Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Akıllı Telefonlar ve Virüs Temizliği

Günlük hayatta elimizden düşürmediğimiz, en çok kullandığımız elektronik alet akıllı telefonlarımız. Peki kendimizden dahi sakındığımız bu telefonları nasıl dezenfekte ederiz? Üreticiler, telefonların anti-bakteriyellerle temizlenmesinin garantisini verir. Yapılan bir araştırmaya göre kullandığımız telefonlar tuvaletlerden tam15 kat fazla bakteri barındırıyor. Bakalım neyi yapmalıyız? Neyi yapmamalıyız?

Telefonlarımızı Neden Temizlemeliyiz?

Virüsün telefonlarımıza bulaşmasının iki seçeneği var. Hasta olan biri öksürdüğü zaman. Bir diğeri ise; kapı kollarına, asansör düğmelerine ve buna benzer yerlere dokunduğumuz zaman. Bir enfeksiyon yerine dokunduktan hemen sonra ellerinizi dezenfekte etmeden akıllı telefonunuzu tutarsanız virüsün telefon yüzeyine geçme ihtimalini arttırmış olursunuz. Bununla birlikte dışarıdan geldiğimizde telefonumuzu dezenfekte etmek sağlıklı olacak. Çünkü telefonu yüzümüze kulağımıza dair götürüp, kullandığımızı unutmayalım.

Akıllı Telefonları Virüsten Korumanın Alternatif Yöntemleri

Kimyasal dezenfekte sizin için uygun değil mi? Öyleyse bunlara göz atın. Örneğin; ultraviyole ile ışınlama. Bununla birlikte dışarı çıktığımızda kapalı plastik bir torbaya koyabilir. Geldiğimizde torbayı atabiliriz. İşlemin şık olmadığının farkındayız ancak sağlığımız önceliğimiz olduğundan göz önünde bulundurulabilir.

Kategoriler
Donanım Haberleri

Temizliğe Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Temizlemeye başlamadan önce ellerimizi temizlediğimizden emin olalım. Sonra telefonumuzu kapatalım.

Şarjdaysa çıkaralım. Ayrıca telefona dair tüm aksesuarları çıkaralım. Kılıf, kulaklık vb. Şimdi başlayabiliriz. Anti-bakteriyel temizleyici mendili kare haline getirelim ve ekranı temizleyelim.

Mikrofonun ve hoparlörün ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir kürdan veya tel tokanın ucuna temizleyici bezi saralım. Ulaşamadığımız noktaları da dezenfekte edelim. Şarj soketini de yine aynı şekilde temizleyelim. Telefon kılıfınızın da içini – dışını anti-bakteriyel bezle temizleyelim. Temizliğinizi bitirdikten sonra tekrar kullanmaya başlamadan iyice kuruduğundan emin olun.

Temizlik Sırasında Yapılmaması Gerekenler

Telefon ekranına direk olarak sprey sıkmayın. Tel toka, kürdan ve benzer sert cisimler kullanırken oldukça hassas olun. Yapacağınız her sert hareket cihaza zarar verebilir bundan kaçının. Telefonu açıkken temizlemeyin, kapalı olduğunu kontrol edin ve emin olun. Şarj sırasında telefon temizlemeyin.

Temizlik sırasında alkol içerikli bir ürün kullanıyorsanız özellikle dikkat edin. Çünkü bazı aksesuar ürünlerimiz alkole karşı dayanıksız. Ayrıca telefonlarımızın ekranlarında özel bir kaplama var. Kullanacağınız kimyasallar bu kaplamalara zarar verebilir.