Kategoriler
Apple iOS Haberleri

Apple Watch Uyku Takibi: Nasıl Kullanılır ve Ne İşe Yarar?

Akıllı saatlerin yıllardır kullandığı uyku izleme, kullanıcıların yatakta ne kadar zaman vakit geçirdiğini ölçerek kullanıcıya aktarmasıdır. Uyku izleme özelliği ne kadar uyuduğunuzu değil, uyku kalitenizi ve bunu yükseltmek için yapmanız gereken eğilimleri ya da alternatifleri sizlere bildirebiliyor. Watch’ta bu bilgilerin önemli kısmını ‘Sağlık’ uygulamasındaki ‘Uyku’ alt menüsünden görüntüleyebilirsiniz.

Apple Watch’da Uyku Takibi Kullanabilmek İçin;

Apple Watch Series 3 ya da üst model bir akıllı saat. Apple iPhone 6s ya da üst model bir akıllı telefon kullanıyor olmanız gerekmektedir. Bunların alt segmenti olan akıllı saat veya telefonlarda Apple Watch uyku takibini kullanmanız pek mümkün olmayacak. Bu özelliği kullanabilmek için saatiniz ve telefonunuz güncel olması gerekir.

Apple Watch Uyku Takibi Nasıl Çalışır?

Apple’ın uyku izleme yöntemi ivmeölçer üzerinde çalışır. Bu hareket sensörlerinden faydalanarak uyuduğunuz ve uyanık olduğunuz zamanları algılar ve bunları başarıya ulaştırmak için kendi algoritmalarını kullanır. Ancak bu özelliğin doğru bir şekilde sorunsuz çalışabilmesi için akıllı saatinizi yüzde otuz üzerinde şarjı olması gerekir.

İstatistiklere göre yüzde yirmi şarj ile uyku takibini gerçekleştiren akılı saatiniz sizin ne kadar uyuduğunuza bağlı kalarak değişiklik gösterebilir. Ayrıca Apple Watch uyuma ve uyanma vakitlerinizi belirleyebiliyorsunuz. Şarjınızın olmadığı taktirde size bir uyarı vererek akıllı saatinizi şarj cihazınıza bağlanmasını söylüyor. Ancak Apple yetkilileri uykuya dalmadan önce akıllı saatlerini şarja takmalarını öneriyor.

Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Sleep++ uygulamasını App Store‘dan iPhone’unuza yükleyin. Uygulamayı iPhone’unuza yükledikten sonra Apple Watch ana ekranınızı kontrole din. Uygulama Apple Watch ekranına gelmediyse iPhone’unuz ana ekranı üzerinden Watch uygulamasını açın ve uygulamalar arasından Sleep++’ı bulun. Uygulama üzerine tıklayın ve “Apple Watch Üzerinde Göster” seçeneğini aktif hale getirin.

iPhone’unuza indireceğiniz Sleep++ uygulaması ile akıllı saatinizi bu yönde kullanmanın önünü açmanız mümkün. Apple’ın uyku takibi özelliği saatinizin kurulumunu yaptıktan itibaren otomatik olarak başlayacaktır. Gerekli ayarlar yapıldıktan sonra şarjınızın bulunup bulunmadığına bakın ve uykuya dalın. Akıllı saatiniz bu süreçte işlevleri yerine getirecektir.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

iPhone’u Webcam Olarak Kullanmanın Yolu (2020)

Telefonlar teknolojinin gelişmesiyle beraber artık her işimizi telefondan yürüttüğümüz bir iletişim kanalı haline geliyor. Telefonlara gelen yeni uygulamalar ve güncellemeler işlerimizi oldukça kolaylaştırıyor. Corona virüsü hayatımıza girdiğinden belli artık telefonlarımızdan her işimizi yürütür olduk. Zaman zaman bilgisayarımızdan da destek aldığımız oluyor.

İşlerimiz, derslerimiz, akraba görüşmeleri hep görüntülü konuşma sayesinde oluyor. Bu görüntülü konuşmaları bilgisayarımızda yapıyor olsak bile eğer İPhone’nunuz var ise İPhone’nunuzu webcam olarak kullanmanız mümkün. Kablo kullanmadan İPhone webcam olarak kullanılabiliyor.

Zoom, Skype, Microsoft Team ve diğer görüntülü konuşma uygulamalarında da telefonun kamerasını bilgisayar kamerası olarak kullanır, Youtube’da canlı yayınınızı yapabilir veya iPhone’u güvenlik kamerasına dönüştürüp evinizin ve bebeğinizi bilgisayara aktarabilir gün içinde kontrol edebilirsiniz.

Şimdi sizlere webcam nedir? İPhone’u webcam olarak kullanabileceğiniz bazı uygulamalardan bahsedeceğiz.

Webcam Nedir?

Webcam (Web kamerası), doğrudan veya dolaylı yollar ile bilgisayarlara bağlanabilen, bazı dizüstü modellerin de üzerinde bulunan küçük ve dijital kamera olarak bilinir. Web kameraları yardımı ile kamera üzerinden doğrudan fotoğraf, video veya anlık çekim yapılabileceği görüntülü ve sesli görüşmeler de gerçekleştirebilmek mümkün olarak hayatımızda yer alıyor.

iCam

iCam, iPhone’u web kamerasına dönüştürebilecek ücretli bir uygulama olarak kullanılabilir. Mobil uygulama ile birlikte EpocCam’a benzer bilgisayarınıza da iCamSource yüklemeniz gerekir aksi halde çalıştıramazsınız. Her iki uygulama yüklendikten sonra, iPhone veya iPad cihazında canlı video ve ses akışı sağlatmış olursunuz.

iCam’ı güvenlik kamerası olarak da kullanabilirsiniz. Hareket veya ses algılarsa size anında uyarı gönderecektir. Tüm hareket olayları otomatik olarak yedeklenir.

EpocCam

EpocCam, iOS cihazınızı (iPhone veya iPad) hem Windows hem de Mac bilgisayarlar için bir web kamerasına dönüştürme özelliğine sahip bir uygulamadır. Uygulamanın ayrıca Android sürümü de mevcut buluyor. Uygulama hem video hem de sesi destekliyor.
Böylece Zoom, Skype, Streamlabs OBS ve YouTube da dahil olmak üzere birçok medya kanalının video oynatıcı uygulamasıyla uyumludur. Ailenizle görüntülü konuşma, oyun videonuzu kayıt eder veya iş arkadaşlarınızla video konferans görüşmeleri yapabilirsiniz.

EpocCam’in ücretsiz ve ücretli bir sürümü bulunmaktadır. Ücretsiz sürümünde görüntünüzde fligram bulunur ve uygulama içinde her an karşınıza reklam çıkabilir.

Pro sürüm ise reklamları ve filigranı kaldırır. Yalnızca bir Mac’iniz varsa Pro sürümü kullanmanızı tavsiye ederiz. Aksi halde profesyonel özelliklerin çoğu yalnızca Apple’ın masaüstü işletim sistemi kullanıcılarının tarafından kullanılır.

EpocCam Nasıl Kullanılır?

EpocCam ile iPhone ve iPad’i web kamera olarak kullanabilmeniz için iki program yüklemeniz gerekir. Öncelikle Mac veya PC’ye EpocCam yüklemeniz gerekiyor. Devamında iPhone veya Android cihazınıza EpocCam uygulamasını yükleyin. Ve her iki cihazınızla aynı WiFi ağına bağlanmalısınız. EpocCam, iPhone kamerasını Skype, Zoom ve diğer görüntülü sohbet araçlarıyla bağlantılı olmasına izin verecektir.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

İPhone Hafıza Temizleme Nasıl Yapılır?

İphone telefonlar hafıza olarak iki farklı kayıt sistemi kullanmaktadırlar.

Bu sistemlerden ilki telefonun kendi hafızası olmakla beraber diğeri de İCloud denilen sanal hafızadır. İPhone telefonlardaki hafıza birimlerini temizleme işlemleri bir birinden çok farklı şekilde gerçekleştirilmektedir.

İPhone’lerda Hafıza

İPhone telefonların hafızaları diğer android telefonlara göre daha sınırlı bir yapıya sahip olduğu için telefonunuzu ara ara temizleme ihtiyacı doğmaktadır. iPhone telefonu aldığınız an kaç GB ise hafızası odur. İPhone telefonu alıp sonrasında hafızasını harici bir hafıza kartı ile artırayım diyemezsiniz. Android telefonların çoğu harici hafıza kartı destekledikleri için telefon hafızaları belli bir kapasiteye kadar artırılabilmektedir. İPhone telefonlar bu hafıza sorununa bir nebze çözüm olsun diye iCloud sanal hafızayı kullanıma geçirmişlerdir.

İPhone Telefonlarda Kullanılan İCloud Hafıza

İCloud sanal belleği kullanabilmek için telefonun ayarlar sekmesine girerek fotoğraflar bölümüne girip burada iCloud fotoğraflar sekmesini aktifleştirmemiz gerekmektedir. Bu şekilde iCloud aktif olan bir telefonda resim ve videoların ön izlemeleri yani çok düşük yer kaplayan kopyaları telefonunuza kaydedilmektedir. Asıl kayıt ise internet ortamında sanal belleğe yapılarak hafıza kullanımından çok büyük tasarruf etmemize olanak sağlanmaktadır.

İPhone Telefonun Kendi Hafızasının Temizlenmesi

İPhone telefonlarda en çok yer kaplayan resim ve videolardır. İkinci olarak ise uygulamalar ve bunlara ait güncellemeler oluşturmaktadır. Uygulamaları silme işlemi çok kolay şekilde yapılabilmektedir. Silmek istediğiniz uygulamanın üzerine bir süre parmağınızı basılı tutmanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra uygulamaların tümünün sol üst köşelerinde çarpı işareti çıkmakta ve uygulamalar sağa sola hafif sallamaktadırlar.

Bu çarpı işaretine tıkladığımız zaman uygulama telefonumuzdan silinmektedir. Uygulama ne kadar telefonumuzdan silinse de ilerde tekrar yükleme yapma ihtimalimize karşı ikinci yükleme işleminin daha kısa sürede gerçekleşmesi için bazı dosyala kırıntıları telefonumuzda kalıyor. Bu dosyaları da telefonumuzda silmek için farklı yazılımlar kullanılmaktadır. Bunlar içerisinde en çok kullanılanı ise ccleaner yazılımıdır.

Yazılım ile telefonumuzun hafızasını taratarak hafızada kalan bu dosya kırıntılarını da temizleyebiliriz. İPhone telefonlardaki resim ve videoları silmek için fotoğraflar sekmesi içerisindeki albümlerim sekmesine girmemiz ve buradaki resim ve videoları elle seçerek silmemiz gerekmektedir. Diğer bir yöntemde ise i tunes yazılımını bilgisayarımıza kurarak telefonumuzu bilgisayara takıp tüm fotoğraf ve videoları seçip tek seferde silebiliriz.

İphone Telefonda İCloud Hafızadaki Resim ve Videoları Temizleme
İCloud aktif bir iPhone’deki resim ve videoları normal bir şekilde açıp silemezsiniz. Bunun nedeni ise bu resim ve videoların asıllarının telefonunuzda olmamasıdır. Bu resim ve videoları silmek için tümünü ya sanal hafızadan telefonunuza indirmeniz ya da internet üzerinde iCloud’a girerek oradan temizlemeniz gerekmektedir.

Eğer resim ve videolar çok sayıda ise telefonunuza indirince çok yer kaplayacağı için telefon hafızanız yeterli olmayabilir. Bilgisayarınız ile internet üzerinden iCloud’a kullandığınız Gmail hesap ve şifrenizi kullanarak girmeniz gerekmektedir. İCloud’a girdikten sonra burada resim ve videoları seçip tamamını silebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra resim ve videolar otomatik olarak telefonunuzdan da temizlenmiş olacaktır.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

iPhone’da Konumunuzu Geçici Olarak Değiştirme​​​​​​​

Global Konumlandırma Sistemi (GPS) izleme, iPhone’lar içinde devre dışı bırakılamayan yerleşik bir özelliktir. Geçerli konumunuzu gerektiren programları doğru bir şekilde kullanmanızı sağlar. Konum tabanlı bir uygulamayı kandırmak ve konumunuzu değiştirmeniz gerekirse, bu dört yöntemden birini deneyebilirsiniz:
App Store’da, “iPhone sahte adres” arama ifadesini kullanarak kolayca bulabileceğiniz çeşitli uygulamalar vardır. Çoğunlukla, bu uygulamalar eğlenmek için kullanılır ve örneğin sahte konumunuzu arkadaşlarınızla paylaşmanıza izin verir.

Cihazlarında bol miktarda ücretsiz uygulama kullanmak isteyen bazı kullanıcılar, iPhone’larını jailbreak yapmayı tercih ediyor. Jailbreak yapılmış iPhone’unuzda, Cydia uygulamasıyla işbirliği yaparak, konumunuzu da değiştirebilecek bir dizi Cydia ince ayarını bulabilirsiniz.

Mac’inizdeki iTools gibi özel bir program aracılığıyla iPhone’un konumunu jailbreak olmadan değiştirebilirsiniz. İPhone’unuzu bir USB kablosuyla Mac’e bağlayın ve bu programda konum verilerinizde değişiklik yapın ve amaçlarınız için sanal bir konum kullanın.

GPS konumunu değiştirmenin en son ve en az tercih edilen yolu, Haritalar uygulamasının bir.plist dosyasını düzenlemektir. Bu, Mac için 3uTools programı sayesinde mümkündür. Bu programda, iPhone’unuzu yedekleyin, ardından com.apple.Maps.plist dosyasını bulun ve dikkatlice düzenleyin. Yeni verileri iPhone’unuza geri yükleyin. Akıllı telefonunuzda Haritalar uygulamasını açın, rastgele bir konum girin, bu yer hakkında bilgi almak için dokunun ve yeni bir seçenek göreceksiniz: Konumu Simüle Et. Mevcut konumunuzu değiştirmek için kullanın.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

Bunu biliyor musunuz?

Birçok kişi işten, okuldan ya da herhangi bir yerden döndüğünde yorgun ise kulaklığını takıp yatağına kurulmayı sever.

Fakat uyandığınızda müzik hala çalmaya devam ediyorsa bile şarj seviyenizde ciddi anlamda düşüş yaşandığına emin olabilirsiniz. Bazen müziğin devam ettiğini duymayabilirsiniz…

Müziğinizi kapatacak bir şeyler ise ne Apple Music’te ne de Spotify’da bulunmuyor. Müzik uygulamalarınızda kullanabileceğiniz uyku zamanlayıcı ise bu derdinize bir çare olabilir.

Aslında uyku zamanlayıcı diye bir uygulama bulunmuyor. Telefonunuzda bulunan geri sayım sayacını çalışmakta olan uygulamaları belirli bir süre sonra kapatacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Müzik uygulamanızdan müzik açtıktan sonra telefonunuzda bulunan saat uygulamasını açıyorsunuz ya da denetim masasından zamanlayıcı kısmına giriyorsunuz. Sayaç sekmesine girdikten sonra müziğin ne zaman biteceğine karar veriyorsunuz.

Ardından ‘Sayaç Bitince’ seçeneğini seçiyorsunuz. Daha sonra alanın en alt kısmında bulunan ‘Yer Alan Çalmayı Durdur’ seçeneğini seçiyorsunuz. Bu sayede müziğiniz sizin karar verdiğiniz kadar çalacak ve sonrasında kapanacaktır.

Uyku Zamanlayıcı Kullanmanın Size Katkıları Neler?

Öncelikle geri sayım sayacını kullandığınız için cihazınızın bataryasını daha tasarruflu kullanırsınız. Geri sayım sayacı bittiğinde müzik uygulaması kapanacak ve gereksiz yere güç harcanmayacak.

Müzik dinlerken dahi radyasyona maruz kaldığınız için bu radyasyon seviyesi azalacak. Kısa bir özet geçmek gerekirse; uyku zamanlayıcı herhangi bir uygulama bulunmamakta. Müzik uygulamalarının arka planda kalması ise pil gücü açısından ciddi problemler oluşturuyor. Telefonunuzun saat uygulaması uyku zamanlayıcısı görevini üstlenecektir. Bu uygulama sayesinde Apple Music, Spotify, Deezer gibi uygulamaları kapatabilirsiniz. Fakat sadece bu uygulamalarla sınırlı kalmayıp gerekli ayarlamaları yaptığınız sürece her uygulamayı kapatabilirsiniz. Bu da bataryanızın daha fazla tasarruf etmesi demektir. Şarj sorunu yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Sabah uyandığınızda ilk işinizin telefonunuzu şarja takmak olmasından sıkıldıysanız ve bu durumdan kurtulmak istiyorsanız aradığınız şey tam olarak bu yöntem. İster müzik uygulamalarınızı ister arkada çalışan uygulamaların hepsini kapatmanız mümkün. Telefonunuzun şarj seviyesinde ciddi olmayan ufak azalmalar görülecektir. Tek yapmanız gereken saat uygulamanızı kullanmak. Herhangi bir ek uygulamaya ihtiyacınız yok.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

iPhone İle Video Kaydederken Fotoğraf Nasıl Çekilir?

iPhone marka telefonlar 2007 yılında Steve Jobs tarafından tanıtılarak mobil dünyaya adım atan ve birçok teknoloji bağımlısının devrim kabul ettiği cihaz olarak günümüz dünyasında yerini almaktadır.

Öyle ki dünyamızda 588 Milyon kişinin İPhone marka telefon kullandığı yapılan son araştırmalar kapsamında tespit edilmiştir.

Her geçen yıl yeni modelleri ve yeni yazılımları ile global mobil ağında adından sıkça bahsettiren İPhone, kullanıcılarına birçok özellikleri ile kolaylık sağlamaktadır. Bunlardan birisi de kuşkusuz ki çoğu mobil cihazın video kaydı yaparken fotoğraf çekmeyi sağlamak için farklı uygulamalar kullanırken İPhone marka telefonların kullanmamasıdır. Bu özellik hemen hemen her şeye önem veren telefon kullanıcılarını etkileyen özelliklerden de birisi olmaktadır. Peki, İPhone marka telefonlar video kaydı yaparken nasıl fotoğraf çeker sorusunun cevabını arıyorsak yazımızı okumaya devam etmeniz yeterli olacaktır.

iPhone İle Video Kaydı Yaparken Fotoğraf Çekmek

Instagram gibi sosyal medya hesaplarına yüklenen fotoğraflarda güzel çıkmak ve kaliteli fotoğraf paylaşımı yapmak isteyenlerin çoğunlukla tercihi olan İPhone, bu fotoğraf özelliğini video kaydı yaparken de sağlamaktadır. Bu özelliği de şu şekilde kullanabilmekteyiz; normal video çekerken yapılan işlemler gibi cihazımızdan kamera özelliğine giderek video kaydı başlatıyoruz, akabinde ise telefon dikey ise ekranın sol alt kısmında yatay ise sağ alt kısmında görünen beyaz yuvarlağa tıklayarak istediğimiz sahnenin fotoğrafını çekebiliyoruz. Bu sayede video kaydı yapılırken çekilen fotoğrafları galerimize yükleyerek o anı fotoğraf ile de ölümsüzleştirebiliyoruz.

Video Kaydı Yaparken Fotoğraf Çekme Özelliği iPhone’un Hangi Modellerinde Bulunmaktadır?

Bu güzel özellik İPhone 5 modelinden günümüzde son model olarak tüketicilerin elinde bulunan İPhone XS, İPhone XS Max ve İPhone XR modellerine kadar olan tüm serilerde kullanılabilmektedir.
Video Kaydı Yaparken Çekilen Fotoğraflar Kaç Megapikseldir?
İPhone modellerinin her birinde kamera megapikselinin farklılık gösterdiği göz önünde bulundurulmasında fayda bulunmaktadır. Örneğin İPhone 6S ve İPhone 6S Plus model telefonlarda 4K video kaydı yapılırken çekilen fotoğraflar 8 megapikseldir. Tabi kameralara fotoğraf çekilirken verilen megapiksel gücü video kaydı yapılırken çekilen fotoğraflarda düşmektedir.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

Apple Watch kilitlendi nasıl yeniden başlatırım?

İlk olarak gelen bu soruyu geç cevapladığımız için özür diliyoruz. Takipçimizden gelen soru maalesef alt tarafta kaldığı için şimdi dikkatimizi çekti ve hemen cevaplamak istedik.

Apple Watch sahibi bir ziyaretçimiz akıllı saatinin kilitlendiğini ver bir türlü reset atamadığı konusunda yardım istemiştir.

Akıllı telefonlarda olduğu gibi akıllı saatlerde de zor durumlarda yeniden başlatma özelliği bulunuyor. Kilitlenme olayı çok sık olmasada arada sırada denk gelmektedir. Yeniden başlatma özelliği konusunda sizlere en basit anlatımı yapmak istedik.

Apple Watch kilitlendiği zaman yeniden başlatmak için yan düğme ve Digital Crown’ı düğmesine aynı anda 10 saniye basılı tutunuz. Ekrana Apple logusu geldikten sonra iki tuşuda bırakabilirsiniz.

Not: Apple Watch güncelleme yaptığınız zaman zorla yeniden başlatma yapmayınız. Apple Watch zorla yeniden başlatmayı son çare olarak kullanınız. Çok sık yapmayınız.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

iPhone’umu Bul Nasıl Kapatılır?

iPhone’umu Bul özelliği özellikle yeni sürüm telefonlarda kurulu halde gelmektedir. Sistemi kapatmanın iki farklı yolu vardır.

1. Yol mobil cihazınız üzerinden kapatmaktır. Bunun için öncelikle mobil cihazınızın kilidini açın ve ana sayfanıza gelin.

Daha sonra ana sayfanızda bulunan ayarlar butonuna dokunun, açılan sayfa içinde iCloud yazan butona dokunun. Böylece aşağıda yanında açık yazan iPhone’umu Bul uygulamasını görürsünüz. Üzerine dokunun ve kapalı seçeneğini işaretleyin.

Cihazınız sizden iCloud şifrenizi isteyecektir. Şifrenizi yazdıktan sonra giriş butonuna dokununuz ve uygulamayı kapalı hale getirin. 2. Yol ise web üzerinden iPhone’umu Bul uygulamasını etkisizleştirmektir.

Bu yolda öncelikle tarayıcınıza iCloud yazarak iCloud web sitesine giriş sağlayınız. iCloud web sitesinde size ait e-mail adresinizi ve şifrenizi girdikten sonra bir ekran belirecektir. Bu ekran üzerinden iPhone’umu Bul u tıklayınız.

Tüm aygıtlar şeklinde beliren butonun üzerine tıklayın ve çevrimdışı aygıtı seçin. Seçiminizi gerçekleştirdikten sonra iPhone’umu Bul’dan çıkar’ı tıklayın ve işleminiz gerçekleşmiş olacak. iPhone’umu Bul’dan çıkar yazısını göremiyorsanız

Tüm aygıtlar seçeneğini tekrar tıklayın ve iPhone’umu Bul uygulamasını kapatmak istediğiniz cihazınızı seçin, daha sonra seçtiğiniz aygıtın sağ tarafında bulunan sil tuşuna basın. İşleminiz gerçekleşecektir.

iPhone’umu Bul Nedir?

iPhone’umu Bul Apple marka cihazlarda “Find My iPhone” şeklinde de geçen bir uygulamadır. Uygulama iPad, iPhone, iPod, Mac cihazlarınızda çalıştırılabilir ve bu cihazlarında uzaktan konum tespiti yapabilmek için piyasaya sürülmüş bir hizmettir.

Şu an için mobil cihazlarda iOS 5 üzeri işletim sistemi bulundurulduğu sürece Appstore üzerinden bedava indirilebilmektedir. Uygulama çeşitli yer tespitlerinde ve bugüne kadar birçok hırsızlık vakasının çözümünde kullanılmıştır.

2010 yılında piyasaya çıkartılmış olmasına karşın bugüne kadar birçok çeşitli iyileştirme çalışmaları ile geliştirilmiştir.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

Apple iPhone’da Appstore Touch ID kurulumu nasıl olur?

Günümüzün telefon piyasasının büyük çoğunluğunu elinde bulunduran Apple yeni sürümler ve yeni güvenlik önemleri ile ortaya yenilikçi ve daha kişisel hizmetler çıkarmakta.

iPhone ya da iPad içeriğinde güvelik kilidi olarak touch ID parola seçimini yeni ürettiği telefonlara eklemiş bulunmakta. Bu sayede pin kodu ya da ekran deseni gibi güvenliği sorgulanabilecek ya da kolay çözülebilecek şifrelerin yerine daha güvenlikli bu yöntem aldı.

Nedir Touch ID?

Bu güvenlik yöntemi tek hamlede cihazın açılmasını sağlar. Bunu parmak izi ile destekler. Böylelikle cihaza farklı kişilerin habersiz ulaşması engellenir. Bunun yanında uygulama indirmeleri de bu güvenlik sistemine bağlanarak denetim altına alınır.

Touch ID nasıl kurulur?

Cihazın ekran kilidi ana ekran düğmesine iki kere basıldıktan sonra açılır. Ayarlar menüsüne girilerek sol tarafta ki ana başlıklardan Touch ID ve parola seçeneği seçilir. Parmak izi ekle diyerek istenilen kişilerin ya da farklı parmakların izleri tanımlatılır. Cihaz bu tanıtma işleminde kendi adına en iyi hizmeti verebilmek için yönlendirme yapar. Ardından cihaz touch ID kaydını oluşturmuş duruma gelir. Ayrıca bunu parola ile destekler ve belirlenen bir parola ile cihazın Touch ID kısmı kullanılamaz durumda iken parola ile giriş yapmanızı sağlar. Cihaz açılıp kapandığı zaman da Touch ID etkin konuma gelmesi için bu parolayı onaylatmak ister.

Touch ID nerelerde kullanılır?

Bu güvenlik seçimini ister tekrar baştan girerek ister ardından ayarlamalar ile yapılabilir. Cihazın ayarlar menüsüne giriş yapıldıktan sonra tekrar Touch ID ve parola seçeneği işaretlenir. Çıkan ekranda seçim olarak iTunes ve App Store, ekran kilidini açma seçenekleri bulunur. Bunların sağ kısmında bulunan ikonu yeşile döndürülür. Bununla beraber cihazın güvenliği arttırılır ve App Store uygulama indirmeleri belirlenen Touch ID ve Parola onayları olmadan yükleme yapmaz. Böylelikle cihazın güvenliği tamamen belirlenen kişi ya da kişilerce sağlanır.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

iPhone X ile iPhone 8 Plus arasındaki farklar

günümüzde en çok merak edilen telefon firmaları arasında her zaman ilk sıralarda yer alan Apple firmasının iPhone X iPhone, 8 Plus telefonlarının karşılaştırmalarını sizler için yapacağız.

Son zamanlarda en çok satan telefonlar listesinde yer alan ve geçtiğimiz günlerde yeni amiral gemisi ile karşımıza çıkan telefonlarda ne gibi farklılıklar var bu makalemizden öğrenebilirsiniz.

Öncelikle iPhone X modelinin gümüş ve siyah renkleri ile satılacak olan bu telefonun aksine iPhone 8 Plus modelinde fazladan bir renk seçeneği daha bulunmaktadır.

iPhone 8 Plus ve iPhone X

5.5 inçlik ekran boyutu bulunan bu telefonda kamera olarak diğer telefonlarda tercih edilen 12 MP çözünürlüğe sahip olan bir arka kamera bulunmaktadır. iPhone X modelinde ise ekran boyutunun iPhone 8 Plus modeline göre 0.3 inçlik büyük olması telefonun dikkatleri üzerine çekmesine neden oldu.

İki telefonda da kullanılan kamera çözünürlüğünün aynı olduğunu ancak iPhone 8 Plus modelinde kameranın arka tarafa doğru yatay bir şekilde monte edildiğini , iPhone X modelinde ise çift arka kameranın dikey şekilde telefonda yerini aldığını belirtmek istiyoruz.

Ekran konusunda farklılıklar bulunan bu telefonlarda iPhone 8 Plus modeli Retine HD ekran çözünürlüğüne sahip olan ekran modeli ile karşımıza çıkarken, iPhone X modeli ise Süper Retina HD ekran modeli ile karşımıza çıkmaktadır.

Güvenlik konusunda ise iPhone 8 Plus modelinde alışılagelmiş olan parmak izi teknolojisinin kullanıldığını, iPhone X modelinde ise Yüz tanıma teknolojisi olan FACE ID teknolojisinin kullanıldığını belirtmek istiyoruz. Bu konuda büyük eleştiriler alan Apple firmasının iPhone 8 Plus gibi amiral gemi modelinde bu teknolojiyi neden kullanmadığı ise merak konusu.

İşletim sistemi olarak İOS kullanan iki telefonda A11 Bionic Çip tercih edilmektedir. iPhone 7 serisinde yer alan A10 modelinin bir üstü olan bu çip modelinin performansı % 20 ila % 30 arasında arttırdığı yapılan testler sonucunda açıklanmıştır.

İki telefonda da aynı zamanda bulunan kablosuz şarj özelliğinin son derece başarılı olan Qi teknolojisi ile donatıldığını da ayrıca belirtmek istiyoruz.

Batarya konusunda da iPhone 8 Plus modelinin iPhone X modelinin % 10 civarında daha az bir kullanım ömrü sunduğunu da açıklamak istiyoruz.