Bilim ve Teknoloji

Teknolojinin Çocuklara Zararları Nelerdir?

Teknoloji günden güne hızla gelişirken genç beyinler teknolojinin hızına yetişmekte zorluk çekiyor. Yetişkinler bile bilgi akışını güçlükle takip ederken çocuklar beyinlerine yüklenen bilgilerin bir nevi altında eziliyor.

teknoloji zararları

Çocuklar teknolojiden birşeyler öğrenebilmek için değil eğlenebilmek için kullanmaya başladılar. Merak içinde olan çocukları teknolojinin nimetlerinden faydalanmaya çalışırken bir yandan da zarar görüyorlar. Uzun zaman zarfında teknolojiyle içli dışlı olan çocuklarda bir takım fiziksel rahatsızlık ortaya çıkıyor.

Yeni nesil çocukların devamlı sıkılma sebeplerinden biri de; çok çabuk tüketmeleri. Telefonlar, tabletler, oyunlar ve daha birçok teknolojik üründen anında sıkılıp anında vazgeçiyorlar. Bu nedenle teknolojinin zararları ruhlarında da derin yaralar açıyor. Bir çocuğun televizyon karşısında oturma süresi çok sıkıldı. Diğer ürünleri bitiren ve harcayan çocuklar televizyon karşısında sürekli kanal değiştirerek vakit geçiriyorlar. Yaptıkları davranışlardan zevk alamaz hale geliyorlar.

Verilerin sürekli insanlara aşılanması zeki bir insan olmanızı sağlamaz. Özgün bir bilgi edinebilmek için verilerin sürekli beyinde sentezlenmesi gerekir. Yetişkenlerde bile bu durum hayli güçken çocuklar veriler içinde boğulmaya başlar. Çocuklar verilerin yoğunluğuna dayanamadıkları için kendileriyle bir savaş halinde olurlar. Çocuklar günümüzde devamlı oyun oynuyor ve televizyonda çizgi film izliyor. Çocukların bu durumda geliştiğini söylemek tamamen akla aykırıdır.

Çocuklarda bu durum yaşlara göre belli ölçütlerde olmalıdır. 0 ve 2 yaş grubundaki çocuklar ekranla asla tanışmamalıdır. 2 ile 5 yaş arasındaki çocuklar ise günde sadece 1 saat televizyon izleyebilir. 6 ve 11 yaş arasındaki çocukların en fazla 2 saat televizyon izlemeleri uygun görülmektedir. İzledikleri programlar içinde şiddet içeren programlar olmamasına özen göstermelisiniz.

Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre çocukların fazla şekilde teknolojiye maruz kalması hafıza zayıflığına sebep oluyor. Ergenlik döneminde ortaya çıkan bu sorunlar yaşla beraber ilerlemeye devam ediyor. Aynı zamanda sinir sistemi hastalıklarını da tetikleyen teknoloji kullanımı çocuklara düzenli ve bilgili şekilde verilmelidir.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. merhaba acaba bu yazının kaynağı neresi?
    yani bunu yazan kişi normal birisi mi yoksa böyle prefesör tarzı birisi mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu