Genel

Elektrostatik Ne Demek?

Durmakta olan ya da çok yavaş hareket eden elektrik yüklerini inceleyen bilim dalına elektrostatik denir. Elektrik kelimesinin kökeni Yunancadan gelen kehribar kelimesidir.

Elektriğin ismini kehribardan almasının sebebi, eski çağlardan beri kehribar ve benzeri maddelerin sürtünme sonrası bazı maddeleri çektiğinin bilinmesidir. Elektrik yüklerinin birbirine kuvvet uygulamasıyla elektrostatik oluşur. Elektrostatik kuvvet genelde zayıf kuvvet olarak bilinir ancak hidrojen atomundaki elektrostatik kuvvet, bu atomun kütle çekim kuvvetinden 40 kat daha büyüktür.

Elektrostatik Nasıl Gerçekleşir?

Çalışmakta olan elektronik makinalar, tahıl ambarlarının gözlemlenebilir patlamaları, plastik taraktan hissedilen çekim ve benzeri pek çok örnek elektrostatik için mevcuttur. Bir maddede oluşan elektrostatik, birbirine iki madde temas ettiğinde elektrik yüklerinin bir yüzeyde birikmesiyle oluşur. İki maddenin birbirlerine temas etmesiyle iki yüzey arasında yük değişimi gerçekleşir. Ancak bu yük değişimi etkisi sadece yüzeylerden birinin ya da ikisinin yüksek rezistans değerine sahip olmasıyla görülür. Çünkü yüksek rezistanslı yüzeye girecek ya da bu yüzeyden çıkacak yükler etki gösterebilmek için az çok ya da daha az o bölgede kalacaktır. Bu yükler nötr hale gelene kadar o bölgede kalmaya devam edecektir. Örneğin şok olayı, maddenin yalıtkan bir yüzeye dokunmasıyla maddenin üzerindeki yüklerin nötrleştirilmesi sonucunda gerçekleşir.

Elektrostatiğin Temel Yasaları

Elektrostatik Coulomb ve Gauss yasaları ile incelenir. Coulomb yasası, iki yük arasındaki kuvveti açıklar. Gauss yasası da, kapalı bir yüzeyden geçen toplam elektrik akısının o yüzeyin içindeki elektriksel yüküne doğru orantısı olarak tanımlanır.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu