Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Google’da bilmediğiniz birkaç farklı özellik

Google şüphesiz dünyanın en popüler arama motorudur. Hergün milyarlarca kişi tarafından ziyaret edilen Google’ın zevkli ve bilinmeyen birkaç eğlenceli özelliğinden bahsetmek istiyoruz. Aslında birçok kişi biliyordur ama bilmeyenler için ufak bir bilgilendirme yapmak istedik.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Google’a Şifre Yerine Telefonla Nasıl Giriş Yapılır?

İnternet ve sosyal ağ kullanımının artmasıyla birlikte hackerların güvenlik şifrelerini çözüp hesapları ele geçirebiliyor.

Mail işlerimizi ve haber kaynaklı mailleri Google hesabı ile halletmek kolaydır. Çoğu zaman hesap bilgilerini ve şifrelerini unutarak zor duruma düşebilmek olası sebeplerdir. Buna çözüm getirilerek iki adımlı doğrulama kodu ile hesabı ele geçirmek biraz daha zorlaşmış durumdadır. Yine de güvenliği elden bırakmayarak zor ve karışık şifre oluşturmak en iyisi olacaktır.

Oturum İçin Telefonu Ayarlamak

Sürekli olarak yeni ayarlar ve güncellemeler gelişerek bazı sorunları ortadan kaldırmak kolay olabiliyor. Her oturum açıldığında telefona bildirim gelerek ekrana dokunup onay vermeniz yeterli oluyor. Önceden telefona gönderilen zamanında ulaşmayan şifreli kodlar bizi zor durumda bırakıyordu. Artık telefona gelen bildirim de ekrana dokunarak oturum açmak yeterli. Eğer telefon yanınızda değilse iki adımlı doğrulama şifrenizi girme seçeneğini kullanabilirsiniz.

Google’a şifre yerine telefonla nasıl giriş yapılır sorusunun cevabı ve yapılışı çok basittir. Öncelikle android telefona sahip olmak gerekir. Google Play hizmetlerinden faydalanacağı için güncel olmalıdır. Telefonun ayarlar bölümüne girin. Ardından Google hesabı ayarlarına girerek güvenlik seçeneğini seçin.

Oturum açma seçeneğin hemen altında iki adımlı doğrulama kodunu göreceksiniz. Orandan, devamlı olarak kullanılan telefonu seçilirse oturum açma sırasında sorun yaşanmaz. Google istemi ekle deyip ayarları tamamlayın. Ekran kilidi yoksa kilit oluşturulması istenir. Adımlara tamamladıktan sonra başka cihazdan giriş yaptığınızda telefona” hesaba girişi sen mi yapıyorsun?” bildirimi gelecektir. Ekran kilidini girerek onay vermiş olursunuz böylelikle hesaba girilmiş olur.

İki Adımlı Doğrulama İçin Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle iki adımlı doğrulama yapabilmek için kullanılan hesap telefonda devamlı açık halde bulunmalıdır. Ekran kilidi ayarının devamlı açık olması gerekir. Açmak için telefonun ayarlarından güvenlik bölümüne giriş yapıp ekran kilidi oluştur adımlarını takip etmek yeterlidir.

Telefonu bir başkasına verirken hesaptan çıkış yapmalı ve kullanacağı telefonu hesaba ekleyerek iki adımlı doğrulamanın devam etmesini sağlar. Hesaptan telefonu silmek için, Google hesabı ayarlarından güvenlik bölümüne girin. Sonra iki adımlı doğrulamayı seçin (oturum açılması istenebilir). Telefonların listelendiği yerden sil butonuna basarak hesaptan silmiş olunur.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Basit Yöntem: Yasaklı Sitelere giriş nasıl yapılır?

Türkiye’de bazı internet siteleri yasaklı ve gizlidir. Bu sitelere girmenin iki yolu vardır. Bunlardan ilki Google Translate ile girmektir.

Öncelikle siteye tıklandığında girilmeyecektir. Bazı engellemeler yaşanacaktır. Fakat üst kısımdaki link hala gözükür. İlk olarak o linki kopyalamak gerekir. Linki kopyaladıktan sonra Google Translate açılır. Daha sonra kopyalanan link buraya yapıştırılır. Link mavi bir renk alacaktır. Linke tıklandığında Türkçe bir şekilde açılır. İkinci yol ise çok basittir. Öncelikle bilgisayarın İp’si Türkiye sunucularından çıkartılır. Bunu yapmak için, Zenmate programı kullanılabilir.

Bazı Sitelerin Türkiye’de Yasaklanması

Türkiye’de bazı siteler kötü içerik nedeniyle yasaklandı. Bu yasaklanan sitelerin çoğu +18 içeriklidir. Türkiye’de tablet ve telefon gibi cihazlar giderek yaygınlaşıyor. Tabi bu çoğalma küçük yaştaki çocukları da etkiliyor. Artık birçok çocuğun elinde tablet, telefon veya bilgisayar var. Kötü içerikli siteler veya kötü içerikli reklamlar çocukların karşısına sık sık çıkıyor. Bu yüzden çocukların ahlak seviyesi giderek düşüyor. Türkiye’de ahlak seviyesi küçük çocuklara kadar düştü. Çünkü bir çocuk beş veya altı yaşlarında bile anlamını bilmediği küfürler edebiliyor. Devlet bunu engellemek için, bazı kötü içerikli sitelere engelleme getirdi.

Yasaklı Sitelere Google Translate Nasıl Giriyor

Google Translate’in çalışma prensibi oldukça basittir. Mesela Türkiye sunucularına bağlı bir İp’yi değiştirerek çevrilen ülkenin İp’sine bağlıyor. Bunu yaparken de dili Türkçeye çevirmeyi ihmal etmiyor. Bu en kolay sunucu değiştirme yöntemlerinden biridir. Fakat bu işlem küçük bir VPN programı ile de yapılabilir. Öncelikle bir VPN indirilir. Daha sonradan sunucu yabancı ülkelere yönlendirilir.

En Sık Kullanılan Sunucu Değiştirme Programları Ve Metotları

En sık kullanılan sunucu değiştirme yöntemi Google Translate yöntemidir. Çünkü bu yöntem hiç bir program indirmeye ihtiyaç duymadan yapılır. Daha sonra diğer VPN sunucu değiştirme programları gelir. Bu programlar pek kullanışlı olmasa da çok fazla kişi tarafından talep görülüyor. Bu programların başında ise Zenmate geliyor.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Google’dan Dünya Kupası için harika bir jest

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, DÜnya Kupası maç tarihlerinde büyük kolaylık sağlıyor.

Futbol tutkunları TRT-1 ve TRT Spor ekranlarından canlı olarak Dünya Kupası maçlarını izleyebilecektir.

Google Ana sayfasına koyduğu Dünya kupası doodle’a tıkladığınızda Dünya Kupası maç programı karşınıza çıkmaktadır. Maç öncesi analiz detayları ile bilgilendirme yapıyor. Tabi fifa resmi internet sitesine yönlendirdiği için İngilizce içerikleri bulabilirsiniz. Maç programlarından sonra Puan durumu bölümünden güncel olarak ülkelerin puan durumlarını takip edebilirsiniz.

Dünya Kupası oyuncuları hakkında yapılan en son haberlere ulaşabiliyorsunuz. Uzun lafın kısacası sizlere en basit ve en sade şekilde hizmet vermektedir. Bazı saçma internet sitelerin oluşturmuş olduğu bilgi kirliliklerini engellemektedir.

Dünya Kupası hakkında kısa bilgiler

Dünya Kupası’ndaki açılış maçı ev sahibi Rusya ile Suudi Arabistan arasında oynanacaktır. (Biz bunu yazdığımızda maç başladı)

Turnuva 15 Temmuz 2018’de TSİ 18:00’de oynanacak final müsabakasıyla sona erecek. Üçüncülük maçı ise aynı gün daha erken bir saatte oynanacak.

Turnuvanın yarı final maçları 10 ve 11 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Google Chrome’da Dosya İndirme Hızı Nasıl Ayarlanır?

Genel olarak internet tarayıcılarının tamamında verileri indirebilmek ve kötü amaçlı içeriklere karşı kontrol edebilmek için tarayıcıya entegre edilmiş bir indirme yöneticisi sunuluyor. Dosya indirme için özel olarak tasarlanan uygulamalarla kıyaslandığında, tarayıcıların içerisinde hazırda bulunan indirme yöneticileri biraz basit kalıyor diyebiliriz.

Google Chrome geliştirici ayarları içerisinde değiştireceğiniz birkaç ayar ile indirme hızını istediğiniz gibi ayarlayabilmeniz mümkün. Google Chrome’da dosya indirme hızı nasıl ayarlanır? Buyurun hep birlikte bakalım.

Chrome’da İndirme Hızını Sınırlama

Bu yöntemin tarayıcınıza ve internet güvenliğinize hiçbir zararı yok, bu nedenle gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz. İndirme hızını istediğiniz şekilde ayarlamak istediğinizde yeni, ayrı bir Chrome profili oluşturmanız sizin için daha iyi olacaktır. Bu şekilde ayarlarınızı korumuş olursunuz.

Chrome’da İndirme Hızı Nasıl Ayarlanır?

  • İlk önce Chrome’da yeni bir sekme açarak klavyemizde bulunan F12 tuşuna basıyoruz. F12 tuşuna basarak açtığımız kısayol, Geliştirici Araçları bölümünü açacaktır. Sonrasında üst taraftaki sekmelerden Network’ü seçiyoruz.
  • İkinci satırda sağ tarafta bulunan Online seçeneğinin hemen bitişiğindeki açılır menüye tıklıyoruz. Bu kısımda Fast 3G ve Slow 3G gibi daha önceden ayarlı olan iki seçenek bulunuyor. Bu seçenekler test amaçlı olduğu için sizin işinize yaramayabilir, bu nedenle sıfırdan özel bir profil oluşturmamızda fayda var. Bunun için yine aynı menüde bulunan Add butonuna tıklıyoruz.
  • Karşımıza çıkan ekranda ise Add custom profile yazan butona tıklıyoruz.
  • Öncelikle Profile Name yazan kısma bir isim yazabilirsiniz. Daha sonra ise Download yazan kutucuğa kb/s cinsinden bir hız sınırı yazabilirsiniz. Upload ve Latency yazan bölümleri değişiklik yapmadan boş bırakabilirsiniz. Add butonuna tıkladıktan sonraki ilk adımda Network sekmesine dönüş yapıyoruz. Online kısmından biraz önce oluşturduğumuz profili seçtiğimizde, indirme hızımız oluşturduğunuz profile göre, kendi istediğimiz seviyede sınırlı olacaktır.

Ağ Sınırlama Profilini Nasıl Devre Dışı Bırakırım?

İndirme işlemlerinizi bitirdiğimizde, oluşturduğumuz ağ sınırlama profilini devre dışı bırakmak için iki seçeneğimiz bulunuyor. Bunların ilki, o sekmeyi kapatmak. Çünkü yaptığınız değişiklikler sadece açık olan sekmede geçerli olacaktır. Diğer yöntemimiz ise Network sekmesindeki menüden Online yazan seçeneğe tıklamanız yeterli olacaktır.

Kategoriler
Oyun Haberleri

Yükleme yapmadan Solitaire oynamak

Solitaire oynamak istiyorsanız en basit yöntemi burada.Yükleme yapmadan Solitaire oynayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Google şüphesiz dünyanın en çok tercih edilen arama motoru sitesidir.Google büyük bir şikret olduğu kadar detaylara önem veren ve kullanıcıların hoşuna gidecek birçok ince özellikleri bulunmaktadır.

Önceden bilgisayarlara yüklü gelen Solitaire oyununu hatırlarsınız.Günümüzde artık bilgisayarlarda malesef bu oyun bulunmuyor.Ama google bu oyunu size oynatıyor.Google’ın arama motoruna “Solitaire” yazdığınızda karşınıza Play Solitaire oyunu çıkmaktadır.Oynatmak için tıklayın tuşuna bastığınızda herhangi bir yükleme işlemi yapmadan kolay ve rahat bir şekilde Solitaire oyunu oynayabilirsiniz.Tabi çok kapsamlı değil fakat canını sıkıldığında ve nostalji yapmak istediğinizde yeterli gelmektedir.Özellikle akıllı telefonlarda daha rahat oynanabilmektedir.Masaüstü bilgisayar ile denediğinizde oyun boyutu size küçük gelecektir.

Ayrıca kolay ve zor olmak üzere iki farklı modu bulunuyor.Bu arada zor olan modu denedik ve gerçekten bitiremedik.Bakalım siz başarıya ulaşabilecek misiniz?

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı iki büyük arama motoru unutmadı

Google kurulduğu ilk günden itibaren ülkelerin yıl dönümleri ve ünlü kişilerin doğum günlerini kutlamaktadır.

Google, şüphesiz dünyanın en büyük arama motoru sitesidir.Her sene olduğu gibi bu sene Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94.yılını ana sayfasında hazırladığı özel bir doodle ile kutladı.Gece saat 00:01’den itibaren Google.com.tr adresine giriş yapanlar 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için özel olarak hazırlanmış hareketli bir doodle ile karşılaşıyorlar.Google bu yapmış olduğu jest ile kalitesini bir kez daha göstermiş oldu.

Tabi ülkemizde sadece google kullanılmıyor.Popüler olarak google kullanılsada yandex arama motoruda kullanılmaktadır.Yandex’te ana sayfasında arama çubuğunun sol tarafına Türk Bayrağımızın logosunu koyarak jest yapmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyeti ilan etmesinden sonra her sene 29 ekim günü şenlikler yapılır.Stadyumlarda şenlikler ve akşamlarıda fener alayları düzenlenmektedir.Yüce Türk Milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı Teknoscrool.com olarak kutluyoruz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Gmail şifresi değiştirmek için telefondan güvenlik kodu alma

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda mecburen Gmail oturumu ile telefonu açıp kullanmanız gerekmektedir.Aksi takdirde play store gibi önemli bir yere giriş yapamıyorsunuz.

İlk Gmail hesabımız ile oturum açtıktan sonra otomatik şifre girişi yaptığımız için Gmail şifremizi bir süre sonra unutuyoruz.Eğer bir bilgisayarda açmamız gerektiği zaman şifreyi hatırlamıyorsanız çok kolay bir yöntem ile Gmail oturumunuzu açabilirsiniz.

İlk olarak bilgisayarda giriş yaptığınız Gmail oturumuna şifremi unuttum deyiniz.Sizlere seçenek çıktığında tek kullanımlık kod bölümüne giriş yapınız.Daha sonra bilgisayar ekranında telefonunuz ile son oturum yapıldığını telefonunun markası gözükecek ve bu şekilde çok rahat bir şekilde işleminizi yapacaksınız.

Tek kullanımlık kod için telefonunuzdan Ayarlar-Google-Güvenlik kodu bölümünden tek seferlik oluşturan kodu bilgisayara giriş yapınız.

Artık şifrenizi tekrar oluşturmanız için sizi sayfaya yönlendirecektir.

Not: Herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız bir yorum yazarak ulaşabilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Google Bedava İnternet İçin Çalışmalara Başlıyor

Teknoloji devi Google, sürekli yeni projeler üzerinde çalışıyor. Son projesi kapsamında da internetin ulaştırılamadığı bölgelere ücretsiz olarak internet götürecek.

google

Google yaptığı açıklamasında ağ sinyalleri temin eden balonların belli süre dilimlerinde havada durmasını sağlayacak hava akımlarını tahmin edebilme probleminin makine öğrenme algoritmaları sayesinde çözüldüğünü belirtti. Google’ın söz konusu projesinde internet bağlantısı bulunmayan bölgelere bu hizmetin ücretsiz olarak verileceği açıklanmıştı.

İNTERNET ERİŞİMİNİN SAĞLANABİLMESİ İÇİN DEV BALONLAR KULLANILACAK

Google konuyla ilgili yaptığı açıklamasında kırsal bölgelerde ve uzak ülkelerde yer alan internet probleminin çözülmesi için büyük bir problemin ortadan kalktığını açıkladı. Google ücretsiz internet hizmetini dev balonlarla kurmayı planladığı için bu hava akımı probleminin çözülmesi oldukça büyük bir adım oldu.

Google’ın bu projesini yöneten araştırma departmanı Google X’e bağlı olan Project Leon ekibidir. Project Leon ekibi yaptıkları açıklamasında, makine öğrenme yöntemi sayesinde artık yaşanacak hava akımlarını önceden tahmin edebileceklerini belirtti. Bu şekilde balonların yerlerini de kolaylıkla tahmin edebileceklerini belirten Project Leon ekibi belirli bölgelere odaklanarak tüm gezegeni de balonlarla kaplamayacaklarını belirtti.

MALİYET DÜŞECEK

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Google C direktörü Astro Teller, belirli bölgelere odaklanarak bir bölgede balonların kümelenmesini sağlamanın projenin maliyetini de düşüreceğin belirtti. Bu şekilde artık yüzlerce balon kullanmalarına gerek kalmadığını belirten Teller, bir bölgede 10 – 20 veya 30 balonla internet erişimi sağlayabileceklerini belirtti.

Ekibin amacı, yerin yaklaşık 18 bin metre üzerinde yani stratosferde ilerleyen balonların yükselmesini ve alçalmasını sağlayarak farklı hava akımlarında hareketlerini kontrol edebilmek. Bu evrede makine öğrenme logaritmaları ise hava akımlarını tam olarak tahmin ederek balonları bir bölgede uzun süre tutabilmeyi sağlayacak.

Teller yaptığı açıklamasında, gerçek internet kullanıcılarının önümüzdeki aylarda sistemi deneme fırsatlarının olacağını belirtirken bu denemenin hangi bölgede ve ne zaman olabileceğine dair herhangi bir bilgi sunmadı.

Google’ın bu projesi eğer umulduğu gibi düzgün bir şekilde hayata geçerse dünya genelinde internet erişimi olmayan 4 milyon kullanıcıya internet erişimi sağlanacak. Özellikle zor coğrafya şartlarında bu proje çok kullanışlı olabilir.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Google Allo kısa sürede 10 milyon kez indirildi

Google Allo uygulaması ne kadar popüler olduğunu kısa zaman içinde kanıtladı.

google-allo-

Kısa bir süre önce yayınlanan Google Allo uygulaması Google Play Store’da en çok indirilenler arasında yer alıyor.Anlık mesajlaşma uygulamaları arasında Allo, kısa bir süre içinde 10 milyon indirme rakamına ulaştı.Google Play Store’da Allo uygulamasının yorumlarına baktığımızda genel olarak herkesin isteği, Allo ile Duo uygulamalarının birleşme mesajlarıdır.Tabi Google Allo uygulamasının bu kadar popüler olmasının altında hızlı ve sorunsuz bir alt yapısı olmasıdır.

Allo uygulaması sadece anlık mesajlarşma olarak değil, farklı eğlenceli özellikleri ile fark yaratıyor.Çektiğiniz fotoğraflara farklı desenler ve çizimler yaparak keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.