Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

2021 yılının en popüler ekran kaydetme uygulamaları

Android cihazlar için ekran kaydetme uygulamalarının sayısı, oldukça fazladır. Ancak her uygulama istenilen sonucu elde etmenize yardımcı olamayabilir. Bu bakımdan ön plana çıkan bazı ekran kaydetme uygulamaları bulunmaktadır. Bu uygulamalardan dilediğinizi cihazınıza indirerek kolaylıkla ekran kaydetme işlemini yapabilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Android MilkyDoor Virüsünün Tehditleri Nedir?

Teknolojik gelişmelerin hızlanması ile 21. yüzyılın ilk çeyreğinde telefonların hayatımızda kapladığı alan yadsınamaz bir büyüklüğe ulaştı. Daha önceleri bilgisayar olmadan halledilemeyen birçok iş akıllı telefonlar ile halledilmeye başlandı.

Bu konuda milat olarak android işletim sisteminin doğuşunu gösterirsek çok da abartmış olmayız. Basit kullanım özellikleri ile kafa karıştırmayan yapısı birçok kullanıcıyı cezbetti ve teknoloji tüketicilerinin vazgeçilmezi haline geldi. Android kullanımı yaygınlaşmaya başlayınca bu işletim sistemi ile kullanılabilecek yüz binlerce uygulama geliştiriciler tarafından piyasaya sürülmeye başlandı.

Android’in geliştiricisi Google şirketi bu uygulamaları kontrol altında tutabilmek için GooglePlay çatısı altında sıkı bir organizasyona sahip. Google geliştirilen uygulamaları süzgeçten geçirip güvenlik açıklarını kapatmak için günden güne uğraşıyor ancak zaman zaman ortalığı kasıp kavuran bazı zararlı yazılım tehditlerinin önüne geçemiyor. Bu yazımızda Android’in yeni korkulu rüyası MilkyDoor’dan bahsedeceğiz.

MilkyDoor Virüsü Nedir?

Google Play Store’da yaklaşık 250 uygulamanın içine saklanıldığı tahmin edilen MilkyDoor virüsünün tam olarak hangi uygulamalarda nüfus ettiği ne yazık ki bilinmiyor. Bu uygulamalardan herhangi birine denk gelip cihazınıza indirdiğiniz anda MilkyDoor arka planda çalışmaya başlıyor.

Virüs faaliyete geçtiği zaman bile bunun farkına varmak neredeyse mümkün değil çünkü MilkyDoor doğrudan cihazınızı hedef almaz. Bu zararlı yazılım internet ağınıza sızar ve veri tabanınızdaki verileri sızdırır. Bu virüse maruz kaldığınız durumda aynı zamanda bir zamanlar adı “Fidye Virüsü” olarak geçen başka bir virüsün de tehdidi altında kalırsınız.

MilkyDoor bu virüs için bir kapı oluşturur. Söz konusu virüs dosyalarınızı şifreleyip erişiminizi engeller. MilkyDoor internet üzerinden çalıştığı için aynı ağa bağlı diğer cihazlarınız için de tehlike oluşturur. Fidye virüsü ile kombine bir çalışma yaparak dosyalarınızı şifreler ve iadesi için yazılım sahipleri sizden fidye talep ederler.

MilkyDoor Virüsünden Nasıl Korunulur?

Yukarıda bahsi geçtiği üzere bu zararlı yazılımın tam olarak hangi uygulama veya uygulama türlerinde bulunduğu bilinmiyor. Bu konu ile ilgili önlem almak için dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri uygulama indirirken güvenilir geliştiricileri tercih etmek olacaktır. Bunun yanında cihazınızda günlük rutin tarama yapabileceğiniz bir antivirüs programı zararlı yazılım tehdidinin erken farkına varmanızda büyük yardımı olacaktır.

Kategoriler
Android Haberleri

Android DNS değiştirme

Android bir telefonun veya bir bilgisayar işletim sistemidir. Son günlerde özellikle akıllı saatlerle gündeme geldi. Android olmadan her hangi bir teknolojik cihaz çalışmaz.

Android akıllı telefonların, diz üstü bilgisayarların, masa üstü bilgisayarların ve akıllı saatlerin kalbidir. Android sürümü denen olay ne kadar yüksek olursa akıllı telefonların, diz üstü bilgisayarların, masa üstü bilgisayarların ve akıllı saatlerin özellikleri o kadar artar.

Android İndirilir Mi?

Güncelleme hiç bir yerden indirilmez. İnternet olsun olmasın telefona şirket tarafından gönderilir. DNS tüm Android işletim sistemine sahip akıllı telefonların, diz üstü bilgisayarların, masa üstü bilgisayarların ve akıllı saatlerin veri alıcısıdır. Bu veri alıcısı değiştirirken bozulabilir. Eğer bozulursa yüzlerce liralık bir masrafla karşılaşabilir. Bu yüzden DNS ayarında bir sorun varsa, bozmadan yetkili bayiye veya yetkili servise cihaz götürülmelidir. Eğer DNS ayarları değiştirilmek isteniyorsa yapılacak bir kaç adım var demektir. Android DNS ayarını değiştirme yöntemleri saymakla bitmez. Fakat bu yöntemlerden ilki çok basit.

DNS Değiştirme Metodu

Öncelikle Android cihaz bir ağa bağlanmalıdır. Hemen sonra ayarlar kısmına gidilmelidir. Oradan Wi-fi seçeneğine basılmalıdır. Daha sonra kablosuz butonuna basılmalıdır. Bağlı olan ağa bir kaç saniye dokunulması gerekir. Hemen ardından ağ ayarlarını yönet seçeneği gelecektir. Bu bildiriye basılmalıdır. Ekranda beliren bildiriye DNS 1 ve DNS 2 yazar. DNS 1 ve DNS 2 yazan yere numara girilerek, Android’in dns ayarı değiştirilir. İlk yöntemden sonra ikinci yöntem geliyor. İkinci yöntem biraz karışıktır.

Eğer harfiyen yapılmazsa telefon sonsuza kadar bozulabilir. Bu gibi durumda ilk yöntem şiddetle tavsiye edilir. Yoksa telefoncular da yüzlerce liralık masrafla karşılaşılır. İkinci yöntem ilk olarak root gerektirir. Daha sonra telefon ekranı açılır. Daha sonra birinci yöntem yine takip edilir. Bu günlerde dünya sanal ortamdan yönetildiği için, büyük veya küçük tüm devletlerin bu sektöre yönelmesi gerekir.

Kategoriler
Android Haberleri

Android ’de Tek Seferde Uygulama Ön Bellekleri Nasıl Temizlenir?

Android cihazlarda uygulamalar, telefonlara yüklendikten sonra kendi içine veri olarak kaydeder.

Uygulamayı indirdikten sonraki zaman içerisinde uygulama içinde ne yaparsanız ve uygularsanız bu telefon içinde bulunan dataya kayıt olarak bir önbellek oluşturur. Android cihazlara yüklediğiniz oyunlar aynı şekilde çalışır ve siz oyunun önbelleklerini sildiğiniz taktirde oyunlar içerisinde sıfırlanarak ilk indirdiğiniz haline dönebilir. Android cihazlar üzerinden ön bellek silmek için uygulamanın bilgileri kısmında bulunan veri kayıtlarını bulmanız gerekir. Kayıtları bulduktan sonra silmeniz gerekmektedir. Böylelikle uygulamanın ön belleği sıfırlanmış olur.

Android Uygulama Bulma

Android cihazlarınıza yüklediğiniz uygulamalar bir süre sonra çok fazla kullanım ve telefonun hafızasının dolduğundan dolayı fazla ram yemesi, uygulamaların yavaşlamasına ve telefon üzerinden uygulamaları silmeniz veya ön belleklerini sıfırlamanız gerekmektedir. Telefonların ayar kısımları üzerinden direk olarak uygulamalar kısmını bulmanız gerekir. Her android cihaz üzerinde aynı olan bu sistem uygulamalar içerisinde bulunan uygulamalar ve oyunlarınızın telefondan kaldırma ve ön bellek silme işlemlerini uygulamanızı sağlamaktadır.

Android ‘de Önbellek Bulma

Android cihazlar üzerinden yüklediğiniz uygulamalar üzerinden ön belleğini silmek istediğiniz bir uygulamanın öncellikle kendisini bulmanız gerekmektedir. Uygulamayı bulduktan sonra bilgileri kısmında bulunan veri ve önbellek işlemlerinden ön bellek işlemini seçmeniz ve bunu sıfırlarlaydıksa sonra uygulamalarınızın daha fazla hızlanacağını ve telefon içerisinde depo açılacağını görebileceksiniz.

Önbellek Silince Ne Oluyor?

Android cihazlar içerisinde bulunan ön bellek kullandığınız uygulamalar içerisindeki çerezleri ve gereksiz olabilecek şekilde hitap ettiğimiz dosyaları bir yere toplayarak bunların daha sonrasında silinmesi ve telefonunuzun daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Ön bellek üzerinde bulunan dosyalar kullandığınız uygulamanızın o zaman ki hızını belirleyerek daha verimli bir performans sunar.

Kategoriler
Oyun Haberleri

Protect (Agar.io benzeri oyun)

Bir ziyaretçimiz bize oynadığı oyun hakkında bir yazı hazırlayarak göndermiştir.Bizde bu yazıyı sizler ile paylaşmak istedik.

Agar.io oyununu severlerden misiniz ? O zaman bu oyunu kesinlikle denemenizi öneriyorum.Oyunun en güzel özelliklerinden biri ise internet olmadan (offline) oynanmasıdır. Yalnız bu oyunun farklı bir özelliği var. Agar.io daki gibi hücreleri yemiyorsunuz. Meydanda bulunan kayaları üzerinizdeki turret’ler ile parçalıyorsunuz.

Kısacası siz agar.io oyunundaki gibi hücreleri yiyerek değil de etraftaki kayaları parçalayarak büyüyorsunuz. Her kaya parçalamada yeni özellikler açılmaktadır. Bu yeni özellikler seviyelere göre değişmektedir.

Yeni seviye atladığınızda sizin seçebileceğiniz üç özellik açılmaktadır. Bu üç özellikten turret geliştirme , zırh ve hız gibi ek özellikler açılmaktadır bunları seçmek size kalmış.

Oyuna ilk başladığınızda farklı yetenekleri olan düşmanlar göreceksiniz. Bunlar bilgisayar tarafından kontrol edilen düşmanlardır. İlk zamanlar yeterince gelişene kadar onlardan kaçmanız gereklidir. Mümkün olduğu kadar kaya parçalayarak savunma ve silah sisteminizi geliştirmeniz gereklidir. Onlara yaklaştığınızda sizi silahları ile imha edebilirler.

Oyunun oynanış biçimi ise agar.io ile aynıdır. Yalnız düşmanları yutmuyorsunuz onlara yaklaşıp silahlarınız ile imha ediyorsunuz.Agar.io oyun severler için kaçınılmaz olan bu oyunu biran önce denemenizi tavsiye ediyoruz. Oyun internet üzerinden oynanmadığı için sizleri bağımlı yapacağından eminim

Kategoriler
Android Haberleri

YouTube Go uygulaması PlayStore’da yayınlandı

Youtube Go uygulaması Google PlayStore sayfasında yayınlandı.

Youtube dünyanın en çok ziyaret edilen video paylaşım platformudur.Günde herkes kaç kere girdiğiniz sayamıyor diyebiliriz.Müzik dinlemek,komik videolar,para kazananlar v.s. herkes youtube dünyasında geziyor.Eğer YouTube’da videoları mobil veri bağlantısı ile kullanıyorsanız internet kotanız hemen dolabilir.Neden derseniz izlemek istediğiniz bir video Full HD çözünürlüğe sahip ve 40 dakika uzunluğunda olsun.Siz bu videoyu açtığınızda 4.5G teknolojisi ile hemen video otomatik olarak indiriyor.Tabi kotanız bir anda doluyor.Google uzun bir süredir üzerinde çalıştığı performans ve veri dostu YouTube Go uygulamasını bugün Google PlayStore sayfasından yayınladı.Kısa bir süre içinde 5 milyondan fazla indirilme oranına ulaşan YouTube GO uygulaması hemen hemen herkes kullanacak gibi gözükmektedir.

YouTube Go uygulamasını ayrıca performansı düşük olan akıllı telefonlarda kullanımızı tavsiye ediyoruz.Bu uygulamayı kullanmaya başladığınızda herhangi bir video izlemek istediğinizde size hangi kalitede izlemek istediğini sormaktadır.Bu sayede mobil veri bağlantısını dikkatli bir şekilde yönetebilirsiniz.Bu uygulama Android 4.1 işletim sistemine sahip her akıllı telefonda kullanabilirsiniz.

YouTube Go uygulamasını indirmek istiyorsanız PlayStore sayfanızdan arama çubuğuna YouTube Go yazıp arayıp indirebilirsiniz.

Kategoriler
Android Haberleri

Türk Telekom Honor 7 Android 8.0 almayabilir

Bugün mail sayfamıza Alper isimli bir ziyaretçimiz Türk Telekom Honor 7 sahibi olduğunu, Android’in son sürümü olan 8.0 Oreo’ya geçiş yapıp yapmayacağı konusunda bilgi istemiştir.

Teknoscrool olarak bizde Honor 7 modeli kullanıcısıyız.Malesef Huawei, Honor 7 modeline uzun zamandır herhangi bir güncelleme göndermemektedir.Bırakın Android 8.0 Oreo güncellemesini, henüz 7.1 Nougat sürümüne bile geçiş yapamadık.Honor 7 ilk çıktığı zamanlar kısa aralıklarda devamlı olarak güvenlik yaması güncellemeleri geliyordu.Bizim düşüncemiz yüzde 99 Android 8.0 Oreo güncellemesi gelmeyeceği, bir ihtimal Nougat sürümünün gelebileceğini düşünüyoruz.

Telefon ilk çıktığında Android Lollipop ile gelmekteydi.Marshmallow geldikten sonra telefon sahipleri oldukça mutlu olmuştu.Ayrıca arayüz olarak EMUI 4.0.2 kullanılıyor.En sonra güvenlik yaması bile 1 Aralık 2016’da geldi.Uzun lafın kısası Honor 7’ye Oreo güncellemesinin gelmeyeceğini düşünüyoruz.

Diğer Honor 7 kullanıcılarından görüşler bekliyoruz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

İnstagram’da Superzoom özelliği geldi

Son yılların en çok kullanılan sosyal paylaşım platformu olan İnstagram, yeni özellikleri ile kullanıcılarına farklı zamanlar geçirtmeye devam ediyor.

Superzoom özelliği hizmete girdi.Bu Superzoom hizmeti, boomerang’dan sonra et zevk verici özellik olduğu söyleniyor.Superzoom özelliği bir fotoğraf yada video’dan maksimum yaratıcılığı ortaya çıkartıyor.Çektiğiniz fotoğrafı kolaylıkla yaklaştırıyor ve dramatik yada eğlenceli müzikler ekleyebilme olanağı sunmaktadır.

Superzoom özelliği hem android hem İOS işletim sistemine sahip telefonlar için yayınlandı.Bu özelliği nasıl kullanabilirim diye merak ediyorsanız oldukça kolay bir özelliktir.Uygulamaya girdikten sonra hızla parmağınızı sağa doğru kaydırıyorsunuz.Video alanında kayıt butonunun altında ‘Canlı – Normal – Boomerang’ gibi seçeneklerin yanında Superzoom’u da göreceksiniz.

Superzoom kayıt butonuna ilk bastığınızda 3 saniyelik bir yaklaştırma sunmaktadır.Eğer daha uzun bir yakınlaştırma istiyorsanız butona daha hızlı basmanız yeterli olacaktır.15 saniyeye kadar Süperzoom yapabilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Android Telefonu Kablosuz Flash Bellek Olarak Kullanmak

Android işletim sistemi Apple’ın iOS’una göre çok daha esnekken, bu aynı zamanda dosya aktarımında da geçerli. iPhone telefonlarda iTunes kullanmadan PC’ye aktarım yapmak son derece zorken, Android’de ise sadece ‘sürükle bırak’ mantığıyla çalışmak mümkün.

Aynı zamanda Android telefonu kablosuz flash bellek olarak kullanmak da mümkün ve bunu çeşitli aracı uygulamalar aracılığıyla yapabilirsiniz.

Android telefon nasıl flash bellek yapılır?

Öncelikle bunun için Google Play Store üzerinden NAS mantığıyla çalışan Pocketshare uygulamasını indirmelisiniz. Tamamen ücretsiz olan programı açtıktan sonra Ayarlar – Settings kısmına, ardından Help – Yardım’a girin. Windows sekmesinin altında yer alan sürücü harflerinden birini seçin ve son olarak da ‘Save Configuration’ diyerek kaydedin.

Şimdi de bilgisayarınızdan Windows dosya gezginini açın ve Pocketshare’deki Option 1 sekmesindeki FTP linkini yazın. Bunu yazıp onayladıktan sonra karşınıza bir klasör çıkacak ve içinde de batch dosyası bulunacak. Dosyayı bilgisayarınıza kopyalayıp ardından çift tıklayarak çalıştırın. Kayıt defterinde bazı değişiklikler gerçekleşecek ve onay vereceksiniz.

Bu işlemin ardından batch dosyasını silmekte serbestsiniz. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Windows gezginini açarak sürücüler kısmında Pocketshare adının gözüküp gözükmediğine bakın. Eğer C, D gibi sürücülerin altında Pocketshare yer alıyorsa başarıyla işlem gerçekleşti demektir.

Artık bilgisayarınızdaki dosyaları doğrudan Pocketshare sürücüsü içine sürükleyerek telefonunuza dosya aktarımı yapabilirsiniz. Tabii ki tüm bunlar için telefon ile bilgisayar aynı modeme bağlı olmalılar.

Kategoriler
Android Haberleri

Android: Dosyalara şifre koymak

Android telefonların iOS’a göre en büyük avantajı, microSD kart desteğiyle dahili hafızayı arttırma imkanı tanıması. Hâl böyle olunca telefonların boyutu ciddi derecede artıyor ve çok sayıda dosya saklıyoruz.

Boyut arttıkça, Android dosyalara şifre koymak da gerekebiliyor. Önemli verilerinizi, özel dosyalarınızı Google Play Store üzerinden indireceğiniz çeşitli uygulamalarla şifreleyip koruyabilirsiniz.

Folder Lock ile Android Dosyalara Şifre Koyma

Google Play Store’da Folder Lock uygulamasını aratarak ücretsiz olarak telefonunuza indirebilirsiniz. Kurulum tamamlanınca uygulama sizden bir parola seçmenizi isteyecek. Son derece kolay bir arayüze sahip olan Folder Lock’ta epey de seçenek mevcut. Şifrelemek istediğiniz fotoğrafları doğrudan My Photos klasörü üstünden ayarlayabilir, aynı işlemi diğer verilerinize de uygulayabilirsiniz.

Peki şifrelenen dosyayı nasıl tekrar görünür hâle getireceksiniz? Bunun için de dosyalarda Unhide adı altında bir seçenek bulunuyor.

File Locker ile Dosya Şifreleme

Folder Lock’un yanı sıra File Locker da oldukça başarılı bir Android dosya şifreleme alternatifi. Yine ücretsiz olarak Play Store üzerinden indirebileceğiniz uygulama, açtığınız zaman telefonunuzdaki her türlü dosya ve klasörü gösteriyor.

Arayüzde gezindiğinizde karşınıza müziklerden fotoğraflara kadar pek çok veri çıkarken, istediğinizi seçip Lock seçeneğine dokunarak şifreleyebiliyorsunuz. Parolayı girip ardından onayladıktan sonra dosya şifreleniyor ve başkaları tarafından açılamıyor.

Eğer siz de Android akıllı telefonunuzda önemli ve özel dosyalar barındırıyorsanız, bu tip verileri bahsettiğimiz yöntemlerle şifrelemenizi tavsiye ederiz.