Bilim ve Teknoloji

Neden telefonları ALO diyerek açıyoruz?

Telefonu Kim İcat Etti

neden alo diyoruz

İnsanların birbirlerinden haber almak için kullandıkları en etkili iletişim araçlarından olan telefon; ilk olarak 1876 senesinde Alexander Graham Bell tarafından icat edildi. Sağırlarla ilgili olarak yaptığı çalışmalardan telefonu icat etmeye kadar giden süreç Grama Bell’e dünya çapında bir ün kazandırdı.

Türkiye telefona ilk kez 1908 yılında kavuştu. Kadıköy ile Beyoğlu’nda yer alan santraller 1911 yılında hizmete açılarak toplumun iletişimden yararlanması sağlandı. İlk telefon santrali ise; 1926 yılında Ankara’da kuruldu. Ankara’dan sonra öteki illerde de telefon santralleri kuruldu.

Graham Bell telefon icadını yapar yapmaz sevgilisiyle daha iyi iletişim kurabilmek için onun evine bir hat çektirmiş ve iletişimlerini daha hızlı kurmaya başlamışlardı. Sevgilisinin adı; Alessandra Lolita Oswaldo olan Graham Bell sevgilisinin adını kısaltarak telefonlara çıkmaya başlamıştı. ‘ALO‘ sözcüğünü kullanarak telefonlara çıkıyor ve telefon icadı ile sevgilisinden rahatlıkla haber alabiliyordu. Alessandra, Graham Bell’i sürekli deney yaptığı için terk etti. Graham Bell ardından çalan her telefona ‘ALO‘ diyerek cevap vermeye başladı. Graham Bell’in anısını yaşatmak üzere günümüzde hala telefonlara ‘ALO‘ diyerek çıkılır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu