Kategoriler
Apple iOS Haberleri

(iPhone) WhatsApp engellendiğimi nasıl anlarım?

WhatsApp uygulaması her 10 akıllı telefon kullanıcısından dokuzu bu uygulamayı kullanmaktadır. İçerdiği birçok özelliği ile kullanıcılara güzel deneyimler yaşatmaktadır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

iPhone’u Webcam Olarak Kullanmanın Yolu (2020)

Telefonlar teknolojinin gelişmesiyle beraber artık her işimizi telefondan yürüttüğümüz bir iletişim kanalı haline geliyor. Telefonlara gelen yeni uygulamalar ve güncellemeler işlerimizi oldukça kolaylaştırıyor. Corona virüsü hayatımıza girdiğinden belli artık telefonlarımızdan her işimizi yürütür olduk. Zaman zaman bilgisayarımızdan da destek aldığımız oluyor.

İşlerimiz, derslerimiz, akraba görüşmeleri hep görüntülü konuşma sayesinde oluyor. Bu görüntülü konuşmaları bilgisayarımızda yapıyor olsak bile eğer İPhone’nunuz var ise İPhone’nunuzu webcam olarak kullanmanız mümkün. Kablo kullanmadan İPhone webcam olarak kullanılabiliyor.

Zoom, Skype, Microsoft Team ve diğer görüntülü konuşma uygulamalarında da telefonun kamerasını bilgisayar kamerası olarak kullanır, Youtube’da canlı yayınınızı yapabilir veya iPhone’u güvenlik kamerasına dönüştürüp evinizin ve bebeğinizi bilgisayara aktarabilir gün içinde kontrol edebilirsiniz.

Şimdi sizlere webcam nedir? İPhone’u webcam olarak kullanabileceğiniz bazı uygulamalardan bahsedeceğiz.

Webcam Nedir?

Webcam (Web kamerası), doğrudan veya dolaylı yollar ile bilgisayarlara bağlanabilen, bazı dizüstü modellerin de üzerinde bulunan küçük ve dijital kamera olarak bilinir. Web kameraları yardımı ile kamera üzerinden doğrudan fotoğraf, video veya anlık çekim yapılabileceği görüntülü ve sesli görüşmeler de gerçekleştirebilmek mümkün olarak hayatımızda yer alıyor.

iCam

iCam, iPhone’u web kamerasına dönüştürebilecek ücretli bir uygulama olarak kullanılabilir. Mobil uygulama ile birlikte EpocCam’a benzer bilgisayarınıza da iCamSource yüklemeniz gerekir aksi halde çalıştıramazsınız. Her iki uygulama yüklendikten sonra, iPhone veya iPad cihazında canlı video ve ses akışı sağlatmış olursunuz.

iCam’ı güvenlik kamerası olarak da kullanabilirsiniz. Hareket veya ses algılarsa size anında uyarı gönderecektir. Tüm hareket olayları otomatik olarak yedeklenir.

EpocCam

EpocCam, iOS cihazınızı (iPhone veya iPad) hem Windows hem de Mac bilgisayarlar için bir web kamerasına dönüştürme özelliğine sahip bir uygulamadır. Uygulamanın ayrıca Android sürümü de mevcut buluyor. Uygulama hem video hem de sesi destekliyor.
Böylece Zoom, Skype, Streamlabs OBS ve YouTube da dahil olmak üzere birçok medya kanalının video oynatıcı uygulamasıyla uyumludur. Ailenizle görüntülü konuşma, oyun videonuzu kayıt eder veya iş arkadaşlarınızla video konferans görüşmeleri yapabilirsiniz.

EpocCam’in ücretsiz ve ücretli bir sürümü bulunmaktadır. Ücretsiz sürümünde görüntünüzde fligram bulunur ve uygulama içinde her an karşınıza reklam çıkabilir.

Pro sürüm ise reklamları ve filigranı kaldırır. Yalnızca bir Mac’iniz varsa Pro sürümü kullanmanızı tavsiye ederiz. Aksi halde profesyonel özelliklerin çoğu yalnızca Apple’ın masaüstü işletim sistemi kullanıcılarının tarafından kullanılır.

EpocCam Nasıl Kullanılır?

EpocCam ile iPhone ve iPad’i web kamera olarak kullanabilmeniz için iki program yüklemeniz gerekir. Öncelikle Mac veya PC’ye EpocCam yüklemeniz gerekiyor. Devamında iPhone veya Android cihazınıza EpocCam uygulamasını yükleyin. Ve her iki cihazınızla aynı WiFi ağına bağlanmalısınız. EpocCam, iPhone kamerasını Skype, Zoom ve diğer görüntülü sohbet araçlarıyla bağlantılı olmasına izin verecektir.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

iPhone Animasyonları Nasıl Kapatılır?

Apple, iPhone, iPad ve iPod Touch’da çoğu kişinin gerçekten sevdiği animasyon, efekt ve hareket özelliklerini kullanır.

Örneğin, uygulamaları açmak ve kapamak için yakınlaştırma efekti(zoom) kullanılır veya cihaz hareket ettirildiğinde duvar kağıdının da hareket etmesi sağlanır. Bu hareket özelliği bazıları için harika olma özelliği taşısa da harekete duyarlı olup bu özelliği kullanmak istemeyen iOS kullanıcıları da mevcuttur.

iPhone, iPad veya iPod Touch’ınızda hareket efektlerine veya ekran hareketine duyarlılığınız varsa bu efektleri kapatmak için Reduce Motion özelliğini kullanabilirsiniz. Bu özellik pil kullanımı ve kullanım hızı konusunda Apple kullanıcılarına büyük bir avantaj sağlar.

Reduce Motion Hareket Özelliği Nedir?

Reduce Motion özelliği açıkken, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı ekran efektleri değişir veya cihazınızda devre dışı bırakılır:
Ekran geçişleri ve efektleri, yakınlaştırma (zoom) veya slayt efektleri yerine çözünme efektini kullanır.

Reduce Motion özelliği ana ekranda veya kilit ekranında olsun duvar kağıtlarınızın kusursuz bir şekilde durmasını sağlar ve paralaks efektini devre dışı bırakılır.

Bazı uygulamalardaki animasyon ve efektler devre dışı bırakılmış konuma getirilir. Örneğin; Hava Durumu uygulamasında hava durumu animasyonları buna bir örnek olarak gösterilebilir.

Hareket Özelliğini Devre Dışı Bırakma

iPhone veya iPad’inizdeki Ayarları açın ve ardından aşağıdaki adımları izleyin.

1) Genel’e dokunun.

2) Erişilebilirliği seçin.

3) Genel bölümünde Reduce Motion/Hareketi Azalt özelliğini etkinleştirmek için kaydırıcıyı yeşile çevirin.

4) Tekrar bu özelliği etkinleştirmek üzere Hareketi Azalt özelliğini kapatmak için ise kaydırıcıyı eski haline getirin.

Bu özelliğin devre dışı bırakılması simgelerin paralaks etkisi de dahil olmak üzere kullanıcı arayüzünün hareketini azaltacaktır. Aynı zamanda iPhone’unuzu eğik hale getirirseniz (dinamik duvar kağıdı olarak da bilinir) duvar kağıdınızın arka planda hareket etmesi gibi bazı özellikleri de kaybedeceğiniz anlamına gelir.

Otomatik Oynat Mesaj Efektleri açık olduğunda, kabarcık efektleri ve tam ekran efektleri otomatik olarak oynatılır. Bu özelliği kapatabilir ve efekti manuel olarak oynatabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak bu ekranda iken Otomatik Oynat Mesaj Efektlerini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu özellik, Mesajlar uygulaması içerisinde yer alan ekran efektlerini kapatır ve efekti oynatmadan mesajın okunmasına izin verir.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

iPhone X veya sonraki modellerde aygıtınızı yeniden başlatma işlemi

iPhone X nasıl yeniden başlatılır? iPhone X cihazımı yeniden başlatamıyorum ya da nasıl başlatabilirim hakkında bilgiye ihtiyacınız varsa, sizin için cihazınızı yeniden başlatma konusunda hazırladığımız yazımızı okuyarak, bu işlemi hemen yapabilirsiniz.

iPhone cihazlarda X modelinden sonra yeniden başlatmak için gereken tuş kombinasyonu, önceki modellere göre değişikliğe uğramıştır. Yeniden başlatma tuş kombinasyonu değiştiği için bazı kullanıcılar da iPhone X yeniden başlatmada sorunlar ve bazı zorluklar yaşamaktadırlar.

iPhone X modelinde yeniden başlatma nasıl gerçekleşir, anlatmadan önce cihazın tuşları ile alakalı birkaç bilgi vermek gerekiyor. Cihazda, ses açma ve kısma tuşları cihazın sol tarafında yer alır, ana ekran düğmesi ise diğer taraftadır.

Cihazınızı yeniden başlatmak için, yan tarafta bulunan düğme ile birlikte ses açma veya kısma düğmelerinden herhangi birisini basılı tutun, ekranda sürgü işareti çıkacaktır.

Ekrandaki sürgüyü sürükleyerek cihazı kapatınız, cihaz kapandıktan sonra yan düğmeye, ekranda Apple logosunu görünceye kadar basılı tutun.

Bu şekilde iPhone X cihazınızı tekrar başlatmış olursunuz.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

iPhone Daha Hızlı Nasıl Şarj Olur?

iPhone veya iPad’i şarj etmek basit bir işlem gibi görünüyor, fakat bu durum yavaş olabilir ve size zaman kaybettirebilir. Ancak, pek çok cihazın şarj etme hızın, cihazı şarj etme şekline bağlı olarak değişir. Pili daha hızlı doldurmak için kullanabileceğiniz basit ipuçları ve püf noktaları bulunmaktadır. Biraz bilgi ile iPhone şarj etmek için gereken süreyi önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

iPhone Hızlı Şarj Nedir?

Bir iPhone’u hızlı şarj etmek gerçekten mümkün mü? Evet! Bu ipuçları telefon bataryasının nasıl daha hızlı şarj edileceğini gösterir.

iPhone’unuzu (veya iPad’inizi) hızlı ve güvenli bir şekilde nasıl şarj edeceğinizi ve iPhone’u daha hızlı ve daha verimli bir şekilde şarj etmenin en iyi yollarından bazılarına bakıyoruz.

İPhone Hızlı Şarj Nasıl Yapılır?

Bu yöntemde işler oldukça basittir: iPhone veya iPad’inizi daha hızlı şarj etmek istemeniz durumunda, daha hızlı bir şarj aleti almalısınız.

Usb Kablolar Nelerdir?

IOS cihazınıza, bir iPhone veya iPad şarj cihazına ya da Mac’inizdeki yedek bir bağlantı noktasına taktığınız kabloya tam boyutlu bir USB verilecektir. Ancak seçtiğiniz şarj cihazının şarj süresi üzerinde gözle görünür bir etkisi vardır.

Genel olarak, watt miktarı arttıkça, cihazınız o kadar hızlı şarj olur (bir watt zamanın bir işlevidir ve enerji aktarım hızını tanımlar). Ancak bir sınır var – bir noktada iPhone veya iPad’iniz bir kerede belli bir miktarda güç alabilir.

USB-C Hızlı Şarj Ne İşe Yarar?

IPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X’un piyasaya sunulmasıyla birlikte Apple, daha da fazla şey ortaya çıkardı. Bu cihazların 30 dakikada yüzde 50’ye kadar hızlı şarj edilebilmesinden bahsediliyor, ancak standart Lightning kablosu ve iPhone şarj cihazıyla değil, USB-C Lightning kabloya ve USB-C şarj cihazına sahip olduğun da böylesi bir hızlı şarj mümkün.

USB-C Nasıl Kullanılır?

USB-C, USB 3.1 hızlarına sahipken, tipik bir USB şarj cihazı USB 2.0 ile sınırlı olacaktır. Ancak, yeni iPhone’unuzla birlikte kutuda bulunan USB-C’den yardım alarak cihazınızı hızla şarj edebilecek bir kabloya sahip olmuş oluyorsunuz. Bu kabloyu USB-C şarj aletinize takarak iPhone’ları daha hızlı şarj edebilirsiniz.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

iPhone 8 Plus ile iPhone 7 Plus farkları (Aralarındaki fiyat farkı değer mi?

Gelen bir soruyu yanıtlama konusunda oldukça düşündük. Gelen soruda iPhone 8 Plus ile iPhone 7 Plus arasındaki farkların neler olduğudur. Aslında bu iki telefonu karşılaştırmak çok mantıklı değil diyebiliriz.

Neden derseniz iPhone 8 Plus modeli 4299 TL civarlarında satılıyor. iPhone 7 Plus modeli ise 3499 TL civarlarındadır. Yani iki telefon arasındaki fiyat farkı oldukça yüksektir. Bu fiyat farkına bir tane daha telefon bile alabilirsiniz.

Eğer aradaki 800 TL fiyat farkı verilmeye değer mi diye merak ederseniz işte o zaman daha doğru olacaktır.

Kısaca iPhone 8 Plus ve iPhone 7 Plus arasındaki farkları yazmak istiyoruz.

  • İlk olarak 8 Plus’ın ekran/gövde oranı yüze 67.41 oranındadır. 7 Plus ise 67.67’dir.
  • İki telefon arasında ufak bir ağırlık farkı bulunuyor. iPhone 8 Plus 202 Gram, 7 Plus ise 188 gram ağırlığındadır.
  • İki model arasında en önemli olan farktan bahsetmek istiyoruz. Bildiğiniz üzere Apple modellerinde microSD hafıza kartı desteği bulunmuyor. Hal böyle olunca kullanıcılar elinden geldiği kadar dahili depolama hafızası yüksek olanı almayı tercih ediyor. Fakat bu sefer fiyatlar acayip derecede yükselmektedir. iPhone 8 Plus modeli 64 GB dahili depolama, iPhone 7 Plus ise 32 GB dahili depolama hafızasına sahiptir. Tabi yüksek kapasiteli olanlarıda bulunuyor. 8 Plus’un 256 GB, 7 Plus’ın 128 GB dahili depola hafızası olan versiyonu bulunuyor.
  • Performans olarak ise 8 Plus’da A11 Bionic çip, 2.1 GHz hızında çalışan 6 çekirdekli, iPhone 7 Plus ise A10 Fusion çip 2.34 GHz hızında çalışan 4 çekirdeklidir. Arasındaki fark hissedermiyim diyorsanız tabiki normal olarak rahat bir şekilde hissedersiniz. Ama çok çok aktif bir kullanıcı değilseniz kesinlikle farketmezsiniz.
  • Batarya konusunda geçiş yaptığımızda ise 8 Plus modelinde 2675 mAh’lık bir batarya yer alırken, 7 Plus modelinde daha büyük olan 2900 mAh’lık bir batarya yer almaktadır. Şarj konusuna dikkat eden kullanıcılar için önemli bir kriter olduğu söyleyelim.
  • Artık akıllı telefonlar şarj konunda rahatlık sağlıyor. Kablosuz şarj desteği iPhone 8 Plus modelinde yer almaktadır. Malesef diğerinde bulunmuyor. iPhone 8 Plus aldığınızda yanında kablosuz şarj cihazı bulunmuyor. Ekstradan para verip almanız gerekmektedir.
  • Kamera özellikleri ise hemen hemen aynı diyebiliriz. Sadece iPhone 8 Plus’ta yavaş senkron özelliği eklenmiş.

Sonuç olarak baktığımızda bu iş tamamen maddiyat işidir. Eğer arasındaki 800 TL fark sizin canınızı acıtmıyorsa tabiki yeni bir modele geçiş yapmanız mantıklı olacaktır. Ama benim için arasındaki fark önemli ama teknik özellikleri açısında çok fazla fark varsa zorlarım kendimi diyorsanız kesinlikle yapmayın. Çünkü bu telefon arasında uçurum fark bulunmuyor. Ekran boyutu, kamera özellikleri gibi önemli olan özellikler aynı.

Not: Sadece aralarında olan farklı özellikleri yazıyoruz. Yazmadığımız diğer özellikler aynıdır.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

iPhone X’de uygulamaları kapatma

Ana Ekran düğmesine iki defa hafifçe dokunup, kapatmak istediğiniz uygulamada hızlıca kaydırın. Bu adımları izlemeniz yeterlidir.

IPhone X’de Bir Uygulamayı Kapatma

Parmağınızı ekranın altına doğru yerleştirin ve yukarı doğru hızlıca kaydırın. Uygulama kapanacak ve ana ekrana döneceksiniz.

IPhone X’de Uygulamadan Çıkmak İçin Nasıl Zorlanır?

Ekranın altından yukarı doğru hızlıca kaydırın ve parmağınızı ekranda yaklaşık yarım saniye basılı tutun. Uygulamaların, soldan sağa istiflenmiş bir deste kart gibi düzenlendiği halde App Switcher’ın göründüğünü göreceksiniz.

Ekranda uzun basın. Uygulama Değiştirici menüsündeki tüm uygulamaların sol üst köşesinde bir eksi işareti görmeniz gerekir.

Çıkmak istediğiniz uygulamada yukarı doğru hızlıca kaydırın veya eksi simgesine hafifçe vurun. Kaldırdıktan sonra, uygulamanın istemlerini kaldırmak için 1/ 2 saniye boyunca basmadan önce parmağınızı ekrandan kaldırmanız gerekiyor. Ana Ekran düğmesine iki defa hafifçe dokunup, kapatmak istediğiniz uygulamada hızlıca kaydırın.

Home düğmelerine sahip iPhone’larda, uygulama değiştirici ekranını getirmek için simgeye çift basmanız yeterlidir: Ekranın altından – X’in ‘sanal Ana düğmesinin’ erişilebileceğini gösteren küçük çizgiden yukarıya doğru hızlıca kaydırın. Takas edip bıraktığınızda, sizi Ana ekrana geri götüreceksiniz, bunun yerine yukarı doğru hızlıca kaydırıp parmağınızı ekranda bir süre basılı tutun. Uygulama değiştirici ekranı görünecektir.

Hali hazırda kullandığınız (veya son olarak kullandığınız) uygulama ön ve merkez olacaktır. Kapatmak istediğiniz şeyi bulana kadar, daha uzun süre önce kullanılan uygulamalara bakmak için sağa hızlıca kaydırın. Ekranda herhangi bir yere uzunca basarsanız, bir süre sonra her uygulamanın sol üst köşesinde eksi işaretli küçük kırmızı daireler görünecektir. Artık uygulama kapatma modundasın.

Bir uygulamayı kapatmak için, ekranın üst kısmından kaybolmak için hızlıca kaydırın veya üzerine kırmızı daireye hafifçe vurun. Uygulama değiştiriciden çıkmak için, küçük resimlere hafifçe vurarak uygulamalardan birini seçebilir veya önceki ekrana dönmek için ekranın herhangi bir yerine dokunabilirsiniz.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

iPhone’da Anımsatıcı Ayarları Rengi Değiştirmek

iPhone ve iPad’deki Anımsatıcılar uygulaması, işlemlerinizi zamanında yapmanızı sağlamanın mükemmel bir yolu olarak işlev görür.

Kendinize birçok hatırlatıcı eklediğinizde, hatırlatmalar uygulamasının oldukça dağınık hale geldiğini fark edebilirsiniz. Yığılmayı ehlileştirmek için yalnızca daha yeni etkinlikleri senkronize etmek için senkronizasyon ayarlarını değiştirebilirsiniz. Eski öğelere atıf yapmak isterseniz hatırlatıcıları daha geriye senkronize etmeyi de seçebilirsiniz. Devam edin ve size nasıl yapılacağını göstereceğiz.

IPhone’unuzun veya iPad’inizin Giriş ekranından Ayarlar

Uygulayı başlatın. Hatırlatıcılar bölümüne dokunun. Şimdi Senkronizasyon seçeneğine hafifçe dokunun. Buradan, Anımsatıcılar uygulamasının ne kadar geri dönmesini istediğinizi seçebilirsiniz. Eski hatırlatıcıları göstermek için daha uzun bir zaman seçin ve yalnızca daha yeni öğeleri göstermek için daha kısa bir süre seçin. Hatırlatıcılar uygulaması, yalnızca seçilen zaman çerçevesine giren belirtilen etkinlikleri senkronize edecektir. Hatırlatıcılar uygulamasını açın. Hatırlatıcılar uygulamasını başlatmak için iPhone’unuzun Ana ekrandaki Hatırlatıcılar simgesine dokunun. Hatırlatıcılar listesini açın. Zaten açık başka bir listeniz varsa, ekranın altındaki liste yığınına dokunun. “Hatırlatıcılar” listesini seçin veya üstteki “Yeni Liste” ye dokunun. Hatırlatıcı oluşturmak için boş bir çizgiye dokunun. Yazılım klavyesini kullanarak hatırlatılmasını istediğiniz olayı veya eylemi yazın. Görünen saat ve tarihe dokunun. Hatırlatılmak istediğinizde ayarlanacak tekerlekleri kullanın.

Anahtarı Yerinde Bana Anımsa Yanındaki düğmeyi kaydırın. Aşağıda görünen yere dokunun. Bir yer ayarlayın. Geçerli konumunuzu seçin veya Arama çubuğuna bir tane yazın. Ne zaman haberdar edileceğini belirlemek için “Geldiğimde” veya “Ayrılacağım zaman” ı seçin. Sağ üst köşedeki “Ayrıntılar” düğmesine dokunarak hatırlatma ayarlarına dönün. Hatırlatıcıyı kaydedin. Hatırlatıcınızı ayarlamak için Bitti düğmesine dokunun. Phone ve iPad’deki Anımsatıcılar uygulaması, işlemlerinizi zamanında yapmanızı sağlamanın mükemmel bir yolu olarak işlev görür. Kendinize birçok hatırlatıcı eklediğinizde, Hatırlatmalar uygulamasının oldukça dağınık hale geldiğini fark edebilirsiniz. Yığılmayı ehlileştirmek için yalnızca daha yeni etkinlikleri senkronize etmek için senkronizasyon ayarlarını değiştirebilirsiniz. Eski öğelere atıf yapmak isterseniz hatırlatıcıları daha geriye senkronize etmeyi de seçebilirsiniz.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

iPhone sessize alma yöntemleri

iPhone’larda bildiğiniz üzere sessiz’e alma tuşu yan taraftadır. Peki bu tuş bozulduğunda iPhone sessiz’e nasıl alınır konusunda bilgilendirmek istedik.

iPhone’unuzdaki sesleri tamamen kapatmak için yan tarafta bulunan tuşu kullanmanız yeterli oluyor. Bu anahtar sayesinde gelen aramalar ve uyarılar titreşim olarak bildirilecektir. Sessiz moda geçtiğiniz takdirde ayarlamış olduğunuz alarmlar ve favori aramalarınızda gelen kişilerin çağrıları normal olarak çalacaktır. Onun dışında diğer her çağrıların ve SMS’lerin sesi kapalı konumda olacaktır.

Eğer sessiz’e alma tuşunuz bozuksa sorunu gidermek için ilk olarak telefonu yeniden başlatın. Eğer cihazınız yeniden başlamıyorsa yeniden başlamaya zorlamanız gerekmektedir. Düğmeyi engelleyen kılıf çeşitleri ve tuş arasında bulunan kir ve lekeleri temizleyiniz.

Alternatif olarak cihazı sessize almak için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Assistive Touch seçeneğini aktif hale getiriniz. Assistive Touch menüsüne giriş yaparak Aygıt > Sesi kapat seçeğini kullanarak akıllı telefonunuzu sessiz’e alabilirsiniz.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

İphone’da mesaj okundu bilgisi nedir?

Apple’ın getirmiş olduğu ve kullanıcılarına sunduğu yenilikler arasında mesaj okundu bilgisi de bulunuyor. İOS sisteminin bir özelliği olan mesaj okundu bilgisi ile size mesaj gönderen kişi mesajı okuduğunuzda haberdar olur.

Mesaj okundu bilgisini açmak hem size hem de size mesaj gönderenlere mesajın okunma bilgisini sunar. Bu özellik sevilen uygulamalardan Whatsapp’ta bulunan okundu bilgisi yani mavi tik özelliği ile aynıdır.

Apple kullanıcıları bu özelliği yalnızca iMessage üzerinden kullanabilmektedir. Yani İphone veya İtouch sahibi olmayan kısaca Apple kullanmayan biri ile bu özelliği kullanmanız mümkün olmayacaktır.

İphone’da Mesaj Okundu Bilgisi Nasıl Açılır?

Mesaj okundu bilgisi özelliğini açmak isteyen kullanıcıların kullanacağı yöntem ilk olarak ayarlar menüsüne girmektir.

Ardından mesajlar seçeneği bulunup tıklanır ve gelen ekranda “okundu bilgisi gönder” ayarı bulunur. Bu ayarı aktifleştirdiğinizde karşı taraf mesajı okuduğunuz zaman bunu bilecektir. Aynı şekilde siz de mesaj attığınız kişilerin mesajınızı okuyup okumadıklarını bilebilirsiniz.

İOS 10’da Mesaj Okundu Bilgisi Özelliği

İOS 10’dan önce tüm mesajlar için mesaj okundu bilgisi açılıp kapanabiliyordu fakat İOS 10 ile beraber bu özellik de geliştirildi.

Artık mesaj okundu bilgisinin kimler için açık olup olmayacağına karar verilebiliyor. Yani belirli sohbetler için mesaj bilgisini açarken istemedikleriniz için bu özelliği kapatabiliyorsunuz.

İOS 10’da Mesaj Okundu Bilgisi Özelliği Nasıl Açılır?

İOS 10’da mesaj okundu bilgisi özelliğini açmak için mesajlar uygulamasına girin. Okundu bilgisini değiştirmek istediğiniz sohbeti seçin ve sağ üst bölümdeki bilgi sekmesine dokunun.(“i” harfi şeklinde) Eğer düğme beyazsa okundu bilgisi verilmeyecek, maviyse okundu bilgisi verilecektir.

iMessage Nedir?

iMessage yalnızca İphone kullanıcılarının ulaşabildiği sosyal sohbet yani mesajlaşma uygulamasıdır. Bu uygulamayı kullanabilmek için internete bağlı olmanız gerekmektedir.

Mesaj Okundu Bilgisi Özelliği Açılmalı Mı?

Önemli bir mesajınıza cevap gelmesini beklediğiniz anlarda acaba “okudu mu? gördü mü?” gibi sorularla boğuşmak zorunda kalmamanız açısından güzel bir alternatif olan bu opsiyon sizin için ideal olabilir.