Geçici sinovit kaç gün sürer sorusuna yanıt tam 21 gün sürdü

Geçici ?

Bir ziyaretçimiz bu yazımızdaki uzun süren sinovit yazısını okuduktan sonra başından geçen sürece kendi diliyle anlatmak istemiştir.Bu yazı ile bir çok kişi bu strestli hastalıktan kurtulmak için moral bulacaktır.

İşte o süreç;

Kızım Irmak grip olmustu, grip olusunun 3. Günü sabahi uyandiğinda ayağinin aksadiğini söyledi annanemiz, sonra dikkat ettik gayet iyiydi sürekli takip ettik fakat tekrar aksamadi.

Ertesi sabah uyandiğinda bu kez hafif aksadığını bizde farkettik ama gün içinde yine düzeldi anlam veremedik. Ertesi sabah tekrar aksayinca hemen ortopedi doktoruna gittik. Gribe bağli eklemlerde hassasiyet oldugunu söyledi  ve röntgende bir problem görünmüyordu. Zaten düşme ve çarpma da olmamıştı.Doktor geçici sinovit olduğunu ve ağrı kesici ateş düşürücü kullanmamızı söyledi.Kızımın ağrısı ve şişliği olmamasina rağmen. İçim rahat değildi, bu yüzden çocuk doktoruna götürdük.Doktor kan ve idrar tahlili istedi.

Tahlillerde ramotolojik bir şey görünmüyor demesine rağmen çocuk ramotoloji doktoruna gitmeye karar verdik.Çünkü net birsey söylemeyip varsayimlarla fikrini beyan etti. Ramotoloji doktoru reaktif artirit dedi netten yaptigim arastirmalarda kizimda reaktif artirit bulgusu yoktu.Ama doktor kafamızı karıştırdı.Üstelik bu kafa karıştıran kişi bir profesör (!) Geçici sinovit diye ümit ederken reaktif artirit nerden çıkmıştı.Bu sırada 3 farklı çocuk doktoru daha gördü ve  kesin bir tanı koyan kendinden emin olan bir doktor yoktu.Zaten bu tarz aksamalarda zamanla gözleyip teşhis koymak en doğrusuymuş.Ama bende o sabir ve güç yoktu kötü şeyler olmasindan korkuyorduk.

Git gide artıyordu aksamasi ve özellikle sabahları çok daha kötü aksıyordu. Doktorları da tedirgin eden 10 günü geçmesine rağmen aksamanın devam etmesiydi. Çünkü geçici sinovit 10 sürermiş maksimum. En son hacettepede bir çocuk ramotoloji hocasinin muayanehanesine gittik. Tahlillerimizi inceleyip detaylı soruların ardından cm cm miniğimin bacaklarını ölçüp kalbine kadar dinledikten sonra bekledigimiz cevabi soyledi ve geçici sinovit dedi.

10 güne kadar daha geçmezse ortopediye tekrar gidin perthes olabilir ama geçerse 10 güne kadar, unutun gitsin dedi.O an nefes aldık doktor bize gercekten güven verdi.Günde 3 kez ağrı kesici ateş düşürücü kullandik ve çok yorulmamasina gayret gosterdik.Gribal hastaliğıda gittikçe düzeliyordu. 21. gününde yani doktorunun söylediği günden 5 gün sonra kizim normal yürümeye başladi ve ortopediye gerek görmediğini söyledi. Doktorumuz geçici sinovit korkulacak bir hastalık değil dedi fakat bu kadar uzayınca ömrümüzden ömür gitti. Dilerim tekrar bu sıkıntıyı yaşamayız ve her zaman işini iyi bilen kendine güvenen doktorlarla karşılaşırız 🙂

Geçmiş olsun….

Not: Bu rahatsızlık hakkında sormak istediğiniz soruları yorum olarak iletiniz.Yazımızı yazan ve bu zorlu süreci atlanan ziyaretçimiz size elinden geldiği desteği sunacaktır.

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

13 Yorum

 1. Recep korkmaz

  25 Aralık 2015 at 22:30

  Lütfen sizinle telefonlasmak isterim oğlum da 10 gündür aynı sıkıntılar var ve psikolojik durumum da size çok benziyor lütfen arar misiniz

 2. Teknoloji

  26 Aralık 2015 at 15:13

  Recep bey ile iletişime geçilmiştir.

 3. Teknoloji

  26 Aralık 2015 at 15:13

  Recep Bey ile iletişime geçilmiştir

 4. Mehmet

  11 Eylül 2016 at 18:19

  Merhaba
  15 aylık bir oglum var geçen agustos ayında zature geçirdi. Doktor 10 tane (isim hatılramıorum) 7 tane iğne verdi. Bebeğim iğneden sonra sol dizini bukemez oldu. Yürürken de aksayarak yürüyor. Ortapediye gittik, ultrason görüntüleri, röntgen emar kan hepsi temiz çıktı. Çocuk nöroloji bölümüne gidin dendi. Sizin bu yazınızı okudum. Lütfen bu süreçte ne yapmamız gerekiyor, cevaplarsaniz çok ama çok seviniriz. Teşekkür ederiz.

 5. Teknoloji

  11 Eylül 2016 at 18:58

  Mehmet bey sizin durum ile hiç karşılaşmadık.Ne desek size yanıltırız.

 6. Mehmet

  11 Eylül 2016 at 21:34

  Yinede cevabınız için çok teşekkür ederim. Uyurken fark ettim. Hergün masaj yapıyoruz zeytinyağı ile. Bugün biraz uyurken dizini bükuyor. Ben kırmak istersem dizini geri itiyor bukmuyor. Acaba psikolojik olabilir mi ?

 7. Teknoloji

  11 Eylül 2016 at 23:12

  Mehmet bey sinovitte topallayarak yürünüyor.Sizinki gerçekten farklı bir durum

 8. Ismail

  29 Ocak 2017 at 14:40

  Mrb buna benzer bu durum benim kızımda da var. Haccetepe de gittiğiniz doktora nasıl ulaşabilirim

 9. Hasan

  10 Haziran 2017 at 00:15

  Lutfen telefonla ulasabilirmiyim size

 10. Teknoloji

  10 Haziran 2017 at 13:45

  malesef Hasan bey telefon ile iletişim kuramıyoruz.Fakat info@teknoscrool.com mail adresi üzerinden her daim bize ulaşabilirsiniz.

 11. Ayca

  29 Mart 2018 at 01:18

  Bizde geçen yıl ağustos aynında bu durumu yaşadık bizimki 25 gün falan sürdü özellikle sabah uyanınca çok aksama okuyordu ağrısı yoktu ama ben bitmiştim partes olabilir dediler götürmedim doktor kalmadı rotgen temiz tahlil temiz ama aksama geçmiyordu çok şükür 25 gün sonra yavaş yavaş düzeldi ama benim hala gözüm ayağında bi küçük yan bassa aklım çıkıyor yaşayan bilir bu durumu

 12. EBRU ÖZER

  2 Eylül 2020 at 01:49

  Bizde aynı problemi yaşadık.kalça ekleminde sıvı birikimi olmuş dediler.Iltihap görünmüyor o yüzden sadece ağrı kesici vericez dediler.ağrıları 3 gün şiddetli oldu.6.günümüz ağrılar azaldı ama tamamen geçmedi.acaba kaç gün sürecek bu ağrılar. Bir de hastalık nüks eder mi yardımcı olursanız sevinirim

 13. Teknoloji

  3 Eylül 2020 at 18:15

  Ebru hanım çocuklara göre değişiklik gösteriyor. Ne desek sizi yanıltmış oluruz.

Cevap yazin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir