Bilim ve Teknoloji

Yurtdışından telefon sipariş etsek gelir mi?

Birçok kişi yurtdışından telefon sipariş etmek istiyor fakat acaba gelir mi diye araştırma yapmaktadır.Bu konu hakkında sizleri bilgilendirmek istedik.

akilli-telefonlar

Akıllı telefon fiyatları bildiğiniz üzere yurtdışında çok uygun fiyatlardan satılmaktadır.Yurtdışı alışveriş sitelerinde de farklı çeşitler olduğu için internetten bakarken içiniz cızzz etmektedir.Hem fiyat olarak uygun hemde farklı çeşitler olduğu için hemen yurtdışından bir telefon sipariş edesiniz gelmektedir.Genellikle ziyaretçilerimiz yurtdışından nasıl telefon getirebilirim diye bize sormaktadır.İlk olarak şunu söylemek istiyoruz.Yurtdışından posta yolu ile kesinlikle telefon sipariş edemezsiniz.Bu kanun ile yasaklanmıştır.Tabi akıllı geçinenler çıkmaktadır.Sipariş ettikleri telefonun parçalarını Türkiye’de farklı farklı adreslere göndertirerek gümrükten geçirmeyi planlamaktadır.Sakın unutmayınız Gümrük memurları alışveriş merkezlerindeki X-Ray cihazları ile bakmıyorlar kargolara.Sizin düşündüğünüz kargolamaları onlarda bilmektedir.

Neyse konumuza geri dönersek Dış İşleri Başkanlığı resmi internet sitesinde yazan bilgiyi sizlere aktarmak istiyoruz.

Cep telefonu, Ek-9 liste kapsamı kişisel eşya olarak yolcu beraberinde ülkemize getirilebilmektedir. Hediyelik eşya statüsünde muafen veya vergileri ödenerek veya posta yoluyla cep telefonu getirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Dolayısıyla, bu yolla cep telefonu getirilmiş olsa dahi hiçbir surette sahibine teslim edilmemektedir.

Yurtdışından gelirken yanınızda bir tane telefon getirebilirsiniz.

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan değişiklik ile 15/06/2012 tarihli ve 28324 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6322 sayılı kanun ile 492 sayılı Harçlar Kanunu’nun 8 sayılı tarifesinin mülga “VIII- Telsiz harçları” bölümü yeniden düzenlenmiş ve tarifeye “VIII- Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı” bölümü eklenerek, ticari mahiyette olmaksızın yolcuların kendi kullanımları için yurt dışından getirdikleri alıcısı bulunan verici portatif telsiz telefon cihazlarının kullanım izni harç kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda, yolcu beraberinde getirilen cep telefonları için 2016 yılı itibarıyla 138,80 TL tutarında “Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı” ödenmesi gerekmektedir.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu