Bilim ve Teknoloji

Nisan ayında sorulan sorular ve cevapları

Samsung Galaxy Android Telefonlarda 4.5G Nasıl Açılır

Samsung Galaxy telefonlarda 4.5G ayarı yapmak ve daha hızlı bir şekilde internete girmek için çeşitli ayarlar yapmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle telefonunuzdan Ayarlar kısmına giriş yapın.

Ardından gelen ekranda Mobil ağlar kısmına girin. Burada şebeke modunun ayarı LTE/3G/26 şeklinde olmalıdır. Bu şekilde değilse elle bu ayarı yaparak 4.5G bağlantısını aktif hale getirin. Şimdi cihazınızdan internete daha çabuk girebilir ve istediğiniz sayfalara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Uygulamalardaki Durduruldu Hatası Nasıl Çözülür

Telefonunuzda yer alan uygulamalar kimi zaman durduruldu hatası ile kapanmaya sebep oluyor. Bu hatalar genellikle periscope, instagram gibi uygulamalrda daha fazla görülüyor. Bu hataların nedeni genel olarak uygulamadan gelen verilerin cihazınızda birikmesidir. Geçici halde telefona depolanan verilerin bir an önce silinerek uygulamaların başarılı bir şekilde çalışması sağlanmalıdır.

Depolanan verileri temizlemek için ilk olarak Ayarlar-Uygulamalar kısmına giriş yapın. Ardından size problem çıkaran uygulamayı seçin ve üstüne tıklayarak Uygulama Bilgileri kısmına gidin. Depolama başlığının alt kısmında yer alan Verileri Temizle ile Ön Belleği Temizle kısımlarına tıklayın.

İşlemi yapmadan önce WhatsApp uygulamasında yer alan bütün fotoğrafların ve videoların silineceğini unutmayın. Bunun için işlemi yapmadan evvel yedekleme yapmanız gerekmektedir. Aynı işlemi instagram için yapıyorsanız hesabınızın kullanıcı giriş bilgilerini ve şifresini bildiğinizden emin olun. Ön belleği temizlemek instagram hesabınızdan geçici bir şekilde çıkış yapmanıza neden olacaktır.

İnternet Paketinin Çabuk Bitmemesi İçin 9 İpucu

Hattınızda var olan internet paketinizin sizden habersiz güncelleme yapması ve veri akışının arka tarafta sürekli devam etmesi, paketinizin çabuk bitmesine neden olabilir. Size vereceğimiz bazı ipuçlarını kullanarak internet paketinizin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Kullandığınız uygulamalarda otomotik olarak video oynat özelliği açıksa internet paketiniz çabuk bitebilir. Bunun için uygulamalarda yer alan Otomatik Video Oynatma özelliğini kapatmanız gerekmektedir. Facebook uygulamasında Uygulama Ayarları kısmından bu bölümü kapatabilirsiniz. İnstagram uygulamasında da yine Ayarlar kısmından Hücresele Veri Kullanımı bölümünde yer alan otomatik video oynatma pasif hale getirebilirsiniz. Twitter uygulamasında ise; Ayarlar Veri bölümünden bu özelliği pasif hale getirin.

Güncelleme işlemlerinin yalnızca Wi-Fi açıkken çalışmasını istiyorsanız bunu ufak bir ayarla halledebilirsiniz. Google Play uygulamasına gelin ve sol kısımda yer alan Ayarlar bölümünü açın. Uygulamaları Otomatik Güncelle kısmında bulunan Uygulamaları Yalnızca Kablosuz Bağlantı Üzerinden Otomatik Güncelle kısmını işaretleyin. Böylece internet paketiniz üzerinden değil yalnızca Wi-Fi açıkken güncelleme olacaktır.

Whatsapp uygulamasına gelen medyaların otomatik olarak indirilmesini engellemeniz internet paketinizin daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayacaktır. Ayarlar kısmına gelerek Sohbet ve Aramalar kısmına gidin. Gelen menü içinde Medyayı otomatik indir kısmına tıklayın. Ardından mobil veri için bütün otomatik seçenekleri devre dışı bırakmanız gerekmektedir. Görselleri böylelikle mecburi olarak indirmek zorunda kalmayacaksınız. Sadece istediklerinizin üzerine tıklayarak indireceksiniz.

Google haritaları mutlaka çevrimdışı kullanın. Siz önemsiz görseniz de kırkda yılda bir kere baktığınız bir adres paketinizin hızlı bir şekilde bitmesine neden olabilir.

Mobil veri kullanım durumunu sınırlamayı unutmayın. Böylelikle paketinizin bitimine yakın bir uyarı alacaksınız. Sınırlamadığınız takdirde kullanım miktarınızdan haberiniz olmaz ve böylelikle faturanızda hiç istemediğiniz rakamlar görebilirsiniz.

Cihazın Wi-Fi alıcısını sakın kapatmayın. Telefonlar genelde kapalı durumdayken wi-fi kendini devre dışı bırakır. Bunun için şarj durumlarında wi-fi kapatmanıza gerek yok. Evinizde wi-fi açık zannederek işlemler yapabilir ve internet paketinizin bitmesine neden olabilirsiniz.

Chrome tarayıcınız için veri tasarrufu ağlayın. Bunun için sıkıştırma özelliğini kullanmanız gerekir. Chrome tarayıcı kısmında Ayarlar bölümünden konu ile ilgili olarak sıkıştırma özelliğini kullanabilirsiniz.

Opera Max kullanarak baktığınız fotoğraf yada videoların boyutunu küçültebilirsiniz. Buda haliyle daha az veri kullanımı sağlayacaktır.

Sıklıkla kullanmadığınız bazı uygulamalar arka tarafta veri kullanır. Bunun önüne geçebilmek için güvenlik duvarı uygulamalarından yararlanmanız gerekmektedir. Arka tarafta nadiren kullanılan uygulamaların veri kullanımını önlemek için; NoRoot Firewall uygulamasını kullanarak internet paketinizin kolay bitmesinin önüne geçebilirsiniz.

Bilgisayardaki Wifi Şifresi Nasıl Öğrenilir

Bilgisayarınızda yer alan wifi şifresini unuttuysanız kısa yoldan şifreye ulaşabilirsiniz. Bunun için ilk olarak görev çubuğu kısmında sağ tarafta yer alan Kablosuz bağlantı kısmına tıklayın.

Üstüne tıkladığınızda bağlantı isimleri görünür hale gelecektir. Bu kısımda kendi bağlantınızın adını da göreceksiniz. Kendi bağlantınızın üzerine sağ tıklayarak özellikler kısmına gelin. Karakterleri göster kısmını seçili hale getirdiğinizde şifreyi görüntülemiş olacaksınız. Şifreyi öğrendikten sonra yine aynı şekilde karakterleri göster kısmının seçili halini kaldırabilirsiniz.

Windows 7/8 DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

Windows sürümlerinden 7 yada 8 işletim sistemlerini kullanıyorsanız DNS ayarlarını aşağıda anlatıldığı gibi değiştirebilirsiniz.

Bu işlemi yapmak için ilk olarak Denetim Masasına girin ve ardından gelen sayfada Ağ durumu ve görevlerini görüntüle kısmına tıklayın. Sol tarafta bulunan Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin kısmına tıklayarak kablosuz ağ bağlantısı bölümüne sağ tık yapıp özellikler kısmına giriş yapın. Bu kısımda genel bölümünde yer alan Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan kısmının seçili olup olmadığını kontrol edin. Seçili ise; altında yer alan Tercih edilen DNS sunucusu ve Diğer DNS sunucusu kısmından DNS satırlarını istediğiniz gibi değiştirin. Ardından Tamam kısmına basarak çıkın. DNS ayarlarınız değişmiş olacaktır.

Iphone 5 Nasıl Format Atılır

Iphone 5 cihazınıza virüs bulaştığında yada cihazınızın yavaşlamaya başladığını hissettiğinizde format atmak isteyebilirsiniz. Telefonunuza iki şekilde format atabilirsiniz. Biri; telefon içinde yer alan menüden fabrika ayarlarına döndürmektir. Diğeri ise; yazılım yükleyerek format atmaktır. Aşağıda yalnızca menü içinden format atmayı anlatacağız.

Telefonunuza format atmadan önce ilk olarak verileri yedekleyin. Şarj durumunun %30’larda (en az) olmasına özen gösterin. Format yaparken işlem sırasında telefona bir şekilde müdahalede bulunmayın. Iphone cihazımı Bul seçeneği aktif ise mutlaka kapatın.

Menüyü kullanarak format atmak için ilk olarak; Ayarlar-Genel-Sıfırla-Tüm İçerik ve ayarları sil-Iphone’u sil kısımlarına basarak anlatılan yolları takip edin. Telefon bu esnada sıfırlama işlemine başlamış olacaktır. Format işlemi esnasında telefonun tuşlarına basmayın ve formatın bitmesini bekleyin. Herhangi bir tuşa basarsanız telefonun hiç bir şekilde açılmamasına neden olabilirsiniz.

Iphone Telefonu Modem Gibi Kullanma

Akıllı telefonları modem olarak kullanmak artık çok kolay. Cihazınızda yapacağınız ufak işlemlerle Iphone telefonunuzu modem gibi kullanabilirsiniz. İnternetinizi diğer cihazlarında kullanmasını sağlamak için aşağıdaki yolları izlemeniz gerekmektedir.

Iphone cihazınızda interneti paylaşmak için Ayarlar kısmına giriş yapın. Buradan Kişisel Erişim Noktası kısmına girin. Wifi yolu ile internetinizi paylaşmak istiyorsanız; wifi kısmını açmanız gerekmektedir. Ardından Kişisel Erişim Noktası kısmına tıklayın ve paylaşmak istediğiniz alternatifi seçin.

Wi-fi üzerinden internetinizi paylaşacaksanız ekranın alt kısmında Wi-fi Parolası kısmı karşınıza çıkacaktır. Bu kısımdan şifre girmeniz gerekir. Bu işlemi yapmazsanız başka cihazlarda internetinizi kullanabilir.

Yandex Nasıl Kaldırılır

Yandex arama motoru bilgisayarınıza bir uygulama yada program aracılığı ile otomatik olarak kurulmuş olabilir. Genellikle programları indirirken ve kurmaya hazırlanırken seçeneklerde ‘Yandex arama motoru olarak kullanılsın mı’ diye bir ibare çıkar ve dikkat etmeyen pek çok kişi Yandex’in ister istemez bilgisayara girmelerine neden olurlar. Yandex arama motorundan kesin bir şekilde kurtulmak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

İlk olarak Başlat-Denetim Masası-Program Ekle Kaldır kısmına girin ve Yandex ismi geçen tüm programları silin. Ardından kullanmakta olduğunuz tarayıcıya sağ tıklayarak Özellikler kısmına girin. Bu kısımda EXE’den sonraki sayfaları silin.

Chorme-Ayarlar-Araçlar-Uzantılar kısmına giriş yağın. Bu kısımda da Yandex’le ilgili olan uzantıları silin. Ayarkar kısmından google arama motoru olarak ayarlayın. Ana sayfayı istediğiniz bir site ile değiştirin. Bu işlemelri yaptıktan sonra Yandex’den kurtulmuş olacaksınız.

Samsung Gear Saat Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Teknolojinin kolay kullanımı saatlere de sıçradı. Akıllı saatlerde ekran görüntüsünü alabilmek artık çok kolay. Ekrana önemli bir bilgi düştüğünde not edecek zamanınız yoksa aşağıdaki yöntemleri kullanarak ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Telefonu hiç bir şekilde kullanmadan ekranın görüntüsünü almak için ekran kısmını sağa olacak şekilde kaydırın. Sağa doğru kaydırdığınızda Telefonuma Gönder yani Send to phone şıklarını kullanarak telefona kayıt işlemi yapabilirsiniz.

Telefon kullanarak ekranın görüntüsünü almak istiyorsanız; Android Wear uygulamasından yararlanmanız gerekmektedir. Uygulamayı kurun ve saatle uyumlu hale getirin. Sağ kısımda yer alan Ayarlar bölümüne tıklayın ve Giyilebilir cihaz ekran görüntüsünü al kısmına basın. Alınan ekran görüntüleri otomatik olarak Galeri kısmına kaydolacaktır.

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nasıl Yapılır

En çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olan Whatsapp son günlerde yeni bir özellik çıkardı. Konuşma yaptığınız kişiyle uçtan uca şifreleme yöntemiyle artık aranızda geçen konuşmaları sizden başka hiç kimse göremeyecek. Whatsapp uçtan uca şifreleme yöntemini kullanmak için aşağıdaki yolları takip etmelisiniz.

Bu özellikten faydalanabilmeniz için Whatsapp uygulamasının son sürümünü kullanmanız gerekmektedir. Kişi bilgisinin üzerine dokunun ve mesajlaşma sayfasını açın. Ardından QR kodu ile 60 haneden oluşan numarayı görebilmek için Şifreleme kısmına tıklayın. Karşıdaki kişi ile aynı ortamda bulunuyorsanız; karşıdaki kişinin sizin telefonunuzda yer alan QR kodunu taramasını sağlamalısınız. 60 haneden oluşan numarayı karşılaştırdıktan sonra artık aranızda geçen konuşmaları ikinizden başka hiç kimse göremeyecektir.

Karşıdaki kişiyle birlikte değilseniz; ekran görüntüsünü alarak Paylaş tuşunu kullanın ve 60 haneden oluşan numarayı sms yada farklı bir yöntemle karşıdaki kişiye yollayabilirsiniz. Uçtan uca özelliği aktif hale geldikten sonra, ekranda Şifreleme kısmının aktif hale geldiğine dair bir yazı gelecektir.

Samsung Galaxy S7 Format Nasıl Atılır

Samsung Galaxy S7 telefonunuza virüs yada başka nedenlerden dolayı format atmak isteyebilirsiniz. Fakat işlemi yapmadan yedekleme yapmayı unutmayın.

İlk yöntem olarak telefonu kapatın ve Ses arttırma ile Home tuşlarına aynı anda basılı tutun. Bu sırada Power tuşuna da basın. Bu şekilde hepsine birden basılı tutarken ekranda Samsung yazısı gelene dek bekleyin. Gelen ekranda Wipe Data/Factory Reset kısmını seçin. Menüler içinde kolay geçişi sesi açma ve kapatma tuşlarıyla yapın. Seçim işlemlerini ise power tuşunu kullanarak yapabilirsiniz.

İkinci yöntem olarak menüleri kullanabilirsiniz. Bunun dışında yapacağınız menü işlemleri şöyledir.
Menü-Ayarlar-yedekle ve sıfırla-telefonu sıfırla-herşeyi sil veya *2767*3855#  tuşlayın. Bu işlemleri yaptıktan sonra cihazınız format işlemine başlamış olacaktır.

Bilgisayar Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Bilgisayarda sizin için önemli olan bir ekran görüntüsünü almak istiyorsanız yazımızın devamını takip edebilirsiniz.

İstediğiniz ekran açıkken Ctrl tuşu ile beraber bilgisayarınızın sağ üst kısmında yer alan Print Screen tuşuna basılı tutun. Ardından başlat kısmına basın ve buradan Paint programını açın. Paint açıldığında Ctrl ve V tuşlarının ikisine aynı anda basın. Ardından sağ tıklayarak yapıştırın ve ekran görüntüsünü alın. Ctrl ve S tuşlarının ikisine beraber bastıktan sonra ekranın görüntüsünü dilediğiniz bir yere kayıt edebilirsiniz.

Aldığınız bu ekran görüntüsü üzerinde istediğiniz şekilde değişiklikler yapabilirsiniz. Boyutu yada rengi üzerinde bazı değişik işlemler uygulayabilirsiniz.

Pinterest Hesabını Kalıcı Olarak Silme

Pinterest hesabını silmek için bir kaç adım uygulayabilir ve dakikalar içinde Pinterest hesabınızdan tamamen çıkış yapabilirsiniz.

İlk olarak Pinterest hesabına giriş yapın. Ardından ana sayfa kısmına gelin. Ana sayfaya geldikten sonra ekranda sağ üst kısımda bulunan isminize tıklayın. Profil sayfasına geldikten sonra ilk olarak anahtar sembolüne ardından da açılan seçenek bölümünden Hesap Ayarları kısmına tıklayın.

Hesap ayarlarına geldikten sonra Hesabı Devre Dışı Bırak kısmına tıklayın. Bu bölümde karşınıza hesap silme kısmı çıkacaktır. Hesap silme nedenini belirleyerek Hesabımı Kalıcı Olarak Kapatın kısmına tıklayın. İşlemleri yaptıktan sonra karşınıza Evet e-postayı gönderin yazılı bir buton çıkacaktır. Bu butona tıklayın ve hesabınızı tamamen silin. E-posta adresinize Pinterest hesabından bir mail gelecektir. Bu e-postayı onaylayın ve Pinterest hesabınızından tamamen çıkış yapın.

Pintereset hesabını dondurma işlemi bulunmamaktadır. Hesabınızdan geçici olarak çıkmak istiyorsanız Çıkış butonunu kullanabilirsiniz. Çıkış yaptığınızda oluşturduğunuz Panolar hala görünür olacaktır. Hesabınızı tamamen kapattığınız takdirde tüm panolarınız silinir.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu