Kategoriler
Genel

E-Mail Fatura virüsü nasıl temizlenir?

Fatura Virüsü Nasıl Temizlenir?

fatura virüsü

E-mail adresinize şu aralar cep telefonu faturası ile ilgili hiç beklemediğiniz faturalar gelirse dikkat edin. Bu virüs son zamanlarda korsanların yeni bulduğu bir sızma yöntemi. Mailde borcunuzun olduğunu ve bunu ödemeniz gerektiğini bildiren bir içerikle dolu. Siz siz olun bu virüslü maili açmaya kalkmayın.

Korsanlar dikkat çekici mailler atarak bunu açmanızı sağlarlar ve bilgisayarınıza sızarlar. Bana nerden borç gelmiş diye sizde bu tuzağa düşerek maili açabilirsiniz. Bu maile tıkladığınız zaman sayfa sizi bir yere yönlendirerek güvenlik kodu girmenizi istiyor. Faturanızı indirin linkine tıklamanızı istiyorlar. Bu dosyayı indirdiğiniz zaman arkada çalışan bir dosya indirmiş oluyorsunuz. Sıkıştırılmış olan dosyayı açarsanız bir exe dosyasını bilgisayarınızda açmış olacaksınız. Bilgisayarda yer alan dosyalarınız şifreleme yöntemi kullanılarak encriypt ediliyor. Bu virüsün asıl amacı şahıslardan para koparmak. Dosyalarınızın uzantısı bu virüsden sonra; ornekbelge.xlsx.encrypted olarak görünüyor.

İlk olarak Shadow Explorer programını indirin. Programı indirin ve setup kısmına tıklayın. Yükleme işlemi başlayacaktır. İngilizce dilini seçtikten sonra Next diyerek geçin. Şimdi kurtarmak istediğiniz kısımları seçin ve sağ tıklayarak Export deyin. Seçilen dosyayı kaydedebileceğiniz kısmı seçerek dosyalarınızı kurtarın.

Bu işlemden sonra verilerinizi kurtarmış olacaksınız. Verilerinizi tamamen kurtardıktan sonra; virüs temizleme yöntemini kullanın. Dosyaları güvenli olarak alın ve işletim sistemini tekrar kurun. Önemli olan hesaplarınız varsa bu kısımlara yeni şifreler belirleyin. Shadow Explorer ile beraber açılmayan dosyalar varsa; Hitman Pro yazılımını indirerek bilgisayarı tarayın. Ardından yukarıda anlatılan işlemleri tekrarlayın.

Yazar Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir