Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Laptop fanı nasıl temizlenir?

Tıpkı masaüstü bilgisayarlar gibi, dizüstü bilgisayarlar da bileşenlerin fazla ısınmaması için fan kullanmakta. Tipik olarak laptoplarda bir ya da iki fan bulunmamaktadır.

Bunlardan birisi ana işlemci, diğeri de ekran kartı için çalışır. Tabii eğer şanslıysanız ve iyi bir oyun laptopına sahipseniz fan sayısı artmakta. Peki laptop fan temizliği nasıl yapılır? Laptop fanı nasıl temizlenir?

Bilmeniz gereken ise laptop fanlarının masaüstü bilgisayarlara göre daha kritik öneme sahip olduğu. Sonuçta dizüstü bilgisayarlarda her şey daha portatif ve mümkün olduğunca sıkışık şekilde bir araya konuluyor. Dolayısıyla hava akışı için de alan daralıyor ve ufak miktardaki toz ve pislik dahi fanın çalışma durumunu etkileyebiliyor.

Laptop fanının tıkanması, fazla toz ve pislik birikmesi rastgele Windows çökmelerine ve sistemin fazla ısınmasına sebep olabilir. Hatta doğrudan fanınız çalışmayı dahi bırakabilir. Temizlemek için de uygulayabileceğiniz farklı yöntemler var.

Metod 1: Tozu üfleyin

Eğer daha önce bir laptopı tornavidayla açmadıysanız ya da bu konuda kendinize güvenmiyorsanız, doğrudan hava üfleyerek temizlik yapabilirsiniz. Bu noktada temizlik süpürgelerini tavsiye etmiyoruz çünkü hem tozu dışarı atmakta pek etkili değiller, hem de laptopta istenmeyen statik elektriklenmeye sebep olabilirler.

Hava vererek bilgisayarın fanını temizleyecekseniz, tavsiyemiz az veya orta ölçekli bir kompresör kullanmanızdır. Bunu kendiniz de kullanabilirsiniz, bir bilgisayarcıda da yaptırabilirsiniz. Fakat aynı zamanda tuşların yerinden çıkma olasılığına karşı da dikkatli olmalısınız. Ayrıca başlamadan önce mutlaka bilgisayarın kapalı olduğuna emin olun. Hatta mümkünse fan bıçaklarını bir kalem ya da uzun bir plastik obje yardımıyla sabitlemeye çalışın. Çünkü güçlü bir kompresör fanın fazla dönmesine, dolayısıyla da yalama olmasına yol açabilir.

Metod 2: Laptopın içini açın

Açıkçası fanları kompresörle temizlemek yerine, bilgisayarın içini açıp temizlemek daha garanti ve risksiz bir yoldur. Bu şekilde tuşlar zarar görmez, fanın yalama olma riski ortadan kalkar ve daha ayrıntılı temizlik sağlanır.

Öncelikle laptopı ters çevirin ve bir yıldız tornavidayla, vidalara zarar vermeden nazikçe tamamını yerinden sökün. Bu sırada bataryayı da çıkarmayı unutmayın ve zaten vidaları söktüğünüzde, eğer çok eski bir bilgisayarınız yoksa fan ortaya çıkacaktır. Eğer fan gözükmediyse, maalesef diğer parçaları da sökmek zorunda kalacaksınız. Bu noktada YouTube’dan yardım alabilirsiniz. YouTube üzerinde pek çok marka ve model laptopın söküm videoları bulunuyor. Yani ‘Ya yerine takamazsam?’ gibi bir korkuya gerek yok.

Fan ortaya çıktıktan sonra üfleyerek de, kompresör tutarak da temizlik yapabilirsiniz. Kompresör tutuyorsanız, fan bıçaklarının fazla dönmemesini sağlayın. Ayrıca ayrıntılı temizlik için kolonya ve kulak çöpü de kullanabilirsiniz. Unutmayın ki, kolonya bilgisayar parçalarına zarar vermemektedir. Tüm tozu temizledikten sonra fanı ve bataryayı yerine takıp bilgisayarı çalıştırın.

Metod 3: Fanı değiştirin

Maalesef plastik materyalli fanlar sonsuza kadar dayanmazlar ve ömrünün sonuna geldiklerinde, değiştirmekten başka çareniz bulunmuyor.

Yazar Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir