Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Windows Sorunları Nasıl Çözülür?

Windows, dünya çapında en yaygın kullanılan işletim sistemidir. Son birkaç on yılda, Microsoft’un amiral gemisi işletim sisteminin sonraki sürümleri kurumsal bilgi işlemin merkezinde yer aldı ve Windows, temel bilgi işlem işlevlerinin sağlam ve güvenilir bir temel yapısı olarak ün kazandı.

Çoğu kişi, işçi ve işletme hayatları boyunca, MacOS ve Linux sistemlerini hariç tutacak şekilde, tamamen her yerde olduğu ölçüde, bir Windows işletim sistemi veya başka bir biçim kullanacaktır. Son birkaç yılda Windows’un önümüze en sık çıkan sorunu Windows yükseltme işlemidir.

Windows 7’nin Yavaş Çalışması

Windows 7 şimdiye kadar en çok kullanıcıya sahip Windows sürümü ancak günümüzde ki yeni programları karşılayacak seviyede olmadığından kullanıcılara performans sorunları yaşatmakta bu sorunları kökten çözümü için Windows 10 sürümüne geçmek en pratik çözüm.

Windows 10 şimdiye kadarki en kararlı sürüm olmasına rağmen, platform kullanıcılarının karşılaştığı en yaygın sorunlardan biri, piyasaya çıktığında Windows 10’un en son sürümüne güncelleme yapmaktır.Bununla birlikte, bunun gibi herhangi bir güncelleme herkese açık olarak görünmez ve bu, bunun yerine işletim sisteminizi manuel olarak güncellemeye başvurmanız gerektiği anlamına gelir.

Windows 10 Depolama Alanı Sorunu

Windows depolama sorunu yeni nesil hard disklerde sıkça karşımıza çıkmakta bu sorunu ek program kullanmadan çözmemizin yolu ( C ) diskinin üzerine fare ile sağ tıklayıp özellikler butonuna tıklayarak diski temizle simgesine tıklayıp çözmektir.

Gereksiz Bildirimlerin Ekrana Çıkması

Bildirimler, çok önemli sistem mesajlarından yazılım güncellemelerinin çeşitli sosyal medyasına kadar değişebilir. Bununla birlikte, ilginizi çekmeyen mesajları filtrelemenin bir yolu vardır.Ayarları açabilir, bildirimlere ve eylemlere gidebilirsiniz ve uygulama bazında özelleştirebileceğiniz bir dizi geçiş düğmesi ile karşılaşacaksınız. Ayrıca, arama çubuğunda ‘bildirim ve eylemler’ arayarak doğrudan ayarlar ekranına da gidebilirsiniz.

Gizlilik Ve Veri Varsayılanlarını

Başlat Menüsünü açıp, ardından Gizlilik seçeneğine tıklayın. Sol taraftaki bölmede, bilgisayarınızın veri paylaşıyor olabileceği birçok alan göreceksiniz.Uygulamaların bilgisayarınızın kamerasını, mikrofonunu, hesap bilgilerini vb. Kullanmasına izin verme konusunda rahat olup olmadığınızı ve bulunduğunuz yerde, listelerde ki seçeneklerden istediğinizi açık kapatarak gizliliğinizi koruyabilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Windows 10 Pil Kullanımı Nasıl Görüntülenir?

Günümüzün bilgi teknolojisi dünyasında, neredeyse hepimiz bilgisayar sistemlerini veya bilgisayar kontrollü cihazları çok sık kullanma alışkanlığımız vardır. Tüm rutin aktivitelerimizi bu cihazları kullanarak yapmaya hazırız.

Bununla birlikte, zaman zaman, aslında, cihazlarımızın ömrünü boşaltmaktan sorumlu olan cihazlarımızın pil tüketimine bir göz atmayı unutuyoruz. Bu makalede, Windows 10’da pil kullanımınızı kontrol edebileceğiniz yöntemlerden bazılarını açıklayacağız.

Windows 10’da Pil Kullanımını Kontrol Etmenin İki Yolu

Windows 10’da pil kullanımını kontrol etmek için, aşağıda listelenen iki yöntemden herhangi birini kullanabilirsiniz:

Yöntem-1

Pil kullanımını kontrol etmek için Windows Ayarları’nı kullanın
Bu yöntemde, Windows 10’da her bir uygulamanın genel pil yüzdesini ve pil kullanımını ayrı ayrı nasıl kontrol edebileceğinizi anlatacağız. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları gerçekleştirmeniz gerekir:

Görev çubuğunuzun arama bölümüne ayarları yazın ve ayarlar penceresini başlatmak için arama sonucunu tıklayın. Yeni açılan Ayarlar penceresinden ”Sistem’‘sekmesine tıklayın. Şimdi ”Pil’‘sekmesine tıklayın. Burada, toplam pil yüzdesini kolayca görebilirsiniz.

Her bir uygulamanın pil kullanımını aramak için, “Hangi uygulamaların pil ömrünüzü etkilediğini görün” bağlantısını tıklayın
Bu bağlantıyı tıklar tıklamaz, pil kullanımlarıyla birlikte tüm uygulamalar ekranınızda görüntülenecektir.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Windows 10 USB Tool Nasıl Hazırlanır?

Windows 10 USB kullanılarak, Windows 10’u kurmak mümkün hale gelmiştir.

windows

Kullanıcıların yüzünü güldüren bu uygulama sayesinde, DVD’ye gerek kalmadan işlem gerçekleştirilmektedir. İşletim sisteminin güncelleme almasını bekleme zorunluluğu da ortadan kalmıştır. Teknoloji meraklılarına sunulan imkanlara gün geçtikçe yenileri eklenmektedir. Kullanıcıların tek yapması gereken USB Tool hazırlamaktır.

İşletim Sistemini Basit Şekilde Yükseltin

İşletim sistemini yükseltmek için Tool hazırlamak yeterlidir. Bunun için takip edilmesi gereken basit bir sıralama mevcuttur. Bunun yanı sıra hazırlanacak Tool ile onarım yapılması da mümkündür. 10 USB Tool hazırlamaya başlamadan önce bellek boyutunun saptanması gerekmektedir. İşlem için minimum 3 GB belleğe ihtiyaç duyulmaktadır.

İşlem için Microsoft Media Creation Tool programı gerekmektedir. Bunun yanı sıra Windows 10 ISO kullanılmaktadır. Microsoft Media Creation Tool programı çalıştırılarak USB Tool hazırlama işleminin startı verilmektedir. Kurulum dosyası oluşturmak için lisans sözleşmesinin kabul edilmesi gerekmektedir. İşlem sonrasında devam tıklanmalıdır. Açılan sayfada bazı ayarlar tercih edildikten sonra USB bellek seçilmektedir. Windows 10 ISO dosyası gösterilerek işlem tamamlanmaktadır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Windows 10’da Çocuk Kullanıcı Kontrollerini Nasıl Ayarlarım?

Evebeynler tarafından en fazla merak edilen ayrıntılardan biri de windows 10’da çocuk kullanıcı kontrollerinin ayarlanması için neler yapabiliriz ayrıntısıdır. Dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu konu hakkında sizlere ve merak edenlere hemen bilgiler sunalım. Microsoft 10’da çocuk kullanıcı ayarlarını birkaç basit adımlar sayesinde kolayca ayarlayabilmektesiniz. Ancak bu ayarlama işlemlerini yapabilmeniz için ilk olarak microsoft sisteminde hesabınızın bulunması gerekmektedir.

İşte Windows 10’da Çocuk Kullanıcı Kontrollerinin Ayarlanması İçin Yapılması Gerekenler Şunlardır;

  • İlk olarak hareket merkezi kısmına giriş yapılmalı ve burada yer alan ayarlar kısmına giriş yapılmalıdır.
  • Hemen akabinde ise hesaplar sekmesi seçilmeli burada bulunan aile ve diğer kullanıcılar kısmı seçilmelidir.
  • Bu işlemi de başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten hemen sonrasında ise bir aile üyesi ekle kısmına çocuk eklemesi yapılmalıdır.
  • Bu işlemin hemen ardından belirtmiş olduğunuz e-posta adresinize bir doğrulama bildirimi gelmektedir.
  • E-posta adresinize gelen doğrulama bildirimini onayladıktan hemen sonrasında hesabınıza tekrar giriş yapmalısınız.
  • Hesabınıza giriş yaptıktan sonrasında çocuk hesabının da hesabınıza eklendiğini görmektesiniz.
  • Çocuk hesabı için oluşturduğunuz e-mailin hemen alt kısmında yer alan aile ayarlarını çevrimiçi yönet kısmını işaretlemelisiniz.
  • Bu işlemin hemen sonrasında giriş yaptıktan sonra üst kısımda yer alan aile seçeneğini seçtikten sonrasınra ayarlar kısmından çocuğunuz tarafından gerçekleştirilen en son faaliyetlerin, yasakladığınız web sitelerine giriş yapıp yapmadığını kolayca görebilmektesiniz.

Uygulamalar Ve Oyunlar Kısmından İse;

  • Bu bölümden ise çocuğunuzun yaşına doğrudan hitap edebilen oyunları görebilir ve dilerseniz sistem üzerinden satın alabilmektesiniz.

Eğer yukarıdaki adımların uygulanması konusunda zorluk çekerseniz konu hakkında yeterli bilgisi bulunan başka bir kullanıcıdan destek talep edebilirsiniz. Bu ayrıntı hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra windows 10’da çocuk ayarları kontrolleri nasıl yapılır hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Windows 10 harita indirme nasıl yapılır?

Windows 10’da harita indirmek istiyorsanız ve zorlanıyorsanız aşağıdaki yazımız tam size göredir.

windows-10-harita-indirme-nasil

Windows 10 harita uygulamasıyla beraber dilediğiniz ülkenin haritasını indirebilir ve çevrimdışıyken indirdiğiniz haritaların bilgilerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bununla birlikte Google Maps yada diğer bölgelerin haritalarına ulaşarak çevrimdışı olarak görüntüleme imkanınız vardır.

Wi-Fi bağlantınız açıkken dilediğiniz şehrin haritasını indirebilirsiniz. Ardından internet bağlantınız yokken haritaları görüntüleyebilirsiniz.

Windows Harita kısmına başlat yazan kısma Harita yazıp ulaşmanız mümkündür. Sol alt kısımda bulunan Ayarlar kısmından Çevrimdışı Harita İndir kısmına giriş yapmanız gerekmektedir. Bu kısma gelin ve indirmek istediğiniz bölgeyi seçin ve indirin. İşlem bittikten sonra uygulamadan indirilen haritalara ulaşabilirsiniz. İnternetiniz olmasa bile haritalara ulaşmak bazı durumlarda hayat kurtarıcı olabiliyor.

Kategoriler
Donanım Haberleri

Windows Numerik Tuş Takımı Çalışmama Sorunu Nasıl Çözülür

Ahmet isimli ziyaretçimiz bize mail yoluyla Windows numerik tuş takımı hakkında yaşadığı sorun hakkında bize destek maili atmıştır.

numerik klavye sorunu

Bilgisayarınızda yer alan bu problemi gidermek için ilk olarak Denetim Masasına giriş yapmanız gerekmektedir. Denetim masasına girdikten sonra buradan erişim kolaylığı kısmına girin. Erişim kolaylığı kısmında çeşitli ayarlar gelecektir.

Bu kısımdan farenin çalışma biçimini değiştir kısmına giriş yapın. Bu kısma girdiğinizde gelen ekranda fare tuş ayarları bölümü olacak. Buraya giriş yapın. fare tuşlarını ayarla kısmına girdiğinizde ise ayarlar kısmına giriş yapmalısınız. Burada Numlock tuşları aşağıdaki gibi olduğunda fare tuşlarını çalıştır kısmının altında bulunan kapalı bölümünü işaretleyin. Daha sonra kayıt ederek çıkış yapın. İşlemlerin ardından numerik tuşları kullanıyor olmanız gerekmektedir. Probleminiz devam ediyorsa bilgisayarınızı yeniden başlatın.