Mart ayında ziyaretçilerimizin en çok sorduğu soruları ve cevapları

Mart ayı içerisinde ziyaretçilerimizin en çok sorduğu soruları toplayı cevapları iletmek istedik.

en çok sorulanlar

Windows Error Recovery Hatası Çözümü

Bilgisayarınızda en çok karşılaştığınız hatalardan olan Windows error recovery hatasından belirli işlemleri yaparak kurtulabilirsiniz. Hatanın çözümlerine aşağıdaki yolları deneyerek ulaşabilirsiniz.

Bu hatayı alıyorsanız büyük ihtimalle bilgisayarı aniden kapatmışsınız yada elektrik kesintisi yaşamışsızın demektir. Bilgisayar bir yerden darbe yediğinde veya disk arızaları olduğunda bu hata ile karşılaşmanız olasıdır. Bilgisayar açıldığında ekranda Launch startup repari ekranı otomatik şekilde seçili gelir. Bu şekilde bilgisayar onarma moduna geçerek restart eder. Durum aynı şekilde devam eder. Klavyede ok tuşlarını kullanıp Start Windows Normally seçerek normal mod halinde çalışmasını sağlamalısınız. Donanımsal bir hata yoksa bilgisayar açılmış olacaktır.

İkinci bir şık olarak diskinizi onarmayı seçmelisiniz. Diski onardıktan sonra sorun tamamen çözülmüş olacaktır. Launch Startup repari ekranını seçtikten sonra Sistem kurtarma seçeneklerini kısmına giriş yapın. Gelen ekranda Komut istemi kısmını seçerek pencereyi açın. Bu kısma C:\Users\Cisco>chkdsk /x c: komutunu yazdıktan sonra enter basın. Diskte yer alan hataların düzeltilmesini sağlar. Bu komutu girdikten sonra ekran üzerinde dosya doğrulama işlemi göreceksiniz. Pencerede yer alan şıkları kullanarak bilgisayarı tekrar başlatın. Bu işlemlerin ardından bilgisayarın açılması gerekmektedir.

Nasıl Kurulur?

Android sürümünün yeni yüzü olan Android N sürümünü güvenli şekilde kullanabilirsiniz. Cihazınızda oldukça farklı boyutlar yaratacak olan Android N sürümünü aşağıdaki yönergeler dahilinde kurabilirsiniz.

Android N ile birçok yenilik geldi. Gelen yelinlikler içinde; aynı ekran üzerinde iki uygulamayı aynı anda çalıştırma ve çoklu pencere açma gibi özellikler yer alıyor. Ayrıca bildirimler üzerinde yetkin bir şekilde bazı bildirimleri engelleme özellikleri de bulunmaktadır. Yenilenen batarya grafikleri ile size yepyeni bir kullanım kolaylığı sağlıyor.

Android N sürümünü yüklemek için ilk olarak; Android Beta programına katılmanız gerekmektedir. Ardından kayıt yaptıktan sonra site içinde Android N indirmek için talep butonuna basmanız gerekmektedir. Bir gün içinde süratli bir biçimde cihazınıza gelecektir. OTA cihazınızda kayıt oluşturacaktır. Menü-ayarlar-telefon hakkında-sistem güncellemeleri kısmına girerek yükleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İpad’ de WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

İpad üzerinden WhatsApp kullanmak istiyorsanız birkaç işlemden sonra WhatsApp Web’e ulaşabilirsiniz. İpad üstünden sevdiklerinizle rahat bir şekilde konuşmak için aşağıdaki işlemleri sırası ile uygulayın.

İlk önce İpad kullanarak Safari tarayıcısını açmalısınız. Ardından web.whatsapp.com adresine gitmelisiniz. Safari sizi bu adrese yönlendirecek ve daha sonra adres çubuğunun yanında bulunan yenileme butonu kısmına Masaüstü Sürüme Git yazısını görene dek basılı tutun. Masaüstü sürümüne gittikten sonra bir kod ile karşılaşacaksınız. QR kodun yer aldığı WhatsApp Web sayfası çıkacaktır. Kodu okutabilmek için Ayarlar-WhatsApp Web (İphone için), Android içinse; Menü-WhatsApp Web kısmına gitmeniz gerekmektedir. QR kodunu okutun ve ardından WhatsApp Web kullanılacak duruma gelecektir. Fakat sesli mesaj alamayacağınızı aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.

Samsung Galaxy Modellerine Format Nasıl Atılır

Samsung markasının Android tabanlı olan Galaxy modellerine sahipseniz telefonunuzu sıfırlarken çeşitli işlemler yapmalısınız. Samsung Galaxy modellerinden herhangi birine format atmak için aşağıdaki adımları eksiksiz bir şekilde uygulamanız gerekmektedir.

Format türleri ikiye ayrılmaktadır. Biri soft diğeri de hard formattır. Soft format cihazı fabrika ayarlarına döndürmektir. İkincisi ise; hard format atarak cihazı yeni baştan şekillendirmektir. Telefonunuzda bir türlü düzeltemediğiniz problemler varsa hard format atarak problemlerinizi çözebilirsiniz.

Cihazda Kişiselletirme bölümünden yedekle ve Sıfırla kısmına gelip buradaki seçenekleri işaretleyerek altında fabrika ayarlarına getir kısmına basarak kolay şekilde cihazınıza soft format atabilirsiniz. İşletim sisteminde çok daha büyük hatalar alıyorsanız; hard format atmalısınız. Hard format atmak için öncelikle cihazınızı tamamen kapatın. Ardından; güç butonu, home butonu ve ses açma butonuna aynı seferde basarak cihazınızı açın. Cihaz açıldığında karşınıza siyah bir ekran üzerinde çeşitli yazılar çıkacaktır. Bu ekran üzerinde full wipe yapmak için ses butonunu kullanarak aşağı yukarı çıkarabilir ve cihazınızı fabrikan çıkmış gibi ilk günkü haline geri döndürebilirsiniz.

İphone Hafıza Temizleme Nasıl Yapılır

İphone uygulamaları çoğu zaman cihazın hafızasını şişirerek başarılı bir şekilde hızlı çalışmalarının engelliyor. Bu durumdan kurtulmak için uygulamayı silerek tekrar kurmak yeterli. Fakat sürekli aynı işlemler ile uğraşmak istemeyen kişiler için hafızayı temizleyebilmenin farklı yöntemleri mevcut.

İphone cihazlarda hafıza temizlemek için İphone yedeği almak gerekiyor. Yedekleme tekrar yüklenerek işlem tamamlanıyor. Bu işlemi yapmak için ilk olarak, cihazınızı bilgisayara bağlayın ve İtunes uygulamasının bilgisayarda açın. İtunes kullanarak İphone kısmına tıklayın. Şimdi yedekle kısmına basarak yedeğini alın. Yedekleme işleminin ardından Yedeklemeyi Geri Yükle kısmına tıklayarak İphone’a tekrar yükleyin. Yükleme kısmını tekrar yükledikten sonra ayarlar, uygulamalar ve uygulama ayarları eski hali gibi olacaktır.

İşlemleri yaptıktan sonra hafızada yaklaşık olarak maksimum 3 GB boş alan olacaktır. Minimum olarak 1 GB boşluğa sahip olacaksınız.

Apple Music Şarkılarını Alarm Sesi Yapma

Apple musiclerinizi alarm sesi yapmak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulamalısınız. Apple Music bölümündeki şarkıları dinleyebilir yada cihazınıza indirerek kalıcı şekilde kullanabilirsiniz. Üyelik bittiğinde bu şarkıları yeniden dinleyemeyeceğinizi unutmayın. Apple Musiclerini alarm sesi olarak kullanabilmek için; şu işlemleri yapmalısınız.

İlk olarak music uygulamasını açarak istediğiniz şarkıyı Apple Music üzerinde aratın. Müziği açtıktan sonra sağ alt kısımda bulunan üç nokta işaretine tıklayarak açılan ekran üzerinde + sembolüne tıklayıp şarkıyı kaydedin. Şarkıyı kaydetme yeriniz Müziklerim kısmıdır. Şarkının üstüne tıklayarak bulut simgesine tıklayın. Ardından şarkıyı cihazınıza indirin.

Alrm uygulamasını açtıktan sonra; + işaretini kullanarak Alarm kurma ekranına giriş yapın. Ses bölümü kısmına tıklayın ve üst kısımda Bir parça seçin kısmı görünecektir. Bu kısma girerek indirilen şarkılardan birini seçerek alarm sesi şekliyle kullanmaya başlayın.

İphone Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır

Apple sitesinden İphone garantisini sorgulayarak cihazınızın garanti kpasamında olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. İphone garantisini öğrenebilmek için yazımızın devamını takip edin.

İlk olarak Apple denetleme sayfasını açın. Gelen sayfa üzerinde Donanımızın seri numarasını girin kısmı ve Lütfen kodu girin kısımları olacak. Seri numarası yazan kısma İphone seri numarasını yazıp; daha sonra kodu girin kısmına ise; ekranda çıkan kodu girin. İphone seri numarasını bulabilmek için; Ayarlar-Genel-Hakkında kısmındaki Seri numarası bölümünden öğrenebilirsiniz. Gelen kutular üzerine bilgilerinizi girin ve İphone garantisi hakkında Türkçe çıkan yazıları okuyun. Bu kısımda satın alma zamanı, cihazla igili olarak teknik destek zamanı, onarım, servis kapsam süresi ve AppleCare için uygunluk işaretleri yer alır. Onarım ve servis kapsamı şıkkının alt kısmında Tahmini Son Kullanma Tarihi yazan yerde bulunmaktadır. Bu kısımdan cihazınızın hangi zamana kadar garanti kapsamı altında olduğunu öğrenmeniz mümkün.

İPhone’ da Geri Almak için Salla Nedir

İphone cihazlarda yaptığınız bir işlemi geri almak için bu özelliği nasıl aktif etmeniz gerektiğini anlatacağız. Aşağıdaki yönergelerden yola çıkarak bu işlemi hızlı bir şekilde uygulayabilirsiniz.

İphone cihazı salladığınızda ekrana mesaj kutusu çıkıyor. Bu kutu içinde iki tane buton yer alıyor. Bu özellik ile yapmış olduğunuz işlemleri geri alabileceksiniz. Bu özelliğin cihazınızda sürekli açılmasını istemiyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayarak kapatabilirsiniz. İlk olarak Ayarlar kısmına girin ve Genel kısmından Erişilebilirlik bölümünü açın. Bu kısımdan ise Geri Almak İçin Salla kısmını seçerek açın yada kapatın.

Cihazınızda yukarıdaki işlemleri yapıp kapattığınızda ekranda mesaj kutucuğu çıkmayacaktır. Açmak için yine aynı yöntemi kullanarak aktif hale getirebilirsiniz.

Snapchat Şifremi Unuttum – Eposta veya Sms ile Şifre Öğrenme

Anlık mesajlaşma uygulamalarından biri olan Snapchat uygulamasında şifrenizi unuttuğunuzda öğrenmek için iki yöntem vardır. Kaybettiğiniz şifreyi mesaj yoluyla yada Eposta yöntemiyle öğrenebilirsiniz. Bu şifreye oturum açık haldeyken veya kapalı haldeyken ulaşabilirsiniz.

Snapchat şifresini oturum açıkken öğrenebilmek için; ekranın üst ve orta kısmında bulunan Snap ikonuna dokunun. Daha sonra ekranda sol üst köşede bulunan dişli çarkta ayarlar kısmına dokunun. Gelen ekranda kayıtlı olan email adresinize bakarak kontrol edin. Email burada kırmızı ise email onayınız yok demektir. İlk olarak mail adresinizi onaylayın. Eposta adresinize onaylama maili gönderilmesini sağlayın. Email adresini onaylama işlemi bittikten sonra Ayarlar kısmında bulunan Şifre bölümüne dokunun. Gelen sayfada Şifreni mi unuttun kısmına dokunun. Bu işlemden sonra Snapchat şifre sıfırlama bölümüne yönlendirileceksiniz. Çıkan sayfada email adresini yazarak Submit butonuna tıklayın. Snapchat şifreniz mail adresinize gelmiş olacaktır.

Otuırum kapalı haldeyken Snapchat şifrenizi öğrenmek için; uygulamayı açın ve Şifreni mi Unuttun kısmına dokunun. Ardından ekrana Eposta ile Sms olarak iki seçenek çıkacak. Mail kısmını seçerseniz şifre maile gelecektir. Sms yolu ile şifre öğrenmek istiyorsanız Sms kısmını seçebilirsiniz. Sms yöntemiyle olan kısmı seçtiğinizde karşınıza bir ekran çıkacaktır. Burada hayalet ikonlarını seçerek devam edin. Açılan sayfada numaranızı başına sıfır koymadan girin. Snapchat şifrenizi aldıktan sonra uygulamaya giriş yapabilirsiniz.

Twitter Hesap Onaylatma Nasıl Yapılır

Sosyal medya siteleri içinde milyonlarca kullanıcısı olan Twitter bundan böyle herkesi bünyesine kabul etmeyecek. Twitter sosyal medya sitesine kayıt yapabilmek için artık hesap onaylatmak zorundasınız. Twitter üzerinde onaylanmış hesaplar yanlarında yer alan mavi tık işareti ile anlaşılacaklar. Twitter hesabının onaylatılabilmesi için aşağıdaki özellikleri içermesi gerekmektedir.

Twitter hesabının onaylatılabilmesi için belli sayıda tweet sayınızın olması gerekmektedir. Düzenli olarak tweet atanların hesaplarını onaylatmaları daha kolay olacaktır. Günlük tweet sayısı yeterli miktarda olmalıdır. Atılan tweetlerin takipçiler tarafından retweetlenmesi ve beğenilmesi gerekiyor. İnsanlar sizi dışarıdan arama yöntemiylr bulmuş olması ve takip etmesi oldukça önemlidir. Onaylatılabilmek için web sitesi yada bloğa sahip olmanız gerekmektedir. Kullandığınız blog yada web sitesine hesabınız ile ilgili olarak bağlantı vermeniz şartı bulunmaktadır.

Twitter bu doğrulama işlemini kendi gerçekleştirir. Bunun için her hangi bir başvuru yapmak zorunda değilsiniz. Uygun görüldüğünde adresiniz twitter tarafından doğrulanacaktır. Bunun için belli bir süre beklemeniz gerekmektedir.

Google Play Store RH-01 Hatası ve Çözümü

Son günlerde Google Play Store’da sıklıkla karşılaşılan hatalardan biride; RH-01 hatası. Kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı bu hatayı düzeltebilmeleri için aşağıdaki işlemleri uygulamaları gerekmektedir.

İlk olarak telefonunuzdan Ayarlar-Uygulamalar-Uygulama yöneticisi kısmına girip ardından Google Play Store kısmını seçin. Gelen ekranda Veriyi Sil kısmını seçerek cihaza kaydedilmiş olan çerezleri temizleyin. Ardından tekrar Ayarlar-Hesaplar-Google kısmına girin. Bu kısımda Google hesabınızı görmüş olacaksınız. Hesabı seçtikten sonra sağ üst kısımda yer alan üç noktaya dokunun. Açılan menü içinde Hesabı Kaldır kısmını seçin. Bir değil daha fazla hesaba sahipseniz; hepsi için aynı işlemleri yapın.

Ardından telefonu kapatıp yeniden açın. Google Play kısmına giriş yaparak email yerine adresiniz ile şifrenizi yazın ve işlemi bitirin. Bu işlemden sonra aynı hatayı almıyor olacaksınız.

Samsung Galaxy S7 Ekran Görüntüsü Alma

Samsung Galaxy S7 cihazınızda ekran görüntüsü almak için iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki; Güç düğmesi ve ana ekran düğmelerine aynı anda basarak ekran görüntüsü almaktır. Güç düğmesi cihazınızın sağ kısmında bulunur. Home düğmesi de cihazın ön kısmında alt tarafta bulunmaktadır. Güç düğmesi ile home tuşuna birlikte basarak 2 saniye sonra bir ses çıkacaktır. Bu sırada ekran görüntüsü çekilmiş olacak. Ekran resmi cihazınıza kaydedilmiş olacaktır.

Ekran görüntüsü alabilmek için diğer yöntemi de kullanabilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için; ekrana dik şekilde elinizi koyun ve soldan sağa hareket ettirin. Bu sırada elinizi ekrandan ayırmayın. Bu yöntemi kullanmak için; Ayarlar-Hareketler ve işaretler kısmında bulunan Ekranı yakalamak için elinizin kenarı ile kaydırın kısmını aktif hale getirin.

Whatsapp’ta Belge Nasıl Gönderilir

Whatsapp uygulamasında fotoğraf, ses kaydı ve video göndermenin yanı sıra yeni çıkan bir özellik kullanıcıları oldukça sevindirdi. Karşınızdaki kişiye PDF formatında belge gönderip alabileceksiniz.
Belge boyutu en fazla 100 MB olmalıdır. Daha büyük olan PDF dosyaları parçalanarak gönderilebilir. Belge gönderebilmek için aşağıdaki işlemleri uygulamanız gerekmektedir.

İlk olarak belgeyi paylaşacağınız kişinin sohbet penceresini açarak yukarıda yer alan dosya paylaşım kısmına tıklayın. Açılan kısımda Belge kısmını seçin ve işaretleyin. Bu kısımda Belgeler alanı açılacaktır. İçinden istediğiniz dosyaları seçip gönderebilirsiniz.

İphone telefonlarda belge gönderebilmek için; Sohbet penceresini açın ve Medya Gönder kısmına dokunun. Daha sonra Belge Paylaş kısmına tıklayın. Belge açık haldeyken göndermek istiyorsanız; Menü Tuşu-Dosyayı gönder kısmına giderek yada Menü tuşu-Yazdır kısmına giderek kablosuz yazıcı aracılığı ile belgeyi yazdırmanız mümkün.

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Cevap yazin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir