Kategoriler
Araba Haberleri

Egea çarpışma önleyici radar sistemi nerede?

FIAT Egea’da bulunan çarpışma önleme sistemi hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Bu sistem gerçekten çok işe yarayan bir güvenlik donanımıdır.

İlk olarak çarpışmayı önleyici sistem ön park sensörü gibi bir çalışma prensibi yoktur. Bu sistem seyir halindeyken gelen yayaların, hayvanların yada diğer engelleri algılamaz. Sadece arabanın sağ ön tamponunda yer alan radar sistemi ile öndeki araç ani hız düşürmesi yaptığında yada aniden duruş yaptığında sistem hemen algılıyor ve gösterge panelinde semböl ve sesli olarak komut vermektedir.

Çarpışma önleyici sistemini otomatik frenleme yada sesli olarak uyarma komutlarını seçebiliyorsunuz. Eğer otomatik frenlemeyi seçtiğinizde uyarı geldiğinde frene hiç basmadıysanız yada yeterli seviyede basmadıysanız araç otomatik olarak fren yapıp hızını düşürecektir. Bu sayede sizi kazalardan bir nebze koruyacaktır.

Bu yüzde çarpışma önleyicisi bulunan araç sahipleri tamponlarına çok dikkat etmek zorundadır. Radar sistemine vereceğiniz bir hasar size en az 2000 ile 3000 TL aralığında bir masraf açabilir.

NOT: Emniyet kemeri takılı olmadığı zaman sistem çalışmamaktadır. Lütfen emniyet kemerinizi her daim takılı olmasına özen gösteriniz. Bu arada radar sistemi 7 – 200 Km hız aralığında çalışmaktadır.

Kategoriler
Araba Haberleri

Egea follow-me (farların 30 saniye açık kalması) nasıl aktif edilir?

Fiat Egea’da follow-Me (eve kadar takip) özelliği nasıl aktif edilir konusunda bilgilendirmek istiyoruz.

Bu özellik geceleri kullanınca sizi çok memnun etmektedir. Tabi gündüzleri de kullanınca ayrı bir hava katmaktadır. Artık hemen hemen her modelde aynı şekilde yapılmaktadır.

Egea Follow-Me nasıl aktif edilir?

– İlk olarak arabının motorunu stop ettikten sonra anahtarı kontaktan çıkartınız.

– Daha sonra bir kez selektör yapınız.

– Bir kez selektör yaptığınızda göstergede 30 saniye yazısını göreceksiniz.

– Dışarı çıkıp kapıları kapadığınızda arabanın farkları 30 saniye boyunca yanık kalacak ve otomatik olarak kapanacaktır.

Not: Bu özellik sürekli olarak açık kalmamaktadır. Her kullanmak istediğinizde yukarıdakı adımları yapmanız gerekmektedir. Eğer arabadan eve mesafeniz uzaksa 30 saniyeyi 60 saniye ve üzerine çıkartabilirsiniz.

Kategoriler
Araba Haberleri

Egea’da adaptif hız sabitleme olduğunu nasıl anlarız?

Bu yazımızda sizlere Egea’nın hangi modellerinde adaptif hız sabitleme olup olmadığını nasıl anlayacağınız konusunda bilgilendirme yapmak istiyoruz. Bazı araba ilanlarında görüyoruz ve sahibi adaptif hız sabitleme var diyor. Ama bakıyorsunuz böyle bir özellik yok. Normal hız sabitleme ile karıştırdığını düşünüyoruz.

Adaptif hız sabitleme siz hızınızı ayarladığınızda öndeki araca göre kendini ayarlamaktadır. Öndeki araç hızlanırsa sizin arabanızda otomatik olarak hızlanmaktadır. Eğer öndeki araç yavaşlarsa araç otomatik olarak fren basmaktadır. Yada önünüze başka bir araba girdiği zaman çarpışmayı algılayarak otomatik olarak sizin yerinize fren sıkmaktadır.

Yukarıda koyduğumuz resimde gözüken iki tuş eğer baktığınız arabada var ise adaptif hız sabitleme ve mesafe kontrol özelliği bulunmaktadır. Bu donanım bildiğimiz kadarıyla beygir gücü yüksek benzinli ve dizel araçların üst paketlerinde olduğunu düşünüyoruz.

Kategoriler
Araba Haberleri

Fiat Egea kumandadan camları açma ve kapama

Mail ile gelen bir soruyu cevapladık ve sitemize ekleyerek sizleri de bilgilendirmek istedik.

Soru: Fiat Egea araçlarında kumandadan 4 camı açma özelliği var mı? Eğer yoksa vag-com ile gizli özelliklerini açtırabiliyor muyuz?

Cevap: Fiat Egea’nın en baz modeline ve en dolu olan modellerine baktık maalesef kumandadan 4 camı açma özelliği bulunmuyor. İnternet forum sitelerine baktığımızda da en büyük eksiklerden bir tanesi olduğu söyleniyor. Bazı markalara vag-com takılarak kapalı olan özellikler açılıyor. Egea’da maalesef böyle kapalı olupta açılacak bir özellik yok. Eğer 4 camı kumandadan açıp kapatabilen varsa ve yaptıysa nasıl bir işlem yaptıysa bize yazabilirse çok memnun oluruz.

Ayrıca Fiat Egea gizli özellikleri açma gibi bir işlem yapan varsa bize bildirirse çok seviniriz. Bu sayede güzel bir sayfa oluşturmuş oluruz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

FİAT EGEA yorumları nasıl? EGEA kullananlar kulübü

FİAT EGEA yorumları nasıl?

egea yorumları nasıl

Fiat Egea artık yollarda sayısı hergün artmaya devam ediyor.Hem tasarımı,hem donanımı ve uygun fiyatı ile bir çok kişinin araştırdığı bir araba olduğunu söyleyebiliriz.Fiat Egea modellerine baktığımızda en baz olan modeli Easy 1.4 Fire 95 HP modeli 50.900 TL’den başlıyor ve en üst donanımı olan Lounge 1.6 Multijet 120 HP olan modeli 72.400 TL’dir.Fiyatlar böyle olunca bir çok kişi bu arabayı almak istiyor.Bayanlar özellikle tam otomatik vitesli olan modeli tercih ediyor.

FİAT EGEA güvenlik donanımına baktığımızda gayet memnun edici özelliklerini olduğunu görmekteyiz.Özellikle aşağıda yazacağımız güvenlik donanımının hem EASY, URBAN ve LOUNGE modellerinde olduğunu söyleyebiliriz.

ABS: Kilitlenme karşıtı frenleme sistemi

EBD : Elektronoik Fren güç dağılımı

BAS : Panik Fren destek sistemi

ESP : Elektronik stabilite programı

TCS : çekiş kontrol sistemi

MSR : Motor freni tork düzenleme sistemi

ERM : Devrilme önleme sistemi

DST : Dinamik geribildirimli direksiyon sistemi

TPMS : lastik basıncı izleme sistemi

Yokuş kalkış destek sistemi

Sürücü ve yolcu ön hava yastıkları

Yan hava yastıkları urban ve Lounge modelinde yer alıyor.

Perde hava yastıkları urban ve Lounge modelinde yer alıyor.

Yangın önleme sistemi

ISOFİX

GÜndüz sürüş farları

Viraj içi aydınlatmalı ön sis farları urban ve Lounge modelinde

Geri görüş kamerası ise sadece Lounge modelinde yer almaktadır.

Teknoscrool.com olarak FİAT Egea kullananlar kulübü sayfası oluşturmak istedik.FİAT EGEA kullananlardan yada inceleme fırsatı olanlardan yorumlar bekliyoruz.Yorumlarınız ile bu modeli almak isteyenlere fikir vermiş olacaksınız.FİAT EGEA hakkında detaylı araştırma yapanlardanda her türlü yorumlar bekliyoruz.

FIAT EGEA sahiplerinden yakıt tüketimi hakkında bilgi verirse çok memnun oluruz.