Kategoriler
Apple iOS Haberleri

Bilgisayardan iPhone’a nasıl fotoğraf atılır?

Bilgisayarınız üzerinden iPhone, iPad ya da iPod Touch cihazlarınıza fotoğraf yüklemeniz mümkün ve bunu en kolay şekilde de iCloud bulut servisini kullanarak yapabilirsiniz. Bu yazıda iCloud yardımıyla bilgisayarınıza nasıl fotoğraf atabileceğiniz anlatacağız.

iCloud ile bilgisayara fotoğraf yükleme

Apple, bulut alanı ve eşleştirme servisi olarak iCloud’u kullanmaktadır. Bu servis kablolardan kurtarmakta, eşleştirme derdini ortadan kaldırmaktadır. Eğer telefon veya tabletinizde iOS 8 ya da sonrası bir işletim sistemi kuruluysa, kolaylıkla iCloud kullanarak Apple cihazınızla bilgisayarınız arasında dosya aktarımı yapabilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki fotoğrafları iPhone cihazınıza atmak için öncelikle web tarayıcınızdan icCloud’un sitesine girin. Basitçe tarayıcıyı açın, iCloud.com yazın ve Apple kimlik numaranızla siteye giriş yapın. iCloud web sitesine giriş yaptıktan sonra uygulamalar kısmında üstte bulunan Fotoğraflar ikonuna tıklayın. Yükleme zamanı kütüphanenizin genişliğine bağlı olarak biraz zaman alabilmektedir. Ayrıca ilk defa Fotoğraflar kütüphanenize tarayıcıdan giriş yapıyorsanız, yükleme yapılmaktadır. iCloud’u ücretsiz olarak kullandığınızı varsayarsak, 5GB depolama alanınız var demektir.

Sırada iPhone telefonunuza aktaracağınız fotoğrafları kütüphanenizden seçmek var. Fotoğraflar uygulamasını açıp erişim gerçekleştirdiğinizde, Upload-Yükleme ikonunu sayfanın sağ üst köşesinde göreceksiniz. Buna tıklayın ve bilgisayarınızdan, iPhone’a yüklemek istediğiniz fotoğrafları seçin. CTRL tuşuna ve fotoğraflara basarak toplu seçim de yapabilir ya da tek tek ekleyebilirsiniz.

iPhone’a atmak istediğiniz fotoğrafı seçtikten sonra, Aç seçeneğine basın ve fotoğraflarınız iCloud Fotoğraf Kütüphanesi’ne yüklenmeye başlayacak. Eğer sayfanın sağ alt kısmına bakarsanız, yükleme barını görebileceksiniz. Bu süreç normalde oldukça hızlı ilerler fakat tabii ki çok sayıda fotoğraf eklediyseniz, biraz vakit alabilir.

Tüm bu işlemleri başarıyla gerçekleştirdiyseniz, yani fotoğraflarınızı iCloud Fotoğraf Kütüphanenize attıysanız aynı zamanda tüm bu fotoğraflar iPhone cihazınızdaki Fotoğraflar uygulamasında da gözükecektir. Tabii ki telefonda iCloud ve Wi-Fi de açık olmalı. Ayrıca fotoğraflar telefonda kronolojik sırayla gösterilecektir. Yani örneğin bir fotoğraf Mart ayında çekildiyse, görmek için Mart ayı fotoğraflarına gitmeniz gerekmekte.

iCloud dışında iPhone’a nasıl fotoğraf yüklenir?

Peki ya Apple’ın kendi bulut servisi iCloud’u kullanmak istemiyorsanız? Tabii ki alternatif seçenekleriniz de var ve bu şekilde de iPhone cihazınıza bilgisayardaki fotoğrafları yükleyebilirsiniz. Farklı bir uygulama kullanarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin Dropbox, OneDrive ya da Google Drive gibi diğer bulut servisleri yardımıyla fotoğraflarınızı atabilirsiniz.

Seçtiğiniz uygulamayı iPhone ya da iPad cihazınıza yükledikten sonra bulut hesabınızdaki tüm dosyalara erişim hakkınız olacak. Tıpkı iCloud üstünde olduğu gibi, Dropbox, OneDrive ya da Google Drive gibi servislerde de bilgisayarınızdaki fotoğrafları upload edebilir, ardından iPhone telefonunuzdan bakabilirsiniz.

Aslında Google Drive’dan bahsettik fakat Google Fotoğraflar uygulaması bu noktada daha iyi bir alternatif. iCloud’un aksine tamamen ücretsiz bir alternatif olan Google Fotoğraflar yardımıyla hem fotoğraflarınızı, hem videolarınızı rahatlıkla PC üzerinden Apple cihazlarınıza aktarabilirsiniz.

Yazar Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir