Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Güldür Güldür Youtube izlenme oranı 1.5 milyarı geçti

Güldür Güldür Show ülkemizde çok sevilen bir programdır. Resmi youtube kanalıda televizyondaki gibi büyük ilgi görmektedir.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Youtube Geçmişi Otomatik Nasıl Silinir?

Bugün sizler için ”Youtube nedir?”, ”Youtube’da Arama Geçmişi Nasıl Silinir?” sorularının cevabını arıyoruz.

Youtube Nedir?

Youtube iki çılgın arkadaşın birbirine yüksek dosya boyutundaki videolarını aktarmak yerine, bu videoları bir web sitesine yükleyerek karşı tarafa izletmek amacı ile şans eseri oluşturulan bir platformdur. 15 Şubat 2005 tarihinde profesyonel olarak yayına girmiş, daha sonra Google tarafından satın alınmıştır. Dünya genelinde en çok kullanılan video paylaşım sitesi olmasının yanı sıra, Google ile birlikte dünyanın en çok arama sağlanan platformu ve arama motorudur.

Youtube’da Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Bu kadar çok sık tıklanan ve bu kadar çok sık ziyaret edilen bir web sitesinin kullanıcılarına sunduğu çeşitli opsiyonlar mevcut. Başlıca kazanç kaynağı reklam satışı olan Youtube, aynı zamanda video içerik üreticilerine reklam geliri payı dağıtmak sureti ile kazanç da sağlamaktadır.

Bu sebeple daha önce izlediğiniz içerikler ve benzerleri telefon ve bilgisayarınız aracılığı ile Youtube’a eriştiğiniz andan itibaren tarafınıza sunulmaktadır.

Her zaman istenebilecek bir durum olmayan bu özelliği devre dışı bırakmak ve arama geçmişini otomatik olarak silmek için aşağıda yer alan işlemleri yapmanız yeterli olacaktır;

Telefon Uygulaması ile Youtube Kullanıyorsanız Youtube uygulamasını açın ve ”Ayarlar” bölümüne girin.

”Geçmiş ve Gizlilik” seçeneğini tıklayın.
”Arama geçmişini temizle” seçeneğini tıklayarak geçmişi silin.

Bu üç basamak sayesinde Youtube arama geçmişiniz ve daha önce yapmış olduğunuz tüm aramalar Youtube’dan silinecek ve uygulamaya ilk defa girdiğiniz gün gibi tarafınıza alakasız videolar önerilecektir.

Bilgisayar İle Youtube Kullanıyorsanız

 • www.youtube.com sitesine girin.
 • Sol bölümde yer alan üç çizgiyi tıklayın ve ‘’Geçmiş’’ seçeneğini seçin.
 • Arama geçmişi sekmesini tıklayın.
 • Sağ tarafta bulunan üç nokta sembolünü tıklayarak herhangi bir aramayı kaldırmak için ‘Kaldır’ seçeneğini tıklayın.
 • Arama geçmişinin tamamından kurtulmak için ”Tüm arama geçmişini temizle” butonuna tıklayın.

Youtube arama geçmişiniz bu işlemleri tamamladığınız andan itibaren tamamen silinecektir. Her iki şekilde de, ister uygulama ister web sitesi üzerinden geçmiş ile alakalı bilgilerin saklanmasını istemiyor ve otomatik olarak gerçekleşmesini istiyorsanız ”İzleme geçmişini duraklat” ve ”Arama geçmişini duraklat” seçeneklerini aktif hale getirin. Bu sayede bundan sonraki arama ve izleme geçmişleriniz kayıt altına alınmayacaktır.

Kategoriler
Android Haberleri

Android ve İOS’da YouTube videolarını arka planda oynatma

Kullanıcıların en çok istediği şeylerden bir tanesi, Youtube’daki videoları arka planda oynatmaktır. Fakat Youtube’dan bir video açtığınızda, video arka planda açılmamaktadır.

Ülkemizde henüz kullanılmayan Youtube Red uygulaması ile Youtube arka planda çalışmaktadır. Bu sebepten dolayı Youtube uygulamasını arka planda açmak için birkaç yol vardır. Bu yollar Android ve iOS için ayrı ayrı ele alınacaktır.

Android’de Videoları Arka Planda Oynatma

Youtube, herkesin kullandığı ve çoğunlukla arka planda video oynatmadığı için eleştiren bir ortamdır. Bundan dolayı Android işletim sisteminde sahip telefonlarda Youtube uygulamasını arka planda açmak için birkaç yol bulunur. Öncelikle, kullandığınız tarayıcıdan Youtube’u açarak, masaüstü sitesi istemelisiniz.

Masaüstü sitesi, sağ üstte yer alan üç noktaya tıkladığınızda karşınıza çıkacaktır. Masaüstü sitesini istedikten sonra, Youtube’dan istediğiniz videoya oynatın. Video oynat tuşuna bastığınızda alt tarafta Youtube’un size bildirim gönderme isteğini göreceksiniz. Onu kabul edip, masaüstünde çıkan uygulamadan giriş yapın. Masaüstüne geçiş yaptığınız sırada video duracaktır fakat yeniden oynat tuşuna bastığınızda video arka planda yürütmeye devam edecektir.

Eğer kullandığınız tarayıcı Chrome ise ve videoyu arka planda oynatmıyorsa bu işlemleri Mozilla Firefox tarayıcısı ile deneyin.

iOS’ta Videoları Arka Planda Oynatma

iOS‘ta Android’den farklı bir çözüm vardır. Bunlardan ilki Dolphin adlı uygulamayı kurmaktır. Ardından Youtube uygulamasını bu tarayıcı da açın. İstediğiniz videoyu seçin ve oynatın. Dolphin uygulamasından çıkış yaptıktan sonra oynatma işlemini, iOS’un kontrol merkezine gelen bildirimle devam ettirebilirsiniz. Başka bir çözüm ise Opera Mini adlı web tarayıcısı üzerinden yapılmaktadır. Opera uygulamasına girin ve videoyu tam ekranda oynatın. Daha sonra tarayıcıyı aşağıya minimize edip, kontrol merkezini açın. Videonuz arka planda çalışmaya başlayacaktır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

YouTube kaç izlenmeye para veriyor?

Günümüzde artık ‘YouTuber’ adı altında yeni bir meslek tanımı oluştu ve YouTube üzerinden para kazanmak da gerçeğe dönüştü. Tabii bunun için popüler video platformunda bir kanal açmak, devamlı içerik üretmek ve bunları izletmek gerekiyor.

Peki YouTube kaç izlenmeye para veriyor? Hangi koşullarda YouTube’dan nasıl para kazanılıyor?

Bunların net cevabı var demek doğru olmaz çünkü YouTube, yayıncılara, içeriklerin etkileşim oranlarına ve uzunluğuna bağlı olarak farklı ücretler ödüyor. Yine de fikir edinmeniz açısından bazı bilgilere sahibiz.

YouTube Reklam Türleri

Öncelikle görüntülü reklamlar ve tampon reklamlar doğrudan AdWords açık artırması yoluyla satılır, görüntülü olanlar 300×250 piksel şeklinde gösterilir, tampon reklamlar da videodan önce 6 saniye şeklinde oynatılır.

Diğer yanda atlanamayan video reklamlar vardır ve bunlar videodan önce, ortasında ya da sonrasında oynatılır. Bunlar Ayrılmış Medya Satın Alımları şeklinde geçreken, atlanmaları mümkün değildir. Atlanabilir video reklamlar ise yine AdWords Açık Artırması ile satılır ve izleyen kişi, 5 saniye sonra atlama şansına sahiptir.

YouTube Reklam Ücretlendirmeleri

YouTube reklam ücretlendirmeleri, oynatma tabanlı, BGBM (1000 gösterime başına maliyet) ve Reklam gösterimleri – reklam tıklamaları olarak 3’e ayrılmaktadır.

Oynatma tabanlı reklamlar, videodaki reklam oynatmaları başına verilir ve BGBM ise her 1000 reklam gösteriminde sağlanan gelirdir. Her gösterim para getirse de, geliri asıl arttıran nokta bu reklamlara tıklayan ya da uzun süre izleyen kullanıcılardır.

Örneğin kanalınızın tahmini BGBM değeri 0.10 TL ise ve tıklama başına TBM maliyeti de 0.05 ise, 620 reklam tıklamasında yaklaşık 40 TL kazanırsınız. Tabii eğer kanalınız daha verimliyse, gelirler de artacaktır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

YouTube’da sahte hesap ile telif atmak kolay mı?

YouTube.com şüpsehiz dünyanın en çok ziyaret edilen video paylaşım platformudur.Milyonlarca içeriğe ulaşabildiğiniz bir dünya olan YouTube, son zamanlarda sosyal medyanın en çok konuşulan konuları arasında yer almaktadır.

Nedeni baktığımızda ise Aleyna Tilki’nin Cevapsız Çınlama şarkısının 200 milyondan fazla izlenim oranına sahipken bir anda YouTube’dan telif hakkı ile kaldırılmasıdır.

İşin komik tarafı ise Aleyna Tilki kendi şarkısına telif atması nedeniyle şarkının kaldırıldığı netleşti.Sahte hesap yüzünden kaldırıldığı netleşen Aleyna Tilki’nin şarkısından sonra sahte hesaplar nedeniyle şarkıların bu kadar kolay bir şekilde kalkar mı sorularını akıllara getirmektedir.Düşünün Aleyna Tilki’nin şarkısı 200 Milyon kez izlenmiş, izlenme rakamı oldukça ulaşılması zor, bir anda sahte hesaptan telif gelerek kaldırılıyor.Eğer arkanızda güçlü birieri yoksa malesef bu tarz bir olayı atlatmanız çok zor olacaktır.

Bu olaydan sonra artık birçok sahte hesaplar açılarak popüler videoların youtube’dan kaldırılmaları denenecektir.Aleyna Tilki’nin olayından sonra büyük ihtimal daha çok sahte hesaplardan dolayı popüler videolar kalkacak gibi gözükmektedir.

Sonuç olarak YouTube, basit bir web sitesi yada şirket değil.Yurtdışında bu tarz olaylar pek olmuyor.YouTube’ın Türkiye’ye karşı gerekli desteği göstermediği için malesef bu olaylar ile karşılaşıyoruz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

İnternetten Video İndirmek İçin 9 Ücretsiz Yol

Makalemizin başlık kısmında da belirttiğimiz üzere sizlere internetten video indirmenin 9 ücretsiz yolu hakkında bilgiler sunacağız. Dilerseniz çokça merak edilen bu konumuz hakkında hemen bilgiler sunmaya başlayalım.

video indirme

İşte İnternetten Kolayca Video İndirebileceğiniz 9 Harika Yol;

YoutubeIn MP4

 • İnternetten kolayca video indirebileceğiniz harika 9 yoldan biri youtubeIn mp4 servisidir. Bu servisten indirmek istediğiniz youtube videosunun bağlantısını kutucuğa yapıştırmanız ve hemen akabinde ise download mp4 butonuna tıklamanız ve bu işlem sonrasında ise gelen ekranda videonun görüntü kalitesini geçmeniz yeterli olmaktadır.

Save From

 • İnternetten ücretsiz olarak video indirebileceğiniz harika servislerden biri de save from servisidir. Bu serviste yapmanız gereken tek şey video bağlantısında youtube.com’dan önce ss yazmanıdır.

Twitter video indir

 • İndirmek istediğiniz videonun bağlantısını sitede yer alan kutucuğa yapıştırın ve aşağıda yer alan MP3, MP4 veya MP4 D seçeneklerinden birine tıklayın.

FB Down

 • Bu servis sayesinde facebook üzerinden ücretsiz olarak kolayca video indirebilirsiniz. Ayrıca bu sistemde google chrom uygulaması da yer almaktadır. Bu sayede indirmek istediğiniz bir video olduğunda facebook’tan çıkmadan videonuzu indirebilirsiniz.

Keep Vid

 • 28 farklı siteyi destekleyen keep vid sisteminde ise ilgili videonuzun bağlantısını kutucuğa yapıştırdıktan sonra indirdiğiniz dosyanızın 150 farklı şekilde kolayca kaydedebilirsiniz.

Video Grabby

 • Videonuzun bağlantısını kutucuğa yapıştırdıktan sonra ıp 60 butonuna tıklamanız yeterlidir.

Yoo Download

 • Twitter, facebook, youtube, vimo, instagram gibi internetin en popüler sitelerini destekleyen yoo download servisi sayesinde internetten kolayca video indirebilirsiniz.

Video Grabber

 • Su harika servis video indirme, video dönüştürme ve video kaydetme özelliklerine sahiptir. İnternetten ücretsiz olarak indirebileceğiniz videolarınız için vdeo grabber servisinden faydalanabilirsiniz.

Online video converter

 • İnternetten videolarınızı ücretsiz olarak kolayca indirebileceğiniz harika sistemlerden biri de online video converter sistemidir. Bu sistem sayesinde youtube, liveleak, VK, college humer gibi en popüler video kanallarından kolayca video indirebilirsiniz.

Bu ayrıntıyı da sizlere sunduktan sonra makalemizin konusu olan internetten video indirmek için 9 ücretsiz yol hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

YouTube videolarının donması nasıl engellenir?

Favori tarayıcınızda açtığınız YouTube videoları donuyor veya birkaç saniye sonra takılıyor mu? Pek çok insan, videoların açılıp yaklaşık 7-14 saniye gibi kısa bir süre içinde donmasından şikayetçi.

youtube takılma sorunu çözümü

Aynı zamanda bazen de video gözüküyor fakat ses gelmiyor. Peki YouTube videolarındaki bu donma sorunu nasıl çözülür?

İnternet bağlantınızı kontrol edin

Akla ilk gelen şey tabii ki internet bağlantınızda bir problem olabileceği. Öncelikle yavaş internet hızının bu probleme yol açmadığından emin olun. Eğer evinizde internetinizi paylaştığınız diğer insanlar video veya film indiriyorsa, oyun oynuyor veya farklı işlemleri gerçekleştiriyorsa hızınız yavaşlayabilir ve bu da videoların açılmamasına, donmasına yol açar.

Eğer tek başınıza kullanıyorsanız veya internetten indirme yapan başka birisi yoksa, Speedtest.net aracılığıyla internet hızınızı kontrol edin. Bunu yaparken arka planda çalışan diğer tüm uygulamaları ve indirmeleri kapatın. Eğer hızınız servis sağlayıcı tarafından size sunulan miktarla aynıysa ve bir problem olmaması gerekiyorsa diğer yöntemlere başvurun ya da servis sağlayıcı firmanızla görüşün.

Cihazınızı yeniden başlatın

PC, dizüstü bilgisayar, akıllı telefon veya tablet hangi cihazdan internete bağlanıyorsanız bunu tekrar başlatmayı deneyin. Bu her ne kadar basit gibi gözükse de, bazen sorunu kökten çözebiliyor. Telefon ve tabletler için güç düğmesine birkaç kere basın ve ardından kapatın, yeniden başlatın.

Farklı bir uygulama veya tarayıcı deneyin

Yavaşlık veya donma probleminin arkasında yatan sebep yazılımsal da olabilir. Bunu önlemek için YouTube videolarını farklı bir uygulama veya internet tarayıcısından izlemeyi deneyin.

Flash’ı silin

Artık YouTube varsayılan oynatıcı olarak videolarda HTML5 kullanıyor ve 2015 yılında Flash’tan vazgeçti. Modası geçmeye başlayan Adobe Flash, sistemde osrunlara yol açabilir. Dolayısıyla sorunun Flash kaynaklı olmadığından emin olmak için denetim masasından program ekle kaldır bölümüne girin ve Flash’ı tamamen silin. Ayrıca artık hemen hemen hiçbir program Flash kullanmadığı için, bilgisayarınızdan kaldırmak da bir sorun yaratmayacaktır. Hatta tam tersi, Flash’ta yer alan güvenlik açıkları da ortadan kalkacak ve bilgisayarınız daha güvenli bir hale gelecek.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Youtube 6.saniye takılma sorunu?

Youtube.com’da 6-7 saniyede takılma sorunları var mı?

youtube-6-saniye-takilma-sorunu

Youtube.com’da son zamanlarda çıkan bu sorun çok can sıkmaktadır.Geçtiğimiz günlerde yayınlanan son bir güncelleme sonrasında Youtube.com’da video izlerken 6.saniyede yayın takılıyor ve ilerlemiyor.İlk olarak kullanıcılar kendi internetinden dolayı olduğunu düşünüyor.

Fakat daha sonra her video’ya girdiğiniz bu sorun ile karşılaşınca sorunun karşı tarafta olduğu anlaşılıyor.Youtube.com’da her video’da bu sorun yaşanmıyor fakat seriye bir yakalandığınız zaman kurtulamıyorsunuz.

Mecburen Youtube uygulamasını kapatıp interneti resetliyoruz.Wi-Fi bağlantınız varsa modemi, mobil veri bağlantısını kapatıp açmaktan başka çaremiz bulunmamaktadır.Bakalım ilerleyen günlerde bu sorun devam edip etmeyeceğini göreceğiz.Bazı forum sitelerinde de yotube 6.saniye takılma sorununu yaşayanların sayısının arttığını görüyoruz.

Değerli ziyaretçilerimiz bu sorun ile karşılaşıyor mu? Yorumlarınızı bekliyoruz

Kategoriler
Genel

Aleyna Tilki Cevapsız Çınlama 78 milyon’u geçti

Aleyna Tilki zirveye doğru devam ediyor!

aleyna-tilki

Aleyna Tilki 2014 yılında Yetenek Sizsiniz Türkiye yarışmasında çok beğenilmişti.O zaman 14 yaşında birisi için sesi ile fark yaratan Tilki,16 yaşında Emrah Karaduman ile Cevapsız Çınlama şarkısını çıkardı.İlk şarkısı ile müzik gündemi sallayan şarkı, dünyanın en popüler video paylaşım platformu youtube.com’u sallamaya devam ediyor.İlk şarkısı 19 Ağustos 2916 günü youtube.com’da Netd Müzik aracılığıyla paylaşıldı.Henüz 2 ayı bulmamasına rağmen 78 milyon kez izlenme rakamına ulaştı.

Birçok popüler yabancı ve yerli şarkıcıların izlenme oranlarını katlayan Aleyna Tilki klibi bu gidişle Türkiye’de en çok izlenen video olmayı başaracak.

19 Ağustos 2016 günü yayınlanan video 17 Ekim 2016 saat 17:38 itibari ile 78.678.889 izlenme oranına ulaşmıştır.İlerleyen zamanlarda video görüntüleme sayısı ile ilgili haberlere devam edeceğiz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Youtube.com’un dezavantajları var mı?

Youtube.com’un bazı alışkanlıklarımızı yok etti mi?

youtube zararları

İnternettin en çok ziyaret edilen siteleri arasında yer alan video paylaşım platformu olan youtube.com’un zararlarını hiç düşündünüz mü? Youtube.com bir çok yenilik getirirken bir çok eski alışkanlıklarımızıda ortadan kaldırdı.Örnek vermek gerekirse ilk olarak youtube.com’dan önce herkesin bilgisayarında Winamp olur ve bir sürü şarkısı olurdu.Youtube çıktıktan sonra bilgisayarda mp3 dinleme artık kalmadı diyebiliriz.İstediğimiz şarkıları ve kliplerine youtube’dan ulaşabiliyoruz.

Youtube’da reklamlardan para kazanma dönemi başladıktan sonra bir çok boş video türedi ve bunların önüne geçilmiyor.Bir çok kişi kolay yönden para kazanmak için yalan dolan içerikler açmaya başladı.

Müzik klipleri izlemek için müzik kanallarında beklemek kalmadı.Önceden istediğimiz klibi izlemek için sms atardık.Şimdi sizce atan kaldı mı?

Kaçırdığımız dizilerin bölümlerini televizyondan tekrardan izlemek yerine youtube.com’dan izliyoruz.

Tabi bu dezavantajlar kişilere göre değişmektedir.Avantajlarını saymaya kalksak saymakla bitmez.Değerli ziyaretçilerimizin yorumlarını bekliyoruz.