Bilim ve Teknoloji

İnternet Paketinin Çabuk Bitmemesi İçin 9 İpucu

İnternet kotam neden hemen doluyor?

internetten tasaarruf

Hattınızda var olan internet paketinizin sizden habersiz güncelleme yapması ve veri akışının arka tarafta sürekli devam etmesi, paketinizin çabuk bitmesine neden olabilir. Size vereceğimiz bazı ipuçlarını kullanarak internet paketinizin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Kullandığınız uygulamalarda otomotik olarak video oynat özelliği açıksa internet paketiniz çabuk bitebilir. Bunun için uygulamalarda yer alan Otomatik Video Oynatma özelliğini kapatmanız gerekmektedir. Facebook uygulamasında Uygulama Ayarları kısmından bu bölümü kapatabilirsiniz. İnstagram uygulamasında da yine Ayarlar kısmından Hücresele Veri Kullanımı bölümünde yer alan otomatik video oynatma pasif hale getirebilirsiniz. Twitter uygulamasında ise; Ayarlar Veri bölümünden bu özelliği pasif hale getirin.

Güncelleme işlemlerinin yalnızca Wi-Fi açıkken çalışmasını istiyorsanız bunu ufak bir ayarla halledebilirsiniz. Google Play uygulamasına gelin ve sol kısımda yer alan Ayarlar bölümünü açın. Uygulamaları Otomatik Güncelle kısmında bulunan Uygulamaları Yalnızca Kablosuz Bağlantı Üzerinden Otomatik Güncelle kısmını işaretleyin. Böylece internet paketiniz üzerinden değil yalnızca Wi-Fi açıkken güncelleme olacaktır.

Whatsapp uygulamasına gelen medyaların otomatik olarak indirilmesini engellemeniz internet paketinizin daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayacaktır. Ayarlar kısmına gelerek Sohbet ve Aramalar kısmına gidin. Gelen menü içinde Medyayı otomatik indir kısmına tıklayın. Ardından mobil veri için bütün otomatik seçenekleri devre dışı bırakmanız gerekmektedir. Görselleri böylelikle mecburi olarak indirmek zorunda kalmayacaksınız. Sadece istediklerinizin üzerine tıklayarak indireceksiniz.

Google haritaları mutlaka çevrimdışı kullanın. Siz önemsiz görseniz de kırkda yılda bir kere baktığınız bir adres paketinizin hızlı bir şekilde bitmesine neden olabilir.

Mobil veri kullanım durumunu sınırlamayı unutmayın. Böylelikle paketinizin bitimine yakın bir uyarı alacaksınız. Sınırlamadığınız takdirde kullanım miktarınızdan haberiniz olmaz ve böylelikle faturanızda hiç istemediğiniz rakamlar görebilirsiniz.

Cihazın Wi-Fi alıcısını sakın kapatmayın. Telefonlar genelde kapalı durumdayken wi-fi kendini devre dışı bırakır. Bunun için şarj durumlarında wi-fi kapatmanıza gerek yok. Evinizde wi-fi açık zannederek işlemler yapabilir ve internet paketinizin bitmesine neden olabilirsiniz.

Chrome tarayıcınız için veri tasarrufu ağlayın. Bunun için sıkıştırma özelliğini kullanmanız gerekir. Chrome tarayıcı kısmında Ayarlar bölümünden konu ile ilgili olarak sıkıştırma özelliğini kullanabilirsiniz.

Opera Max kullanarak baktığınız fotoğraf yada videoların boyutunu küçültebilirsiniz. Buda haliyle daha az veri kullanımı sağlayacaktır.

Sıklıkla kullanmadığınız bazı uygulamalar arka tarafta veri kullanır. Bunun önüne geçebilmek için güvenlik duvarı uygulamalarından yararlanmanız gerekmektedir. Arka tarafta nadiren kullanılan uygulamaların veri kullanımını önlemek için; NoRoot Firewall uygulamasını kullanarak internet paketinizin kolay bitmesinin önüne geçebilirsiniz.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu