Android Haberleri

Android: Sistem Uygulamalarını Root’suz Kaldırmak

Piyasada ‘saf Android’ olarak tanımlanmayan Android telefonların hemen hemen hepsi maalesef pek çok önceden yüklenmiş program ve sistem uygulamasıyla geliyor.

Bunları kimi zaman faydalı olsa da, genellikle kullanıcılar tarafından tercih edilmiyorlar ve sistemde gereksiz yer kaplıyorlar, yavaşlamalara yol açıyorlar.

Bloatware adı da verilen bu uygulamaları telefonu root yaptıktan sonra kolayca silmek mümkün fakat bu işe herkes girmek istemiyor. Dolayısıyla sistem uygulamalarını rootsuz kaldırmak için atabileceğiniz birkaç adım var.

Sistem uygulamaları nasıl Rootsuz kaldırılır?

İlk önce hazırlık yaparak telefonunuzu uygun hâle getirmelisiniz.

* Bilgisayarınıza uygun telefon USB sürücülerini yükleyin.

* ADB ve fastboot programlarını kurun.

* Telefonunuzda USB Debugging’i aktif hâle getirin.

Android Rootsuz Uygulama Kaldırma

Cihazınızı bilgisayara USB ile bağlayın ve MTP moduna geçin. Daha sonra ADB kurulum klasörüne giderrek, boş bir alanda Shift + Sağ tık ile açın, ardından menüden Open Command Prompt Windows’a tıklayın. Burada adb devices komutunu yazararak telefonu bilgisayarın algılayıp algılamadığını anlayabilirsiniz. Eğer cihazınıza ait bir seri numarası belirirse, telefon tespit edildi demektir.

Daha sonra aşağıdaki koyu renkli komuta telefonunuzun OEM adını yazın;

adb shell

cmd pm list packages | grep ‘<OEM/Carrier/App Name>‘

Karşınıza telefonunuzdaki uygulama paketleri gelecek. Bu listeden kaldırmak istediğiniz paketleri seçebilirsiniz. Bunun için de pm uninstall -k –user 0 <paket adı>  komutunu kullanabilirsiniz. Eğer uygulamaların paket adlarını öğrenmek istiyorsanız da, telefonunuza App Inspector uygulamasını kurabilirsiniz.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu