Android Haberleri

Android telefonlarda reklamlar nasıl engellenir?

Hem standart, hem de pop-up reklamlar mobil cihazlarımızda bizi sadece rahatsız etmiyor, aynı zamanda sınırlı veri limitine sahipsek bunları da çok kısa süre içinde tüketiyor.

opera reklam engelleme

Hem talihsiz faturalarla karşılaşmamak için, hem de cihazınızı olası reklam virüslerinden korumak için Android’de bu reklamları önlemek en mantıklı yöntem.

Son derece rahatsız edici olan reklamları komple engellemek aslında oldukça basit. Bu yazıda da Android’de reklamlar nasıl engellenir konusundan bahsedeceğiz.

Opera’ya geçin

Android telefon veya tabletlerde reklamlardan kaçınmanın en etkili ve basit yolu bu. Bilindiği gibi ücretsiz Opera tarayıcısında kendiliğinden dahil olan bir reklam engelleyici var ve bu sebeple de herhangi bir ek uygulama yüklemenize gerek kalmıyor. Tek yapmanız gereken Opera’yı telefonunuza kurmak ve reklamlardan kurtulmak. Opera tarayıcısını Google Play Store üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Farklı tarayıcı kullanın

Opera kullanmak istemiyorsanız, farklı alternatifler de mevcut. Bunlardan ilk akla gelen yine ücretsiz olan Ad-block Browser. Meşhur masaüstü reklam engelleyicisi AdBlock’u yapan firma tarafından hazırlanan bu tarayıcı da Google Play Store üzerinde yer alıyor.

Google Chrome’la pop-up reklamları engelleyin

Standart reklamların yanında, bir de pop-up ‘belası’ bulunuyor tabii. Eğer normal reklamlardan değil de, bunlardan daha çok rahatsız oluyorsanız size Google Chrome’u da önerebiliriz. Üstelik böylece ikinci bir tarayıcı kurma derdin de kurtulmuş olursunuz.

Her ne kadar Chrome’da sıradan reklamlar hala gözükse de, tarayıcıda sayfa hâlinde açılan ve pop-up adını verdiğimiz reklamları engelleme seçeneği bulunuyor. Bunun için tarayıcınızı açın, ayarlardan site ayarlarına girin ve pop-upların engellendiğinden emin olun.

Ayrıca hem Chrome kullanıp, hem tüm reklamları engellemek istiyorsanız Chrome’daki veri tasarrufu seçeneğini de açık hâle getirmenizde fayda var. Bu da reklamların büyük bir kısmını engelleyecektir. Kısacası, Android kullanırken karşınıza reklam çıkmasını durdurmak için yapabileceğiniz pek çok şey var. Unutmayın ki, bazı reklamlar sadece rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda cep telefonunuz veya tabletinize pek çok zararlı yazılım da bulaştırabilir. Dolayısıyla, önleminizi almayı unutmayın.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu