Kategoriler
Oyun Haberleri

İçten Yanmalı Motorlarda Turbo Nedir? Nasıl Çalışır?

Günümüzde araçlarda kullanılmakta olan, Lpg, motorin veya benzin ile çalışan motorlara içten yanmalı motorlar denir.

Turbo Nedir?

Araçlara atmosferik basınç sağlayan mekanizmalara, turbo denir. Hacimleri aynı olan motorlar arasında karşılaştırma yapıldığı zaman, turbosu olmayan araçların daha az güç ürettikleri ancak daha az yakıt harcadıkları, turbosu olan araçların ise, daha fazla güç ürettikleri, bu nedenle de daha fazla yakıt harcadıkları görülür.

Turbo’nun Görevi Nedir?

Turbo, yanma odasının içerisine daha yüksek miktara sahip havlı hava sokar. Atmosferik basıncın üzerinden havayı elde etmek için de, enerjiye ihtiyaç duyar. Turbo motorlar ihtiyaç duydukları bu enerjiyi, egzoz gazının basınç ve sıcaklığından elde eder. Bu yol ile motordan atılacak olan enerji yeniden kullanıma girerek, motorun verimini arttırır.

Turbo motorlarda verimli çalışma önemlidir, bunun nedeni de turbo olarak çalışması tasarlanmış olan bir motor, verimsiz olan bir turbo ile çalışmak durumunda kalırsa, harcanan yakıt miktarı artar ve kullanılan hava miktarı düşer. Bu tarzda motorda oluşan bir yanma da, araç için gerekli olan enerjinin sağlanamamasına neden olur. Bu noktada, aracın motorundan istenilen verimin elde edilebilmesi için, kaliteli yakıt kullanımı önemli bir unsurdur.

Çalışma Prensibi Nasıldır?

Yanma odası içerisine yüksek sıcaklık ve basınç altında püskürtülen yakıt hava ile karışarak, motorun çeşidine göre kendiliğinden ya da dışarıdan ateşleme yöntemi ile tutuşur ve bu olayın sonucunda yanma meydana gelir. Yanmanın sonucunda ortaya çıkan enerji ise, hareket enerjisine dönüştürülür. Yanma odası içerisinde bir araya gelmekte olan yakıt ve hava miktarının, gerekli olan miktardan fazla veya az olması durumunda, yanma işlemi bozulmaya uğrar. Bu durumda yakıt, gereken yanma reaksiyonunu tamamlayamaz. Bunun sonucu alınan verimin düşmesi ve çevre kirliliğidir.

Motorun boyutunu büyütmeksizin, yakılmak istenen hava yakıt miktarları için, hangi miktarda güç elde edilmek istenirse, o miktarda yakıt püskürtmesi yapılmalı ve buna uyacak oranlarda da hava, yanma odasının içerisinde sağlanmalıdır. Hacmi küçük olan bir motordan daha büyük oranda bir güç elde etmek istenirse, motora daha fazla oranda yakıt püskürtmeli ve daha çok hava sağlanmalıdır.

Yazar Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir