Apple iOS Haberleri

macOS 10.13 High Sierra Çıkış Tarihi ve Özellikleri

Apple, WWDC 2017’de Mac bilgisayarlar ve Macbook’lar için yeni işletim sistemi macOS 10.13 High Sierra’yı resmen duyurmuştu. İşletim sisteminin betası şu anda indirmeye açıkken, tam sürüm ise Sonbahar aylarında sunulacak.

macOS 10.13 High Sierra Çıkış Tarihi

Aslına bakarsanız şu anda macOS 10.13 High Sierra işletim sisteminin Geliştirici  Sürümü’nü indirip kurmanız mümkün. Düzenli olarak yazılım güncellenirken, tabii ki şu anda erken aşamalarda olduğunu da unutmamak lazım. Yani günlük kullandığınız bilgisayarlara yüklemenizi pek tavsiye etmeyiz.

Eğer tam sürümü merak ediyorsanız, onun için de Apple Sonbahar aylarında çıkacağına dair açıklama yaptı.

macOS 10.13 High Sierra Özellikleri

Apple’ın yeni işletim sistemi için bazı heyecan verici özellik vaadleri var. macOS 10.13 High Sierra ile birlikte Safari internet tarayıcısı geliştirilecek ve artık videoların otomatik oynatılma özelliğini kapayabileceksiniz.

Diğer yandan Safari’de varsayılan şekilde bir reklam engelleyici yazılım bulunacak ve böylece Adblock gibi ek ürünler kurmanıza gerek kalmayacak. Ayrıca E-posta uygulamasındaki Spotlight Arama da daha kapsamlı hâle getiriliyor.

Bundan sonra macOS 10.13 High Sierra işletim sisteminde e-mail yazarken, uygulama ikiye bölünecek ve bu şekilde hem kullanım alanı genişleyecek, hem de disk alanından yüzde 35 tasarruf elde edilecek.

Yeni sistem de Fotoğraflar uygulaması da geliştirilirken, sınıflandırma araçları daha iyi hâle getirildi ve yeni yüz tanımlama özelliği, Apple cihazlar arasında senkronizasyon seçenekleri eklendi. Önemli değişikliklerden birisi de dosya sisteminde yaşandı. HFS adı verilen ve Apple’ın yaklaşık 30 yıldır kullandığı dosya sistemi geliştirilirken, artık her yeni Mac bilgisayar formata hazır hâlde sunulacak.

APFS (Apple File System) adı da verilen bu dosya sistemi, 64-bit şifreleme aralığında çalışıyor ve dosya alışverişlerini de daha hızlı hâle getiriyor. Ayrıca bundan sonra Mac bilgisayarlarda HEVC ile H.265 ses-video formatları da kullanılacak. Sonuçlar daha önceki jenerasyon H.264’e göre yüzde 40 daha hızlı olacak ve 4K gibi yüksek çözünürlüklü videolar da sorunsuz oynatılacak.

Ayrıca son olarak da, macOS 10.13 High Sierra ile birlikte artık Mac’te rahatlıkla VR – Sanal Gerçeklik teknolojisi kullanılacak.

 

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu