Kategoriler
Genel

EFT ve Havale Nedir ? Farkları Nelerdir ?

EFT ve Havale nedir?

havale eft arasındaki farklar

Gişelerde saatlerce vakit kaybetmek istemeyen insanlar şimdilerde internet bankacılığını daha fazla kullanmaya başladı. Özelliklede banka işlemlerinin tek tıkla cep telefonlarından bile yapılması insanlara büyük kolaylık sağlıyor. Gişelerde kuyruk derdine son veren internet bankacılığının daha pek çok artı yönü var.

Oturduğu yerden işlem yapan insanlar her şeye daha kolay ulaşmak istiyorlar. Bunun için bankaların insanlara sunduğu fırsatlar arasında internet bankacılığı işlemleri de geliyor. İnternet bankacılığı artık cep telefonlarında da kullanılabiliyor. Cep telefonunuza kuracağınız ufak bir program sayesinde EFT ve havale işlemlerinizi kısa süre içinde cep telefonlarınızdan da yapabilirsiniz. Para göndermek yada para talep etmek için karşı tarafın hesap bilgilerini bilmeniz yeterli. Para göndereceğiniz kişinin bilgilerini girerek istediğiniz miktarda para gönderebilir ve para talep edebilirsiniz. EFT ve havale işlemlerinden faydalanarak istediğiniz işlemi saniyeler içinde yapabilirsiniz.

EFT Nedir?

Elektronik fon transferinin kısaltılmış halin olan EFT; kurumlar veya kişiler arasında para akışını sağlayan bir uygulamadır. İnrernet üzerinden gerçekleştirilen EFT işlemleri günümüzde sık şekilde kullanılmaktadır. EFT işlemleri sadece internetten değil, bankamatikler aracılığı ile de yapılabilir. EFT işlemi yapabilmeniz için; gönderen kişi ismi, banka ismi, parayı gönderilecek tarafın kullandığı banka ve alıcı ismi gerekmektedir. Bilgileri tam ve eksiksiz girdiğiniz takdirde parayı işleme sunabilir ve bankanın onay sürecine geçmesini bekleyebilirsiniz. Banka yatırdığınız parayı ve hesabın durumunu kontrol eder ve sorun görünmüyorsa karşı tarafa parayı transfer eder. Her bankanın keseceği EFT ücreti farklıdır. Bazı bankalarda hiç bir şekilde EFT ücreti kesilmez. Bazılarında ise; 1 lira yada 3 lira gibi Eft ücreti kesilmektedir. Resmi tatiller haricinde ve hafta içi sabah 08:00 ile 17:00 arasında Eft işlemi yapabilirsiniz. Bu saatler dışında yaptığınız para transfer işlemleri ertesi gün karşı tarafın hesabına geçirilir. EFT’nin en ayrıcalıklı tarafı; diğer bankalara yada hesaplara para aktarımının sağlanmasıdır.

Havale Nedir?

Havale işlemi hesaplar arasında para gönderimini sağlayan işlem çeşididir. Eft ile farkı; değişik hesaplar arasında para gönderme imkanının olmamasıdır. Havale işlemleri ayrıca; mektup yada banka gibi yollarla da gerçekleştirilebilir.

Havalenin olması için hesap sahibi olan kişinin onayı lazımdır. Onay bankaya iletilir ve işlem bu şekilde başlamış olur. Havale tutarı ise bankalara göre değişiklik göstermektedir. Eft işlemleri kadar kolay olduğu söylenemez. Eft havaleye göre çok daha kolay bir işlemdir.

EFT ile Havale Arasında Görülen Farklılıklar Nelerdir?

EFT’de değişik bankalara para transferi yapılabilir. Havale işlemlerinde kendi hesaplarınız içinde işlem yapabilirsiniz.

EFT’nin onay zamanı çok daha kısadır. Havalede onay işlemleri daha uzun sürer.

Eft işlemlerinde istenilen bilgiler daha azdır ve dolayısı ile uğraşmak kolaydır. Havalede ise istenen bilgiler çok fazladır ve uğraştırıcıdır.

Eft ücretinin daha pahalı olması ve Havale ücretinin daha ucuz olması bazı kişileri havale ile para aktarma eğilimine itebilir.

Yazar Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir