Kimdir

Muhammed Ali kimdir? Vietnam savaşına katılmadı 5 yıl hapis almıştı

Büyük bir efsane olan Muhammed Ali hayatını kaybetti.

muhammed ali

Boks dünyasından bir yıldız daha kaydı.7’den 70’e tanınan boksör Muhammed Ali Clay 3 haziran 2016 günü hayatını kaybetti.Hayatı başarılarla dolu olan Muhammed Ali Clay’in vefatından sonra spor hayatı yas tutuyor.Peki Muhammed Ali Clay kimdir?

Muhammed Ali Clay’in önceki adı Cassius Marcellus Clay’dir. 17 Ocak 1942 yılınca Kentucky’de doğmuştur.Amerikalı profesyonel boksör. Tüm zamanların en iyi boksörü olarak kabul edilen Muhammed Ali, kariyeri boyunca yaptığı maçların yalnızca 5 tanesini kaybetmiştir.12 Yaşında boksla tanışan ve kısa zaman içinde bir çok şampiyonada amatör kayıtlarına girdi.1960’ta Roma’da ağır hafif sıklette altın madalyayı alarak profesyonel lige döndü.1964 yılında S.Liston’u yenip Dünya şampiyonu oldu.Bu maçtan sonra dinini değiştirdiğini ve Müslüman olduğunu açıkladı.Muhammed Ali ismini aldı. Vietnam savaşına katılmadığı için 5 yıl hapise ve 10 bin dolar cezası aldı.

Muhammed Ali Clay kariyerinde 61 maç yaptı, 56 galibiyet (37 Nakavt) ve 5 yenilgisi bulunmaktadır.1984 yılında parkinson hastalığına yakalandı ve hastalağını gizlemeye çalıştı.Parkinson hastalığı ile savaş verirken 2 kez paralı maça çıktı ve kaybetti.

Muhammed Ali 3 Haziran 2016 tarihinde solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu