Genel

Domates meyve mi? yoksa sebze midir?

Domates Teknik Olarak Meyve Midir Sebze Midir?

domates-meyvemi-sebze-mi

Manavdan yada pazardan sebze alırken hangi sebzenin yada meyvenin kategorilere ayrılması gerektiğinin nelere bağlı olduğu kafanızı karıştırmıştır. Meyveler çiğ olarak tüketilirken sebzeler pişirilerek tüketilmektedir. Domatesin her iki biçimde de tüketilmesi akıllarda soru işareti bırakmaktadır.

Domates her ne kadar sebze görünümünde olsa da uzmanlar domatesi meyve kategorisine sokmaktadırlar. Meyveler iç kısımları etli olarak büyürler ve tüketilirler. Domatesin özellikleri de meyvelerin özelliklerine benzediği için meyve sınıfına sokulmuştur.

Domatesin içinde yer alan çekirdekler meyvelerin içlerinde bulunan çekirdeklerle benzer özellik göstermektedir. Bir besine meyve ismini verebilmek için çekirdeklerini iç tarafında bulundurmalıdır. Bundan yola çıkarak domates bir çeşit meyvedir. Diğer besinler ise sebze kategorisindedir. Patates, sarımsak, marul, lahana ve soğan sebze sınıfına girer.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bu yazının bilim ve teknolojiyle ne alakası var ki? Bu işleri başkalarına bırakın. Siz işinize odaklanın. Daha iyi olmaz mı? Yazım tarzına bakmadan gerçekten yapıcı bir eleştiri olarak değerlendirin lütfen. Bu gibi konular için bir sürü site var. Böyle kalitesiz konuları bırakın onlar yapsın.

  2. Eşref bey merhabalar,

    Bu tarz yazıları genellikle bizi takip eden ziyaretçilerimiz gönderiyor. Mail ile soruyorlar nasıl bir yardım edebiliriz diye. Bende makale yazabilirsiniz diyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu