaşamak istiyorsanız sizlere bir önerimiz olacaktır. PUBG oyununda “Ayarlar” sekmesine girdiğinizde “Grafik” bölümüne geçiş yapınız.

Yukarıda gözüktüğü gibi “Grafik” bölümünde “Akıcı” kare hızı olarak ise “Aşırı” seçiniz.

Bu ayarları yaptıktan sonra oyuna girdiğinizde inanılmaz derecede görüntüler daha net olduğunu ve hızlı aktığını göreceksiniz. Ayrıca oyun ışığı da oldukça iyi seviyeye gelecektir.

Bu grafik ayarlarında oyuna alıştığınızda artık eski grafik ayarlarına dönmek istemeyeceksiniz. Tabi bu PUBG Mobile grafik ayarlarında oynadığınız zaman çok hızlı bir pil tüketimi ve ısınma sorunu çekebilirsiniz.

 

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Xiaomi konum izni verilmiş uygulamaları görme ve kapatma

Akıllı telefonlarda uygulamalar sayesinde alışveriş, sörf, oyun v.s. v.s. bütün işlemler uygulamalar ile yapılmaktadır. Uygulamalar ihtiyaçlarına göre sizden bazı kullanım izinleri istemektedir. Siz bu uygulamaları yüklediğinizde size istediği izinleri sorar ve kabul ettiğiniz takdirde arka planda işlemlerini yapacaktır.

Bu yazımızda sizlere “konum” izini verdiğiniz uygulamaların listesini nasıl göreceğinizi ve istemediğiniz uygulamaların izinlerini nasıl iptal edebileceğiniz konusunda bilgi vermek istiyoruz.

Not-1: Bazı uygulamaların konum bilgilerini kapatırsanız doğru verim alamazsınız. Örnek vermek gerekirse Google haritalar uygulamasında konum izinini iptal ederseniz program doğru dürüst çalışmayacaktır.

Not-2: Aşağıdaki anlatım Xiaomi MIUI 12.0.2.0 sürümüne göre yapılmıştır.

Konum izni almış uygulamaları görme adımları

İlk olarak telefonun “Ayarlar” kısmına giriş yapınız.

Daha sonra en alt bölümde “Konum” kategorisini göreceksiniz.

Burada “Uygulama İzni“seçeneğini göreceksiniz.

Bu bölüm açıldığında aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi bir listeleme ile karşılaşacaksınız.

Reddedilenler listesinde uygulamaların herhangi bir tanesine tıkladığınızda konum izni hakkında seçenekler sunacaktır.

  • Her zaman izin ver
  • Yalnızca uygulama kullanırken izin ver
  • Reddet

Bu 3 seçenekten size uygun olanı seçmeniz yeterli olacaktır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Xiaomi televizyona ekran yansıtma (Screen Morning)

Akıllı telefonların en güzel özelliklerinden bir tanesi kesinlikle ekran yansıtma özelliğidir.

Ekran yansıtma özelliği ile telefon ekranındaki görüntüyü anlık olarak televizyona aktarmaktadır. Televizyona görüntü aktarmadan önce televizyonuzun desteklemesi gerekmektedir.

Not: Menü anlatımı Xiaomi Pocophone F1 MIUI 12.0.2.0 sürümüne göre yapılmıştır. Modeller arasında farklılıklar oluşabilmektdir.

Xiaomi ekran yansıtma adımları

1.Adım: İlk olarak elinizi yukarıdan aşağıya doğru çektiğinizde bildirim çubuğunda “Yansıt” menüsü olacaktır. Aşağıdaki ekran görüntüsündeki bölüme tıkladığınızda yansıtma menüsü açılacak ve taramaya başlayacaktır.

2.Adım: Eğer yukarıdaki seçenek sizde mevcut değilse telefondan “Ayarlar”bölümüne giriniz. En üst bölümde yer alan arama kutucuğuna “yansıt” yazınız. Çıkan en üstteki seçeneğe tıklamanız yeterli olacaktır.

Yansıtma butonunu aktif ettikten sonra tarama başlayacaktır. Yansıtma yapacağınız cihaz çıkınca tıklamanız yeterli olacaktır.

Sormak istediğiniz bir soru olursa lütfen bize yorum yazarak iletiniz. Elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağız.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

WhatsApp ve mesaj yazarken klavye çıkmıyor!

Akıllı telefonunuzda mesaj yazmak istediğiniz zaman klavye çıkmıyorsa ve sadece klavye yerine Google sesli yazma çıkıyorsa bu yazımızın size faydası olacaktır.

Mail ile gelen bir soruda GM 5 Plus kullanıcısı olan bir ziyaretçimiz WhatsApp’a girdiği zaman klavye ekranının çıkmadığını, sadece sesli yazma butonu çıktığını yazmıştır.

Biz ilk başlarda Ayarlardan yapılmış herhangi bir değişiklik var mı diye baktık. Baya bir uğraş sonunda bu tahminen 1 saatlik bir süre sonunda çözüm yönteminin çok kolay olduğunu gördük.

İlk olarak Google Play Store’a giriş yapınız.

Play Store arama bölümüne “Google Klavye” yazınız.

Yüzde 99 ihtimal ile uygulama devre dışı kalmıştır. Uygulamayı etkinleştir demeniz yeterli olacaktır.

Daha sonra telefonu bir kere kapatıp yeniden tekrar başlatınız.

Biz bu çözümü bulduktan sonra klavye tekrar çıkmaya başladı. Eğer sizde bu sorun ile karşılaşırsanız ve bizim denediğimiz yöntem ile sonuç alırsanız lütfen bize geri dönüş yapınız. Olumlu yada olumsuz olarak yorum yaparsanız daha sonra bu sorun ile karşılaşacaklara ön fikir vermiş olacaksınız.