Kategoriler
Genel

Sultan Ahmet’ten sonra tahta kim geçecek?

Sultan Ahmet’ten sonraki padişahın kim olacağı merak ediliyor!

sultan ahmet'ten sonra kim geliyor

Kösem Sultan dizisinde her hafta entrikalar yaşanmaya devam ediyor.Kösem Sultan dizisinde Sultan Ahmet, Safiye sultan’ın bulduğu profesyonel bir cariye saraya girdi ve Ahmet’in gözde cariyelerinden oldu.Sultan Ahmet değer verirken cariye ufaktan ufaktan ilacına zehir koyarak öldürmeyi amaçlıyor.Kösem Sultan dizisini severler Sultan Ahmet’ten sonra tahta kimin geçeceğini merak etmektedir.

Sultan Ahmet 27 yaşında vefat edecek.Yerine Şahzade Mustafa gelecektir.Şehzade Mustafa küçüklükten beridir kafes hayatı yaşadığı için ve her dakika boğdurulacağı korkuları ile büyüdü. Dizide son bölüm’de Şehzade Mustafa’nın büyüdüğü gösterildi.Sultan Ahmet tathtan indirildikten sonra Mahfiruz Hatice Sultan’ın oğlu Genç Osman 13 yaşında olduğu için yerine Şehzade Mustafa çıkacak.Fakat yıllardır ölüm korkusu ile yaşadığı için devlet işlerini yürütemiyeceğini söyleyerek tahtan inecek ve yerine Mahfiruz Hatice Sultan’ın oğlu genç Osman tahta çıkacaktır.

Birçok yenilik getirdikten sonra Yeniçerilerinin isyanı ile şehit olacak.Tabi bu taht savaşları yaşanırken Sultan’lar arasındada büyük entrikalar döneceğine hiç şüphe yok diyebiliriz.

Genç Osman öldürüldükten sonra tahta yine Şehzade Mustafa çıkacak ve 1.5 yıl hükümdarlık yapacak.Tabi bu arada Kösem Sultan’ın oğlu IV.Murat büyümeye başladığı için tahta o çıkacak.IV.Murat uzun zamandır hükümdarlık boşluğunu iyi dolduracak.IV.Murat tam bir yetişkin padişah olacağı zamana kadar ise Kösem Sultan saltanat vekili olarak devleti yönetecek.Şehzade Mustafa tahtan 2.kez indikten sonra 16 yıl daha yaşadı ve vefat etti.

Yazar Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir