Genel

Voleybol erkekler ve bayanlar file yüksekliği ne kadar?

Bayanlar ve erkekler voleybol file yüksekliği kaç cm diye merak ediyorsanız sizlere güzel bir yazı hazırlamak istedik.

bayanlar-erkekler-voleybol-file-yuksekligi

Daha öncedende belirttiğimiz üzere teknoloji haricindeki diğer destek maillerine elimizden geldiği kadar cevaplamayaca devam edeceğiz.Arzu isimli bir ziyaretçimiz bize mail ile bayanlar voleybol file yükseliği kaç cm olduğuna dair bilgi istemiştir.Bizde elimizden geldiği kadar sizlere detaylı bilgi vermek istiyoruz.

İlk olarak voleybol’un bazı temel kurallarından bahsetmek istiyoruz.

Voleybol’da herkes topa bir kere değme hakkı mevcuttur.Kendi sahanız içinde 3 kere topa değme hakkı bulunmaktadır.Blok teması olduğunda ise topa 4 kere değme hakkı doğmaktadır.

Voleybol’un kimin çıkardığını ve hangi tarihte çıktığını merak ediyor musunuz?

ABD’nin Massachusetts eyaletinde, Genç Erkekler Hıristiyan Birliği (YMCA) adındaki spor kulübünde çalışan beden eğitimi öğretmeni William G. Morgan tarafından tasarlandı (9 Şubat 1895). Bir kapalı alan sporu olarak 1895’te oynanmaya başlandı. Morgan, bu oyunu “mintonette” olarak adlandırmıştı; daha sonraları topa yere değmeden vurma ilkesinden (vole) yola çıkılarak “voleybol” adı önerildi ve oyun bu adla tanındı. İlk kez Morgan tarafından kaleme alınan voleybol kuralları, YMCA ile Üniversiteler Ulusal Spor Birliği (NCAA) ’ nın ortak çalışması sonunda 1916’da yeniden düzenlendi.

Voleybol erkekler ve bayanlar file yüksekliği kaç cm?

Voleybol’da erkeklerin ve bayanların file yüksekliği farklıdır.File, düşey olarak orta çizginin üstünde yer alır ve erkekler için 2.43 m, bayanlar için 2.24 m yüksekliğindedir.File, 1 m genişliğinde, 9.50 ile 10 m uzunluğundadır ve 10 cm lik karelerden oluşan siyah iplerden yapılmıştır. Anten, 1.80 m uzunluğunda ve 10 mm çapındadır. Antenlerin her birinin 80 cm lik üst kısımları filenin üzerinde devam eder. Antenler filenin bir parçası sayılır ve geçiş boşluğunun yan sınırlarını belirler.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. ABİCİM EĞER BİRŞEYİ YOLLAYACAKLASAN DAHA AYRINTILI YOLLARMISIN BANA ÖYLE GEREKİYOR LÜTFEN
    A. TEŞEKKÜRLER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu