Oyun Haberleri

PlayStation 5 ne zaman çıkacak, nasıl olacak?

Sony’nin sıradaki oyun konsolu PlayStation 5’in ne zaman çıkacağını şimdilik tahmin etmek zor. Sonuçta bu yılki E3 2017 fuarında da herhangi bir söz edilmedi fakat yine de elimizde bazı olasılıklar bulunuyor.

Sony, geçtiğimiz aylarda orta-nesil diye de adlandırılan PS4 Pro’yu satışa sundu ve bu cihaz hem HDR, hem de 4K desteği sunuyor. Fakat şu da bir  gerçek ki bir süre sonra artık yeterli gelmemeye başlayacak. Her ne kadar belli geliştirmeler söz konusu olsa da, PS4 Pro genel olarak ilk nesil PS4’ün gücünden faydalanıyor ve çok fazla özel oyuna da sahip olmayacak. Özellikle bilgisayar teknolojisinin devamlı geliştiği, yeni nesil oyunların hazırlandığı şu dönemde PS4 Pro muhtemelen en fazla birkaç sene sonra ömrünü tamamlayacaktır.

Tabii bir yandan da Sony’nin en büyük rakibi Microsoft yeni konsolu Xbox One X’i tanıttı ve bu oldukça üst düzey bir cihazdı. Dolayısıyla rekabet kızışacak ve Sony’nin de yeni önlemler alması gerekecek. Bu durum PS5’i nasıl etkileyecek? Sony’nin beşinci konsolu ne zaman çıkacak, neleri farklı yapacak? Şimdilik bunların tümüne cevabımız yok ama bazı tahminlerimiz mevcut.

Sony PlayStation 5 ve 4K Oyunlar

Açıkçası PS4 Pro 4K oyunculuk konusunda ‘gösterip de vermeyen’ bir tutum sergiliyor ve bu konuda hala düzgün sayılmaz. Tabii diğer yandan 4K televizyon teknolojisi giderek gelişiyor ve eskinin aksine, 4K TV satışları da artış yaşıyor.

Konuya dair açıklama yapan Rebellion Entertainment (Sniper Elite serisinin yapımcısı) kurucularından Chris Kingsley de PS5 için şu sözleri kullandı; ‘Şüphesiz yeni konsol 4K TV’leri rahatlıkla desteklemeli, hatta 8K TV’ler için dahi sınırları zorlamalı’.

Dolayısıyla, 4K oyunlar için native – doğal destek PlayStation 5 için şu anda olmazsa olmaz konumunda.

Sony PlayStation 5 ve VR –  Sanal Gerçeklik

Sony zaten şu anda VR – sanal gerçeklik teknolojisini kullanıma alan ilk oyun konsolunu üretti ve bunu PlayStation VR ile başardı. Buna rağmen kafada bazı soru işaretleri var ve bunların PlayStation 5 ile giderilmesi bekleniyor.

An itibariyle PlayStation VR gayet başarılı bir sanal gerçeklik seti olsa da, Oculus Rift ve HTC Vive gibi bilgisayar cephesinde kullanılan cihazlarla kıyaslandığında çözünürlük son derece düşük kalıyor. Ayrıca Microsoft’un da Xbox konsolları için bunları kullanacağını düşünürsek, Sony’nin uzun vadede Microsoft’un gerisinde kalmaması gerekiyor.

Dolayısıyla, Sony’nin PlayStation 5 için hazırlayacağı PlayStation VR 2 sanal gerçeklik setinin bazı önemli noktaları olmalı. Örneğin yeni cihaz daha ucuz olmalı ve daha geniş kitlelere hitap edebilmeli. Çünkü bu süre zarfında VR teknolojisi de giderek ucuzlayıp yaygınlaşacak.

Tabii teknoloji olarak da değişimler olmalı. Yine Rebellion’dan Chris Kingsley konuya dair yorum yaparken, PlayStation VR 2’nin her göz için 4K çözünürlük ve HDR sunabileceğini iddia ediyor. Tüm bunlar bir araya getirilirse, PlayStation 5 de VR teknolojisi konusunda rakipsiz bir oyun konsolu olabilir.

PlayStation 5 nasıl olacak?

Tabii en merak edilen de gelecek nesil konsolun, şimdiye nazaran ne gibi radikal değişikliklerle geleceği. Chris Kingsley, yeni nesil konsollarda oyun geliştirmeye dair şu yorumları yapıyor;

‘Yapımcılar daima minimum efor harcayarak en iyi oyunları yapmak ister. Konsolda oyun yaparken sadece yaratıcı olmaya odaklanmak istiyoruz. Bu yüzden konsollar da PC donanımına yakın olmalı. Daima hızlı işlemci ve ekran kartları istiyoruz fakat fazla RAM de oldukça önemli bir konu.’

Tüm bunlar başarılabilir şeylerken, bir merak konusu da şu; PS5’te yine bir sabit disk olacak mı?

Sony Computer Entertainment President Başkanı ve CEO’su Andrew House, PS4’ün çıkış etkinliğinde konuşurken, bu konsola sabit disk ve 8GB RAM eklemenin milyar dolarlık bir karar olduğunu söylemişti. 4K oyunların 1080p olanlara kıyasla çok daha fazla veri barındırdığını da düşünürsek, 4K çözünürlüklü PlayStation 5’in bu durumla nasıl başa çıkacağı merak konusu. Dolayısıyla yeni nesil konsolda mutlaka USB girişli harici sabit disk desteği olması gerekiyor.

Oyun Yayıncılığı

Tabii ki oyunlar doğrudan PS5’te yayınlanırsa bu problem ortadan kalkar ve Sony’nin de şu anda PlayStation Now adlı bir yayın sistemi var.

Asıl endişe yaratan ise genişbant ağ hızları olacak. Çünkü 4K televizyonlar düzgün bir yayın için en azından 25Mbps internet hızına gereksinim duyuyor ve PlayStation 5’in bu konuda neler yapacağı merak ediliyor. Sonuçta kimse yüksek çözünürlükle oynanan oyunları düşük çözünürlüklerde izlemek istemeyecektir.

Şu anda hem Avrupa’da, hem Türkiye’de internet hızları yavaş yavaş arttırılıyor fakat bunun belli bir seviyeye gelmesi en azından 4-5 yıl alacaktır. Sony’nin yeni PlayStation 5’i birkaç sene içinde çıkaracağını düşünürsek, yeni konsolda oyun yayıncılığı bazı problemler yaratabilir.

Optik diskler olacak mı?

Bildiğiniz gibi artık dijital oyunlar çağındayız ve eskisi kadar kutulu oyun satılmıyor. Her ne kadar kutulu oyunlar konsollarda daha yaygın olsa da, yakın gelecekte bunun da ortadan kalkması bekleniyor. Yine de muhtemelen Sony bunu riske atmayacak ve PS5’te optik disk kullanımına devam edecek. En azından Microsoft bir atılım yapana kadar, Sony de PlayStation’da aynı politikayı devam ettirecektir.

Sony, zaten PS4 Pro’ya 4K Blu-ray oynatıcı koymadığı için oldukça eleştirilmişti ve Xbox One S bu yönüyle film ve dizi tutkunlarının dikkatini çekmişti. Üstelik anketlere bakıldığında da hâlâ pek çok oyuncu kutulu oyunlara yöneliyor. Dolayısıyla yeni PlayStation 5’te tamamen dijital oyunlara geçilmeyeceğini kesin olarak söyelyebiliriz.

 PlayStation 5’ten ne bekliyoruz?

PlayStation 4 ilk olarak 2013 yılında çıktı ve Sony, önceki nesil konsollarını hep 6 yıllık döngüler hâlinde satışa sunuyordu. Dolayısıyla PlayStation 5’in de 2019 yılında çıkacağını söyleyebiliriz. İlk tahminlerde PS5’ten beklediklerimiz şu şekilde;

– Tam bir 4K desteği

– HDR desteği

– Geliştirilmiş sanal gerçeklik – PlayStation VR 2

– Harici sabit disk desteği

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu