Kategoriler
Donanım Haberleri

Wi-Fi şifre değiştirme

Wi-Fi şifresi genellikle kurulmuş olan modem ile beraber gelen varsayılan bir şifredir. Fakat bazı kullanıcılar bu şifreyi değiştirme talebinde bulunabiliyor.

Şifre değişmenin yanı sıra kullanıcı adının değiştirilebilmesi de mümkündür. Böylelikle kolay bulunamayan ve kimsenin bilemeyeceği bir şifre oluşturabilirsiniz. Haliyle hiç kimse internet ağınızdan izinsiz bir şekilde faydalanamaz.

Wi-fi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Wi-fi şifreleri rooter’den yani kök dizinden yönetildiği için şifre değiştirme işlemini bilgisayarın kök dizinine bağlanarak gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bunun için ilk olarak rooter’in ip adresini bilmek gerekiyor. Bu da şöyle mümkün olur; Windows 7 ve üzeri işletim sistemlerinde komut satırı açılmalıdır ve çıkan ekrana ipconfig yazılması gerekir. Sonrasında ise varsayılan olarak belirlenmiş ağ geçidinin hemen karşısında ip adresi yazmaktadır. Bu ip adresi 192.168.1.1 gibi sayısal değerlerden oluşur ve bunu bir yere not etmek gerekir.

Modem Ara Yüzüne Bağlanma

İlk olarak not edilmiş olan ip adresini web tarayıcısının satırına yazıp enter tuşuna basmak gerekiyor. Ardından çıkan ekranda modem ara yüzüne giriş yapabilmek için kullanıcı adı ve şifre gereklidir. Fakat her modemin markasına göre farklı kullanıcı adı ve şifresi vardır. Eğer şifre ve kullanıcı adı bilinmiyorsa, ilk olarak modemin kitapçığına bakarak varsayılan şifreye erişebilir veya modemin markasını arama motorları üzerinden aratarak şifresini öğrenebilirsiniz. Fakat şifreyi daha önceden değiştirmişseniz ve yeni şifre aklınızda değilse, varsayılan şifreye geri dönüş yapmak için modeme reset atmak gerekir.

Modemin üzerindeki ufak tuşa basarak reset atma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Hemen ardından kullanıcı adı ve şifre sıfırlanmış olur ve böylelikle sisteme giriş yapabilirsiniz. Bahsedilmiş olan bilgiler ile hala ara yüze ulaşım sağlanamamışsa, Windows’ta çalıştır komutunu açıp ipconfig yazarak çıkan ekrandan yerel ip adresini alabilir ve işlemleri uygulayabilirsiniz. Ara yüze sorunsuz bir şekilde giriş işlemi gerçekleştirdikten sonra “Kablosuz” yazan alana tıklayarak kablosuz ağ ayarlarına ulaşım sağlayabilir ve bu alandan “Kablosuz Ağ Adı (SSID)” olan kısımdan kullanıcı adı ile beraber şifreyide değiştirebilirsiniz. Şifre değiştirme işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken nokta güvenliktir. Güvenli bir şifre değiştirme işlemi yapmak için en az 8 rakamdan oluşan harf, sayı ve sembol içeren bir şifre belirlemeniz gerekir.

Kullanım halinde olan modem eğer çift bant desteği sağlayan bir modem ara yüzüne sahip ise her ikisi içinde ağ şifresini değiştirmek gerekiyor. Yani hem 2.4GHz olan ağın, hem de 5GHz olan ağın şifresinde değişiklik yapmak gerekir. Bu iki ağ çeşidi her ne kadar birbirine bağlı çalışıyor gibi algılansa da her biri kendine özgü farklı kablosuz ağ çeşidi olduğu için ikisinin de şifresinde farklılık olması gerekiyor. Şifre değiştirme için işlemler bundan ibaret eğer sadece kullanıcı adını değiştirme isteğindeyseniz yine bahsedildiği Kablosuz Ağ Adı yani SSID kısmından şifre ile birlikte gelmiş olan varsayılan kablosuz ağ ismini değiştirebilirsiniz.

Şifre ve kullanıcı adı seçerken her zaman tavsiye edilen; küçük harf, büyük harf, rakam ve sembol içeren bir şifre olmasıdır. Her modemin ara yüz ayarı farklı olsa da şifre ve kullanıcı adı değiştirme işlemi benzer özellikleri taşımaktadır. Varsayılan şifreyi hiç kimsenin tahmin edemeyeceği bir şifre ile değiştirmek güvenlik düzeyini oldukça arttıracaktır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

İnternet Paketinin Çabuk Bitmemesi İçin 9 İpucu

İnternet kotam neden hemen doluyor?

internetten tasaarruf

Hattınızda var olan internet paketinizin sizden habersiz güncelleme yapması ve veri akışının arka tarafta sürekli devam etmesi, paketinizin çabuk bitmesine neden olabilir. Size vereceğimiz bazı ipuçlarını kullanarak internet paketinizin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Kullandığınız uygulamalarda otomotik olarak video oynat özelliği açıksa internet paketiniz çabuk bitebilir. Bunun için uygulamalarda yer alan Otomatik Video Oynatma özelliğini kapatmanız gerekmektedir. Facebook uygulamasında Uygulama Ayarları kısmından bu bölümü kapatabilirsiniz. İnstagram uygulamasında da yine Ayarlar kısmından Hücresele Veri Kullanımı bölümünde yer alan otomatik video oynatma pasif hale getirebilirsiniz. Twitter uygulamasında ise; Ayarlar Veri bölümünden bu özelliği pasif hale getirin.

Güncelleme işlemlerinin yalnızca Wi-Fi açıkken çalışmasını istiyorsanız bunu ufak bir ayarla halledebilirsiniz. Google Play uygulamasına gelin ve sol kısımda yer alan Ayarlar bölümünü açın. Uygulamaları Otomatik Güncelle kısmında bulunan Uygulamaları Yalnızca Kablosuz Bağlantı Üzerinden Otomatik Güncelle kısmını işaretleyin. Böylece internet paketiniz üzerinden değil yalnızca Wi-Fi açıkken güncelleme olacaktır.

Whatsapp uygulamasına gelen medyaların otomatik olarak indirilmesini engellemeniz internet paketinizin daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayacaktır. Ayarlar kısmına gelerek Sohbet ve Aramalar kısmına gidin. Gelen menü içinde Medyayı otomatik indir kısmına tıklayın. Ardından mobil veri için bütün otomatik seçenekleri devre dışı bırakmanız gerekmektedir. Görselleri böylelikle mecburi olarak indirmek zorunda kalmayacaksınız. Sadece istediklerinizin üzerine tıklayarak indireceksiniz.

Google haritaları mutlaka çevrimdışı kullanın. Siz önemsiz görseniz de kırkda yılda bir kere baktığınız bir adres paketinizin hızlı bir şekilde bitmesine neden olabilir.

Mobil veri kullanım durumunu sınırlamayı unutmayın. Böylelikle paketinizin bitimine yakın bir uyarı alacaksınız. Sınırlamadığınız takdirde kullanım miktarınızdan haberiniz olmaz ve böylelikle faturanızda hiç istemediğiniz rakamlar görebilirsiniz.

Cihazın Wi-Fi alıcısını sakın kapatmayın. Telefonlar genelde kapalı durumdayken wi-fi kendini devre dışı bırakır. Bunun için şarj durumlarında wi-fi kapatmanıza gerek yok. Evinizde wi-fi açık zannederek işlemler yapabilir ve internet paketinizin bitmesine neden olabilirsiniz.

Chrome tarayıcınız için veri tasarrufu ağlayın. Bunun için sıkıştırma özelliğini kullanmanız gerekir. Chrome tarayıcı kısmında Ayarlar bölümünden konu ile ilgili olarak sıkıştırma özelliğini kullanabilirsiniz.

Opera Max kullanarak baktığınız fotoğraf yada videoların boyutunu küçültebilirsiniz. Buda haliyle daha az veri kullanımı sağlayacaktır.

Sıklıkla kullanmadığınız bazı uygulamalar arka tarafta veri kullanır. Bunun önüne geçebilmek için güvenlik duvarı uygulamalarından yararlanmanız gerekmektedir. Arka tarafta nadiren kullanılan uygulamaların veri kullanımını önlemek için; NoRoot Firewall uygulamasını kullanarak internet paketinizin kolay bitmesinin önüne geçebilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Bilgisayardaki Wİ-Fİ Şifresi Nasıl Öğrenilir

Unutulan Wi-fi Şifresi Nasıl Öğrenili?

pcde wi fi şifresi öğrenme

Sizlerden gelen soruları yanıtlamaya devam ediyoruz.Bir ziyaretçimiz bilgisayarındaki Wi-Fi şifresini unuttuğunu ve eğer bağlantıyı kaldırıp tekrar bağlanmak istediğinde şifreyi hatırlamadığını belirtmiştir.Bağlı olan bilgisayarda Wi-Fi şifresi nasıl öğrenebilirim diye bizden destek istemiştir.

Bilgisayarınızda yer alan wifi şifresini unuttuysanız kısa yoldan şifreye ulaşabilirsiniz. Bunun için ilk olarak görev çubuğu kısmında sağ tarafta yer alan Kablosuz bağlantı kısmına tıklayın.

Üstüne tıkladığınızda bağlantı isimleri görünür hale gelecektir. Bu kısımda kendi bağlantınızın adını da göreceksiniz. Kendi bağlantınızın üzerine sağ tıklayarak özellikler kısmına gelin. Karakterleri göster kısmını seçili hale getirdiğinizde şifreyi görüntülemiş olacaksınız. Şifreyi öğrendikten sonra yine aynı şekilde karakterleri göster kısmının seçili halini kaldırabilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

3G Veri bağlantısımı yoksa Wi-Fi çok şarj tüketir

3G Veri bağlantısımı yoksa Wi-Fi çok şarj tüketir

wi-fi mi 3g mi

Akıllı telefonların en büyük sorunlarından bir tanesi ise kesinlikle telefonların şarj süresinin az gitmesidir.Artık telefonlar neredeyse 24 saat bile şarjı gitmemesi her gün telefonun prizde olmasına sebeb oluyor.

Akıllı telefonlarda en çok şarj tüketen kesinlikle internet kullanımıdır.Genellikle kullanıcılar mobil verilerini hiç kapatmamaktadır.Evde wi-fi bağlantısı olmasına rağmen 3G veri bağlantısı tercih edilmektedir.Wi-Fi bağlantısı,3G mobil verisine göre daha az şarj tüketmektedir.

Mobil veri bağlantısını işiniz olduğunda kullanıp evde wi-fi bağlantısını kullanarak telefonunuzda baya bir şarj konusunda tasarruf edebilirsiniz.