Bilim ve Teknoloji

Şubat ayında en çok gelen teknoloji soruları ve cevapları

Şubat ayı içerisinde sizlerden gelen soruları elimizden geldiği kadar cevaplamaya çalıştık.Cevaplayamadıklarımız olduğu için tekrar özür diliyoruz.

İşte en çok gelen sorular;

İphone Mesaj Gönderimi Nasıl İptal Edilir

İphone telefonlarda normal mesaj yada Whatsapp mesajlarınızı göndermiş olsanız dahi bir yöntemle iptal edebilirsiniz. Pek çok kişinin işine yarayacak bu yöntem uçak modu kullanılarak yapılmaktadır.

İlk olarak mesaj bölümünü açarak mesajınızı yazın ve gönder kısmına basın. Bu butona bastıktan sonra ekran kısmını yukarı kaydırın. Telefonunuzu buradan uçak moduna getirin. Uçak modu açık haldeyken mesaj gitmeyecek ve size bir hata mesajı gelecektir. Mesajın içine girebilir ve buradan mesajı tamamen silebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; mesajı gönderdikten sonra hızlı bir şekilde uçak moduna geçiş yapmanızdır. Uçak moduna hızlı şekilde geçiş yapmazsanız mesajınız karşı tarafa iletilebilir.

İnstagram Hesabı Nasıl Dondurulur

İnstagram hesabınızı silmek istemiyorsanız bunun yerine kısa süreliğine dondurabilir ve hesabınızdan uzaklaşabilirsiniz. İnstagram hesapları dondurulmuş olsalar dahi istenildiği zaman yeniden açılabilirler.

İnstagram dondurma işlemini yapabilmek için telefonda bulunan uygulamadan değil; web sitesinden dondurma işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İlk olarak instagram web sitesine giriş yapın. Profilinize girdikten sonra burada Profilini Düzenle kısmına giriş yapın. Bu sekme altında sağ alt kısımda bulunan Hesabımı geçici olarak kapat kısmına tıklayın. Bu kısımda Hesabını neden kapatıyorsun sorusu ve şifre istenilen bir bölüm gelecektir. Şifrenizi girerek Hesabı geçici olarak kapat kısmına tıklayın. Hesap açılana dek hesabın içindeki her şey gizli kalmaya devam edecektir.

Kullanıcıların merak ettikleri sorulardan biride; hesabımı tekrar aktif etmezsem ne zaman silinir gibi bir sorudur. Hesabınız 1 sene dahi dondurulmuş şekilde bekletebilirsiniz. Tekrar giriş yaptığınızda hesabınız aktif hale gelmiş olacaktır. Hesabınızı geri açarken herhangi bir hata ile karşılaşırsanız Yardım merkezini kullanarak yetkililerden yardım isteyebilirsiniz.

Hotmail Otomatik Cevaplayıcı Nasıl Ayarlanır

En sık kullanılan iletişim araçlarından biri olan Hotmail hesabınızda istediğiniz maillere zamanında cevap veremeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda otomatik bir mesaj belirleyerek gelen maillere bu mesajın gitmesini sağlamanız mümkün. Bu işlemi yapabilmek için; ilk olarak hotmail hesabınıza girin.

Sayfanın sağ üst kısmında Seçenekler ardından da Diğer Seçenekler kısmına tıklayın. Hesabınızı Yönetin yazan kısmın altında Otomatik Tatil Cevabı yazan yere tıklayın. Otomatik Tatil Cevabı Gönderme yazan yeri seçin. Burada bulunan kısma cevap veremediğinizde karşıdaki kişilere hangi mesajın gideceğini yazın. Daha sonra kaydet yazarak işlemi tamamlayın.

Burada belirtmiş olduğunuz otomatik mesajı iptal etmek içinse; Tatil Cevabı ayarlarına girerek herhangi bir tatil yanıtı gönderme kısmını işaretleyerek kaydet kısmına tıklayın. Otomatik cevap özelliği hotmail hesabı için sadece belli kişilere özgüdür. Bu özelliği sınırlı sayıda kişi kullanabilmektedir.

Rehberde Silinen Numaralar Nasıl Geri Getirilir

Telefonunuzda bazı işlemlerden sonra yanlışlıkla bazı kişilerin numarasını silmiş olabilirsiniz. Bu durumda paniğe kapılmanıza gerek yok. Kişiler özelliğini kullanarak sildiğiniz numaraları rehberinize yeniden yüklemeniz mümkün.

Google hesabı ile mobil cihazlar senkronize halde çalışırlar. Cihazınızdan sildiğin numaralar buradan da silinmektedir. Fakat 30 gün boyunca Google hesabı üzerinden numaraları kurtarma şansınız bulunmaktadır.

İlk olarak Google kişiler hesabına giriş yapın. Sol menü içinde yer alan Kişileri geri yükle kısmına tıklayın. Burada size çeşitli zaman dilimleri sunacaktır. Kişiler ne zaman silindiyse o zaman dilimini seçerek rehberinizdeki kişileri basit bir şekilde geri getirebilirsiniz. Silinen kişiler için 30 gün için geri yükleme yaparsanız başarılı bir şekilde kişilerinizi kurtarabilirsiniz. Geri yükle kısmını seçtikten sonra işlemi başlatın. İşlemden sonra kişiler geri yüklenmiş olacaktır.

Fakat bu özelliği kullanabilmek için telefonun Google hesabı ile senkronize edilmiş olması gerekmektedir. Kişileri güvenli bir şekilde yönetebilmek için Google kişiler özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Swarm’da Şehir Değiştirme Nasıl Yapılır

Swarm uygulamasında profilinizdeki şehir bilgisini değiştirmek istiyorsanız bu işlemi Swarm üzerinden yapmanız mümkün değil. Bu işlemi sağlıklı bir şekilde yapabilmek için foursquare sayfasına giriş yapmanız gerekmek.

Https://tr.foursquare.com/settings linkine tıkladıktan sonra sitenin ayarlar kısmına girmeniz gerekmektedir. Burada iszden email ile şifre isteyebilir. Bunun için bilgilerinizi eksizksiz şekilde girin ve ayarlar kısmına ulaşın. Ayarlar kısmında Konum yazan bölgeye bulunduğunuz şehri yazabilir yada isteğe göre orada gözükmesini istediğiniz herhangi bir şehir ismini yazabilirsiniz. Şehir ismini belirledikten sonra Değişiklikleri Kaydet diyerek işleminizi sonlandırabilirsiniz.

İşlemin ardından Swarm uygulamasına gidin ve konumun değişip değişmediğini kontrol edin. Belirlediğiniz şehir ismini profil fotoğrafınızın altında göreceksiniz.

İnstagram’da Etiketli Fotoğraf Nasıl Gizlenir

En fazla kullanılan uygulamalardan biri haline gelen İnstagram’da bir arkadaşınız sizin bulunduğunuz fotoğrafı isminizle beraber etiketleyebilir. Profilinizde Olduğum Fotoğraflar yazan yerde size ait olan bu fotoğraf gözükür.

Etiketlenmekten rahatsız olduysanız bunu pratik bir şekilde gizleyebilirsiniz. Etiketli olan bu fotoğrafı gizlemek için; profilde sağ üst kısımda yer alan insan figürüne tıklayın. İsterseniz direk olarak bulunduğunuz etiketli fotoğrafı da açabilirsiniz. Fotoğrafın üzerine geldiğinizde isminiz çıkacaktır. Bu kısımda yeni bir pencere açılacaktır. Burada Olduğun Fotoğraflar’da Tut kısmını pasif hale getirerek etiketlenmiş olduğunuz fotoğrafı gizleyebilirsiniz.

Kişiler sizi etiketlenmiş olduğunuz fotoğraflarda göremeyecektir. Oradaki fotoğrafı silmeden kendi profilinizde bu fotoğrafı hızlı bir şekilde gizlemiş oldunuz. Ekranda yer alan Etiketi Kaldır kısmına tıklarsanız etiketiniz kalkacak ve fotoğraf profilinizden tamamen silinecektir.

Whatsapp Hesap Nasıl Silinir

Whatsapp hesabınızı dondurmak yada bir süreliğine kullanmamak mümkün değil. Bir kişi ile iletişiminizi kesmek istiyorsanız o kişiyi engelleyerek bu duruma çare bulabilirsiniz. Whatsapp hesabınız üzerinden artık kimse ile görüşmek istemiyorsanız; hesabınızı tamamen silebilirsiniz.

Whatsapp uygulamasını tamamen silmek için; uygulamayı açın ve ekranda sağ üst kısımda yer alan üç nokta kısmına tıklayın. Burada Ayarlar bölümünü açın ve hesap kısmına giriş yapın. Hesap kısmında bulunan Hesabımı Sil kısmına tıklayın. Karşınıza bir hesap silme sayfası açılacaktır. Buraya telefon numarasını yazın ve Hesabımı Sil kısmına tıklayın.

Bu işlemden sonra Whatsapp hesabınız da silinmiş olacaktır. Hesap sildiğiniz takdirde bütün mesajlarınız silinir ve gruplardan da otomatik olarak silinmiş olursunuz.

Swarm’da Hesap Silme Nasıl Yapılır

Yer bildirimi yaptığınız Swarm uygulamasını silebilmek için ilk olarak Foursquare hesabınızı silmelisiniz. Bu hesabı sildiğiniz takdirde Swarm hesabınızda silinmiş olacaktır.

Swarm hesabını silebilmek için öncelikle; foursquare.com adresine girin ve hesabınızı aktif hale getirin. Ardından https://tr.foursquare.com/delete_me kısmına tıklayın. Gelen sayfada size buradan neden ayrılmak istediğinizle ilgili bir soru yöneltilecek. Bu soruya herhangi bir cevap yazın. Ardından sayfanın en alt kısmında yer alan Delect Account kısmına tıklayın.

Swarm hesabı için Facebook adresinizle giriş yaptıysanız o halde Delete Account kısmı yoksa ilk olarak hesabınıza şifre belirlemeniz gerekecek. Onayı verdikten sonra ardından Swarm hesabınız silinmiş olacaktır.

Google Play Store Arama Geçmişi Nasıl Silinir

Google Play storeda şimdiye dek yapmış olduğunuz bütün arama geçmişi kaydedilmektedir. Geçmiş aramalarınız her defasında karşınıza çıkar. Yeni bir uygulama için isim yazmaya başladığınızda diğer aramaları da arama çubuğunda görürsünüz. Google Play Store aramalarını bundan sonra ufak bir işlemle silebileceksiniz.

Arama geçmişini temizleyebilmek için ilk olarak Play Store uygulamasını açın. Gelen ekranda sol üst kısımda üç çizgi işaretini göreceksiniz. Bu işarete dokunun. Gelen menü içinde Ayarlar kısmı bulunmaktadır. Liste içerisinde Genel kısmında bulunan Yerel arama geçmişini temizle kısmına dokunun. Ardından şimdiye dek yaptığınız aramaların hepsi silinmiş olacaktır.

Skype’ta Profil Resmi Nasıl Değiştirilir

Son günlerin en popüler uygulamalarından biri olan Skype programında profil fotoğrafınızı değiştirmekde bazen zorluk çekebilirsiniz. Oysa ki diğer uygulamalrda olduğu gibi Skype resmini değiştirmek oldukça kolay.

İlk olarak uygulamayı açın ve hesabınızı kullanarak giriş yapın. Ekranın sağ üst kısmında insan simgesi yer alan bir figür göreceksiniz. Buraya dokunun. Karşınıza profil sayfası gelecektir. Profil resmi kısmına tıklayarak Galeriden seç yada Fotoğraf çek seçeneklerini kullanarak profil resmini değiştirin. Profil resmini beğenmediyseniz yine aynı yöntemi kullanarak tekrar değişiklik yapabilirsiniz.

Android’de Fotoğraf Nasıl Gizlenir

Android telefonunuzda fotoğrafları gizleyebilmek veya şifre koymak için birbirinden farklı yöntemler mevcuttur. Fotoğraflarınızı sziden başka kimsenin görmesini istemiyorsanız aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Bir uygulamaya gerek kalmadan fotoğrafları gizlemek istiyorsanız; cihazınızı kablo yardımı ile bilgisayara bağlayın. Ardından telefonun depolama kısmından fotoğraf dizinini bulun. İstediğiniz dizinin adını yeniden değiştirip baş kısmına ” .” işaretini koyun. Mesela DCIM klasörünün içinde yer alan ”Camera” isimli dizini ”.Camera” olarak değiştirin. Bu sayede fotoğraflarınızı sadece kendiniz görebileceksiniz. Bu durumu düzeltebilmek için ise; tekrar kablo ile bağlanarak ”.” işaretini kaldırın.

Uygulama kullanarak da telefonunuzdaki fotoğrafları gizleyebilirsiniz. Bu uygulamalardan biride; ES Dosya Yöneticisi ismindeki programdır. Uygulamayı indirdikten sonra; uygulama içinden gizlemek istediğiniz klasörü seçin. Ardından dosya adını ‘Rename” diye değiştirin ve ekranı açın. Dosya adının baş tarafına ”.” koyup işlemi sonlandırın. Başka bir yöntem olarak; ”.gizliresimler” adında bir klasör açarak resimlerini buraya taşıyın.

Şifre yöntemi ile fotoğraflarınızı tamamen saklamak istiyorsanız; Smart App Lock uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra; ana ekranda yer alan APPLOCK sekmesi üzerinden galeriyi açın ve şifre yöntemini kullanarak kilitleme işlemi yapın. İsterseniz FAKE işaretine dokunarak sahte şekilde hata mesajı gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Facebook’tan Video Nasıl İndirilir

Facebook sosyal paylaşım sitesinde izlediğiniz videoları bilgisayarınıza i,ndirmek artık çok kolay. Gerekli uygulamaları kullanarak Facebook üzerinden istediğiniz videoyu indirebilirsiniz. Bu uygulamalardan ilki; MyVideoDownloader uygulamasıdır.

Uygulamayı indirdikten sonra; Facebook hesabınızı yazarak giriş yapın. İstediğiniz videoyu indirebilmek için videonun üstüne dokunun. Açılmış olan menü içinden Downlad kısmını kullanarak videoyu galeri kısmına kaydedin.

Facebook üzerinden video indirmek üzere kullanılan uygulamalardan biride; Opera Mini uygulamasıdır. Opera Mini uygulamasını cihazınıza kurduktan sonra Facebook adresine giriş yapın. Videoları indirmek için üstlerine dokunun. Bir pencere gelecek video ismi çıkacaktır. Ardından Kaydet kısmına dokunun ve videoyu galeriye kaydedin.

Google Play Store’da Ülke Değiştirme Nasıl Yapılır

Google Play Store üzerinde yer alan uygulamalar bazı ülkelerden ilk etapta indirilemez. Oyun yada uygulamayı indiremediğiniz durumlarda ülkeyi değiştirerek istediğiniz uygulamayı basit bir şekilde indirebilirsiniz.

Google Play Store’da ülke değişikliği yapmak için; Hola uygulamasını kullanarak istediğiniz uygulamalara sahip olabilirsiniz. Bunun için öncelikle Hola uygulamasını indirin ve telefonunuzu tekrar başlatın. Ardından Hola uygulamasını açarak Benim Uygulamalarım yazan yerin yan kısmında yer alan DAHA kısmına tıklayın ve burada yer alan Google Play Store bulup üstüne dokunun. Tarama sekmesi üzerinden bağlantı yapmak istediğiniz ülkeyi seçerek işleme başlayın. Henüz açık konumuna getirmemeniz gerekmektedir. Ülkeyi değiştirdikten sonra tekrar telefonu kapatarak açın.

Cihazınızı açtıktan sonra; bir Google hesabı oluşturmayı unutmayın. Hola uygulamasını açıp buradan Google Play için VPN kısmını açık hale getirin. Google Play Store hesabını açtıktan sonra sol üst kısımdan yeni hesaba geçin. Sözleşmeyi kabul ederek uygulamaları istediğiniz gibi indirmeye başlayın.

Android’de İnternet Sitesi Kısayolu Nasıl Ana Ekrana Eklenir

Cihazınızda takip ettiğiiz bir çok internet sitesi olabilir. Bu internet sitelerini ana ekrana eklemek için sadece basit bir kaç işlem yapmanız yeterli olacaktır. Google Chrome tarayıcısı yüklü ise bu işlemi anında gerçekleştirebilirsiniz.

Chrome olmayan telefonunuza Chrome tarayısını yükledikten sonra istediğiniz inter sitesinin adresini tarayıcıya yazın ve siteye giriş yapın. Uygulama ekranında sağ üst kısımda üç nokta üst üste işaretini göreceksiniz. Buraya dokunun ve menü içinden Ana ekrana ekle kısmına dokunun. Karşınıza bir pencere çıkacaktır. Bu kısma istediğiniz bir ismi yazın ve EKLE kısmına dokunun.

Android Uygulama İkonları Nasıl Değiştirilir

Telefonunuza daha fazla kişisel öğeler ilave etmek için ikonların simgesini değiştirebilirsiniz. Uygulama ikonlarını değiştirmek için telefonunuzda yer alan launcher uygulamasında ikon değiştirme seçeneği bulunması gerekmektedir. Bu nedenle cihazınıza Nova Launcher uygulaması yüklemelisiniz.

İlk olarak telefonunuza Moonshine Icon Pack ile Nova Launcher uygulamalarını yükleyin. Ardından Nova uygulamasını aktif edin ve açın. Karşınıza bir pencere gelecektir. Burada yer alan Görünüm ve His kısmına dokunun. Seçenekler kısmından Simge Teması bölümüne dokunun. Simge paketleri içinden ise; Moonshine kısmını seçin. Artık işleminiz tamamlanmış ve ikonlarınız farklı şekilde gözükmüş olacaktır.

Bu uygulamalrı yükledikten sonra ikinci bir yöntem ise; uygulamalardan birinin üzerine basılı tutmak ve menü içerisinden Düzenle kısmını seçmek. Daha sonra Kısayolu Düzenle kısmından simgeye dokunarak ikon listesini sağ sol sürükleyin. Moonshine kısmına geçiş yaparak ikonları değiştirebilirsiniz.

Mobil Veri Kullanım Limit Uyarısı Nasıl Ayarlanır

Operatörünüzün sizin için belirlemiş olduğu internet paket limitini an be an takip etmek istiyorsanız bunu ufak bir kaç işlemle yapabilirsiniz. Kullanım kotanızı aşmamanızı sağlayan bu işlemler sizi zamanında uyaracak ve faturanızın yüklü gelmesini engelleyecektir. Bu işlemde paketin limitini yazabilir ve paketin bitimine yakın sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz.

Telefonun Ayarlar bölümüne girerek Veri Kullanımı yazan yere tıklayınn. Ardından gelen ekran üzerinde Hücresel veri sınırını ayarla kısmını aktif hale getirin. Kırmızı çizgiyi kullanarak kullanım limit bilgilerini girin. Alt tarafta ise gri renk çizgiden yararlanarak uyarı limitini belirleyin. Tarih kısmına dokunun ve Dönemi değiştir kısmına tıklayın. Kullanım dönemi sıfırlama tarihi yazan yere ise; paketi satın almış olduğunuz tarihi yada faturanızın kesim tarihini yazın. Belirlemiş olduğunuz limit gereğince internet paketiniz bitmeden, bitmesine yakın bir zamanda size Veri kullanım uyarısı gelecektir.

Android’de Telefon Konuşması Nasıl Kaydedilir

Telefonunuzda herhangi biriyle sohbet halindeyken konuşmaları kaydetmek istiyorsanız bunun için uygulamalardan yardım almalısınız. Telefon konuşmalarını en iyi kaydeden uygulamalardan biri; Aoutomatic Call Recorder uygulamasıdır.

İlk olarak uygulamayı pratik bir şekilde indirin. Ardından direk olarak ayarlar kısmına girin. Nu kısımda Record Calls yani Aramaları kaydet kısmını işaretleyin ve konuşmaları kaydetme özelliğini aktif hale getirin. Daha sonra medya ayarlarından dosya türünü WAV olarak seçin. Audio source kısmında mic kutusunu işaretleyerek uygulamadan çıkın.

Şimdi uygulamayı denemek için rehberden bir kişiyi arayın. Karşı taraftaki kişiyle konuşurken ekran üzerinde kayıt işereti belirecektir. Bu sırada konuşmanız kaydediliyor demektir. Görüşmenin ardından kaydedilen sesi dinleyebilir, istediğiniz takdirde bu ses kaydını mail, watsapp gibi çeşitli programlara gönderebilirsiniz.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. paylaşımınız çok güzel teşekkür ederim sitenizdeki farklı birkaç makaleye daha baktım gerçekten özenerek yazıyorsunuz.benimde indirking.com adında sitem var zamanınız olursa siteme beklerim 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu