Bilim ve Teknoloji

YouTube kaç izlenmeye para veriyor?

Günümüzde artık ‘YouTuber’ adı altında yeni bir meslek tanımı oluştu ve YouTube üzerinden para kazanmak da gerçeğe dönüştü. Tabii bunun için popüler video platformunda bir kanal açmak, devamlı içerik üretmek ve bunları izletmek gerekiyor.

Peki YouTube kaç izlenmeye para veriyor? Hangi koşullarda YouTube’dan nasıl para kazanılıyor?

Bunların net cevabı var demek doğru olmaz çünkü YouTube, yayıncılara, içeriklerin etkileşim oranlarına ve uzunluğuna bağlı olarak farklı ücretler ödüyor. Yine de fikir edinmeniz açısından bazı bilgilere sahibiz.

YouTube Reklam Türleri

Öncelikle görüntülü reklamlar ve tampon reklamlar doğrudan AdWords açık artırması yoluyla satılır, görüntülü olanlar 300×250 piksel şeklinde gösterilir, tampon reklamlar da videodan önce 6 saniye şeklinde oynatılır.

Diğer yanda atlanamayan video reklamlar vardır ve bunlar videodan önce, ortasında ya da sonrasında oynatılır. Bunlar Ayrılmış Medya Satın Alımları şeklinde geçreken, atlanmaları mümkün değildir. Atlanabilir video reklamlar ise yine AdWords Açık Artırması ile satılır ve izleyen kişi, 5 saniye sonra atlama şansına sahiptir.

YouTube Reklam Ücretlendirmeleri

YouTube reklam ücretlendirmeleri, oynatma tabanlı, BGBM (1000 gösterime başına maliyet) ve Reklam gösterimleri – reklam tıklamaları olarak 3’e ayrılmaktadır.

Oynatma tabanlı reklamlar, videodaki reklam oynatmaları başına verilir ve BGBM ise her 1000 reklam gösteriminde sağlanan gelirdir. Her gösterim para getirse de, geliri asıl arttıran nokta bu reklamlara tıklayan ya da uzun süre izleyen kullanıcılardır.

Örneğin kanalınızın tahmini BGBM değeri 0.10 TL ise ve tıklama başına TBM maliyeti de 0.05 ise, 620 reklam tıklamasında yaklaşık 40 TL kazanırsınız. Tabii eğer kanalınız daha verimliyse, gelirler de artacaktır.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu