Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

WhatsApp’ta Kalitesi Bozulmadan Görüntü Gönderme

Günümüzün en çok tercih edilen, en gözde sosyal medya aracı olan WhatsApp, android cihazların vazgeçilmezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Mesajlaşma, görüntülü konuşma, resim ve video paylaşma ve bunun gibi birçok özelliği de içinde barındırıyor.

Neden Görüntü Kalitesi Bozuluyor?

WhatsApp üzerinden birine fotoğraf ve video gönderdiğimizde gönderim hızının en üst seviyeye çıkması için paylaşılmak istenen resimler ya da videolar optimize ediliyor. Bu görseller hem ölçü olarak hem de kapladığı alan olarak düşürülüyor. Bahsettiğimiz yöntem sayesinde hem dosyalar daha hızlı karşı tarafa ulaşıyor hem de karşı taraftaki alıcı daha az internet harcamış oluyor. Aslında bu durumun herkes için faydalı olduğunu, hızdan ve internetten tasarruf yapıldığını ifade edebiliriz.

Fakat bu gönderim şekli daha hızlı internet akışı sağlamak için, gönderilen medya unsurlarını sıkıştırıyor. Yani hem kalite hem de çözünürlük düşüyor. WhatsApp ile gönderilen resimlerin boyutunun küçülmesini ya da çözünürlüğün düşüp netliğinin bozulmasını kimse istemez. Çünkü önemli bir belge, sizin için kıymetli bir fotoğraf veya itina ile hazırlanmış bir çizim WhatsApp üzerinden gönderildiğinde bir hayli bozulabiliyor.

Bu tür dosyalar için farklı bir gönderim metodu uygulamanız şartıyla görselleri orijinal hali ile gönderme yönteminin olduğunu biliyor muydunuz?

Cevabınız hayır ise makalenin ilerleyen kısımlarında detaylı bir anlatım sizleri bekliyor. Siz de fotoğraf, video gibi görsel öğelerin kalitesinde herhangi bir bozulma meydana gelmeden görüntü alışverişi yapmak istiyorsanız bu adımları sırasıyla izleyebilirsiniz.

WhatsApp’ta Kalitesi Bozulmadan Görüntü Gönderme Adımları
Öncelikle android telefonunuzda ki WhatsApp uygulamasını açın.
Daha sonra fotoğrafı göndermek istediğiniz kişinin sohbet kutucuğu aktif haldeyken yazı yazma bölümünde yer alan ek(dosya, ataç) butonuna tıklayın.

Belgeler liste halinde ortaya çıkacaktır. Eğer göndereceğiniz resmi görmek isterseniz ‘’diğer belgeler’’ butonuna tıklayın.

Cihazdaki tüm görseller minik resimler halinde karşınıza çıkacaktır. Göndermek istediğiniz resim veya resimleri seçin.

Ardından ekranda beliren gönder (ok) tuşuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

İOS İşletim Sistemine Sahip Telefonlarda Nasıl Oluyor?

Bu işlemlerin aynısını İOS işletim sistemine sahip telefonlarda da yaparak galeri dışında görsellerin tutulduğu dosyalar bölümünden seçerek gönderimlerde bulunabilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz adımlar sayesinde gönderilmek istenen resimlerin ve görsellerin kalitesinde herhangi bir bozulma yaşamadan aynı boyutuyla gönderilmiş olacaktır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Bazı WhatsApp ipuçları

WhatsApp kullananlara bazı ipuçları vermek istedik.Belki bilmediğiniz bazı özellikleri öğrenmiş olacaksınız.

Grup İsmini Değiştirin

Grup ismini değiştirmek için; İOS’ta Grup bilgileri – Grup İsmine tıklayın. Android’de ise; Kalem simgesine tıklamanız gerekli. Grup resmini değiştirebilmek içinse; bilgilere tıklayarak resmi değiştirin.

Arşive Gönderim Yapın

Sohbet listenizi temizlemek için Android’de; Sohbet listeleri üzerinde parmağınızı basılı tutun. Açılan menüden Sohbet Arşivle kısmını seçin. İphone telefonlarda ise; Sohbet kısmında alakalı sohbeti sol kısma çekin. Daha düğmesinden yardım alarak Arşivle kısmını seçin.

Uzun Video Gönderin

Uzun olan videoların gönderimi için bazı uygulamalara ihtiyacınız olacak. Play Store mağazasından Video Trimmer Gru uygulamasını indirin. Select video kısmına tıklayın. Göndereceğiniz filmi seçin. Video Size kısmına tıkladıktan sonra kalitesini 320p’ye getirin. Video Quality’i seçtikten sonra Custom olarak işaretleyin. OK kısmına tıklayın ve Compress’i seçin. Sohbeti açın ve ataç kısmından Galeri ve video zip kısımlarına tıklayarak gönderme işlemini başlatın.

Rastgele Veri Gönderin

Fotoğraflarınızı orjinal boyutlarda gönderebilmek için; WhatzApp File Sender uygulamasını indirip kurun. Orjinal boyutlarda fotoğraf göndermenin tadını çıkarın.

Sayfa Değişimi Yapın

Yalnızca bilgisayarda Whatsapp uygulaması; sohbet ile kişilerin düzenli olması için; Chrome tarayıcısında Whatsapp RTL kullanın. RTL Right ve Left anlamlarına gelmektedir.

Uygulama Boyama Kullanın

Sohbetlerinizi renklendirmek için Z- Art uygulamasını indirin. Skeçler ve balonlu fotoğraflar ekleyin.

Whatsapp Temizliği Yapın

Biriken fotoğraf ve videolar zaman geçtikçe hafızayı zorlayabilir. Bunun için WCleaner for WA uygulamasını indirip kurun ve ihtiyacınız olmayanları telefonunuzdan temizleyin.

Enter ile Gönderin

İletilerinizi kısa yoldan enter tuşu ile göndermek için; Ayarlar – Sohbet Ayarları – Enter tuşu gönderir kısmını işaretleyerek fonksiyonu kullanabilirsiniz.

Yeni Kişi Resimleri

Telefonunuza Android telefonlar için; Contact Photo Sync uygulaması kurup rehberdeki kişi resimlerini WhatsApptakilerle yer değiştirebilirsiniz. Uygulamayı kurduktan sonra OK kısmına tıklayarak kolay yoldan değiştirme işlemini başlatabilirsiniz.

Profil Fotoğrafınızı Kilitleyin

Resminizi sizi tanımayan kişilere karşı kilitleyin. Yalnızca arkadaş listenizdekilerin göreceği duruma getirin. Ayarlar- Hesap- Gizlilik- Profil fotoğrafına tıklayarak resminizi yalnızca kişi listenizdekilerin göreceği duruma getirebilirsiniz.