Genel

Moğolistan Nasıl Bir Ülkedir?

Tarihten günümüze kadar insanların en fazla merak ettiği ülkelerden biri de hiç kuşkusuz ki Moğolistan’dır. Birçok özellikleri ile dünyanın birçok ülkelerinden bir hayli farklı olan Moğolistan hakkında sizlere ve merak edenlere bu makalemiz üzerinden detaylı olarak bilgiler sunmaya çalışacağız.

moğalistan nasıl bir ülkedir

Günümüzde hala birçok eski geleneklerini devam ettiren Moğolistan Çin ve Rusya arasında yer almakta ve denize kıyısı olmayan ülkelerden biridir.

Göçebe kültürünün hakim olduğu Moğolistan günümüzde teknolojinin had safhada olmasına karşın birçok eski geleneklerini ve göreneklerini aynen sürdürmektedir. Halkının genel olarak göçebe ve yoksul olarak hayata tutunmaya çalıştığı Moğolistan’ın en belirgin özelliklerinden biri de birçok yönden hala gelişme kaydememiş olmasıdır. Örneğin ülke askeri kaynaklar yönünden hala yerinde saymakta ve birçok askeri techizatlarını halen Avrupa ülkelerinden satın almaktadır. Dünyanın en az nüfuslu ülkelerinden biri olan Moğolistan genel olarak yoksul bir ülke olduğundan dolayı dış göç almak yerine daha çok göç vermektedir.

Ülkeden her yıl onbinlerce insan farklı ülkelere kalıcı olarak göç etmek zorunda kalmaktadırlar. Yılın yaklaşık olarak 250 gününün güneşli geçtiği bu Moğolistan’a yabancı turistler genel olarak ülkede sıcaklığın had safhalara ulaştığı dönemlerde seyahat etmektedirler. Yani diğer bir deyişle turistler genel olarak Temmuz-Ağustos-Mayıs aylarında Moğolistan’a akın etmektedirler.

Sanayi bakımından da oldukça gerilerde olan Moğolistan’ın en belirgin özelliklerinden biri de dağınık yerleşim merkezlerine sahip olmasıdır. Ülkeye giriş yaptığınız andan itibaren yerleşim merkezlerinin büyük bir bölümünün dağınık biçimde olduğunu fark edersiniz. Bununla birlikte otomotiv sanayi bakımdan da çok az gelişmiş olan Moğolistan’a son derece düşük modelli araçların çokça tercih edildiği de göze çarpmaktadır. Bunun ana nedenlerinden biri ise ülke halkının daha modelli araçları satın alacak oranlarda paralarının bulunmamasıdır.

Dolaysıyla Moğolistan’a ziyarete gittiğinizde araç trafiğinin genel olarak düşük modelli araçlardan meydana geldiğini fark edersiniz. İnsanlarının oldukça sıcak kanlı ve misafirver olduğu Moğolistan’ın yine en belirgin özelliklerinden biri de birçok yönlerden dünya kamuoyunda adından pek söz ettirmemesidir. Oldukça değişik bir kültüre sahip olan Moğolistan’ı daha yakından incelediğinizde bu ülkenin genel olarak gündelik gündem konuları arasında pek de bulunmadığını fark edersiniz. Birçok yönü sayesinde Orta Asya ülkelerine benzeyen Moğolistan kuruluşundan buyana günümüz teknolojisinde uzak durmaya çalışan dünyanın ender ülkelerinden biri olmuştur. İnsanları gibi kendisinin de oldukça mütevazi olduğu Moğolistan’a doğru yolunuz düştüğünden bu sıradışı ülkeyi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Kuruluşundan günümüze kadar göçebe hayat tarzını benimseyen Moğolistan günümüzde bu yaşam tarzını sürdüren nadir ülkelerden biridir. Ataerkil bir yapıya da sahip olan Moğolistan bu özelliği sayesinde dünyanın ender ülkelerinden biri haline gelmiştir. Son dönemlerde birçok yerli ve yabancı işadamlarının ziyaret ettiği ülkelerden biri haline gelen Moğolistan bu sayede bazı sanayi kollarında gelişmelere şahitlik yapmaktadır. Bununla birlikte işsizlik oranlarının da oldukça yüksek olduğu Moğolistan malesef bu önemli sorun nedeniyle ekonomik yönden çok az gelişmiştir.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu