Bilim ve Teknoloji

Google 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı unutmadı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun..

29-ekim-cumhuriyet-bayrami

Dünyanın en çok kullanılan ve ziyaret edilen arama motoru sitesi Google, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı unutmadı.Google ana sayfadaki logosunu kendisine göre belirlediği ülkelerin özel günlerine göre 24 saaatlik süreyle değiştirmektedir.Cumhuriyetimizinde 93.yılımızı kutlayan Google’a tüm Türkiye teşekkür etmektedir.

Şanlı ve Şerefli 93 yıllık Cumhuriyetimiz hergeçen gün gelişmeye ve büyümeye devam ediyor.Sağlam temeller ile daha nice yıllara Cumhuriyetimizi devam ettirip her sene 29 Ekim’de kutlamaya devam edeceğiz.

Sizlere birkaç bilgi vermek istiyoruz.

Cumhuriyetimiz kurulmadan önce Osmanlı Devletimiz 624 Yıl tüm dünyaya hükmetmiştir.624 Yılda 36 Padişah tarafından yönetilmiştir.29 Ekim 1923’te TBMM, Teşkilât-ı Esasiye Kanunu (1921 Anayasası)’nda yaptığı değişiklikle, devletin yönetim biçimini cumhuriyet olarak ilan etmiştir. Aynı gece bu ilan, atılan 101 pare top ile kutlanmıştır. 1924 yılında ise cumhuriyetin ilanı şenliklerle kutlanmıştır.

2 Şubat 1925’te, Hariciye Vekaleti’nce (Dışişleri Bakanlığı) düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim’in bayram olması önerilmiştir. Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelenmiş ve 18 Nisan’da karara bağlanmıştır. 19 Nisan’da ise teklif TBMM tarafından kabul edilmiştir. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, 1925’ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanmaya başlamıştır

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu