Genel

Elma sirkesinin efsane faydaları nelerdir

İnternet üzerinde “elma sirkesinin faydaları nelerdir?” sorusuna cevap vermeye çalışan birçok parça parça bilgi var. Sizler için bu bilgileri derleyerek gerçekten faydalı olacak bir makale hazırladık.

Sizin de bildiğiniz üzere elma sirkesinin faydaları öyle saymakla bitecek türden değil. Sağlık, temizlik, bakım gibi o kadar çok alanda bizim yardımımıza koşuyor ki para vererek satın alacağımız birçok ürün onun yerini çoğu zaman tutamıyor.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Anlattıklarımızı biraz açmak gerekirse elma sirkesi ağız ve diş bakımında, cilt bakımında, ev temizliğinde, hazımsızlık problemlerinde ve kilo verme & zayıflama tekniklerinde işimize yaramaktadır. Elma sirkesi diğer sirkelerle kıyaslanamayacak özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Daha birçok faydasını sayabilcek olmamıza karşın size şimdilik bu başlıklar altında bilgi vereceğimiz için listeyi uzatmıyoruz.
Hepsinden önce değinmemiz gereken bir konu var ki, o da elma sirkesinin doğal olmasının önemi. Organik elma sirkesi, marketlerden alacağınız elma sirkelerinin aksine doğal elma asitleri içerir. Marketlerde bulunanlar ise saklama koşulları gereği bu asitlerden yoksundurlar. Bu yüzden ya elma sirkenizi evde kendiniz yapacaksınız, ya da organik elma sirkesi satan bir yerden temin edeceksiniz. Bir başka yazımızda evde elma sirkesi yapımı hakkında bilgi vereceğiz. Gelelim bizim bu yazımızda anlatacaklarımıza:

Elma Sirkesinin Saça Faydalarına

Yaşadığınız kepek sorunlarındna kurtulmak için de elma sirkesi kullanabilirsiniz. Üstelik kepekten kurtulmak için saçınıza süreceğiniz birçok kimyasal ürünü de kullanmamış olursunuz. Elma sirkesini saç bakmınızda kullanmak için her zaman kullandığınız şampuanın için az bir miktar elma sirkesi eklemeniz yeterli olacaktır. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra iyice duruladığınızdan emin olun. Çünkü elma sirkesi keskin bir kokuya sahiptir ve saçlarınız sirke kokarak gezmek istemezsiniz. Bu uygulamadan sonra kepeklenmeyi oluşturan saç diplerinizdeki pullanmaların yavaş yavaş geçtiğini farkedeceksiniz.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Cilt bakımında da elma sirkesi kullanımı oldukça yaygındır. Cildinizde bulunan sivilce ve akne türevi problemlerin tedavisinde elma sirkesi sizlere büyük ölçüde yardım edecektir. Eczanelerden alacağınız birçok dermokozmetik ürün içeriğindeki kimyasallardan dolayı tercih sebebiniz olmayabilir. Oysa evde hazırlamış olduğunuz organik elma sirkesine tamamen güvenebilirsiniz. Su içerisine az bir miktarda elma sirkesi ekleyerek hazırladığınız solüsyonu pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Aynı zamanda özellikle yaz aylarında sorun teşkil eden güneş yanıklarının tedavisinde de elma sirkesinden faydalanabilirsiniz. Cilt bakımı için hazırladığınız solüsyonu biz beze dökerek yanık olan bölgeye koymalısınız. Kısa bir süre sonra bu bezi kaldırarak yanık bölgeyi temiz su ile iyice durulayınız. Elinizde varsa organik bir nemlendirici krem sürebilirsiniz. Biz size nemlendirici ve iyileştirici özelliği bakımından hindistan cevizi yağı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu uygulamalardan sonra güneş yanıklarınızın hızla iyileştiğini farkedeceksiniz.

Elma Sirkesinin Dişlere Faydası

Elma sirkesinin faydaları konusunda en az bilineni ağız ve diş bakımı alanındaki uygulamaları olabilir. İçeriğindeki doğal elma asitleri ağzınızda bulunan istenmeyen bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bunun için suya karıştıracağınız bir miktar sirke ile gargara yapmanız yeterli olacaktır. Günde bir defa yapacağınız bu gargara aynı zamanda dişlerinizin beyazlamasına da yardımcı olacaktır. Bakterilerden arınan ağzınızın kokusuda iyileşme gösterecektir.

Sigara ve kahve lekelerinden kurtulmak için karbonat ve sirke ile yapacağınız bir karışımı yumuşak bir diş fırçası yardımıyla kullanabilirsiniz. İnatçı diş lekelerinizin hemen yokolmaya başladığını göreceksiniz.Elma sirkesi diş taşlarınızın da yumuşayarak zaman içinde kendiliğinden düşmesini sağlayacaktır. Ancak diş taşlarınız yumuşamış olsalar dahi sakın kendiniz iğne veya sivri gereçlerle bu taşları düşürmeye çalışmayınız.

Elma Sirkesinin Kilo Vermeye Faydası

Elma sirkesi tüketimi sindirim sisteminizi hızlandıracağı için hazımsızlık problemlerinden kurtulacaksınız ve yemeklerden daha verimli bir şekilde enerji elde etmeye başlayacaksınız. Ayrıca uzmanların bal, su ve elma sirkesi ile önerdiği diyetler ile kilo verme sürecinize yardımcı olacak diyetler kullanabilirsiniz. Elma sirkesinin zayıflamaya etkisi ile ilgili daha geniş bir başlık altında ilerleyen günlerde sizlere bilgi vereceğiz. Ancak siz yemeklerde sirke tüketmeye şimdiden başlayabilirsiniz.

Elma Sirkesinin Ev Temizliğinde Kullanımı

Elma sirkesi ev temizliğinde kadınlarımızın yardımına uzun zamanlardır koşmakta. Bir kaç pratik bilgi vermek gerekirse, porçöz yerine çaydanlıklarınızdaki kireçlerden elma sirkesi yardımıyla kurtulabilirsiniz. Bunun için çaydanlığınızı elma sirkesi ekleyerek su ile doldurun ve bir süre kaynatın. Kireçlerin yumuşayarak kendiliğinden düştüğünü göreceksiniz.

Bulaşık makinanızın parlatıcı kısmına elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Bulaşıklarınız hiçbir parlatıcının yapamadığı kadar parlak bir şekilde çıkacaktır. Ayrıca üzerlerinde hiçbir su lekesi kalmadığını da göreceksiniz.Camlarınızı sirkeli su ile silerken hiçbir bez izi oluşmadığını ve cam sil ile oluşan o mat donuk görüntünün yerine parlayan camlara kavuştuğunuzu farkedeceksiniz.Temizlik işlerinizde elma sirkesi kullanmak ve pahallı temizlik ürünlerinden vazgeçmek ev ekonominize de katkı sağlayacaktır.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu