Android Haberleri

Her Android kullanıcısının bilmesi gereken 7 geliştirici ayar nedir?

Hemen bütün akıllı cihazlarda yer alan android sistemi her yaştan insan kullanabilmektedir. Android işletim sisteminde yer alan birçok ince ayrıntılar bulunmaktadır.

android

Akıllı cihazlarda bulunan android sisteminde bazı geliştirici ayarlar bulunmaktadır. Fakat bu ayarlardan, android kullanıcılarının çoğu haberdar değildir. Geliştirici ayarlar sayesinde akıllı cihazın kapalı olan ayarların aktifleştirmek gerekir. Bu işlemleri gerçekleştirirken ise bazı ayrıntıları bilmek gerekir.

Android Sisteminin Geliştirici Ayarları

Akıllı cihazların en son çıkan modellerinde, android sistem geliştirici ayarları gizli olmaktadır. Bu ayarların gizli olmasının amacı ise, android sistemi aktif şekilde kullanamayan müşterilerin sorun yaşamaması için yapılmaktadır. Android sistemini çok iyi kullanan kişiler sonradan bu ayarları değiştirerek akıllı cihazı kendine göre ayarlayabilmektedir. Android sitemli cihazların geliştirici ayarlarını aktifleştirmek için ise cihazın ayarlar kısmına girilerek sistem seçeneğinden hakkında yazan seçenek bulunur. Bu kısımdan yapı numarası seçeneği bulunarak üzerine dokunur. Bu işlemden sonra ekrana ” sizde artık bir geliştiricisiniz” diye onay mesajı gelir.Devamında geliştirici seçeneklerini aktifleştirmeye başlanır.
1- Uyanık kalma ; Android sisteminin geliştirici ayarlarında bulunan uyanık kalma modu sayesinde telefonun ekrana kapanmadan sürekli açık kalması sağlanıyor. Ekranın açık kalması ile beraber cihazda kullanılan uygulamalarında çalışması devam etmektedir.
2- Çalışan hizmetler seçeneği ; Android sistemli cihazlarda da tıpkı Windows sürümleri gibi görev yöneticisi bulunmaktadır. Cihazda yer alan görev yöneticisi sayesinde hangi hizmetlerin çalıştığını tespit etme imkanı bulunmaktadır. Gereksiz uygulamalar, cihazın pil tüketimini hızlandırmayı sağlar. Çalışan hizmetler seçeneği sayesinde bu uygulamalar kapatılır.
3- Sahte konumlara izin ver seçeneği ; Android cihazlarda yer alan konum bilgisini kötü amaçlı kişilerin yararlanmasını engellemek için bu ayar aktifleştirilir.Bu ayar aktifleştirildiğinde ek bir uygulamanında kurulmasını isteyecektir.
4- Ses yükselmeyi Kapatma seçeneği ; Android cihazda yapılan uygulamalar arasında ses farklıl ıkları ortaya çıkmaktadır. Bu ayar sayesinde ek olarak ses ayarları yapılması gerekmez.
5- Dokunmaları göster ; Bu ayar sayesinde ekranın hasaslaşması sağlanır. Ekrana dokunulduğunda nereye dokunulduğunu ayrıntılı şekilde gösterir.
6- Etkinlikleri saklama ; Bu ayar çok tavsiye edilmemektedir. Ekranın arka kısmında yer alan uygulamaların kapatmayı sağlamaktadır. Bu işlemi yaparken fazla güç kaybetmektedir.
7- Oem Kilidi ; Bu kilit sayesinde cihazda kişiye özel Rom kullanılır.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu