Genel

Nane Limon Nasıl Yapılır ? Faydaları Nelerdir

Teknoloji konuları haricinde arada sırada sizlere faydalı konularda bilgi vermek istiyoruz.

nane limon nasıl yapılır

Nane limon evlerde en sık yapılan kış mevsimi içeceklerinden biridir. Nane limon yapımı oldukça kolay olan ve evdeki malzemelerle hızlı şekilde yapılabilen bir içecektir. Nane, su ve limon ile yapılmaktadır. Nane taze şekilde kullanılırsa çok daha etkili bir içecek olur.

Nane limon yapmak için ilk olarak bir cezve içine 2 tatlı kaşığı olacak şekilde kuru nane ilave edilir. Ardından 1 tane limonun yarısı küçük şekilde parçalara bölünür. Bir adet limon tam olarak 7 eşit parçaya bölünmelidir. Bölünmüş olan limon parçaları nanenin üzerine yani cezve içine eklenir. Limon kabuğundan soyulmamalıdır. Bu önemli bir ayrıntıdır. Limonun bu esnada iyi yıkanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Cezvenin içerisine 1,5 su bardağı suyu ekleyin ve kaynatmaya bırakın. Kaynama işlemi bittikten sonra 3 ile 5 dakika arasında ocak üzerinde bekletin. Süzgeç yardımıyla süzün ve fincana koyarak tüketin. Kuru nane değilde taze nane kullanmak istiyorsanız; 10 yaprak taze nane kullanın. Kokusu bu sayede daha keskin olacaktır.

Nane limon çayı için biraz şeker kullanabilirsiniz. Hastalıklara karşı koruma görevi görmesini istiyorsanız içine bal ilave edebilirsiniz. İçine bal yanında isterseniz; karabiberde ekleyebilirsiniz. Karabiber karışım içine eklendiğinde vücudun direncini artırır.

Nane limon çayı sıcak şekilde tüketilmelidir. Soğuk çayın etkisi daha azdır. Nane limon çayı soğuk algınlığına iyi gelir ve zihni açar. Aynı zamanda sindirime yardım eder. Cilde de iyi gelen nane limon çayı midenin rahatlamasını sağlar. Yüksek oranda C vitamini ihtiva eder.

Kış aylarında hasta olmayı beklemden nane limon çayını tüketebilirsiniz. Haftada 2 kere içeceğiniz nane limon çayı sizi hastalıklardan koruyacaktır

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu