Genel

Çocuklarda Tırnak yemeyi nasıl engellerim?

Çocuklarda Tırnak Yeme Problemi ve Bununla Baş Etme Yolları

tirnak-yemeonleme

Tırnak yeme hastalığı en çok çocuklarda görülüyor. Ergenlerde ve ileriki yaşlarda kaybolarak azalıyor. Çocuğunuzda tırnak yeme alışkanlığı varsa bu 3 yada 4 yaşlarında ortaya çıkıyor.

Çocuğunuzda tırnak yeme alışkanlğı varsa kızmak kesin bir çözüm üretmez. Bunun yerine çocuğun yaşı ile ilgili bir durum olduğunu bilmeli ve o doğrultuda davranmalısınız. Kız çocuklarında tırnak yeme problemine daha çok rastlanır. Bunun sebebi ise; toplumsal rollerden kaynaklanmaktadır. Kız çocuklarınını baskıcı büyütülmesi ve kendilerini yeteri kadar ifade edememeleri tırnak yeme problemine dönüşebilir. Stres yaratan problemler çocuk da tırnak yeme alışkanlığına neden olur.

Çocuk için 3 ve 5 yaşları arasında stres kaynağı olay çoktur. Tuvalet alışkanlığı edinmeye çalışma, kardeşi kıskanma, yaşıtlarını kıskanma gibi stres nedeni pek çok dış olay vardır. Bu nedenle strese kapılan çocuk tırnaklarını yemeye başlar. Çocuğunuzda bu tip bir problem görüyorsanız onu değişik aktivitelere karşı heveslendirmelisiniz. Tırnak yediğini gördüğünüz an ona yapabileceği basit bir iş verin ve tırnaklarını ağzından çekmesini sağlayın.

Tırnak yeme alışkanlığı bakımın daha çok önem verildiği yıllarda tamamen ortadan kaybolur. Ergenlik döneminde ve sonrasında kaybolan bu problemin farkındalıkla da ilgisi vardır. Çocuğunuzda tırnak yeme problemi hala devam ediyorsa onlara verebileceğiniz en iyi ceza; çok sevdiği oyuncağını elinden almaktır. Size söz vermesini ve bir daha yapmayacağım demesini isteyin. Tırnak yemeye devam ediyorsa çok sevdiği oyuncaklardan bu defa iki tane alın. Çocuklar oyuncaklara karşı çok duyarlı oldukları için bu hareket onları tırnak yeme alışkanlığından vazgeçirebilir.

Her ne yaparsanız yapın çocuğunuz tırnaklarını yemeye devam ediyorsa bir uzman eşliğinde sorunun önüne geçebilirsiniz. Doktor çocuğun tırnak yeme alışkanlığının altında yatan nedenleri ortaya çıkaracak ve size bilinçli bir şekilde yaklaşma imkanı sunacaktır. Çocuklar kimi zaman uzun tırnakları yeme güdüsü hisseder. Bunun için tırnaklarını düzenli şekilde kesmelisiniz. Kısa tırnaklar çocuğunuzu yeme hevesinden vazgeçirebilir

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu