Apple iOS Haberleri

iPhone’da veri kullanımı nasıl azaltılır?

Eğer sınırsız bir veri planınınız yoksa, ay sonuna kadar 3G veya 4G bağlantınız yüksek ihtimalle tükenecektir. Bu yazıda da özellikle iPhone kullanıcıları için veri tüketimini minimuma indirme konusunda ipuçları vereceğiz.

iphone veri kullanımı azaltma

Veri kullanımınızı takip edin

Bazı cep telefonları, diğerlerine kıyasla mobil veri konusunda daha etkili. Apple da iPhone cihazlarda veri kullanımını kısıtlamak adına pek çok seçenek sunuyor. Telefonunuzun ayarlar kısmına giderek, ne kadar veri tükettiğinizi, istatistikleri görebilirsiniz.

Tabii burayı kullanırken, düzenli olarak verileri resetlemek gerekiyor. Aksi takdirde birikecekler ve tüketiminizi göremeyeceksiniz. Cep telefonunuz için her yeni ay başladığında, telefonunuzdaki bu kısmı da yeniden başlatın ve ne kadar tüketim yaptığınızı takip edin. Bu şekilde işiniz daha da kolaylaşacak.

Wi-Fi Yardımı’nı kapayın

Wi-Fi yardımı özelliği ilk olarak İos 9 ile karşımıza çıkmıştı ve bazı kullanıcılar fazla hücresel veri tüketiminden şikayetçi olmuştu. Wi-Fi yardımı, internet bağlantı sinyali düştüğü zaman otomatik olarak hücresel veriye geçiyor ve bu şekilde de doğal olarak tüketim artıyor. Eğer kısıtlı bir data planınız varsa, Wi-Fi yardımını kapatmak en iyisi olacaktır.

Uygulama ayarlarını değiştirin

Bazı uygulamalarda sadece Wi-Fi açıkken çalışmak üzere ayarlanmış fonksiyonlar var. Örnek vermek gerekirse, Dropbox’u sadece Wi-Fi ile kullanma şansınız var. Aynı şekilde Twitter, Facebook gibi sosyal medya sitelerinde de benzer seçenekler mevcut. Twitter’ı kullanırken, hücresel veri kullanımında resim ön izlemelerini direkt kapatma şansınız var. Bu yüzden fazla tüketim yapan uygulamalarınızın ayarlarını kurcalamanızda her zaman fayda var.

Twitter ve Facebook Lite kullanın

Facebook ve Twitter’ın Lite adı verilen, daha az tüketim gerçekleştirilen sürümleri bulunuyor. Tıpkı normal halleri gibi çalışan bu sürümleri, veri tüketimini kısıtlamak için kullanmanızı tavsiye ederiz.

Arkaplan uygulamalarını kapatın

Düzenli olarak arkaplanda çalışan uygulamalarınızı kontrol edin ve kapalı olduklarından emin olun. Gereksiz bu programlar veri tüketiminizi artıracak, zaman zaman indirme yapacaklar ve kısa sürede tüketim sınırınızı aşacaksınız.

Tüm bunlar yeterli gelmiyorsa ve hücresel veri kullanımı gerçekten sorun oluyorsa, doğrudan kapatma yoluna gidin ve sadece gerekli anlarda açın.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu