Kategoriler
Donanım Haberleri

Kablo TV kapanma süresi ayarlama

Bu yazıda size Kablo TV otomatik kapanma süresi nasıl belirlenir konusunda bilgi vermek istiyoruz.

Televizyonlarda bulunan bu güzel özellik kablo TV’de de yer alıyor. Televizyonun kapanma süresini ayarlayıp televizyon kapandıktan sonra otomatik olarak maalesef kablo TV kapanmamaktadır.

Kapanma süresini otomatik olarak ayarlamazsanız sürekli olarak çalışır ve hem elektrik hem cihazın ömrü daha kısa olacaktır.

Kablo TV kapanma süresi ayarlamak için

İlk olarak kumandadan “Menü” tuşuna basınız.

Daha sonra “Kullanıcı Ayarları” kategorisinden “Menü Ayarı” bölümüne geçiş yapınız.

Bu bölümde kapanma süresi seçeneklerini göreceksiniz.

Siz bu bölümden istediğiniz süreyi seçebilirsiniz. Genel olarak 180 dakika seçilmektedir. Gün içinde kapanıp sizi rahatsız etmemesi ve gece fazla açık kalmadan kapanması için belirttiğimiz süre en çok tercih edilendir. Diyeceksiniz neden 4 satırlık konuyu bu kadar uzattınız diye; Mecburen Google’a kısa yazı yazdığımız zaman hoş karşılamıyor.

Kategoriler
Genel

Kablo TV kanal düzenleme ve kanal sıralaması değiştirme

BU yazımızda sizlere Kablo Tv kanal düzenleme oluyor mu konusunda bilgi vermek istiyoruz.

Kablo TV platformu ülkemizde oldukça tercih edilmektedir. Zengin içerikli özel kanalları ve birçok kanal ile kullanıcılarına hizmet vermektedir. Kanalların sayısı oldukça fazla olduğu için bazen kanalları bulmak zor olmaktadır. Kullanıcılar kanalları kendilerine göre düzenlemek istemektedir.

Üzülerek söylemek istiyoruz ki Kablo TV kanal düzenleme özelliği bulunmamaktadır. Bu özelliğin olmaması gerçekten büyük bir eksikliktir. Ancak en çok izlediğiniz kanalları favori kanal oluşturarak ayırabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse ulusal kanalları favori 1, belgesel kanallarını favori 2, spor kanallarını favori 3 gibi ayırabilirsiniz. Favorilere ayırma haricinde kablo tv’de kanalların yerlerini değiştiremiyorsunuz.

Sadece kablo tv değil diğer dijital platformlarda da aynı durum söz konusudur. Yani kablo tv’nin dezavantajı değildir.

Kategoriler
Genel

Sports TV Kablo TV’de kaçıncı kanalda?

Gelen bir soruda ziyaretçimiz Sports TV kablo TV’de kaçıncı kanalda olduğuna dair bilgi istemiştir.

Sports TV kanalı birçok spor dallarını yayınladığı için oldukça popüler olmuştur.

Sports TV Kablo TV’de 245.kanaldan yayın yapmaktadır.

HD yayını var mı diye soruyorsanız kablo TV resmi internet sitesine baktığımızda Sports TV’nin HD yayının olmadığını görüyoruz.

Kablo TV yayını kullanıyorsanız ve Sports TV kanalını bulamıyorsanız uydu alıcınızı kapatıp tekrardan açınız. Otomatik olarak güncelleme yaparak kanalları yenileyecektir. Arada sırada uydu alıcınızı kapatıp açmanızı öneriyoruz.

Not: Bizlere sormak istediğiniz her türlü soru için mail adresimizi kullanabilir yada yorum yazarak gönderebilirsiniz. Cevapları hem yayınlıyor ve soruyu gönderen kişiye mail atarak haberdar olmasını sağlamaktayız.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Kablo TV kumandası sürekli kırmızı ışık yanıp sönüyor

İki gün önce gelen bir soruyu geçte olsa yayınladık. Ufak bir araştırma ve kablo tv müşteri hizmetleri ile konuştuktan sonra bu sorunun cevabını bulabildik. Geç olsun güç olmasın diyoruz.

Soru: Kablo TV aldım ve kumanda ışığı sürekli yanıp sönüyor ve uydu alıcısını kontrol edemiyorum.

Cevap: Bu sorun çok fazla ortaya çıkmıyor fakat çözümü oldukça basittir. Kumandanız, uydu alıcısı ile iletişimini kaybetmiş olabilir. Tekrar kumanda ile cihazın eşleştirmesini yapmanız gerekmektedir.

İlk olarak kumandanız cihazı görecek şekilde “Durdur/Oynak” tuşuna ve “sıfır” tuşuna aynı anda basılı tutunuz.

Bir süre sonra bu işlemi yaptıktan sonra 5 saniye boyunca hızlı bir şekilde yanıp sönecek ve mevcut olan hafıza silinecektir.

Işık yanması yavaşladıktan sonra iki tuşuda bırakınız.

Yanıp sönme tamamlandıktan sonra ve kırmızı ışık söndükten sonra 5 saniye içerisinde tekrardan kullanıma hazır olacaktır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Kablo TV alıcısı kendi kendine kapanıyor! Kapanma süresi ayarlama

Bir ziyaretçimiz Türksat Kablo TV aboneliği kullandığını ve uydu alıcısı kendi kendine bir süre sonra kapandığını yazmıştır. Bu süreyi uzatma yada tamamen kapatma nasıl yapılır konusunda yardım istemiştir.

İlk olarak Uydu alıcısını açınız. Daha sonra kumanda da bulunan Menü tuşuna basınız. Sağ ok tuşuna 6 kez bastınızda Kullanıcı Ayarları kategorisi altında Menü ayarını göreceksiniz. Bu bölüme girdiğinizde 4.sırada bulunan kapanma süresi bölümünü göreceksiniz.

Kapanma süresi bölümünde maksimum olarak süreyi 180 dakikaya çıkartabilirsiniz. İsterseniz süreyi 30 dakikaya da indirebilirsiniz. Yada hiç kapanmasın derseniz kapalı seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Eğer süre seçerseniz ayarladığınız süre boyunca herhangi bir kanal yada kumandadan tuşa basmazsanız kapanacaktır. Exit tuşuna bastığınızda ayarlar otomatik olarak kaydedilecektir.