Genel

B sınıfı ehliyet ile hangi tür araçlar kullanılabilir?

B sınıfında ehliyet alacak olan sürücü adaylarının ya da B sınıfı ehliyeti olup hangi araçları kullanacağı konusunda bilgisi bulunmayan sürücüler için hangi araçları kullanma şanslarının bulunduğunu açıklamak istiyoruz.

b sınıf ehliyet

Son yıllarda yönetmelik üzerinde yapılan değişikliklerden sonra Ehliyet kodlarında meydana gelen değişik sınıflar arasında en çok tercih edilen B sınıfı ehliyet ile kullanabileceğiniz araçları sizlere belirtelim.

B sınıfı ehliyetiniz varsa Otomobil, Minibüs, Kamyonet ve lastik tekerlik traktör kullanma şansınız bulunmaktadır.  Ancak B sınıfı ehliyeti bulunan sürücülerin minibüs konusunda en çok merak ettiği konu ise hangi tarzda bir minibüs olduğundan dolayı sizlere bu konuda gerekli olan açıklamayı yapalım.

Minibüsün B sınıfı için geçerli olan tanımını yaptığımız zaman ; Sürücü koltuğu da dahil toplamda 17 yeri oturma yeri bulunan araçlar minibüs olarak tanımlanmaktadır. Bu yüzden yukarda bahsettiğimiz tanıma uygun olan araçları da B sınıfı ehliyeti bulunan bir sürücü adayının kullanması mümkündür.

Yükü taşıma bakımından B sınıfı sürücülerinin kullanabileceği araçlara baktığımız zaman burada ana kriterin 3.5 Ton olduğunu açıklamak istiyorum. 3.5 Tonun altında bir yük taşıma kapasitesi bulunan kamyonetleri de B sınıfı ehliyeti olan sürücülerin kullanma şansları bulunmaktadır.

B sınıfı ehliyet almak için yasal yaş sınırının 18 olduğunu ve bu yüzden 18 yaşında ve 18 yaşından büyük olanlar B sınıfı ehliyet ile yukarda bulunan araç türlerini kullanabilmektedir.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu