Kategoriler
Android Haberleri

Android: Dosyalara şifre koymak

Android telefonların iOS’a göre en büyük avantajı, microSD kart desteğiyle dahili hafızayı arttırma imkanı tanıması. Hâl böyle olunca telefonların boyutu ciddi derecede artıyor ve çok sayıda dosya saklıyoruz.

Boyut arttıkça, Android dosyalara şifre koymak da gerekebiliyor. Önemli verilerinizi, özel dosyalarınızı Google Play Store üzerinden indireceğiniz çeşitli uygulamalarla şifreleyip koruyabilirsiniz.

Folder Lock ile Android Dosyalara Şifre Koyma

Google Play Store’da Folder Lock uygulamasını aratarak ücretsiz olarak telefonunuza indirebilirsiniz. Kurulum tamamlanınca uygulama sizden bir parola seçmenizi isteyecek. Son derece kolay bir arayüze sahip olan Folder Lock’ta epey de seçenek mevcut. Şifrelemek istediğiniz fotoğrafları doğrudan My Photos klasörü üstünden ayarlayabilir, aynı işlemi diğer verilerinize de uygulayabilirsiniz.

Peki şifrelenen dosyayı nasıl tekrar görünür hâle getireceksiniz? Bunun için de dosyalarda Unhide adı altında bir seçenek bulunuyor.

File Locker ile Dosya Şifreleme

Folder Lock’un yanı sıra File Locker da oldukça başarılı bir Android dosya şifreleme alternatifi. Yine ücretsiz olarak Play Store üzerinden indirebileceğiniz uygulama, açtığınız zaman telefonunuzdaki her türlü dosya ve klasörü gösteriyor.

Arayüzde gezindiğinizde karşınıza müziklerden fotoğraflara kadar pek çok veri çıkarken, istediğinizi seçip Lock seçeneğine dokunarak şifreleyebiliyorsunuz. Parolayı girip ardından onayladıktan sonra dosya şifreleniyor ve başkaları tarafından açılamıyor.

Eğer siz de Android akıllı telefonunuzda önemli ve özel dosyalar barındırıyorsanız, bu tip verileri bahsettiğimiz yöntemlerle şifrelemenizi tavsiye ederiz.

Yazar Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir