Kategoriler
Genel

Zorunlu evlenme yaşı kaçtır?

Ural isimli bir ziyaretçimiz zorunlu evlenme yaşı kaç olduğu konusunda bize mail atmıştır.

Teknoloji haricindeki bu tarz sorulara pek fazla yanıt vermiyoruz fakat bu konu önemli olduğu için bilgilendirme yapmak istedik.

İlk olarak ülkemizde 18 yaşını doldurmayan kişi hukuki olarak hiçbir yetkisi bulunmamaktadır. 18 yaşın altındakilere küçük, 18 yaşın üstündekilere ise ergin denmektedir. Tabi evlilik konusu Medeni Kanunu’nun 124. maddesine göre düzenlendiğini hatırlatalım. Bu maddeye göre erkek ve kadın 17 yaşını doldurmadan kesinlikle evlenemez. Ancak 17 yaşını dolduran kişi evlenmek istiyorsa bunu sadece kendi isteği üzerine yapamaz. Yasal temsilcisinin yani velisinin rızasıda olması gerekmektedir.

Sonuç olarak baktığımızda 18 yaşını dolduran kişiler kendi rızası ile velisinden izin almadan evlenebilir. 17 yaşını dolduran kişiler ise veli rızasıyla evlenebilmektedir. 17 yaşında altındaki kişiler ise olağanüstü duurmlarda hakim izniyle evlenebilmektedir.

Bu yazımız izle 16 yaşındakiler evlenebilir mi veya 17 yaşındakiler evlenebilir mi sorusuna yanıt vermiş olduk.

Yazar Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir