Apple iOS Haberleri

iPad Pro 10.5 incelemesi (Detaylı)

Beklenen iPad Pro 10.5 inç sürümü satışa sunulurken, Apple bu tabletle her şeyi tek bir cihaz içine sıkıştırmayı başarmış. Apple, eğer yeni bir MacBook sahibi değilseniz elinizdeki dizüstü bilgisayarı bu cihazla değiştirmenizi istiyor.

Peki gerçekten iPad Pro 10.5 inçlik sürümü iyi bir laptop alternatifi mi, yeni olarak neler sunuyor? Hepsini ayrıntılı biçimde yazımızda inceledik.

iPad Pro 10.5 Fiyatı

Yeni iPad Pro 10.5’in 64GB, 256GB ve 512GB olmak üzere üç farklı sürümü mevcut, doğal olarak fiyat da buna göre değişiyor. Fiyat listesi şu şekilde;

iPad Pro 10.5 64GB Wi-Fi: 2999 TL

iPad Pro 10.5 64GB Wi-Fi + Hücresel Veri: 3599 TL

iPad Pro 10.5 256GB Wi-Fi: 3499 TL

iPad Pro 10.5 256GB Wi-Fi + Hücresel Veri: 4049 TL

iPad Pro 10.5 512GB Wi-Fi: 4349 TL

iPad Pro 10.5 512GB Wi-Fi + Hücresel Veri: 4949 TL

Gördüğünüz gibi yeni Apple tabletinin fiyatları 3000 TL bandıyla başlıyor ve yaklaşık 5000 TL’ye kadar da yükseliyor. Açıkçası iPad Pro 10.5’in en büyük dezavantajı da fiyat kısmı. Çünkü her ne kadar firma bu ürünü dizüstü bilgisayarlara karşı bir alternatif olarak görse de, 5000 TL fiyat aralığında satın alınabilecek oldukça üst düzey bilgisayarlar bulunuyor.

iPad Pro 10.5 Tasarım

Eğer daha önceki iPad’lere aşinaysanız, yeni iPad Pro da sürpriz yaratmayacak. Hemen hemen eski tasarımın aynısı olan iPad Pro 10.5’in arkasında metalik bir kasa kullanılırken, kendisi inanılmaz derecede hafif ve sadece 469 gram.

Hatta öyle ki, cihaza Smart Keyboard bağlandığında dahi neredeyse varlığı hissedilmiyor ve uzun süreli kullanımlar için iPad Pro 10.5 kesinlikle harika. Apple bu sefer genel bileşenleri daha ufak tutmuş ve dolayısıyla hoparlörler için de yer çoğalmış.

Apple, iPhone 7 ile su geçirmez yapıya geçmişti fakat bu teknoloji iPad Pro 10.5’te kullanılmamış. Yine de açık konuşmak gerekirse tabletlerin suyla teması telefonlara nazaran her zaman daha az oluyor ve bu mazur görülebilir.

Tasarım konusunda sabit kalsa da, genel malzeme kalitesi ve hafifliğiyle iPad Pro 10.5 kesinlikle başarılı bir yapıda diyebiliriz.

 iPad Pro 10.5 Ekranı

Yeni iPad Pro’nun 10.5 inçlik ekranı, şimdiye kadar bir tablette gördüklerimiz arasında en iyilerinden diyebiliriz. Geniş renk skalası, parlaklığı ve genel keskinlik unu sağlarken, görünüşe göre Apple ekran için epey efor sarf etmiş ve bunu başarmış da.

Neredeyse olmayan bir çerçeveye sahip olan iPad Pro 10.5 ekranı eskiye göre bariz şekilde geliştirilmiş. Keskinlik aynı kalırken, bu sefer 1668×2224 piksel çözünürlük var ve denge sağlanmış. Önceki tabletlere göre çok daha parlak gözüken iPad Pro 10.5 ekranı, HDR filmleri oynatma yetisine de sahip. Tabii buna rağmen henüz ortada yeterince HDR içerik bulunmuyor.

Apple, iPad Pro 10.5’i tanıtırken ProMotion görüntü teknolojisi üzerinde epey durmuştu. Bu teknoloji sayesinde yenilenme hızı 120Hz’de akıcı şekilde gerçekleşirken, daha hızlı yanıt alıyorsunuz ve ekrandaki hareketli görüntü akıcı şekilde devam ediyor. ProMotion aynı zamanda ekranın görüntü kalitesini arttırıyor ve güç tüketiminde de azalma sağlıyor.

iPad Pro 10.5’te kullanılan bir diğer görüntü teknolojisi de TrueTone. Aslında kendisini kapatana kadar ne işe yaradığını anlayamıyorsunuz. TrueTone, ışık durumlrına göre ekran renginde düzenlemeler yapıyor. Yani tableti gün ışığında veya lamba altında kullandığınızda ekran farklı renklere bürünüyor.

Eğğer Apple ürünlerini seviyorsanız, şüphesiz iPad Pro 10.5 de sizi etkileyecektir. Cihaz daha iyi renkler, daha parlak sahneler ve yeni görüntü teknolojileri sunuyor.

iPad Pro 10.5 Müzik ve Filmler

Eğer ortalama bir ses sistemi kadar iyi ses veren bir tablet arayışındaysanız, iPad Pro 10.5 kesinlikle aradığınız cihaz. Başta da dediğimiz gibi, tasarım sebebiyle hoparlöre daha faz yer açılmış ve yeni Apple tableti harika bir ses kalitesine sahip. Ses keskin ve kaliteli, en önemlisi oldukça yüksek geliyor. Elbette Sonos hoparlörlere veya yeni çıkacak olan Apple HomePod’a rakip olamayacaktır fakat bir tablet için harika diyebiliriz.

Sinema deneyimi konusuna gelirsek, eğer kulaklık takmadan yatağa yayılıp, birkaç da atıştırmalık alıp tablette film izlemek istiyorsanız, iPad Pro 10.5 size kesinlikle harika bir performans sunacaktır. Dışarıda dahi, rüzgarın ve arabaların sesi varken filmin sesi gayet net duyuluyor.

Elbette yeni ProMotion teknolojisinin dinamik kare oranı özelliği de iPad Pro 10.5’te film izlemeyi daha keyifli hâle getiriyor ve batarya da kolay kolay bitmiyor.

iPad Pro 10.5 Batarya

Tabii ne amaçla kullandığınıza da bağlı olarak, iPad Pro 10.5’in batarya performansı genel manada başarılı. Eğer devamlı tablet kullanmıyorsanız ve ara sıra yazı yazmak ya da film izlemek için açacaksanız, muhtemelen tek şarjla hafta boyu çalıştırabilirsiniz. Fakat sırf bunun için, böyle pahalı bir tablet alınır mı?

Testler gösteriyor ki, eğer iPad Pro 10.5’i laptop yerine kullanacaksanız ve benzer işlemler yapacaksanız, tek şarjda yaklaşık 6-7 saat kullanabilirsiniz. Elbette bu ekran parlaklığına göre de değişim gösterecektir. Eğer fotoğraf işleme gibi sistemi yoran işlemler için kullanıyorsanız da, tek şarj sizi 2-3 saat götürecektir. Örneğin, iPad Pro 10.5’te maksimum parlaklıkta ve Full HD çözünürlükte 90 dakika film izlediğinizde takdirde, tabletin şarjı yüzde 18 bitiyor.

iPad Pro 10.5 Kamera

Tabletin arkasında optik görüntü sabitleyicili ve f/1.8 diyafram aralıklı 12MP sensör bulunurken, önde ise 7MP bir kamera var. iPad Pro 10.5’le parlak ışıklı alanlarda fotoğraf çekerken gayet memnun kalacağınızı söyleyelim.

Aynı zamanda merak edilen ön kamera da başarılı bir performans sunuyor ve son derece doğal gözüken fotoğrafları, karanlık ışıkta dahi yakalıyor. iPad Pro 10.5’te aynı zamanda fotoğrafı düzenlemek için son derece kaliteli bir araç da yer alıyor.

iPad Pro 10.5 Smart Keyboard ve Pencil

Yeni tabletteki Smarty Keyboard 9.7 inç sürümüne göre geliştirilmiş ve daha çok tuş sunuyor fakat kaplama yapısı yine aynı. Klavyeye alışmak biraz zaman alsa da, birkaç gün sonra akıcı yazmaya başlayacaksınız.

Ayrıca yeni Apple Pencil de önceki tablete göre daha iyi çalışıyor çünkü ekran artık daha hızlı yanıt veriyor. Tabii maalesef bu ekipmanlar ücretli olarak satılıyor ve kutudan çıkmıyor.

iPad Pro 10.5 Sonuç

Her ne kadar iPad Pro 10.5 bir laptop alternatifi olarak gösterilse de, cihaza böyle yaklaşmanızı tavsiye etmeyiz. Pahalı fiyatına rağmen Apple tableti günlük kullanımda her işinizi görüyor ve son derece keyifli bir tablet deneyimi sunuyor. Fakat kendisinden üst düzey bir dizüstü bilgisayar performansı da beklenmemeli.

Eğer ortalama bir kullanıcıysanız, iPad Air 2 yeterli bir seçim olabilir fakat fiyatı sizin için sorun değilse, iPad Pro 10.5 gerek başarılı kamerasıyla, gerek yüksek ses kalitesiyle, gerek de geliştirilmiş yeni ekranıyla son derece üst düzey bir tablet.  Fakat şunu da unutmamak gerekir ki, henüz Apple yeni işletim sistemi iOS 11’i piyasaya sunmadı ve iOS 11 çıktığında, iPad Pro 10.5 de çok daha iyi bir cihaz hâline gelecektir.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu